Firefox Guinness rekorlar kitabına girdi!
Analiz

Firefox Guinness rekorlar kitabına girdi!

Firefox 3 dünyanın 24 saat içinde en çok indirilen yazılımı olarak Guinness rekorlar kitabına resmen girdi. 17 Haziran 2008'den 18 Haziran 2008'e kadar toplam 8.002.530 kişinin indirdiği Firefox 3 yayına girmesinden bugüne kadar da 29.101.938 kere indirilmiş.

Burada dikkat çekmek istediğim bir konu var, o da Türkiye'den Firefox 3 indiren kişilerin sayısı. Bugüne kadar 511.315 kişi Türkiye'den Firefox 3'ü indirmiş. Bu sayı şu anda Amerika'da 7.911.832, İngiltere'de 1.230.620, Almanya'da 2.529.231, Fransa'da 1.010.004 olarak gözüküyor.

Firefox Turkish Downloads

Açıkcası Türkiye'deki toplam Firefox kullanıcısı sayısının Firefox 3 indiren popülasyonun en az 4 katı olduğunu düşünüyorum. Yani, Türkiye'de en az 2 milyon Firefox kullanıcısı olduğuna inanıyorum. Bu da Türkiye internet popülasyonunun %8'ine yakın bir bölümü Firefox kullanıyor dememe imkan tanır.

Firefox kullanan internet kullanıcılarını üst düzey internet kullanıcıları olarak değerlendirmek doğru mudur bilemiyorum, ama kişisel yargım genelde bu yönde olmuştur. Bu sebeple karşı karşıya olduğum rakamlardan memnun olduğumu söylemek isterim.

Ben Türkiye'deki Firefox kullanıcıları hakkında internet üzerinde resmi bir sayıya ulaşamadım ancak eğer bilenleriniz varsa ya da bu tahminimle ilgili görüş bildirmek isterseniz yeni bir verimiz daha olacağı için sevinirim.

Yorumlar (22)
 1. Mehmet Turac Mehmet Turac

  @yusu, yanlis hatirliyorsun :) Kacak windowslarda da IE 7.0 Kullanılabiliyor.

  @Arda, webrazzi de tahmin pek de şaşırtıcı değil. Aslında biraz daha "profesyonellere yönelik bilgiler" mevcut. Ve benim çevremde bildiğim çoğu yazılımcı ve tasarımcı webrazziye giriyor. son kullanıcı durumunu bilmiyorum tabii ki ama bir çok yazılımcının ilk tercih olarak, firefox kullandığını biliyorum :)

 2. Onder Eren Onder Eren

  @osman site adı vermesen bile sitenin faaliyet alanını söylersen verdiğin rakamlar anlam kazanmış olacaktır.

  örneğin ben de site ismi vermeden bir fitness merkezinin bilgisini paylaştım.

  site isminden öncesitenin faaliyet alanı önemli bence.

 3. Atakan E. Atakan E.

  Merhaba

  Yeni nesil sitelerde FF ve Opera yüksek olacaktır, klasik sitelere bakmak lazım. Şenel beyin örneklediği Oyun ve arkadaşlık siteleri ile kamu'ya bakılırsa bu oran 26 milyonluk Türk internet kullanıcısının oranını bulmamıza yardım edecektir.

  Kamudan örnekleyelim. Belediye siteleri arasında hatırı sayılır yeri olan 3 sitedeki ortalamlara baktığımızda yaklaşık olarak IE %91 FF %7 olduğunu görüyoruz.

  3 Ayrı kamu kurumu, birbirinden farklı 3 buyuk kitle ve rakamlar yaklaşık aynı.

  Hayırlı geceler ve hayırlı kandiller dilerim.

 4. Onder Eren Onder Eren

  Site ismini vermem etik olmaz ama lüks bir semtteki fitness salonunun sitesi... bu kitlenin yüzdeleri merak edilebilir :

  Internet Explorer - %80

  Firefox - %19

  Internet Explorer 4-5 ve diğerleri - %1

 5. Senel Sahin Senel Sahin

  Aylık 2 milyondan fazla tekili olan 2 farklı sitemize simdi meraktan baktım.

