İsrail-Filistin ortak girişimi G.ho.st Türkiye turlarında
Analiz

İsrail-Filistin ortak girişimi G.ho.st Türkiye turlarında

Web işletim sistemleri -WebOS'lar- geleceğin en parlak teknolojisi olarak biliniyorlar, trend haritalarındaki yerleri 2020-2030 arası olarak gösteriliyor fakat web'in ölçümlenemez büyüme ivmesi WebOS ve sanal bilgisayar terimlerini şimdiden karşımıza çıkarmaya başladı. Bu WebOS startup'larından biri de G.ho.st (Global Hosted Operating Systems).

G.ho.st'tan Ori Weinroth pazarımız hakkında bilgi sahibi olmak için 3 gündür Türkiye'deydi. Ürününü üniversitelerde, Internet kafelerde gezdirdi ve son gününde değerlendirmelerini benimle paylaştı. Series-A'da 3 milyon dolara ulaşan (2/3'ü Benchmark Capital, melekleri arasında Windows developerları var) bu startup'ı özetleyeyim.

G.ho.st ücretsiz bir sanal bilgisayar servisi, yani bir web işletim sistemi. Henüz alfa yayında olan bu servis üstünde saklayacağınız tüm verilerinize, uygulamalarınıza ve G.ho.st masa üstünüze herhangi bir Internet erişimi olan bilgisayardaki web tarayıcısından hesabınıza giriş yaparak ulaşabiliyorsunuz. Bir kaç göze çarpan özelliği sıralarsam:

 • Türkçe olarak hizmet veriyor. Tercümesi gün geçtikçe tamamlanıyor.
 • 5GB'lık bir harddisk'le açtığınız üyeliğiniz, her davet ettiğiniz üye ile 1GB büyüyor.
 • Kullanıcıadı@g.ho.st olarak açılan mail kutunuzu (3GB) servis içinde yönetebiliyorsunuz, Zimbra entegreli.
 • Tarayıcı, imaj okuyucu, mp3 çalar, vs.. bir çok kendi geliştirdiği uygulama var; sürekli kendilerini yeniliyorlar.
 • Zimbra, Google Docs, Zoho, Meebo, Rhapsody, Thinkfree, Youtube gibi uygulamaları sisteme entegre etmiş durumdalar. Sırada Flickr, Amazon, Seeqpod, vb. bir çok uygulama var.
 • Proxy'yi kontrol edebildiğiniz tarayıcısıyla fark yaratıyor ve bununla birlikte veri, şifre güvenliği güvenliğiniz Amazon'a emanet.

Bir kaç aydır kullanıcısı olduğum G.ho.st sayesinde laptop'umu daha az taşıdığımı ve her gördüğüm bilgisayarı kendi bilgisayarımmış gibi kullandığımı fark ettim. Çeşitli geliştirmelerden sonra Aralık 2008'de betaya geçecek olan G.ho.st ve diğer tüm WebOS startup'ları gerçekten web'in geleceği olacaklar.

Ori'ye rekabet edecekleri şirketleri sorduğumda Jooce, Eyeos ve Youos'u sıraladı. Sonrasında da Google'ın olası ürününün de G.ho.st'u zorlayabileceği konusunda espriler yaptık. Hali hazırda online çalışan bir sürü Google ürününün bir arada toplanması olağanüstü olacak tabii ki.

Fakat G.ho.st şu an bu konudaki en iddialı startup ve Microsoft'un ilgisini çok çektiği MS CEO'su Steve Ballmer'ın rakipleri G.ho.st'un yarattığı farkla gurur duyduğunu söylemesinden anlaşılıyor. Bir haftada ortalama 600 'bug'ı düzelttiklerini paylaşan Ori, Türk kullanıcısından da geri dönüş bekliyor.

Açıklama: G.ho.st'tan bir ay öncesinde 'Country Manager' pozisyonunda resmi bir iş teklifi almıştım, fakat anlaşamadık ve kabul etmedim. Şu anda bu şirketle hiçbir bağım bulunmuyor.

Açıklama 2: İsrail-Filistin arasındaki köprüyü Pazar günleri saat sabah 9'daki video konferanslarla sağlıyorlar. New York Times'ta da konu olan G.ho.st'un bir de Barış Vakfı var.

Yorumlar (18)
 1. Onder Eren Onder Eren

  Bir link te ben vereyim o zaman alternatif webos için : http://www.zimdesk.com/

 2. sanırım webos'lara henüz psikolojik olarak hazır değilim ama bu yazı sonrası biraz kanım kaynamadı değil :)

  ek olarak, g.ho.st'tan bir yetkilinin türkiye'ye gelip kapı kapı ürününü tanıtması büyük bir alçakgönüllülük göstergesi, takdire şayan.

  bana şimdilerde türk metal müzik dendiğinde akla gelen ilk isim olan pentagram'ın vaktiyle ilk albümünü kadıköy'de kolilerle seyyar olarak satmasını hatırlattı.

  g.ho.st da geleceğin işletim sistemlerinin pentagram'ı olabilir bu açıdan :)

 3. M. Hakan Deryal M. Hakan Deryal

  Kullanıcıların isteklerini ve ihtiyaçlarını iyi şekilde takip edip analiz edebilen firmalar gerçekten başarılı çalışmalar çıkartıyorlar.

