3 dakika içinde neler yapılabilir? Bir de Speeddate.com'da deneyin.

3 dakika içinde neler yapılabilir? Bir de Speeddate.com'da deneyin.

Simon Tisminezky isimli girişimci bir yıl boyunca arkadaşlık sitelerinde dolaşıp bir türlü istediği sonuçlara ulaşamayıp, arzuladığı sosyal ilişkileri bir türlü kuramayınca, bir şeylerin yanlış olduğunu düşünerek yepyeni bir arkadaşlık sitesi için kolları sıvamış.

Projelerde gördüğü en büyük eksiklikler halihazırdaki arkadaşlık sitelerinin insan kimyası üzerine kurulmadığı. Yani saatlerce profil dolaşarak bir yere varılamayacağı ve geceler boyu atılan 'Hey seninle tanışmak istiyorum! ; )" mesajlarını nasıl ortadan kaldırabiliriz bunun üzerinde düşünmeye yoğunlaşmış.

İşte tam da bu sırada 'speed dating' ismiyle düzenlenen aktiviteyi fark etmiş ve aynen web'e taşımaya karar vermiş. 'Speed dating' yani insanların '3 dakika boyunca' karşılıklı sandalyelere oturduğu ve muhabbet ettikten sonra yer değiştirdikleri konsept.

O zamanlar Stanford'da MBA öğrencisi olan Simon sınıf arkadaşıyla birlikte projeyi iş planı haline getiriyor. Risk sermayecisi hocaları sayesinde projeye kolayca A serisi yatırım sağlıyorlar ve resmen kuruluyor şirket.

Yatırım sürecinde boş durmak istemeyen Simon çevresinde melek yatırımlar toplamaya başlıyor. Sitenin prototipi bu süreçte tamamlanıyor. Her şey yolunda gözüktüğü için hemen genel beta günü belirleniyor, proje lanse ediliyor.

Fakat bir sorun var, sadece 20 kişiyi kaldırabiliyor sistem. Ama basında bomba etkisi yapan Speeddate'in bir şekilde açılış tarihine kadar tekrar kodlanması gerekiyor. Yoksa bildiğiniz gibi sosyal ağ delisi olan Amerikan vatandaşlarının yoğun tepkisiyle karşılaşma ve projenin başlamadan bitme tehlikesi var.

VE bu dakikadan sonra Speeddate'i Türk zekası kurtarıyor. Simon Linkedin'de tanıştığı ve o dönem Silikon'da çalışan ODTÜ öğrencisi Erbil Karaman'la pazarlığa oturuyor ve bir hafta sonra Erbil kendi ekibini kurma konusunda anlaşma sağlayarak projeyi teslim alıyor. Ama lansmanda açıklanan tarihe bir hafta kalıyor!

...Devam edecek...

Bu hikayeyi uzun uzun yazacağız ve ekipteki 7 Türk'ün ve olası yeni üyelerinin yaşayacakları Silikon Vadisi tecrübelerini aktaracağız sizlere. Öncelikle gözünüzü Speeddate'e alıştırmaya çalışın. Çünkü çok yakında aynı modülü hemen her büyük projenin içinde göreceksiniz. Şimdiden MySpace'e uyumlu hale gelen proje ile ünlülerle 3'er dakikalık canlı sohbetler düzenlenmeye başlandı bile.

Çok yakında ben de PangeaDay ile birlikte farklı bir açılım teklif edeceğim arkadaşlarımıza Silikon'da başarılar diliyorum. Bu hikayeyi benimle tüm detaylarına kadar içtenlikle paylaştığı için sevgili Erbil Karaman'a teşekkür ediyorum.

Erbil Pangea Day'i incelerken : ) sizler de Pangea Day Türkiye gurubuna katılarak şimdiden ekran karşısındaki yerinizi alabilirsiniz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.