Google'dan Sanal Dünya: Lively
Oyun

Google'dan Sanal Dünya: Lively

LivelyBuna artık kaderin cilvesi mi demek lazım yoksa kör talih mi bilemiyorum ama Yoğurt'un Yoğurtistan yazısını yazdığım anda karşımda Google'ın sanal dünya uygulaması ve Second Life türevi ürünü Lively'yi gördüm. Webrazzi bugüne kadar arka arkaya böyle bir sanal dünya yazı dizisi görmemişti herhalde.

Evet başlıktan anlaşılabileceği gibi Google yeni ürünü ve bir sanal dünya uygulaması olan Lively'yi lanse etti. Her kullanıcının kendi dünyasını, karakterini yaratabildiği Lively'de yarattığınız dünyanızı (aslında uygulama içinde bu dünyalara oda deniyor) web siteniz üzerinden de paylaşabiliyorsunuz.

Lively

Lively'yi kullanabilmek için bilgisayarınıza küçük bir dosya indirip kurmanız gerekiyor. Şu an için sadece Windows Vista ve XP'de Internet Explorer ya da Firefox ile deneyebileceğiniz Lively sohbet ortamı için de Gtalk ile entegre çalışıyor.Google'ın bu işte Second Life için büyük bir rekabet yaratacağını ve adından bu günlerde çok söz ettireceğini tahmin edebiliyorum.

Eğer uygulamayı yüklediyseniz aşağıda buraya eklenmiş olan Lively'deki "Google Odası"'nı görebilirsiniz.

Bu arada Google odasında duvarda canlı (gibi görünen) Google aramaları geçiyor dersem herhalde herkes için oldukça eğlenceli olacaktır. ;)

Yorumlar (18)
 1. Resmi Google Blog'undaki yazıda sadece google aramaları değil, sanal televizyon ekranlarında youtube videoları ve sanal çerçevelerde fotoğraflar da görüntülenebileceğinden bahsediliyor.

 2. M. Hakan Deryal M. Hakan Deryal

  @K.Can

  Google'ın şimdiye kadarki çalışmalarına baktığımız da, başarılı olabileceği alanlara yatırım yapıyor, ve oluyor da.

  Bu alana yatırım yapması ise beni oldukça şaşırttı, zira Second life gibi popüler bir olaya satın alma ile değil sıfırdan bir proje ile rakip çıkıyor.

  Nerede okuduğumu hatırlamadığım bir yazıda, Google'ın yatırım yapacağı alanları, arama motorunda en çok tercih edilen sektörlere göre seçtiği iddia ediliyordu.

  Tabii yanılabilirim de ama, benim bu olaya olumlu yaklaşımım tamamen google'ın önceki projelerinde büyük başarı göstermiş olması ve bizlere oldukça güzel hizmetler sunması. Lively sayesinde, Second Life'ın eksik kaldığı alanları fark etmiş olması ve bu eksikleri tamamlamak istemesi gibi bir anlam çıkartıyorum ben. Ancak ikisinide kullanmadığım için, varsayımlar üzerine konuşuyorum.

  Umuyorum ki, google'ın izlediği sonu bizlerin daha iyi hizmet almasını sağlayacak projeler ile devam eder.

 3. Bydesigner Bydesigner

  Bu durum ürkütücü değilmi? Olay iyice matrix’e dönmeye başladı. yok arkadaşını odana alacaksında istersen öpüşek istersen kavga edeceksinde. Ne haz alırım üffff… Odada bulundurulması için pul koleksyonu modülü de yapmışlarmı?. Gazozlara hap atcaz bu sanal çıtırlara ne kadar sürede etki eder?

  gidişat kötü… korkuyorum yaaa

 4. M. Hakan Deryal M. Hakan Deryal

  @Onder EREN

  Aç gözlülük ? Sanmıyorum. Bir şirketin faaliyet gösterdiği sektörde yeni alanlara yatırım yapması aç gözlülükten çok, iyi bir yöneticilik örneğidir, eğer ki bu projeler katkı sağlıyorsa.

  Geleceğin Microsoft'u gibi bir ifade kullanırken, Google'ın açık kaynaklı yazılıma sağladığı katkılar göz önünde bulundurulmalı zannımca.

  Ki verdiği hizmetleri en iyi şekilde veren google gibi bir şirketin yeni alanlara girip, o alanlarda bana yeni hizmetleri iyi bir şekilde kullanmama olanak sağlaması bana oldukça çekici geliyor.

 5. bence bu tip dünyaların hepsi ilerde birbirine birşekilde bağlanacaklar

 6. Karga diye bir java chat programı vardı. O arkadaş sistemi iyicene geliştirseydi bence google ın şimdi çıkarttığı ürünü çoktan çıkartırdı

 7. Cem Gencer Cem Gencer

  Google gibi bir devin kısa sürede OSX ve Linux edisyonlarını da hayata geçireceğini umarım; yoksa sırf Win tabanlı olursa böyle bir sanal ortamın geleceği için üzülürüm...