  Oyun sitemizdeki oran %5,5 Firefox

  Dating sitemizdeki oran ise %8,9 Firefox

  Alexa'nın yaptığı hizmeti aslında Ttnet düzgün sekilde yapsa her konuda cok güzel verilere ulasabilir.

 6. Zaten Microsoft İnternet denilen akımı kaçırmış bir markadır ve Firefox da bu olaydan yararlanıp Linux bilgisayarların varsayılanı olmuştur ve Microsoftlar'da da 1. altarnatif'dir..

  Ah microsoft ah çok şeyler kaçırdın çok!

 7. Onder Eren Onder Eren

  Arda aslında bence yakalamamız gereken sadece firefox kullanımı olmamalı. Hedef belki şöyle bir veriye ulaşmak olabilir : Ne tarz sitelerde nasıl bir kullanım oranı var? Böylece bu alanlardan birine girmek isteyen girişimciler, nelere dikkat etmeleri gerektiği hakkında sağlıklı bir veri elde ederler. Örneğin webrazzi gibi web 2.0' a odaklı bir blog düşünen kişi bilmeli ki önceliği Firefox' ta sorunsuz bir site yakalamaktır.

  Türkiyedeki firefox kullanımı hakkındaki oranına da katılıyorum maksimum %10 civarında olmalı. Bundaki net veri sanırım istisnasız herkesin girdiği haber sitelerinden elde edilebilir.

 8. M.deniz Oktar M.deniz Oktar

  Ben 3.0 i stabil bulmadim acikcasi. Cesitli makinelerde sorunlu calistigi, sik sik kapandigini gordum. Yeterince stabil olmayan bir versiyonla rekora gitmek bir miktar olumsuz geridonus yaratabilir.

 9. Şekip Can Gökalp Şekip Can Gökalp

  Birkaç rakam da bizim sitelerden vereyim. Genel kullanıcıya hitap ettikleri için daha geçerli olabilir. İlk sütun IE, ikincisi FF, yüzde üzerinden...

  91-7 ortakantin.com

  84-14 istiyor.us

  81-17 siyahkahve.com

  82-16 barbuni.com

  64-30 ucuzara.com

 10. Selim Yörük Selim Yörük

  Daha önce FriendFeed'de Firefox kullanım yüzdesini bulmaya çalışmıştık.

  Orada birçok arkadaş sitelerinin tarayıcı kullanım yüzdelerini paylaşmıştı.

 11. Edindiğim bilgiye göre rekora ABD'den 2.5 milyon kişi Firefox indirerek destek olmuş,Türkiye'den 300 bin kişi rekora katkı sağlamış.

  Türkiye kullanıcılarının FF ve İE kurulu pc kullandıklarını alışkanlıklarını yeneyip İE ile internete girdiklerini düşünüyorum.

 12. Botego.com'da istatistikler şöyle:

  MSIE 7.0 : 48.80%

  MSIE 6.0 : 33.00%

  Firefox 2.0.0 : 9.60%

  Firefox 3.0 : 6.20%

  Opera 9.21 : 1.20%

  Firefox 2.0 : 0.80%

  Firefox 2.0 V : 0.40%

  Görüldüğü gibi her siteden çok farklı sonuçlar çıkıyor. Ama sitemize verilen linklerin karakterine bakıldığında üstteki örneklere göre nispeten homojen bir profile sahip olduğumuz söylenebilir.

 13. İnternete girmek deyince "internet explorer'ı çift tıklamak" olarak algılayan büyük ev kullanıcısı kitlesine sahibiz. Onları küçümsemiyorum; devletin sitelerinde bile internet explorer 6+ hatası çıkıyor.

  Bence şuan için bu sayı yeterli. En az 1,5 milyon kullanıcı olduğunu varsayarsak gelecek vaadediyor bence.

 14. Uğur Samsa Uğur Samsa

  Ortalama olarak her yaştan ve her kesimden insanların girdiği site sahipleri istatistiklerine bakıp Firefox kullananların yüzdesini verirse ortalama bir değere ulaşabiliriz gibi geliyor.

  Örneğin bir site sadece kadınlara ya da çocuklara yönelikse o site doğru yüzdeyi büyük ihtimal veremeyecektir. O yüzden genel kullanıcıya hitap eden site sahipleri yüzdeleri yazarsa iyi olur.

