Global kariyer sitelerine erişim engeli mi geliyor?
Genel

Global kariyer sitelerine erişim engeli mi geliyor?

Biraz önce aldığım bir haberle dünyanın en popüler kariyer sitelerinden CareerBuilder.com'un erişilemediğini ancak herhangi bir engelleme mesajının da yayınlanmadığını öğrendim. Erişimin sadece Türkiye'den sağlanamadığını da buradan gördüm.

Konuyu bana aktaran arkadaşım engellemenin İş Kanunu'nun 4904 sayılı maddesinden gerçekleşmiş olabileceğini söyledi. Bu madde izin sahibi olmayan kurumların internet üzerinden dahi işe yerleştirme yapmasını engelliyor. Yani kariyer siteleri bu izne sahip olmadan açılamıyorlar.

Eğer ortada CareerBuilder.com ile ilgili bir engelleme kararı varsa -ki bunu eminim kısa süre için öğrenmiş olacağız- o zaman kararın bu maddeden çıkmış olabileceğini düşünmek mümkündür. Ancak eğer gerçekten öyleyse içinde bulunduğumuz inanılmaz entresan bir durum var.

Şöyle ki;

- Yer sağlayıcılar olarak kabul edilen video, blog, fotoğraf sağlayıcı servislerin Türkiye'de ilgili birime iletişim bilgilerini bildirmeleri gerekiyor aksi takdirde haklarında yapılan herhangi bir şikayette erişim engelleme cezası uygulanıyor. (Örnek:YouTube, WordPress vs.)

- Kariyer sitelerinin adını tam bilmesem de sözünü ettiğim yetki belerini almaları gerekiyor, aksi takdirde şikayet durumunda erişim engelleme cezası uygulanıyor. (Eğer öyleyse örnek olabilir: CareerBuilder.com)

- Açık artırma, ortak pazar yeri gibi uygulamalarda şikayet üzerine bir ilan için tüm site kapatılabiliyor. (Örnek: AliBaba.com)

Kısacası Türkiye interneti yatırım yapmak için çok değerli bir pazardır! Çünkü yakında bu ülkenin 26 milyon internet kullanıcısı artık 26 milyon intranet kullanıcısı olarak dış dünya sitelerine ulaşamayacağı için, yerel ağındaki servisleri kullanarak Türkiye internet pazarını inanılmaz bir değere taşıyacaktır.

Yorumlar (10)
 1. Savas Ates Savas Ates

  avukat degilim ama o maddeye istinaden isbuluyorum.com siteside kapali. sebebi de gelen ve internetten bir haber olan amcalara bunun bir arama motoru oldugunu anlatamamamiz veya onlarin anlamamalari.

  + bu bedel oyle 3-5 lirada degil ve yillik odeniyor.

 2. sıralananlardan sonra yavaş yavaş çine benzemeye başladığımızı hissediyorum.

 3. Mustafa Mustafa

  4904 yüzünden bir tane kariyer sitesi yüklü miktarda para ödemişti diye hatırlıyorum.

 4. Haluk Akın Haluk Akın

  Yasa koyucuların 21. yüzyılı henüz tam anlayamamış olmaları üzücü.

 5. - kendi kısır döngümüz içersinde yavaş yavaş kuruyup gideceğiz.

 6. Ahmetbulent Ahmetbulent

  Arda intranet'in yorumuna bayıldım.

  Bu durum gerçekten ilginç iş fırsatları yaratabilir. Yakında uluslararası firmalara Türkiye de internet sitelerinin kapanması durumunda danışmanlık verebilecek bir şirket çıkarsa şaşırmam.

 7. Umut Işbilir Umut Işbilir

  eğer bu tam anlamıyla gerçekse durum gerçekten çok vahim olacaktır. -en iyi ihtimalle- bu belgeyi muhtemelen 1-2 site alabilir (bedellerden dolayı) ve o zaman internette iş ilanı yayımlamak maliyetleri nedeniyle ilgi azalabilir.

  tabi sorun bu değil, sorun sansürcü zihniyet.

  yarın bir gün emlak sektörünede aykırı bir yasa çıkarsa, ya da var ise global bütün siteler engellenecek midir? keza alışverişte de öyle.

  merakla izliyoruz...

 8. Vedat Erol Vedat Erol

  Paranız yoksa kesinlikle kariyer sitesi açmayın. Varsa da kapatmaya bakın. Belli bir maliyeti var. Global şirketler için para olmasa da prosüdürleri var, zor bir iş.

  6 ay evvel lisansı olmayan bir kariyer sitesini kapatmak için benimle alakası olmadığı halde domainleri karıştırmışlar, adresime gelip ifademi aldılar. Anlatana kadar eziyet çektim. Şaka değil devlet bu.

 9. Yücel Eroğlu Yücel Eroğlu

  Emlak sektörüne hitap eden bir sitem var ve bir kariyer alanı oluşturmak üzereyim, izin almamız filanmı gerekli tam anlayamadım durumu :)

 10. Site Bekçisi Site Bekçisi

  iş ilanları siteleri bir bir kapatılmaya başladı. elemanport.com trkariyer.com ikilan.com