Türkiye'de Twitter ve FriendFeed kullanımı

Türkiye'de Twitter ve FriendFeed kullanımı

Türkiye'de önemli sayıda Twitter ve FriendFeed kullanıcısı olduğunu birçok platformda konuşuyoruz. Bu sayıların ne kadar olduğu ile ilgili henüz net bir bilgimiz yok.

Ben bu konuda bir süredir üzerinde çalıştığım araştırmamın genel sonuçlarını paylaşmak ve sektörümüze tartışmaya açık biraz veri sağlamak istiyorum.

Öncelikle Twitter'ın toplam kullanıcı sayısı ile ilgili kesin veriler bulunmuyor. Mart ayının sonunda 1.3 milyon olduğu yönünde bir kaynaktan sızan bilgi ile fikir edinmiştik. Bugün ise Twitter kullanıcılarının neredeyse tüm verilerini tutan TwitDir'dan bu sayının 2 milyon seviyesinde olduğunu görüyoruz. Ancak elbette %100 güvenilir bir sayı olduğunu söyleyemeyiz. Yine de günlük yeni üye sayıları ile ilgili tahmini değerlerden yola çıkınca Mart ayından Temmuz'a kadar aradaki popülarite artışı ile de birlikte 2 milyon seviyesine gelinmiş olması mümkündür.

FriendFeed tarafına gelecek olursam benim yaptığım çalışmalar Twitter'ın kullanıcı sayısının FriendFeed'in yaklaşık 6 katı olduğunu gösteriyor. Yani FriendFeed'in bugün 350.000 bin civarında kullanıcısı var diyebilirim.

Her iki servisteki Türk kullanıcı sayılarını analiz edecek olursak burada da şu sonuçlara ulaşıyoruz.

Alexa, Compete ve çeşitli güvenilir bloglardan edinilmiş bilgilerin yanında, manuel olarak her iki serviste de 1 hafta boyunca yapılan çalışmalar şu anda Twitter'da 16 bin'e yakın, FriendFeed'de ise 10 bin'e yakın Türk kullanıcı olduğunu gösteriyor.

Bu sayıların önümüzdeki günlerde artışının süreceğini ancak hiçbir zaman bir Facebook etkisi yaratmayacağını da söyleyebilirim. Kişisel tahminim eğer FriendFeed çok entresan ve her kesimden kullanıcıyı hedefleyen yeni bir özellik hayata geçirmezse 2008 yılı sonunda bu serviste 30 bin kadar Türk kullanıcı olacaktır. Twitter'da ise bu rakam 25 bin'i zorlayacaktır.

Kullanıcıların FriendFeed'i bir tür RSS okuyucu gibi kullanıyor olmalarının da uzun vadede avantaja dönüşeceği ve Twitter karşısında Türk kullanıcı anlamında üstünlük sağlamasına imkan vereceğine inanıyorum. Elbette FriendFeed'de kullanıcı etkileşiminin Twitter'a oranla çok daha yüksek olmasının da bu ivmenin daha yüksek olmasında etkisi olduğu ortada.

Yapmış olduğum çalışmanın Türkiye'de Web 2.0 alanındaki üst düzey ürünlere hemen adapte olan kullanıcı potansiyelini vermesi adına genel bir fikir yaratacağını düşünüyorum. Çünkü içerik üreten, paylaşan ve son derece sosyal olan yaklaşık 15 bin internet kullanıcısı üzerinden konuşuyorsak, global pazarlarda hayata geçirilecek değerli ürünlerin çıkış ivmesini sağlamak oldukça kolay olacaktır. Aynı şekilde bu tür ürünlerin Türkiye'deki başlangıç hedef kitlesini tahmin etmek için de elimizde sayılarımızın olması girişimciler için faydalı olacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.