iPhone Türkiye'ye geliyor? Peki, hangi operatörle?

iPhone Türkiye'ye geliyor? Peki, hangi operatörle?

Apple ile yapılan anlaşma ile iPhone Türkiye pazarına giriyor ve bu giriş Vodafone'la oluyor.

Vodafone, iPhone'u Türkiye ile birlikte hizmet verdiği 10 ülkede daha pazara sokmak için Apple ile anlaşmasını yaptı ve bunu web sitesinden bugün duyurdu.

Bildiğiniz üzere iPhone'un Amerika satış hakkı sadece AT&T'nin elinde bulunmaktadır. Daha doğrusu sadece AT&T hatları ile satılabilmektedir. Amerika dışında ise bu kilidi kırmak için birçok yöntem mevcuttur.

AT&T hattı olan bir iPhone aldığınızda bana kalırsa en önemli konu ise şirketin sağladığı sınırsız internet kullanım hakkıdır. iPhone'un Türkiye pazarına Vodafone'la girmesi durumunda da benzer bir uygulamanın olacağını tahmin ediyorum. Peki Vodafone iPhone cihazları ile bütünleşik çalışan hangi lokal internet servisleri ile anlaşma yapacak?

Hava durumu, haber, video, müzik gibi konularda global iş ortakları mı olacak yoksa lokal servisler mi tercih edilecek?

Bu soruların cevabını öğrenmek için elbette henüz çok erken, ama iPhone'un internet kullanımına katkısı ve bu alanda Amerika'da yarattığı değişimi ve gelişimi düşününce farklılaşmaya ve fırsatlara hazırlıklı olmamız gerektiğini düşünüyorum.

iPhone'un yeni nesil versiyonunun Haziran ya da Temmuz aylarında pazara sunulacağı tahmin edildiğine göre Türkiye pazarına girişinin de o dönemlerde ya da biraz sonrasında olacağını bekleyebiliriz.

GÜNCELLEME 1: Bu konuda Burak Bayburtlu'nun da yazısını okumanızı öneririm. Acaba Apple stratejisinde bir değişiklik yaparak Turkcell ve Vodafone'la birlikte pazara girip exclusive anlaşmaları bırakıyor olabilir mi?

GÜNCELLEME 2: İtalya'da da benzer bir durum söz konusu. İki şirket, Telecom Italia ve Vodafone, iPhone'un ülkedeki satış hakkını almışlar. Apple'ın tek operatörle ilerleme stratejisini cihazın 3G versiyonu ile değiştireceğini tahmin edebiliriz ve Turkcell ile Vodafone'un benzer bir yapıda Türkiye'de satış gerçekleştireceğini düşünebiliriz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.