Google Para Basıyor

Açıklama: Ersan Özer itiraf.com, istanbul.net, uzmantv.com sitelerinin kurucusudur. Konuk yazar olarak bu yazısı Webrazzi’de yayınlanmıştır.

Google İngiltere, 2008'in ilk 3 ayında 407 milyon sterlin reklam geliri elde etmiş. Kazancını geçen seneye göre %40 artırmış.

İngiltere'nin en çok reklam alan televizyon kanalı ITV ise geçen yıl toplam 1,5 milyar sterlin reklam satışı gerçekleştirmiş. Bu da demek oluyor ki, Google bu yıl itibarıyla İngiltere'nin en çok reklam alan medya şirketi olacak.

Durum dünyada da farklı değil. Google'dan daha fazla reklam geliri elden bir medya kuruluşu daha yok.

ABD'nin ve de dünyanın en büyük medya grubu Time Warner, 2007 yılında 8,8 milyar dolarlık reklam satmış. İkinci büyük firma Viacom ise 4,7 milyar dolarlık reklam toplamış.

Ünlü finans kurumu Morgan Stanley'e göre, Google 2008'de 21,9 milyar dolar reklam geliri elde edecekmiş. Yayıncılara dağıttıklarından sonra eline 15,7 milyar dolar para kalacakmış!

Google Türkiye ne yazık ki rakam açıklamıyor. Bizzat sormuştum. "Maalesef izin vermiyorlar. Ama keşke açıklasak!" demişlerdi. Anlamıştım ki, topladıkları para ziyadesiyle hatırı sayılır.

Hürriyet'i, Kanal D'yi filan geçmiş olabilirler mi bilemem. Sanmıyorum. Ve fakat cümle internet şirketini havada katladıklarına, Türkiye'nin en çok reklam alan internet medyası olduklarına adım gibi eminim.

Şimdi bu başarıyı internete mâl etsek; "Hocam işte internetin gücü!" desek, biz internetçiler kendimizi kandırmış olacağız.

İyisi mi "Google gücü" diyelim, avucumuzu yalamaya devam edelim.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.