İsrail-Filistin ortak girişimi G.ho.st Türkiye turlarında

İsrail-Filistin ortak girişimi G.ho.st Türkiye turlarında

Web işletim sistemleri -WebOS'lar- geleceğin en parlak teknolojisi olarak biliniyorlar, trend haritalarındaki yerleri 2020-2030 arası olarak gösteriliyor fakat web'in ölçümlenemez büyüme ivmesi WebOS ve sanal bilgisayar terimlerini şimdiden karşımıza çıkarmaya başladı. Bu WebOS startup'larından biri de G.ho.st (Global Hosted Operating Systems).

G.ho.st'tan Ori Weinroth pazarımız hakkında bilgi sahibi olmak için 3 gündür Türkiye'deydi. Ürününü üniversitelerde, Internet kafelerde gezdirdi ve son gününde değerlendirmelerini benimle paylaştı. Series-A'da 3 milyon dolara ulaşan (2/3'ü Benchmark Capital, melekleri arasında Windows developerları var) bu startup'ı özetleyeyim.

G.ho.st ücretsiz bir sanal bilgisayar servisi, yani bir web işletim sistemi. Henüz alfa yayında olan bu servis üstünde saklayacağınız tüm verilerinize, uygulamalarınıza ve G.ho.st masa üstünüze herhangi bir Internet erişimi olan bilgisayardaki web tarayıcısından hesabınıza giriş yaparak ulaşabiliyorsunuz. Bir kaç göze çarpan özelliği sıralarsam:

  • Türkçe olarak hizmet veriyor. Tercümesi gün geçtikçe tamamlanıyor.
  • 5GB'lık bir harddisk'le açtığınız üyeliğiniz, her davet ettiğiniz üye ile 1GB büyüyor.
  • Kullanıcıadı@g.ho.st olarak açılan mail kutunuzu (3GB) servis içinde yönetebiliyorsunuz, Zimbra entegreli.
  • Tarayıcı, imaj okuyucu, mp3 çalar, vs.. bir çok kendi geliştirdiği uygulama var; sürekli kendilerini yeniliyorlar.
  • Zimbra, Google Docs, Zoho, Meebo, Rhapsody, Thinkfree, Youtube gibi uygulamaları sisteme entegre etmiş durumdalar. Sırada Flickr, Amazon, Seeqpod, vb. bir çok uygulama var.
  • Proxy'yi kontrol edebildiğiniz tarayıcısıyla fark yaratıyor ve bununla birlikte veri, şifre güvenliği güvenliğiniz Amazon'a emanet.

Bir kaç aydır kullanıcısı olduğum G.ho.st sayesinde laptop'umu daha az taşıdığımı ve her gördüğüm bilgisayarı kendi bilgisayarımmış gibi kullandığımı fark ettim. Çeşitli geliştirmelerden sonra Aralık 2008'de betaya geçecek olan G.ho.st ve diğer tüm WebOS startup'ları gerçekten web'in geleceği olacaklar.

Ori'ye rekabet edecekleri şirketleri sorduğumda Jooce, Eyeos ve Youos'u sıraladı. Sonrasında da Google'ın olası ürününün de G.ho.st'u zorlayabileceği konusunda espriler yaptık. Hali hazırda online çalışan bir sürü Google ürününün bir arada toplanması olağanüstü olacak tabii ki.

Fakat G.ho.st şu an bu konudaki en iddialı startup ve Microsoft'un ilgisini çok çektiği MS CEO'su Steve Ballmer'ın rakipleri G.ho.st'un yarattığı farkla gurur duyduğunu söylemesinden anlaşılıyor. Bir haftada ortalama 600 'bug'ı düzelttiklerini paylaşan Ori, Türk kullanıcısından da geri dönüş bekliyor.

Açıklama: G.ho.st'tan bir ay öncesinde 'Country Manager' pozisyonunda resmi bir iş teklifi almıştım, fakat anlaşamadık ve kabul etmedim. Şu anda bu şirketle hiçbir bağım bulunmuyor.

Açıklama 2: İsrail-Filistin arasındaki köprüyü Pazar günleri saat sabah 9'daki video konferanslarla sağlıyorlar. New York Times'ta da konu olan G.ho.st'un bir de Barış Vakfı var.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.