YouTube artık bildiğiniz YouTube değil!
Video

YouTube artık bildiğiniz YouTube değil!

YouTube Türkiye'de geçici olarak servis dışıydı fakat bu sırada video dünyasında, özellikle YouTube'da bir çok köklü değişiklik oldu ve nicesinin de hazırlıklarına başlandı.

Şimdi bu gelişmeler nelerdi, sıralayalım.

Yüksek Çözünürlük - YouTube yüksek çözünürlük testlerini sonlandırdı ve artık YouTube üzerinde barınacak olan videolar için yüksek çözünürlük seçeneğini standart olarak sunmaya başladı. Bundan sonra eklenecek diğer yüksek çözünürlüklü videoları da bu seçenekle standart olarak izlemek için hesaplar menünüzden ayarlamanızı yapabilirsiniz.

YouTube platformu - Bir dizi yeni API geliştiricilere ve hali hazırdaki girişimlere açıldı. Bunlardan yararlanarak yapılan her uygulamayı ayrı ayrı çok sıkı takip ediyorum; geçen gün incelediğim yapay zeka ürünü Animoto da bu yeni API'leri pratik bir şekilde sistemine entegre eden şirketlerdendi. YouTube tüm dünyayı bu şekilde farklı alternatiflerle kucaklamaya devam edeceğe benziyor - zaten bir şekilde elini çabuk tutmak zorunda kalan devlerden biri gördüğümüz kadarıyla şu an. Yenilikçi bulduğumuz şirketlerin büyüdükten sonra bir şekilde hantallaştıklarını görmek kaçınılmaz! *Burak Arıkan'ın yazısı konuyla ilgilenenler için birebir.

Video istatistikleri - Yayınlanan videoların kimler tarafından, ne kadar izlenildiği öğrenebileceğimiz istatistiki bilgileri paylaşmaya başladılar. Bu sayede YouTube platformunu kullanan şirketler içeriklerinin reyting raporlarına ulaşabilecekler, reklamcılar yeni nesil video reklamlarının hangi seyirci kitlesine hitap edeceğini saydam bir şekilde raporlayabilecekler ve içerik üreticiler de bu şekilde kendilerini vitrinde değerlendirme şansı bulacaklar. Veriler önümüzdeki dönemlerde çeşitlenerek farklılaşacaktır.

Canlı videolar - Uzun zaman önce Qik uygulamasından etkilenmiş ve kenara köşeye notlarımın arasına almıştım. O günden itibaren her video haberi okuduğum da bu şirket bir şey yapmalı diye yırtınıyorum.

Bu yırtınmalarım arasında YouTube kurucularının katıldıkları konferanslarda ve davetlerde ağızlarına sıkça anlık görüntü akışını almaya başlamasını sevinçle karşılıyordum. Sonrasında henüz iki hafta önce Qik'teki canlı görüntünün YouTube'da barınmaya başlayacağını okuduğum an... Parçaları aşağıdaki şekilde kendimce birleştirmek düştü tabii ki bana. : )

Bakalım doğrudan Qik'le beraber doğrudan "mobil olduk artık biz" diye karşımıza çıkarak, hantallaşırım ama dönüşüm muhteşem olur mu diyecekler? Anlık görüntü akışına sıradan bir şekilde geçmesini hayal bile etmek istemediğim YouTube; çok başarılı yenilikçi örneklerin yanında nasıl bir kurgulamayla bu furyaya katılacak merakla bekliyorum. İşleri gerçekten çok zor olacak, çünkü birilerinin bu işi beceremedin deme riski ile karşı karşıyalar.

Yorumlar (10)
 1. Arikan Arikan

  Bağlantı için sağol Arda.

  Bu dört hareketle (yüksek çözünürlük, API, istatistik, ve canlı yayın) YouTube video paylaşım alanında kalite barını yükseltmiş oluyor. Bunlara bir de video-içi-reklam eklenmeli – deneysellikten çıkıp özellikle platform'u destekleyecek hale geldi.

  video-içi-reklam platform (API) söz konusu olduğunda çok tartışmalı bir durum, çünkü kendi sitende gösterdiğin videonun reklam gelirinin tamamını youtube alıyor. Düşünün bir; kendi servisimizden kullanicilar video yüklüyor ama bu yüklenen videoların içindeki reklamlardan hiç bir pay alamıyoruz. Düğümküme Youtube platform yazısı bu konuya daha detaylı giriyor.

