Google Para Basıyor
Arama
Genel

Google Para Basıyor

Açıklama: Ersan Özer itiraf.com, istanbul.net, uzmantv.com sitelerinin kurucusudur. Konuk yazar olarak bu yazısı Webrazzi’de yayınlanmıştır.

Google İngiltere, 2008’in ilk 3 ayında 407 milyon sterlin reklam geliri elde etmiş. Kazancını geçen seneye göre %40 artırmış.

İngiltere’nin en çok reklam alan televizyon kanalı ITV ise geçen yıl toplam 1,5 milyar sterlin reklam satışı gerçekleştirmiş. Bu da demek oluyor ki, Google bu yıl itibarıyla İngiltere’nin en çok reklam alan medya şirketi olacak.

Durum dünyada da farklı değil. Google’dan daha fazla reklam geliri elden bir medya kuruluşu daha yok.

ABD’nin ve de dünyanın en büyük medya grubu Time Warner, 2007 yılında 8,8 milyar dolarlık reklam satmış. İkinci büyük firma Viacom ise 4,7 milyar dolarlık reklam toplamış.

Ünlü finans kurumu Morgan Stanley’e göre, Google 2008’de 21,9 milyar dolar reklam geliri elde edecekmiş. Yayıncılara dağıttıklarından sonra eline 15,7 milyar dolar para kalacakmış!

Google Türkiye ne yazık ki rakam açıklamıyor. Bizzat sormuştum. “Maalesef izin vermiyorlar. Ama keşke açıklasak!” demişlerdi. Anlamıştım ki, topladıkları para ziyadesiyle hatırı sayılır.

Hürriyet’i, Kanal D’yi filan geçmiş olabilirler mi bilemem. Sanmıyorum. Ve fakat cümle internet şirketini havada katladıklarına, Türkiye’nin en çok reklam alan internet medyası olduklarına adım gibi eminim.

Şimdi bu başarıyı internete mâl etsek; “Hocam işte internetin gücü!” desek, biz internetçiler kendimizi kandırmış olacağız.

İyisi mi “Google gücü” diyelim, avucumuzu yalamaya devam edelim.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (17)
 1. Uğur Özmen dedi ki:

  Online reklamlar üzerine ne zamandır tartışılması gerektiğini düşündüğüm bir konuyu bu vesileyle açmak istiyorum.

  Online mecralarda, özellikle bloglarda reklam verilmemesine karşın “bu kanala erken yatırım yapanların kazanacakları, atı alanın Üsküdar’ı geçeceği, diğerlerinin yaya kalacağı” söyleniyor.

  Aynı toplantılarda, dijital bilginin sürekli yenilendiği, giderek bu sürenin birkaç güne indiği söyleniyor. Şu anda bildiklerimizin birkaç ay içinde işe yaramaz olacağı vurgulanıyor. Bir “zorunlu hafızasızlık” durumu…

  Ben de kendime hep “yukarıdaki ki düşünce birbirine aykırı değil mi?” diye soruyorum. Eğer ikincisi (zorunlu hafızasızlık) bir gerçek ise, birinci cümledeki önerme “atı alan Üsküdar’ı geçecek” yanlış oluyor.

  Bu zorunlu hafızasızlık, her gün herkesi yeniden aynı başlangıç gizgisine getirip, yarışı yeniden başlatıyor. Eskinin büyükleri birden geride kalabiliyor. Dolayısıyla, günü geldiğinde online mecraları kullananların bazıları “keşke daha önce başlasaydım” diyecektir. Ama “Üsküdar” o kadar da uzakta olmayacak… Bence, online ortamın kazandırdığı “demokrasi” de bizzat budur.

 2. Arda Kutsal dedi ki:

  Türkiye’nin online reklam pazarını sadece display (banner) reklamlar için $40M-$50M olarak baz alırsak, Google Türkiye’nin X2 olduğunu tahmin ediyorum. Yani, durumu ve liderlik konumunu siz düşünün…

 3. Mehmet dedi ki:

  Benim Google ve diğer Google Qualified Company’lerle olan konuşmalarımızdan Google Türkiye tahminim 2007 için 40 milyon USD.

 4. Erdal dedi ki:

  Google Türkiye de TV reklamlarından bence geridedir. Çünkü hala TV’ler de astronomik rakamlar dönüyor.

 5. Eray Endeş dedi ki:

  Web seminerlerinde Zap Medya’dan Sarper Danış 40 milyon USD diye açıkladı 2007’yi. Buna google dahil mi bilmiyorum ama yukarıdakilere bakılırsa 100 milyon USD söz konusu.

