iPhone Türkiye'ye geliyor? Peki, hangi operatörle?
Genel

iPhone Türkiye'ye geliyor? Peki, hangi operatörle?

Apple ile yapılan anlaşma ile iPhone Türkiye pazarına giriyor ve bu giriş Vodafone'la oluyor.

Vodafone, iPhone'u Türkiye ile birlikte hizmet verdiği 10 ülkede daha pazara sokmak için Apple ile anlaşmasını yaptı ve bunu web sitesinden bugün duyurdu.

Bildiğiniz üzere iPhone'un Amerika satış hakkı sadece AT&T'nin elinde bulunmaktadır. Daha doğrusu sadece AT&T hatları ile satılabilmektedir. Amerika dışında ise bu kilidi kırmak için birçok yöntem mevcuttur.

AT&T hattı olan bir iPhone aldığınızda bana kalırsa en önemli konu ise şirketin sağladığı sınırsız internet kullanım hakkıdır. iPhone'un Türkiye pazarına Vodafone'la girmesi durumunda da benzer bir uygulamanın olacağını tahmin ediyorum. Peki Vodafone iPhone cihazları ile bütünleşik çalışan hangi lokal internet servisleri ile anlaşma yapacak?

Hava durumu, haber, video, müzik gibi konularda global iş ortakları mı olacak yoksa lokal servisler mi tercih edilecek?

Bu soruların cevabını öğrenmek için elbette henüz çok erken, ama iPhone'un internet kullanımına katkısı ve bu alanda Amerika'da yarattığı değişimi ve gelişimi düşününce farklılaşmaya ve fırsatlara hazırlıklı olmamız gerektiğini düşünüyorum.

iPhone'un yeni nesil versiyonunun Haziran ya da Temmuz aylarında pazara sunulacağı tahmin edildiğine göre Türkiye pazarına girişinin de o dönemlerde ya da biraz sonrasında olacağını bekleyebiliriz.

GÜNCELLEME 1: Bu konuda Burak Bayburtlu'nun da yazısını okumanızı öneririm. Acaba Apple stratejisinde bir değişiklik yaparak Turkcell ve Vodafone'la birlikte pazara girip exclusive anlaşmaları bırakıyor olabilir mi?

GÜNCELLEME 2: İtalya'da da benzer bir durum söz konusu. İki şirket, Telecom Italia ve Vodafone, iPhone'un ülkedeki satış hakkını almışlar. Apple'ın tek operatörle ilerleme stratejisini cihazın 3G versiyonu ile değiştireceğini tahmin edebiliriz ve Turkcell ile Vodafone'un benzer bir yapıda Türkiye'de satış gerçekleştireceğini düşünebiliriz.

Yorumlar (10)
 1. Ismail Asci Ismail Asci

  Daha bir kac ay oncesine kadar vodafone'de gprs aboneligi actirmak devlet burokrasisinden daha karmasik bir sekilde ilerliyordu.

  Bu durum hala tam olarak basitlestirilmis durumda degilken sinirsiz internet, gprs gibi acilimlar kisa vadede gecerli gorunmuyor vodafone icin. Ayrica mevcut operator altyapisinin bunun altindan kalkamayacagi da ortada.

 2. Acaba 3G'li versiyon mu gelecek merak ettim..

 3. Türkiye’de hali hazırda on binlerce kullanıcısı olduğu söylenen iPhone’nun pazara girmemiş bu halini düşünürsek,iş resmiyet kazandıktan sonra Türkiye pazarında nasıl bir etki yaratacağını kestirmek güç değil.Tabi Amerika’da yarattığı etkiyi Türkiye’de yaratacağını söylemek biraz fazla iddalı olur belki ama tüketicilerin teknolojiden çok teknolojik alet merakını ve bunun içine de Apple'ın mükemmel pazarlama stratejisini de katınca pekte küçümsenmeyecek bi etki olacağı kesin.Mms ve anlık Messenger desteğinin olmaması,video kaydının yapılamaması,oyun oynama imkanının olmaması Türk kullanıcısı için pek cazip görünmese de Apple eşsiz pazarlama taktiği ile :) bunların yokluğunu hissettirmez sanırım.Sanırım 3G desteği de yok fakat Türkiye’de zaten 3G’de yok :)

 4. Onder Eren Onder Eren

  Iphone eğer türkiyeye tek bir operatörle gelirse, apple bu pazardan güzel dersler almak zorunda kalır gibime geliyor. Ve bu durum bence vodafonea kazandırdığı kadar da kaybettirir. (bir servise zorlanmak o servisin sahibine olan duyguları bence olumsuz etkiler)

