Global kariyer sitelerine erişim engeli mi geliyor?

Global kariyer sitelerine erişim engeli mi geliyor?

Biraz önce aldığım bir haberle dünyanın en popüler kariyer sitelerinden CareerBuilder.com'un erişilemediğini ancak herhangi bir engelleme mesajının da yayınlanmadığını öğrendim. Erişimin sadece Türkiye'den sağlanamadığını da buradan gördüm.

Konuyu bana aktaran arkadaşım engellemenin İş Kanunu'nun 4904 sayılı maddesinden gerçekleşmiş olabileceğini söyledi. Bu madde izin sahibi olmayan kurumların internet üzerinden dahi işe yerleştirme yapmasını engelliyor. Yani kariyer siteleri bu izne sahip olmadan açılamıyorlar.

Eğer ortada CareerBuilder.com ile ilgili bir engelleme kararı varsa -ki bunu eminim kısa süre için öğrenmiş olacağız- o zaman kararın bu maddeden çıkmış olabileceğini düşünmek mümkündür. Ancak eğer gerçekten öyleyse içinde bulunduğumuz inanılmaz entresan bir durum var.

Şöyle ki;

- Yer sağlayıcılar olarak kabul edilen video, blog, fotoğraf sağlayıcı servislerin Türkiye'de ilgili birime iletişim bilgilerini bildirmeleri gerekiyor aksi takdirde haklarında yapılan herhangi bir şikayette erişim engelleme cezası uygulanıyor. (Örnek:YouTube, WordPress vs.)

- Kariyer sitelerinin adını tam bilmesem de sözünü ettiğim yetki belerini almaları gerekiyor, aksi takdirde şikayet durumunda erişim engelleme cezası uygulanıyor. (Eğer öyleyse örnek olabilir: CareerBuilder.com)

- Açık artırma, ortak pazar yeri gibi uygulamalarda şikayet üzerine bir ilan için tüm site kapatılabiliyor. (Örnek: AliBaba.com)

Kısacası Türkiye interneti yatırım yapmak için çok değerli bir pazardır! Çünkü yakında bu ülkenin 26 milyon internet kullanıcısı artık 26 milyon intranet kullanıcısı olarak dış dünya sitelerine ulaşamayacağı için, yerel ağındaki servisleri kullanarak Türkiye internet pazarını inanılmaz bir değere taşıyacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.