  Globalleşen dünya ve bunun getirdiği mobilite ihtiyacı. Kaçırılmaması gereken bir olay.

  Özellikle mobil internet kullanıcıları için mükkemmel bir uygulama olacak gibi.

 4. @Dincer T.

  Hemen google aramasıyla bulduğum bir örnek:

  "Disclosure: TechCrunch founder Michael Arrington is an investor in Seesmic"

  Bunun gibi çok örnek görebilirsiniz.

 5. Dincer T. Dincer T.

  Ornek verebilir misiniz? Onemli bir blog ve ornek bir aciklama ornegi? Gercekten merak ettigimden soruyorum. Cünku ben de ilk okudugumda, arkadaslarla benzer seyler dusundum.Tesekkurler

 6. Nurettin Özdoğan Nurettin Özdoğan

  Bence webrazzi yazarının açıklama yapması webrazinin ciddiyetinin ve kurumsallaşmasının büyük bir göstergesi. Takdire değer bir davranış. Micheal Arrington bile Techcrunch'ta kendi yatırım yaptığı projeleri yazdığında bunun yatırımcısıyım diye altına not düşüyor.

  Ayrıca haber için teşekkürler. Bu haber cidden manşetlik. İsrail-filistin ortak projesi olması çok enteresan.

 7. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  D.Kurt: Yazarı olduğum yani resmen çalıştığım bir yerin güvenilirliğini ve saydamlığını gösteriyor o açıklama. Sektörde bu tip teklifler olduğunda aramızda paylaşır ve değerlendiririz. Kimsenin kafasında soru işareti oluşturmak istemedim ve buradan resmi olarak duyurdum. Benim için bir gereklilikti.

 8. Açıklamadaki aldığınız iş teklifini neden burada belirtme gereği duydunuz onu pek anlayamadım doğrusu :)

 9. Taci Yalçın Taci Yalçın

  :D Erhan, kaçmıyor olayı değil de takip ediyoruz zevkle diyelim :) Ayrıca evet, o şirketin hangi ülkeden olduğunu da söylemiştin, g.ho.st ile uymayınca kıllandım biraz hani ;) Başarılar dostum.

 10. Ekrem Dik Ekrem Dik

  D.Kurt'a cevap: Kendini pazarlama olayları sanırım ;)

 11. @D.Kurt - @Ekrem Dik

  Önemli bloglarda yazarları gündeme getirdikleri girişimlerle ilgili eğer bir bağlantıları varsa bunu dipnot şeklinde açıklama ile paylaşırlar. Erhan'ın bu yazısında da önceden şirketle ilgili bir iş teklifi durumu gündemde olduğu için sonradan doğabilecek yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak amacıyla bu açıklamayı yapması kurallar sebebiyle gerekiyordu.

  @Ekrem Dik

  Erhan zaten Webrazzi'de yazarak kendini hergün otomatik olarak pazarlıyor. Ayrıca "açıklama" yazması gerekmiyor.

 12. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Taci: Vebiki'cilerden bir şey kaçmıyor ama bu değildi. : ) Onu da yazarım yakın zamanda. Ayrıca keşke'lik olaylar olamaz bunlar. : )

 13. Taci Yalçın Taci Yalçın

  Gerçekten iddialı bir proje olacak gibi görünüyor. Kanım da kaynadı hani görünce :)

  Bu arada bahsettiğin iş teklifi buydu demek Erhan, keşke olsaydı bee, yakışırdı sana ;)

 14. Alaettin Ayar Alaettin Ayar

  İsrail-Filistin kökenli bir start-up'ın Türkiyeyi iyi bir pazar olarak görmesi çok güzel. WebOS'lar dediğiniz gibi geleceğin trendi olacak. Umarım Türkiye'den beklenen kadar feedback alırlar.

 15. Onder Eren Onder Eren

  G.ho.st geleceğin interneti hakkında harika bir vizyon sunuyor bize.

  Her türlü ihtiyacın webde bir hizmet olarak konumlanacağı geleceğin internetinde mutlaka böyle de webos çözümleri göreceğiz. Microsoftun linux+webos hibritlerinden korkmaya başlaması gerekiyor. Sağlam tek kaleleri de böyle bir tehdit altında bence.

  Yakından takip etmeye devam edeceğim g.ho.st'u...

 16. Yazinizda uygulamayi en iyilerden biri olarak degerlendirmissiniz ama bence yeterli arastirmayi yapmamissiniz cunku g.ho.st alternatifleriyle yarisamayacak derecede vasat bir uygulama. Baska bir yazinizda alternatiflerini degerlendirmeniz guzel olur.Ben de begendigim birini tanittim, suradan okuyabilirsiniz: http://azer.r92.org/2008/jul/11/cloudo/

  Iyi CAlismalar

 17. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Güncelleme: YouOS da yeterli yatırımı bulamayıp terk edenlerden olmuş gibi gözüküyor.

 18. Onder Eren Onder Eren

  G.ho.st hakkında bir inceleme videosu izlemek isterseniz http://www.webiki.tv/?p=19