İş planlarınıza melek yatırım desteği
Genel

İş planlarınıza melek yatırım desteği

Kurucusu olduğum Crenvo hakkında henüz Webrazzi üzerinden detay paylaşmadığımı biliyorum. Bunun ana sebebi açık söylemek gerekirse yaklaşık 6 aylık olan şirketimin henüz web sitesinin hazır olmaması. Şimdi buradan Crenvo'nun detaylarını anlatsam siteye bakmak isteyip "sana yakışıyor mu daha web siten yok" diyecek bir çok okuyucum çıkacaktır :)

Crenvo'nun web sitesi çok yakında hazır olacak ancak ben öncesinde biraz da başlıktaki konuya ilgili kişilerin hazırlanma süresini göz önüne alarak erken ve özet bir açıklama yapmak istiyorum.

Crenvo ana işi olarak internet şirketlerine danışmanlık hizmetleri sağlamaktadır. Bu hizmet kapsamını strateji, pazarlama, ürün, yönetim ve yatırım danışmanlığı gibi alt konulara bölmek mümkün. Crenvo'nun danışmanlığa bağlı sağladığı alt hizmetler de araştırma ve eğitimdir. Eğitim alanında şu an için Web 2.0 ve Enterprise 2.0 gibi tamamen kurumlara özel seminer/eğitim programları mevcuttur. Araştırma hizmetinin kapsamı ise tahmin edileceği gibi dönem dönem Webrazzi'den kısa parçalarına yer verdiğim özel araştırma raporlarıdır. "Türkiye'de sosyal ağlar", "potansiyel yatırım alanları", "Türkiye'de web girişimi satın alma trendleri" gibi. Bu raporlar şirketlere özel hazırlandığı için detaylarını paylaşmam maalesef herzaman mümkün olmuyor.

Crenvo'nun danışmanlık dışında bir süredir bağlantılar kurarak hayata geçirmek için çalıştığı bölümü ise yatırımdır. Burada tercih ettiğimiz model melek yatırım olup, Crenvo'nun küçük çaplı kendi kaynağı ile birlikte şirket dışından önemli melek yatırımcıların sağladığı kaynağın yönetilmesi şeklinde çalışmaktadır ve çalışacaktır.

Bu konuyla ilgili sürdürdüğüm çalışmalar geçtiğimiz haftalarda sonuçlandı ve açıklamayı yapmak için oldukça sabırsızlandım. Bugün ise yazımın başında da belirttiğim gibi web sitesinin tamamlanmasını beklemeden ilgili okuyucularımla konuyu özet olarak paylaşıp iş planlarını hazırlamaları için zaman tanımak istedim.

Crenvo'nun melek yatırım desteği belirli dönemlerde açılacak başvuru süreleri kapsamında yönetileceği için kısa süre sonra açılacak başvuru dönemi için şimdiden hazırlık yapmak önemli olacaktır. Konuyla ilgili detayları, Crenvo'nun ilk tur başvuru döneminde birlikte çalışacağı melek yatırımcıyı ve başvuru bilgilerini önümüzdeki günlerde paylaşıyor olacağım.

Şu an için sadece şunu özellikle belirtmek istiyorum. Sağlanacak olan yatırım henüz hayata geçmemiş girişim fikirleri için geçerlidir. Herhangi bir konu kısıtlaması yoktur. Yatırım miktarının yanında know-how, ofis, eğitim imkanları da sağlanabilecektir. En önemli husus ise başvuruların kesinlikle iş planı ile yapılmasının beklenmesidir.

Fikir sahibi ve yatırım ihtiyacı olan girişimcilerin ilgisini çekeceğini düşündüğüm, ve bana sürekli sorulan "yatırım desteği" ile ilgili sorular için cevap olabileceğini düşündüğüm melek yatırım desteğimiz umarım Türkiye'deki internet sektörü için değer yaratacaktır.

Yorumlar (17)
 1. Oğuzcan Oğuzcan

  Hayırlı olsun, umarım Türk internet sektörü için değerli bir girişim olacaktır...

 2. Sunset Sunset

  Sirketin icin basarilar.

  Aslinda faaliyete gecmemis projeler icin disaridan yatirim destegi iki taraf icinde onemli riskler iceriyor. Yine de gencler icin iyi bir firsat olabilir.

 3. Türkiye'deki internet sektörü için değer yaratacağı açık.

  Tebrikler ve başarılar.

 4. @engin

  Afiyetle soğuk su içilir :)

 5. Hasan Firtina Hasan Firtina

  Merhabalar,

  Turkiye de bircok projenin elinden tutup cok iyi yerlere gelmelerini saglayacaginizi dusunuyorum.hayirli olsun.Herkes icin :)

  Is plani konusun da da bence bilgilendirirseniz cok iyi olur:)Is plani hazirlamamis bircok kisi oldugunu dusunuyorum.Faydali olacaktir.

  buarada 60 gun doldu heralde aklinizda olsun:)

 6. Neasneap Neasneap

  her iki tarafa hayırlı olsun diyelim ve yeni projeleri beklemeye başlayalım.