 15. Onder Eren Onder Eren

  En sağlıklı veriyi herkesin kullandığı hurriyet.com.tr, milliyet.com.tr veya hepsiburada.com gibi sitelerden elde etmek olası.

  bizim hayata geçirdiğimiz sitelere baktığım zaman genelde %5 civarında seyrediyor.

  Ama uzmanların takip ettiği bir sitede bu oran belki %20'yi bulacaktır örneğin burası yani webrazzi.wpengine.com gibi. (aslında genelde sen bilgi paylaşımı istiyorsun bu sefer de biz isteyelim :) webrazzi istatistikleridne browser yüzleri nasıl diye)

  şu anda takasmerkezi.com'daki durumu paylaşayım örneğin (tekilimiz henüz düşük ama veri veridir)

  Internet Explorer %64,35

  Firefox %35.24

  Opera %0.25

  Diğer %0.15

  yine sürüm üzerinden ek bilgi (%64.35 IE için)

  IE 7 - %61,77

  IE 6 - %2,59

  IE 5 - %0,05

  Tekil arttığında da daha detaylı paylaşırım demografik bilgileri browserlar ile ilgili.

  Hatta bu tartışma vesile olur aramızda çok ciddi hit çeken sitelerin de sahipleri olduğuna eminim. Bu bilgiler sektör hakkında önemli bir veri olacaktır hepimiz hakkında.

 16. @Önder Eren

  Webrazzi Türkiye'deki Firefox kullanımı konusunda bizi yanıltacaktır. Haziran 2008 dağılımı şöyle:

  Firefox: %54.35

  IE: %40.19

  Opera: %2.63

  Safari: %2.51

  Aynı şekilde Blograzzi'de yanıltacaktır ama onu da paylaşayım. Yine Haziran 2008 dönemi:

  IE: %65.40

  Firefox: %32.52

  Opera: %1.18

  Safari: %0.54

 17. İdris Cin İdris Cin

  Merhabalar,

  Okunuyoruz.Biz için tarayıcı istatistikleri şöyle;

  %47 Firefox 2

  %29 IE7

  %16 IE6

  %4 Firefox 3

  %3 Opera

  %2 Diğer

  Paylaşılan verilerden ortaya çıkan ve bizleri çok ta şaşırtmayacak bir notanın altını çizmek istiyorum, o da; Blog Kürenin tarayıcılarda son sürümleri tercih ediyor olması. Tabi burda blog küredeki internet deneyiminin diğer kullanıcı profillerinden çok çok daha yüksek olduğunu da unutmamak gerekiyor.

  IE nin kullanım oranının tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de düşeceği malum, ancak IE6 nın ülkemizde halen bu seviyelerde kullanılıyor olması @Efecan ı haklı çıkaran ve yeni nesil geliştiricilere zaman kaybettiren bir unsur.

  Sevgi ve Saygılarımla.

 18. Merhaba

  Site adı vermeden şu bilgileri verebilirim :)

  4,774,065 visits used 1,153 browsers

  Internet Explorer - 89.36%

  Firefox - 9.55%

 19. Google Analytic hesabıma tanımlı irili ufaklı birkaç siteye daha şöyle bir baktımda oran; %13, gayet mantıklı gözüküyor.

 20. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  Tio'da %16 seviyesinde. Ben çok beğendim firefox3'ü. Gerçekten hızlı ve kullanışlı yapmışlar. Açıkçası explorerı kullanmak içimden gelmiyor artık...

 21. Kişisel kanım. Türkiye ortalamasının henüz %15 civarlarında olduğu yönünde.

  Arda tespitinde yerden göğe kadar haklısın. Firefox kullanıcılarının çok büyük bir kısmı internete ve teknolojilerine hakim. Aynı şeyi IE kullanıcıları için söylemek pek mümkün değil.

 22. IE6nın hala bu kadar çok kullanılıyor oluşunun sebebi kullanılan kaçak windowslar olduğunu düşünüyorum. Yanlış hatıramıyorsam IE7 kurabilmek için windowsunuzun orjinal olması gerekliydi.