 2. @arikan

  Erhan'ın yazısıydı ama biz teşekkürü Webrazzi'ye almış olalım. :)

  Bu arada Düğümküme'de çok değerli yazılar yazıyorsun, keşke herzaman bağlantı sunabilsek.

  Tebrikler.

 3. Diğer özellikler fevkalade de "yüksek çözünürlük" kavramında takılı kaldım ben. Zira yüksek çözünürlük diyince akla HD (720p, 1080p vs) geliyor. Youtube'da ise bu tip bir örneğe rastlamadım henüz.

  Yüksek çözünürlüğe örnek vermek gerekirse;

  http://www.vimeo.com/hd

 4. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @arikan

  kısmi fw: ": )"

  Siz teşekkürü mükemmel Türkçe içerikler üreterek yapıyorsunuz her zaman. Bu yüzden kendi adıma asıl ben teşekkür ederim.

  Türkiye kazanıyor; kazanmaya devam edecek - teşekkürün ismi bile olmaz aramızda : )

  1. Iremorganizasyon Iremorganizasyon

   yok yok site cidden qüsel bakalım ilerleyen zamanlarda bide açılırsa daha qüsel olacak bize hakkarette bulununan videoları çıkarırlarsa dahada qüzel olacak tşkler.

 5. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @Koray Al

  Tabii ki algınız da haklısınız Koray Bey, fakat geleceğe dair bir çalışma içinde oldularını biliniyor, bir konferansta doğrulandı.

  Algı açısından; yüksek kaliteli ile yüksek çözünürlük ifadeleri birbirine girmiş gibi gözükmüş olabilir gerçekten. Tekrar yanlış anlaşılmanın önüne geçmek için biraz daha o kısmı açmak isterim.

  Youtube HD de bu silsilenin ardından karşınızda olacak.

  Hesap ayarlarındaki seçeneğin de internet hızıyla ilişkilendirilmesi bu yüzden. Zaten medyayı da takip ettiyseniz, Youtube resmi blog'da yayınlanmadan önce birileri tarafından Youtube'da daha önce karşılarına gelmeyen bir link olduğu tespit edildi bir şekilde : ) Linkte de, yüksek kalitede izlemek için tıklayın yazıyordu. : )

  Ama şu an ki yayınlanan videolar dediğiniz gibi (1080p) değiller - zaten yeniden HD tarzda üretim yapılması gerekir bunun için, fakat Youtube'un şu an geçtiği "yüksek kalite ifadesi" ucu açık "higher-quality video when it's available". Ben de "it will be more available : )" demişim ki farkındaysanız yazı da ön görüler ve bulmacaların birleşmesiydi.

  Bünyem HD değişiminin de tamamlanmış gibi kabullenmiş olduğu için, rahatça yazdım şimdiden.

  Farkındaysanız analiz ediyorlar kullanıcılarını. Bu analizleri yoğunlaştırmalarının sebebi, tıpkı Hulu da olduğu gibi bazı ülkelere HD özelliğini açamayacaklarıdır. Biz de bu ülkeler arasında olabiliriz, hızımız ve belki de kimbilir bu seçimlerimiz nedeniyle.

  Birlikte takip edelim, zaten ilk HD video'yu kim görürse yine WOMM için; resmi blog'dan önce geliştirmeyi bu şekilde esprili pazarlayacaklar.

 6. Yasin Işik Yasin Işik

  Sanırım videolar normal izlenirken 320x240, yüksek çözünürlükte ise 480x360 oluyor. Yüksek çözünürlük; video linkinin sonuna "&fmt=18" ya da "&fmt=6" kodu eklenerekte izlenebiliyor, üye panelinden Video Playback Quality'den de ayarlanabiliyor. ayrıca diğer API'lerde gerçekten çok yarayışlı. bu arada yazıdaki "youtube platformu" bağlantısı https://webrazzi.com/wp-admin/ adresine gidiyor..

 7. Arikan Arikan

  Ayrıca teşekkürler Düğümküme için, zaman buldukça toplamaya çalışıyoruz olayları.

 8. Arikan Arikan

  Biran dikkat etmemişim kimin yazdığına kusura bakmayın. Erhan'la da konuştuk emailden :)

  Belki'de yazıları fotoğraflı yayınlayabilirsiniz. Düğümküme'de Wordpress 2.5 kurduk, Gravatar default geliyor, yakında yazarların fotoğrafları da olacak.

 9. Organizasyon Organizasyon

  Adamlar Çalışıyrlardı ama kısıtlandılar ne yapıcaklar bakalım