 6. Dilaver Şahin dedi ki:

  Türkiye’deki İnternet reklam kuruluşları kendilerine çekidüzen vermezse sadece Google değil yakında Yahoo,Fox vb. yabancı reklam şirketleri tüm piyasayı ele geçirir diye düşünüyorum.Zira reklamverenler de bu işi öğrenmeye başlayacaklar.Şu anda bir geçiş dönemi yaşıyoruz ve reklamverenler Türk reklam şirketlerine güvenlerini haklı sebeplerle kaybediyorlar.Mesela http://www.komikler.com sitesinin Reklamz aracılığıyla bu kadar çok reklamı üstelik yüksek fiyatlarla nasıl alabildiğini açıklayabilecek olan var mı?

 7. Onur ALMIŞLAR dedi ki:

  Acaba Türkiye’deki “Büyük İnternet Medyaları” bu durum için bir plan yapıyorlar mıdır?Yani reklam gelirlerini kendilerine çekebilmek için!

 8. pasha dedi ki:

  Türk reklam şirketlerinin işi çok zor. Al gülüm ver gülümle işlerini sürdürüyorlar. Google el oğlu ama hiç değilse amatör profesyonel insanların masraflarını karşılıyor. Samimi ve dürüst. Ben Türk şirketlerinden kimsenin hayır göreceğini sanmıyorum ki ben hayır gören görmedim. Zaten öyle olduklarından Google karşısında zorlanıyorlar.

 9. mehmet soylu dedi ki:

  doğan medya çok başarısız bir girişim yapmış. virgul.com ise çok genç. google kolay kolay geçilemez bence. çünkü arama motoru gücü var arkasında. gerisiz teferruat oluyor.

 10. mehmet dedi ki:

  @uğur özmen
  Görüşlerine katılıyorum. Google kurucuları en büyük tehlikenin kendileri gibi garajlarda çalışan ya da tekil proje üreten kişiler olduğunu belirtiyorlar. İnternet projeleri büyüdükçe ve çeşitlendikçe ayrıntıları kaçırma riski artıyor ve yerini küçük ve daha verimli projelere bırakıyor. (google’ ın yahoo ve altavista’yı geçtiği gibi) Fırsat ve tehditlerin giderek arttığı günlere doğru yol alındığını düşünüyorum.

 11. Umut Akyol dedi ki:

  Bence, Google Türkiye’nin kazandığı miktar hepimizin birlikte tahmin ettiğinden biraz daha fazla olacaktır.

 12. webmaster dedi ki:

  Gelişen teknoloji ile birlikte büyük ülkeler büyük planlar yaparak bu pastayı aralarında paylaşmaya başladı. Şu an dünyanın en zenginleri arasında bilgisayar firmalarının kurucuları bulunmakta.

  Fazla söze gerek varmı? istikbal kablolardadır 🙂

 13. Ekim Nazım Kaya dedi ki:

  Basılı yayınımız ve online mecramızda reklamlar son 4 yılda hemen hemen eşit oranda arttı. Bu bir istisna olabilir ama, basılı mecraların önemini azaltmasını çok uzun bir süre önleyecek -olumlu anlamda- bir “tutuculuk” olduğunu düşünüyorum. Online mecralar sabit bir bütçedeki paylarını arttırmayacak, bütçenin kendisini büyütecektir diye tahmin ediyorum.

 14. M. Tahir Çakmak dedi ki:

  Mazur görün; finansçı değilim ama bilgiler kafamı karıştırdı
  aydınlatırsanız sevinirim:
  Geçenlerde
  Google Finance üzerinden şirketlerin değerlerine baktım. Google 2007
  senesinde zaten 16,5 Milyar $ cirosu; 4,2 Milyar $ karı varmış. İlişki kuramadım? Aklıma
  tek seçenek geldi; ama doğrusunu söylerseniz merak içinde
  çırpınmaktan kurtarırsınız:
  Kar/Ciro oranı %25 altında olan
  departmanlar borsaya açılıyor; ancak kar’ın (sizin söylediğiniz gibi)
  %75’lere vardığı departmanlar ayrı bir firma gibi gösterilerek borsaya
  açılmıyor. Fikri olan var mı?

 15. para oyunları dedi ki:

  bence google reklamları türkiyede az para veriyor. ama yine de en sağlamı

 16. Çok güzel bir yazı. özellikle son tespitiniz “avucunu yalama” olayı çok iyi.

  1. erdinç dedi ki:

   bence google reklamları türkiyede az para veriyor. ama yine de en sağlamı

Bir Yorum Yazın