 7. Tuncay Tuncer Tuncay Tuncer

  @leon;

  kaygılarını anlamakla birlikte, tepkine ve düşüncene katılmadığımı belirtmek istiyorum..

  öncelikle bir webrazzi okuyucusu olarak burayı bir teknoloji gazetesi olarak görmüyorum. Arda Kutsal ve ekibi, Networkü dahilinde sektörel bilgileri ve düşüncelerini burada paylaşıyor. Gazetecilik ayrı bir olaydır, benzetme yapılabilir ancak brebir karşılaştırmak gazetecilik mesleği çerçevesinden bakıldığında doğru değildir..

  2. olarak bu tür girişimlerin yapılması internet sektörü için çok olumlu. Embrio, aklım fikrim Merkezi vb uygulamalar, internet konusunda iş fikirlerini destekleyici oluşumlar. Bu tip kurumların sayısının artması sektöre her zaman olumlu yansıyacaktır. Çünkü her bir şirketin farklı iş yapış şekli var, farklı değerlendirme kriterleri var. E, insanlarında sürekli geliştirdikleri onlarca projeleri var.. Bu tip girişimler arttıkça hayata geçen proje sayısı da artacaktır.

  Arda Kutsal ve ekibi, Webrazzi'de, destekledikleri girişimleri tabiki yazacaklardır. Şöyle düşünün, bir kişi inanmadığı bir projeye neden destek versin? İnanıyorsa neden bunu duyurmasın? Arda Kutsal'ın destek verdiği bir projeyi, elindeki webrazzi gibi önemli bir kaynağı kullanarak destek vermesi kadar doğal bir durum olabilir mi?

  Rakip projelere gelince, yazıda belirtilen kısma göre zaen alanında ilk olan projelere yatırım yapılacakmış. Oldu ya, rakip geldi diyelim, Arda Kutsal eleştirse bile bu ortam, okuyucunun arda kutsal'ı eleştirmesi imkanını yeterince veriyor dğil mi? O zaman bu durumdan duyulacak muhtemel sıkıntı Arda Kutsal'a eminim gereken şekilde duyurulacaktır.

  Diğer yatırımcılardan burada nasıl bahsedileceği konusuna gelince.. Bu, emin olun diğer yatırımcı şirketlerin umrunda olmayacaktır.. Her yatırımcı şirket, aynı zamanda kendi projelerini üretmek için uğraşır. Yani bu sektörde rekabetin kuralları, biraz daha farklı işlemektedir..

  Bence internet sektörünü büyütmeye yönelik her proje desteklenmelidir. Bu nedenle Arda Kutsal'ın fikrini destekleyenler arasına beni de yazın:)

 8. leon'un itirazına blograzzi örneği verilebilir. Blograzzi kaç defa ve neden webrazzi'ye konu olmuştur geçmişte görülmüştür.

  Herşey zamanla ortaya görülecek ve webrazzi okuyucusu gidişatı belirleyecektir.

 9. @Tuncay

  Uzun bir cevap yazmissin ama hicbir argumanini net bir sekilde yapamamissin:

  "Gazetecilik ayri bir olaydir" demissin ama devamini getirmemissin.

  Burada yapilan dupeduz gazeteciliktir, bunun cunkusu amasi yoktur. Burada Arda Kutsal ve ekibinin iyilikten "sektorel bilgilerini" ve "dusuncelerini" paylastiklarini dusunuyorsan cok pembe bir dunyada yasiyorsun. Burada yapilan kar amaci guden, gundem yaratmaya donuk, yani profesyonel olmaya calisan bir yayincilik girisimidir: kaba adiyla gazeteciliktir. Bu sayfanin amaci acik ve net bir sekilde Turkiye'nin Techcrunch'i olmaktir. Bu gayet takdir edilecek bir girisimdir.

  Benim yanlis buldugum, yayincilik yapan bir kurumun ayni zamanda yatirimcilik yapmasidir. Dedigin gibi, dogal olarak basarisina inandigi bir projeye yatirim yapan Arda Bey, bunu duyurmakta en dogal hakkidir. Ama bunu kisisel blog'undan yapmasi dogru olur.

  Sonra, sen yatirim yapilacak sirketlerin rakipleri olmayacagini varsaymissin, burada cok yaniliyorsun. Eger pazar varsa her zaman rakipler de olacaktir. Ve Arda Bey'in ve ekibinin bu rakipleri seffaf,net ve tarafsiz bir sekilde yazmalari mumkun olmayacaktir. Bu insan dogasina aykiridir. Burada buyuk bir "conflict of interest" dogar.

