Türkiye'de Twitter ve FriendFeed kullanımı
Analiz

Türkiye'de Twitter ve FriendFeed kullanımı

Türkiye'de önemli sayıda Twitter ve FriendFeed kullanıcısı olduğunu birçok platformda konuşuyoruz. Bu sayıların ne kadar olduğu ile ilgili henüz net bir bilgimiz yok.

Ben bu konuda bir süredir üzerinde çalıştığım araştırmamın genel sonuçlarını paylaşmak ve sektörümüze tartışmaya açık biraz veri sağlamak istiyorum.

Öncelikle Twitter'ın toplam kullanıcı sayısı ile ilgili kesin veriler bulunmuyor. Mart ayının sonunda 1.3 milyon olduğu yönünde bir kaynaktan sızan bilgi ile fikir edinmiştik. Bugün ise Twitter kullanıcılarının neredeyse tüm verilerini tutan TwitDir'dan bu sayının 2 milyon seviyesinde olduğunu görüyoruz. Ancak elbette %100 güvenilir bir sayı olduğunu söyleyemeyiz. Yine de günlük yeni üye sayıları ile ilgili tahmini değerlerden yola çıkınca Mart ayından Temmuz'a kadar aradaki popülarite artışı ile de birlikte 2 milyon seviyesine gelinmiş olması mümkündür.

FriendFeed tarafına gelecek olursam benim yaptığım çalışmalar Twitter'ın kullanıcı sayısının FriendFeed'in yaklaşık 6 katı olduğunu gösteriyor. Yani FriendFeed'in bugün 350.000 bin civarında kullanıcısı var diyebilirim.

Her iki servisteki Türk kullanıcı sayılarını analiz edecek olursak burada da şu sonuçlara ulaşıyoruz.

Alexa, Compete ve çeşitli güvenilir bloglardan edinilmiş bilgilerin yanında, manuel olarak her iki serviste de 1 hafta boyunca yapılan çalışmalar şu anda Twitter'da 16 bin'e yakın, FriendFeed'de ise 10 bin'e yakın Türk kullanıcı olduğunu gösteriyor.

Bu sayıların önümüzdeki günlerde artışının süreceğini ancak hiçbir zaman bir Facebook etkisi yaratmayacağını da söyleyebilirim. Kişisel tahminim eğer FriendFeed çok entresan ve her kesimden kullanıcıyı hedefleyen yeni bir özellik hayata geçirmezse 2008 yılı sonunda bu serviste 30 bin kadar Türk kullanıcı olacaktır. Twitter'da ise bu rakam 25 bin'i zorlayacaktır.

Kullanıcıların FriendFeed'i bir tür RSS okuyucu gibi kullanıyor olmalarının da uzun vadede avantaja dönüşeceği ve Twitter karşısında Türk kullanıcı anlamında üstünlük sağlamasına imkan vereceğine inanıyorum. Elbette FriendFeed'de kullanıcı etkileşiminin Twitter'a oranla çok daha yüksek olmasının da bu ivmenin daha yüksek olmasında etkisi olduğu ortada.

Yapmış olduğum çalışmanın Türkiye'de Web 2.0 alanındaki üst düzey ürünlere hemen adapte olan kullanıcı potansiyelini vermesi adına genel bir fikir yaratacağını düşünüyorum. Çünkü içerik üreten, paylaşan ve son derece sosyal olan yaklaşık 15 bin internet kullanıcısı üzerinden konuşuyorsak, global pazarlarda hayata geçirilecek değerli ürünlerin çıkış ivmesini sağlamak oldukça kolay olacaktır. Aynı şekilde bu tür ürünlerin Türkiye'deki başlangıç hedef kitlesini tahmin etmek için de elimizde sayılarımızın olması girişimciler için faydalı olacaktır.

Yorumlar (7)
 1. Twitter'ın zırt pırt çökmesi de Friendfeed'in ekmeğine yağ sürüyor.

  Bu arada bence böyle haberlerde türkçe benzer sitelere de değinilmeli. Nolyo.com ve KolayGele.com benim bildiğim benzer türkçe siteler. Onların kullanıcı sayıları da önemli.

 2. @Ercan, Nolyo.com'da yer alan en son entry 8 saat önce girilmiş. Alexa: 1.222.000

  Kolaygele'de yer alan en son entry 5 saat önce girilmiş ve Alexa: 2,898.221

  Aktif kullanıcı sayıları çok düşük gibi gözüküyor.

 3. Yuce Zerey Yuce Zerey

  @Cem Sertoğluna katılıyorum. Friendfeed in içinden Twitter ları ayıklamak lazım. Artık bir sürü insan Twitter i olduğunu bile unuttu. Ana akışı Friendfeed üzerinden takip ediyor, bu akışa twitter da dahil. Ya da twitterfeed ile twitterını otomatiğe almış durumdalar.

 4. Uğur Samsa Uğur Samsa

  Twitter 7/24 açık olduğunda hem üye artışı olacaktır hem de kullanıcılar olarak bizler daha fazla kullanabileceğiz. Kapalı olduğunda siteye girmeye çalışmak kullanıcılarda bıkkınlık yaratıyor gibi.

 5. Natali Yeşilbahar Natali Yeşilbahar

  Friendfeed, yenilikleri takip eden, üretmeyi ve paylaşmayı seven güzel bir grubun gün içindeki iletişimini kolaylaştırdı.Herhangi bir konuda bilgi edinmek veya araştırma yapmak istediğimde, friendfeed grubuna sormak yeterli oluyor:)

  Twitter ve Friendfeed kullanıcısının kesiştiği konusunda hemfikirim.

  Twitterdan sunumun linkini verip; soru sorulurken, friendfeeden takip etmek çok keyifli. http://friendfeed.com/nataliyesilbahar http://twitter.com/nataliyesilbhr

 6. Twitter'daki 15K ve Friendfeed'deki 10K kullanıcı arasında çok büyük örtüşme (overlap) olduğunu tahmin ederim.

 7. Taci Yalcin Taci Yalcin

  Gercekten de Arda Beyin verdigi istatistiki bilgiler oldukca akla yatkin geliyor. Bu sayilarin ilerleyen gunlerde cokca artacagini ben de dusunmuyorum. Twitter ve frienfeed i sadece incelemistim ve haklarinda bilgi sahibi olmustum. Fakat uye olmayi dusunmedim. Cunku beni pek cezbetmemislerdi. Benim gibi cok kullanici oldugunu dusunuyorum. Bence de kesinlikle bir facebook etkisi yaratmazlar. Olan sey su acikcasi, vakti zamaninda bizdeki yonja ve mynet etkilerini, orada da twitter ve friendfeed yaratti. Benzerlik kurmamin nedeni agizdan agiza yayilma ve iletisim istegi ozellikleri.