Türkçe Facebook için geri sayım başladı
Yenilikler

Türkçe Facebook için geri sayım başladı

Facebook, Türkçe'nin de dahil olduğu 22 lisan için kullanıcılarını tercüme uygulamasını yüklemeye çağırıyor. Dünyanın en popüler sosyal ağının bu hareketi ile İngilizce dışındaki dillerde de hizmet verebilmesi için bir süre önce devreye aldığı kullanıcı destekli tercüme sistemini genişletip toplu bir yerelleşmeye gittiğini görüyoruz.

Şu an için tercüme uygulamasını kuran fazla Türk kullanıcı olmadığını görsem de bugünden itibaren jet hızıyla Facebook'un Türkçe yayınına hazırlanacağını tahmin edebiliyorum. Eğer siz de Facebook'un Türkçe tercümesinde pay sahibi olmak isterseniz gerekli uygulamayı buradan kurabilirsiniz.

Peki şimdi gelelim sorumuza. Hali hazırda Facebook'da Amerika, İngiltere ve Kanada'dan sonra en yoğun aktif popülasyonla 4. sırada olan Türkiye, Facebook'un Türkçe olması ile bu popülasyonunu büyütmeyi sürdürür mü dersiniz? Bu konudaki fikirlerinizi Türkiye'deki lokal sosyal ağlarımızın geleceğini analiz edebilmek için gerçekten öğrenmek istiyorum. Yorumlarda fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Ayrıca anketimize katılarak da fikrinizi paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Facebook 'un Türkçe olması Türkiye üzerindeki kullanıcı oranına etki etmeyecektir yalnızca popülerliğini düşerecektir. Tek dil yayınında dahi Türk kullanıcıların dile getirdiği, bunun üzerine gruplar kurduğu bir konu vardı; "Facebook Türkçe Olmasın". Korkuyorlar bir yonja vakası facebook da olur mu acaba diye?

  Bazı Türkçe eklentiler çıktığında dahi çevremden bildiğim kadarı ile, rahatsızlık vermeler, uygunsuz ve sıradan mesajlar ile tacizler başlamıştı, Türkçe olması ile birlikte bu hat safhaya gelecektir ve belki de Türk internetinde bir başka konu tartışmaya başlanacaktır; "Acaba Türk insanı internet kullanmayı bilmiyor veya sadece bu şu o işler için mi kullanıyor". Türk topluluklarda bu durumlar olduğu için tartışılmaya açılmadı yalnız global bir ağ içeresinde bu süre gelirse inanıyorum ki bu konu gerçekten tartışalacak.

  Umarım bu beklentiler tam tersine çıkar ve Türkiye global ve popüler bir ağ içeresinde olumsuz düşüncelerle anılmaz.

 2. Yücel Eroğlu Yücel Eroğlu

  Yazı için teşekkürler Arda Kutsal, inşallah artış olur ama pek bir artış olacağını sanmıyorum. Bizim kullanıcılarımız çok çabuk sever ve çabuk bıkar.

 3. Henster Henster

  Türkçe olduktan sonra belki artış olabilir. Sonuçta birçok kullanıcı ingilizce olmasından yakınıyor ya da ne yapacağını, nasıl kullanacağını bilemiyor..

 4. Onur Almişlar Onur Almişlar

  Facebook2un Türkçe olması ile ilgili olarak @Reşat'a katılıyorum.PerfSpot diye bir sistemi incelemiştim geçenlerde.Davetiye maili gönderiyor durmadan insanlara,gelen mailin adreside "Msn Şifre Çalma" ile ilgili bir siteyle bağlantılı...

  PerfSpot çığrından çıkmış nerde ise bir "genel ev" ortamına dönmüş durumda.Sürekli sex üzerine mesajlar var.Açılan bloglarda öyle.Facebook Türkçe olduğunda eminimki "Sarkma" olayları oldukça fazlalaşacaktır.Recep İvedik'in dediği gibi "Artık çok amele gaynıyo,Bende çıkmayı düşünüym" :)

 5. Yalçın Pembecioğlu Yalçın Pembecioğlu

  Ülkemizdeki 20 milyon MSN kullanıcısının önemli bir kısmının İngilizceyi bir internet sitesine üye olup kullanabilecek kadar bilmediğini tahmin ediyorum. Facebook'un Türkçe olması bu kitle için önemli olabilir bence.

 6. Baris Unver Baris Unver

  Ben de çeviri takımında yardımcı olmaya çalışıyorum ama çevirilerin yanlışlarını düzeltmek mümkün olmayabiliyor, yani sürekli ona oy kullan bunu şeyet falan... Kendimi bedavaya çalışan manyak gibi hissediyorum yarım saat çeviriden sonra.

  Yine de Web 2.0'nin ruhu da buydu sanırım, ziyaretçilerin içeriğin oluşturulmasına katkıda bulunması. Web 2.0 biraz kapitalistmiş :D.

 7. Eren Emre Kanal Eren Emre Kanal

  Facebook'un Türkçe olması elbette üye sayısını ve sitede geçirilen zamanı katlayacaktır. Sahte Türçe Facebook'u hatırlayın, birsürü kullanıcı girip hesaplarını kaptırmıştı bir hevesle.

  Ancak diğer yandan, Facebook'un Türkçe olmasını istemeyen kitle de yavaş yavaş yeni kömün arayışlarına girecektir. Çünkü bu kitle, nerde çokluk orada b*kluk olduğunu düşünüyor. Açık konuşmak gerekirse Türkçe Facebook'a akın edecek kitlenin de Facebook'un sonunu getireceğini düşünüyor.

  Sonuç ne olursa olsun, Facebook bir süre daha kazanmaya devam edecek. Türkler olarak bir hedef kitleyi aldı, sıra geriye kalanlarda.

 8. Eren Bostan Eren Bostan

  üzülerek belirtiyorumki popülerliği bilmem ama kaliteyi düşüreceği kesin...