Ölümsüz Bağ Fantom!

Açıklama: Ersan Özer itiraf.com, istanbul.net, uzmantv.com sitelerinin kurucusudur. Konuk yazar olarak bu yazısı Webrazzi’de yayınlanmıştır.

Yıllardır Windows Türkçesi ile dalga geçiyoruz. Şimdi de sırada Türkçe dil seçeneğini ekleyen global web siteleri var.

Mesela, Firefox'un ana sayfasında şöyle bir çeviri harikası duruyor: "Firefox'un casus yazılımlara, virüslere ve istenmeden açılan pencerelere karşı geliştirilen koruma kalkanına yemleme (ing. phishing) koruması da eklendi."

Reddit'teki "ölümsüz bağ" ifadesi benim favorim. (Gerçi "Ebedi bağlantı" deseler daha hoş olurmuş.)

Reddit

Yahoo Mail'in "Korunuyor musunuz?" başlığı, çağrışımından ötürü bu yazıya girmeyi hakediyor. Ha bir de sayfanın en görünür yerindeki yazım hatasını hala farkedemediler: "Giriş mührünüzü oluşturunç."

Keza Google'ın "etki alanı" var. Nedense "domain" için "etki alanı" demeyi tercih ediyorlar. Oysa bizde "alan adı" neredeyse oturmuş durumda.

Browser oyunları ise şov yapıyor: OGame devasa butonunda "Imdi ücretsiz oyna" diyor, KnightFight kocaman bir "Gönderme" butonu yapmış (gönder demek istiyorlar herhalde), Seafight, şifre hatırlatma sayfasında "Giriş bilgileri mi unutuldu? Sen kayıtlı üyesin ama giriş bilgilerini mi untuttun?" gibi Tarzanca bir şeyler diyor.

Bu gidişle Windows'un "Bellek read olamadı"sını mumla arayacağız galiba. :)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.