  Bu arada bir başka operatör Turkcell'den de www.tonlakazan.com şeklinde bir reklam platformu atağı geldi. yapısı itibarı ile webrazzide tartışılması gerektiğini düşünüyorum. Kısaca sizi arayanlara dinleteceğiniz 15 saniyelik bir reklam size 1 kontör yada 15 saniye konuşma süresi kazandıracakmış. (deli emin misali : vallaha ben düşündüydüm :) ki eminim ben düşünmüştüm diyen 10.000 kişiyimdir )

  bu vesile ile Arda'ya ve herkese böyle bir proje aklına gelen girişimcilere neler önerdiğini de sormak isterim. Sözkonusu olan Cep Telefonu Operatorleri ve bunlara bir fikirle gitmeden önce dikkat edilmesi gereken bir takım şeyler olduğu da kesin.

 5. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  Vodafone tarifeler departmanından konuyla ilgili henüz bir detay vermiyorlar. Kendileri henüz ne şartlarla piyasaya sunulacağının kesinleşmediğini, bu nedenle kesin birşey söyleyemeyeceklerini belirttiler. Ancak faturalı bir tarifeyle satışa sunulacağı ve fiyatının da buna göre ayarlanacağı kesin..

  Yanlız bu gelişme, fiyatının çok da abartılı olmayacağı konusunda beni umutlandırdı...

 6. Yalcin Pembecioglu Yalcin Pembecioglu

  Haberi Turkiye'de ilk duyuran site olarak -var mi aksini iddia edecek?- pek gururluyduk bugun :) http://www.bigumigu.com/haber.asp?hid=3261

  Bigumigu yorumlarinda uyemizin verdigi su bilgi iTunes'un iPhone'la birlikte pazara girecegi konusundaki umutlarimi azaltti:

  "... -Vodafone'un- Sayfada gözüken 10 ülke ve o ülkelerde iTunes Store olup olmama durumu aşağıdaki gibi:

  iTunes Store olanlar:

  Avustralya

  Yunanistan

  Italya

  Portekiz

  Yeni Zelanda

  iTunes Store olmayanlar:

  Çek Cumhuriyeti

  Mısır

  Hindistan

  Güney Afrika

  Türkiye"

 7. tek operatör Apple için zarar olacaktır. Çift operatör ile pazara girmeliler diye düşünüyorum. Ben Turkcell numaramı değiştirmek istemiyorum...

  Tonlakazan'da ayrı bir konu.. Gerçekten güzel ve aboneler için yararlı bir sistem olmuş. Umarım bu sistem başarılı olur ve kontör kazanmaya devam ederiz..

 8. Ozan Caglargil Ozan Caglargil

  ITunes Turkiye ile ilgili bir gelisme olacak mi bakalim? Online Muzik pazari yeni yeni gelismeye, varolmaya cabalarken ITunes gibi bir devin pazara girmesi cok acaip gelismelere surukleyebilir.

  Lakin tanesi 1.5 YTL gibi bir fiyattan ne kadar sarki satilabilir onu da merak etmiyor degilim...

 9. Sadece Vodafone için olması çok önemli değil diye düşünen olacaktır. Zaten AT&T için olanını illegal olarak unlock ederek tüm şebekelerde kullanıyorlar . Ama olay şu ki unlock edilip başka operatörde kullanmak telefonun garantiden düşmesine neden olacaktır. İkinci olarak da en önemli faktör fiyat tabii ki. Avrupa'yı baz alırsak Almanya'da 700YTL civarında bir etiketle piyasaya sürülüyor. Eğer bizde 1000YTL üzeri bir ücretlendirme olursa da abartılmış olur. Ki büyük ihtimalle daha da yüksek bir fiyat konacak.

 10. Blackberry kullanıyorum Turkcell servisi ile telefonun üstünde bile Turkcell yazıyor sıkı anlasmıslar, ancak aynı ürünün avea versiyonuda mevcut, ne olursa olsun numaramı değiştirmem, zaten bu aletler kırılabiliyor.

  Eğer anlasma exclusive ise Vodofone bu işten karlı cikar, ancak benim gibi Turkcell kullanıcıları ne olursa olsun hatlarından vazgecmez.

  Apple exclusive anlasmak yerine her operatöre satis hakkı verirse bence kesinlikle son kullanıcıda Apple'de bu işten cok karli cikar.