Facebook platformu herkese açılıyor!
Pazarlama

Facebook platformu herkese açılıyor!

İlk kez TechCrunch tarafından duyurulan ve devamında Facebook tarafından doğrulanan habere göre, dünyanın son dönemlerdeki en popüler sosyal ağı birkaç gün içinde platformunu açık kaynaklı olarak lanse ediyor olacakmış. Facebook'un fbOpen ismini vereceği tahmin edilen bu girişimi sayesinde Facebook uygulaması geliştiren yüzlerce kişi ve firma isterse sahip oldukları uygulamaları platformu uygulayan diğer sosyal ağlarda da çalıştırabiliyor olacaklarmış.

Kısacası olay şu oluyor. Google'ın OpenSocial girişimi ile tek bir platform, birden fazla sosyal ağ ve hepsinde çalışan uygulamalar vizyonuna Facebook birkaç ay içinde cevap verdi. Artık Facebook için geliştirilen herhangi bir uygulama, platformu destekleyen diğer sosyal ağlarda da kullanılabilecek.

Konuyla ilgili açıklama geldiğinde hepimiz net olarak detayları öğrenmiş olacağız. Ancak görünen o ki Facebook bu atılımı ile gücüne güç katacak ve son dönemlerde ivmesi düşen uygulama geliştirici ilgisini yeniden alevlendirmiş olacak.

Yorumlar (4)
 1. Deniz Oktar Deniz Oktar

  Facebook ile Google bir suredir siki kapisma halinde. Facebook`a Microsoft ortakligi bunu etkiledi mi bilmiyorum ama iki firmanin da amaci, olabildigince yayilarak hem standart haline gelmeye calismak hem de bu sayede -uzun vadede- bircok farkli kaynaktan veri toplayabilmek.

  Simdilik sadece facebook application`larinin mutliplatform calismasi gibi gozukse de, bunun altinda fazlasi olacaktir diye tahmin ediyorum.

  Facebook google kapismasi ve data toplama savaslariyla ilgili bir yazi yazmistim, su adresten bulabilirsiniz (ingilizce) : http://denizoktar.wordpress.com/2008/05/25/modern-oil-war-of-web-social-data-war/

 2. Deniz Oktar sağ tarafa bir buton yapalım ilgili tüm yazıların orada çıksın. Ne dersin?

  Bu sayfaya link ver ilgili yazın çıksın kardeşim. Ne böyle spam gibi zır zır zır..

 3. Ozan Caglargil Ozan Caglargil

  Iyi de yaziyi ayin 25'in de yazmis Deniz. Dur webrazzi'den link kapayim kaygisi tasiyarak yazdigini da sanmiyorum. Goruslerini uzun uzun yorumda yenilemek yerine, yazdigi yaziyi eklemek daha mantikli sanki. Keske Turkce yazsaymis ama evet,..

 4. Ömer Enis, tarzınız sitenin kullanıcıları açısından rahatsızlık verecek kadar kaba, tavrınızı gözden geçirmenizi ve tutumunuzu değiştirmenizi rica ediyorum.