Sahi bi' embed vardı ne oldu ona; OEmbed.com
Genel

Sahi bi' embed vardı ne oldu ona; OEmbed.com

Web'in gözümüzün önünde şekillenen evrimi devam ediyor. Internet dünyasında alınan ortak kararlar, gidilen stratejik ortaklıklar gibi bir yemekte başlayan sohbetlerin sonu web standartları olarak hayatlarımıza giriyor. Bu süreçlerden birinin sonunda Pownce, Flickr ve OpenDNS bir araya gelerek web dünyasında geniş bir yelpazeye hatta tamamına ulaşacak bir başlangıç yaptılar. Önümüzdeki dönemlerde daha sık karşılaşacağımız bu kolaylık 'embed' koduna bir URL ile ulaşmayı sağlayacak olan açık standart; OEmbed.

Flickr, Viddler, Qik, Pownce, Hulu, Blip.tv ve Revision3 bu inovasyonu benimseyen ilk şirketler oldular. OEmbed örneği: ? too much myspace error

">http://flickr.com/services/oembed?url=

? too much myspace error

Kullanıcı bugünden sonra video, resim ya da müzik gibi içerikleri paylaşırken bu kaynağın siteler tarafından yayınlanan kod kısmının tümünü kopyalamak yerine, OEmbed açık web API standartı sayesinde sadece bir link ile bu işlemi gerçekleştirebilecek. Şirketler de bu yenilik sayesinde tek tek video, fotoğraf servis sağlayıcılarıyla API'ler konusunda anlaşmalar yapmayacak bunun yerine bu yükü OEmbed dönüştürücülerle - kullanıcılara bırakacaklar. ? too much myspace error

">

Yorumlar (6)
 1. yanlış anlamışsınız bence.son kullanıcı açısından, embed kodunu kopyalamış, url'sini kopyalamış farkeder mi? ya da son kullanıcının siteye gidip, oembed service adresi buymuş, o zaman şurdan da datayı alabiliriz filan demesini mi bekliyorsunuz?

  bu ancak, aggregator olarak çalışan sitelerin işini kolaylaştıracak bir spec.

 2. Eburhan Eburhan

  sahiden süper bir düşünce. XML yanında JSON çıktısı vermesi de ayrı bir güzellik olmuş.

 3. Erdem Yolcu Erdem Yolcu

  @cem, siberkültür deviantart konusunda birşeyler yazmıştı:

  http://www.siberkultur.com/?q=deviantart-2-0

 4. Bunun bir standart haline getirilmesi çok iyi olmuş..

 5. Hasan Toprakkaya Hasan Toprakkaya

  Çok mantıklı ve yerinde bir girişim olmuş. Paylaşım için teşekkürler

 6. youtube,dailymotion,deviantart'ın bo konudaki tutumuna dair bir gelişme var mıdır?

  bir de sizlerden ricam, deviantart'ın son zamanlardaki sosyal ağ bezlemelerinde(twitter,friendfeed..vb) uzak kalmasını ya da bir çalışması varsa irdelemenizi istesem?

  teşekkürler.