YouTube artık bildiğiniz YouTube değil!

YouTube artık bildiğiniz YouTube değil!

YouTube Türkiye'de geçici olarak servis dışıydı fakat bu sırada video dünyasında, özellikle YouTube'da bir çok köklü değişiklik oldu ve nicesinin de hazırlıklarına başlandı.

Şimdi bu gelişmeler nelerdi, sıralayalım.

Yüksek Çözünürlük - YouTube yüksek çözünürlük testlerini sonlandırdı ve artık YouTube üzerinde barınacak olan videolar için yüksek çözünürlük seçeneğini standart olarak sunmaya başladı. Bundan sonra eklenecek diğer yüksek çözünürlüklü videoları da bu seçenekle standart olarak izlemek için hesaplar menünüzden ayarlamanızı yapabilirsiniz.

YouTube platformu - Bir dizi yeni API geliştiricilere ve hali hazırdaki girişimlere açıldı. Bunlardan yararlanarak yapılan her uygulamayı ayrı ayrı çok sıkı takip ediyorum; geçen gün incelediğim yapay zeka ürünü Animoto da bu yeni API'leri pratik bir şekilde sistemine entegre eden şirketlerdendi. YouTube tüm dünyayı bu şekilde farklı alternatiflerle kucaklamaya devam edeceğe benziyor - zaten bir şekilde elini çabuk tutmak zorunda kalan devlerden biri gördüğümüz kadarıyla şu an. Yenilikçi bulduğumuz şirketlerin büyüdükten sonra bir şekilde hantallaştıklarını görmek kaçınılmaz! *Burak Arıkan'ın yazısı konuyla ilgilenenler için birebir.

Video istatistikleri - Yayınlanan videoların kimler tarafından, ne kadar izlenildiği öğrenebileceğimiz istatistiki bilgileri paylaşmaya başladılar. Bu sayede YouTube platformunu kullanan şirketler içeriklerinin reyting raporlarına ulaşabilecekler, reklamcılar yeni nesil video reklamlarının hangi seyirci kitlesine hitap edeceğini saydam bir şekilde raporlayabilecekler ve içerik üreticiler de bu şekilde kendilerini vitrinde değerlendirme şansı bulacaklar. Veriler önümüzdeki dönemlerde çeşitlenerek farklılaşacaktır.

Canlı videolar - Uzun zaman önce Qik uygulamasından etkilenmiş ve kenara köşeye notlarımın arasına almıştım. O günden itibaren her video haberi okuduğum da bu şirket bir şey yapmalı diye yırtınıyorum.

Bu yırtınmalarım arasında YouTube kurucularının katıldıkları konferanslarda ve davetlerde ağızlarına sıkça anlık görüntü akışını almaya başlamasını sevinçle karşılıyordum. Sonrasında henüz iki hafta önce Qik'teki canlı görüntünün YouTube'da barınmaya başlayacağını okuduğum an... Parçaları aşağıdaki şekilde kendimce birleştirmek düştü tabii ki bana. : )

Bakalım doğrudan Qik'le beraber doğrudan "mobil olduk artık biz" diye karşımıza çıkarak, hantallaşırım ama dönüşüm muhteşem olur mu diyecekler? Anlık görüntü akışına sıradan bir şekilde geçmesini hayal bile etmek istemediğim YouTube; çok başarılı yenilikçi örneklerin yanında nasıl bir kurgulamayla bu furyaya katılacak merakla bekliyorum. İşleri gerçekten çok zor olacak, çünkü birilerinin bu işi beceremedin deme riski ile karşı karşıyalar.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.