 8. Google'ın her alanda varolma isteğinin bana kalırsa en sıradışı noktası bu proje. Yıllardır bende oluşturdukları Google kimliğine ters ve Google tarafınca yapılan hafif bir proje olarak görüyorum. Tabi ki internet sosyalleşmesini düşündüğümüzde çok önemli bir noktada bulunuyorlar. Halen favorim Google Health servisi.

 9. Aynen hareket kabiliyeti pek iyi değil. Ancak avatarınıza yaptırabildiğiniz animasyonları çok hoş. Ayrıca Çinli kullanıcı yoğunlukta:)

 10. Google'ın birçok hizmeti ile entegre çalışabileceği düşünüldüğünde, çok büyük bir güçle geldiğini söylemek yanlış olmaz sanırım.

  Herhangi bir oda, grup oluşturmak oldukça kolay, buradaki grup ibaresinin altını çizmek istiyorum. Calendar, gmail, youtube vb servisler ile entegre edilmesi ile birlikte bir group kurulmak istendiğinde akla ilk gelen platformlardan biri olacaktır.

  Lively'de birçok bug yakaladım. Google her zamanki gibi bugları yine bize temizletecek gibi gözüküyor. Embabed edilen ve sitelere yapıştırılan kod sitelerin aşırı yavaşlamasına neden olabiliyor. Firefox 3 ve IE7'de bu problem ile karşılaştım.

  Yeni nesil projelerin, alışveriş sitelerinin yakın gelecekte benzer yapılara ağırlık vereceğini düşünüyorum.

  http://www.emreguzer.com/index.php/2007/05/09/yeni-nesil-web/

 11. M. Hakan Deryal M. Hakan Deryal

  Teknlojinin gelişmesi ve internetin de buna bağlı olarak ilerlemesi sonucunda, interneti kullandığımız stilinde evrim geçirmesi kaçınılmaz oluyor.

  Kurulan her bir site ile bir basamak daha ekleniyor. Şu ana kadar bildiğimiz popüler siteler, internete görsel açıdan değil, internetin özünde olan kavramlar açısından bir katkı sağladılar. Second Life furyası ve giderek gelişen 3 boyutlu dünyalar, 3 boyutlu alışveriş gibi kavramlar, artık bu görsel anlamda da değişimler yaşayacağımızın en büyük göstergesi olsa gerek.

  Yeni yatırımcılar için de henüz bakir sayabileceğim bir alan. Bakalım önümüzdeki günlerde nelerle karşılaşacağız.

 12. Onder Eren Onder Eren

  Google' a yakıştıramadığım bir hizmet olmuş. Geleceğin microsoftu olma konusundaki şüpheleri de besleyen bir gelişme. Ne kadar aç gözlü olduklarını görüyorum şahsen. Bir bu eksikti onu da yaptınız sırada ne var acaba? Google porn?

 13. @M.Hakan Deryal

  Önder'in düşüncesi sanırım benimki gibi. Aç gözlülükten çok Google kimliğine yakıştıramadığım bir faaliyet bu. Ama tabi global dünya, şirketler her alanda pay almaya bakıyorlar. Ama bu biraz hatırlıyorsanız eğer Müslüm Gürses'in XXkola reklamlarında ki "Bırrr" çelişkisine döndü benim gözümde...

 14. Taci Yalçın Taci Yalçın

  İlk izlenimlerim olumlu yönde. Hiç zorlanmadan istediğiniz odaya girebiliyorsunuz. Lakin zorluklar bundan sonra başlıyor. Hareket kabiliyeti pek fazla değil. SecondLife'ı hiç denemediğim için bir karşılaştırma yapamayacağım ama bu hantallıkta olursa, kullanıcıların sıkılacağını düşünüyorum. Lakin elbette Google'ın yapmış olması kredisini fazlasıyla artırıyor. İlerleyen günlerde nasıl gelişecek, doğrusu çok merak ediyorum.

 15. Muammer Muammer

  Bu ürün öncesi çok fazla second life satın alması ile ilgili dedikodu dönmüştü.

  Açıkcası Google ürünü olsada secondlife' ın rekabet gücü ile doğru orantılı başarılı olacağını düşünüyorum. Yani SecondLife' ın rekabeti iyi yapması halinde bu ürünün çok başarılı olacağını düşünmüyorum.

 16. Yucel Eroglu Yucel Eroglu

  Pazar büyük tabi, Google'da hakkını alıcak :)

 17. Bu olay sanırım kapatılacak. Hem ilgi görmedi hem de ekonomik kriz yüzünden gelişimi durdurulacak proje listesinde adı geçiyor.

 18. google lively'e nasıl üye olunuyor ben bir türlü üye olamadım