Oldu gerçekten güzel oldu; Facebook Connect!
Yenilikler

Oldu gerçekten güzel oldu; Facebook Connect!

MySpace'in Twitter ile gerçekleştirdiği 'data availability' denemesinden sonra Open Social'a bu sefer farklı bir açıdan yaklaşıyoruz! Çünkü FB gerçekleştiriyor bunun bir basamak ötesini. Facebook Platform'un 3. basamağı olarak nitelendirilen Facebook Connect biraz önce resmi olarak açıklandı. Artık herhangi bir siteye Facebook kimliğinizi, arkadaşlarınızı ve bilgilerinizi bağlayabileceksiniz.

Her şeyin böyle kolaylaşıyor olması harika gözüküyor. Sistem önümüzdeki haftalarda oturmuş olarak karşımızda olacak. Ekran görüntüleri şimdilik Digg ile ilk anlaşmanın yapıldığının göstergesi diyebiliriz. Diğer sitelerle de Facebook bağlantı izinleri tabii ki sırasıyla gelecektir.

Facebook Connect hızlı bir değişimi beraberinde getirecek gibi gözüküyor. Facebook ilk popüler olduğu günlerde gerçek kimlik trendi başlamıştı fakat diğer sitelerdeki rumuz kullanma alışkanlığımız bildiğiniz gibi devam ediyor. Ama bu gelişmelerden sonra yeni bir hızla; gerçek kimliklerimiz, arkadaşlarımız ve bilgilerimiz diğer sitelerde de bizimle olabilecek! Yani yeni bir trendin kokusu geliyor - kendisinden önce!

Arkadaşlarımızın da bizimle geldiğini düşünürsek; ekran görüntüsündeki gibi Digg benzeri sitelerde de bir sosyallik patlaması yaşanacak, tüm alışkanlıklar ve özellikle tüm yeni girişim fikirleri başka bir farklılaşacak demektir.

Heyecanlı bir web dünyası ve daha nezih gezintiler bizleri bekliyor!

Yorumlar (6)
 1. az önce netvibes'ta da gördüm, facebook kimliğinizle oturum açabilirsiniz diyordu. ben denemedim, sanırım internet üzerinde bir süre daha nick kullanmaya devam edeceğim =)

 2. Berker Peksağ Berker Peksağ

  Bu yeniliğin FriendFeed üzerindeki etkisi nasıl olacak merak ediyorum açıkçası.

 3. Can Karatoprak Can Karatoprak

  Ben bu tür gelişmeleri küçük girişimciler için bir fırsat olarak görüyorum. İyi kullanıldığında, doğru entegrasyon ve uygun proje ile Facebook Connect kullanacak yeni girişimler çok kısa sürede büyük başarılar elde edebilirler.

  Şöyle ki, birçok internet kullanıcısının herhangi bir internet sitesinde iş üye olmaya gelince veya bu konuda bir zorlama ile karşılaşınca siteyi terk ettiğini hepimiz biliyoruz. Bu işe güzel bir çözüm olan OpenID ise Türkiye'de pek yaygın değil. Diğer yandan Facebook kullanmayan neredeyse kalmadı. Bu durumda Facebook Connect kullanan girişimlerin üyelik bariyerlerini kolayca aşabileceğini düşünmek yanlış olmaz.

  Facebook Connect ile çalışmayı düşünecek arkadaşlara kendimce küçük bir tavsiyede bulunayım: Facebook kullanıcı adı ile giriş yaparken bu bilgilerin kendileri tarafından saklanmasının veya görülmesinin mümkün olmadığını çok iyi açıklasınlar.

 4. Umut Akyol Umut Akyol

  Facebook bunu yediremez, çünkü Facebook’un diğer site sahiplerine vadettiği hiçbir şey yok. Diğer site sahiplerine kay paylaşımı mı, reklam servisi mi sunuyor. Hiçbir şey sunmuyor. Google Tr’de neden bu kadar baskın, çünkü gelirini çok akılıca paylaşıyor. Arama algoritmalarının gücü başka bir şey paylaşmak daha önemli bir şey.

  Bence de yazıda da kısmen atıfta bulunulduğu gibi internetin özellikle bizimki gibi web kültürünün olgunlaşmadığı ülkelerde önündeki en önemli engel gerçek kimliklerin gizlenmesi ve bunun yola açtığı sahtekarlıklar ve kötü kullanıcılar.. Ancak gerçek kimlikler, nezih bir internet dolaşımı Facebook üzerinden önerdiği bu yolla gerçekleşmez, bu bir ütopya. Nezih ve güvenli internet gerçekleşecek, ancak internetin bu zamanları kabul edelim ki 20 yıl sonraki internete göre uzunca bir süre vahşi batı gibi olacak.

  Facebook’un bu fikrinin yaygınlaşması için tek olasılık var. Tüm diğer web sitelerin üyeleri şunu diyecek “Biz bu siteye tıpkı Digg'in yaptığı gibi Facebook hesabımızla girmek istiyoruz, yoksa gideriz.”.

  Bir de aslında bu Facebook Connect şeysi de yine burada servisi verilen altına benim de yorum olarak “Facebook yakında bunu taklit eder.” dediğim seyin hakikaten de taklit edilmiş hali…

 5. hmm pardon o zaman netvibes'a 40 yılda bir giresim tuttu, o da bu haber üzerine olunca, bir de facebook oturumunu görünce, bana başka şans bırakmadılar yanılmamam için =) sitem hakkında görüşlerin içinse teşekkürler =)

 6. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @oky netvibes facebook connect uygulaması değil, sadece facebook'ta ne olup bitiyor o akışı bildiren bir widget'mış. şimdi inceledim.

  *not: punkreas.org hayırlı olsun bu arada, çok güzel gözüküyor.