  Bunun guzel bir ornegini bu aralar Aksam gazetesi okuyanlar gorebilirler. Aksam, D-Smart'la Dogan Hodlding'in Futbol ihalesine girmesine, yani Cukurova grubunun diger bir sirketi Digiturk'e rakip olmasindan cok rahatsiz oldugu icin, gece gunduz Dogan Holding aleyhine yerinde dogru ama yerinde de cok yanlis yazilar yazmaktadir. Yani medyayi cok daha buyuk ve karli olan diger islerini korumak ve pekistirmek icin kullanmaktadir.

  Dedigin gibi, Turkiye'de cok yeni gelismekte olan internet sektorunde, dusunceye sermaye veren sirketler kurulmasi sevindirici bir gelisimdir, ama bunun dogru ve profesyonel bir bicimde yapilmasi gerekmektedir.

  Her telden calip, Tech Crunch olacagim, Technorati olacagim, Venture Capitalist olacagim seklinde bir yaklasim sektor genelinde basariyi getirmez.

 10. @Omer

  Webrazzi'nin buraya ne kadar konu oldugunu bilmiyorum, ama cok iyi bir ornek olduguna emin degilim. Cunku gordugum kadariyla webrazzi ciddi bir yatirim degil.

  Ciddi anlamda yatirimlar yapilmaya baslanip sayilari cogaldikca islerin degisecegi dusuncesindeyim.

  Ama dogru soyluyorsun, BILINCLI okuyucu gidisati belirleyecektir.

 11. Ekim Nazım Kaya'nın dediklerine katılıyorum. Yan komşu ile kavga edersin baban sorgu sualsiz senin kulağını çeker, haklı olsanda.. Olan Arda Kutsal'ın girişimlerine olacak gibi :)

 12. Leon'un endişesi teoride haklı, ama Arda'nın bu endişeyi yersizleştirecek duyarlılığa sahip olduğunu düşünüyorum. Hatta bu endişeyi ortadan kaldırmak için rakipleri de yazma ihtiyacı hissedecek, bu da rakiplerin işine yarayacaktır :)

  Makalelerin bilerek gayrı-adil yazılabileceğini ima etmek ise bence dayanaksız bir iddia olur. Tutarsız bir Webrazzi okunmayan bir Webrazzi haline gelir, Arda bunu gözardı etmeyecek vizyona sahip.

 13. Hayırlı olsun Arda Bey

  Benim birde sorum olacak

  Melek yatırımcı projeye yatırım yaptı diyelim eğer proje başarılı olmazsa nasıl bir yol izleniyor

 14. Osman Küçükerdem Osman Küçükerdem

  Arda Bey gerçekten bu konudaki emekleriniz için çok teşekkürler.Ben kendimden biliyorum beklentilerinizi boşa çıkarmayacak gençler var yani:)

  Allah kimseye soğuk su içirmesin inş:)

  (Hani bu da konu dışında geçse beddua gibi oldu ama...Niyetimiz belli:)

 15. Ben bu girisimin is etigine cok aykiri oldugunu dusunuyorum. Teknoloji gazeteciligine soyunmus bir kurumun danismanlik, ve ozellikle angel investing yapmasini cok yanlis buluyorum.

  Asagidaki durumlarda webrazzi'nin nasil davranacagini merak ediyorum:

  1. Angel investing yapilan firmalar burada nasil yazilacak?

  2. Yatirim yapilan sirketlerin rakipleri nasil yazilacak?

  3. Danismanlik yaptiginiz bir musteriyi burada daha pembe mi yazacaksiniz?

  Bu girisim Turkiye'de islerin buyuk kucuk farketmeden ayni mantik cercevesinde yapildiginin acik bir gostergersi. Bilgidimiz bilmedigimiz, uzmanlik icinde veya disinda her isten yapalim, hangisi tutarsa...Bu Turk medyasini kontrol eden sahisin ayni zamanda bankacilik ve enerji isi yapmasi (yani hukumet tarafindan denetlenen cok onemli iki sektor) ile ayni tur bir davranistir. Tek farki su an itibariyle cok daha kucuk capta olmasidir.

  Bence bu karar tekrar gozden gecirilmeli. Yada Webrazzi ve Blograzzi hic bir zaman ciddi alinmayan kurumlar haline gelecektir.

  Saygilar.

 16. Delivar Delivar

  Etrafta, duyduğum zaman tüylerimi diken diken eden fikirler dolaşırken ve melek yatırımcılara ulaşmanın zor olduğu bu dönemde bu girisimlerin önünü açmak, önünü açtırmak önemli bir görevdir. Yükselen internet piyasasının bir ucundan tutup Türkiye'mizi de bir yerlere taşımak ve bu devrimden faydalanmak istiyorsak Arda Kutsal gibi deneyim sahibi insanların bu girisimlerini takdir etmeli ve teşekkür etmeliyiz diye düşünüyorum.

 17. Öztürk Öztürk

  melek yatırımcılara sunulabilecek bir örnek proje şablonu varmıdır ? nasıl bir iş planı hazırlanması gerekir, yada beklentiler nelerdir, bu konuda nerden nasıl yardım alabiliriz ?