MyNet tasarımını değiştirdi
Arama
Yenilikler

MyNet tasarımını değiştirdi

Türkiye’nin en büyük portalı MyNet tasaramında yeni nesil çizgilerle rengarenk bir yapıya geçmiş. Bugün bu gelişmeyle ilgili Webrazzi okuyucularından beni haberdar eden toplam 12 tane e-posta aldım. Birkaç tanesi yorum da bildirmişti ve bunlar “MyNet Web 2.0 havasına girdi” ana fikrinde yorumlardı.

Tasarım konusunda ahkâm kesmek bana düşmez ama çok renkli bulduğumu söylemek istiyorum. Diğer taraftan sadece şöyle bir baktığımda tablolardan kurtulduğunu farkettim.

MyNet

MyNet‘le ilgili merak ettiğim bir konu var. MyNet‘in bütün alt sayfa ve servisleri neden birbirinden farklı tasarımlara sahip?

Kişisel görüşüm şu ki, eğer Türkiye’nin en büyük portalı diyorsak, tüm yapısında ortak ve bütünleşik bir portal algısı bulunmalıdır. Sadece MyNet logosunun her sayfada aynı olması bendeki yamalanmış elbise hissini yoketmeye yetmiyor.

Tasarımın değişmesi birşeylerin başlangıcı mıdır bilmiyorum ama değişim iyidir diyerek merak edenleri incelemeye ve burada fikirlerini paylaşmaya davet ediyorum.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (20)
 1. Cafer dedi ki:

  Başlık da doğal olarak “Mynet Anasayfa Tasarımını Değiştirdi” olacak.

  Mynet, daha önce bu tür denemelerde (denemeler diyorum, yaptığı yeniliği bir süre sonra kaldırabiliyor) bulunuyor, logo örneğini herkes bilir. Web 2.0 dediğimiz şey, grafikleri değiştirmekse, evet Mynet Web 2.0 olmuş. Tnn ve Superonline mavilik hakimini mynet de beğendi galiba ki kendisi de uygulamış.

 2. Y.Emre Güzer dedi ki:

  Web 2.0 havasına girmek için birkaç renkli buton kullanmak yeterli oluyor sanırım 🙂 Birde arama motorunu büyüttüler mi alın size web 2.0(!) mı acaba?

  Arda bu değişimle birlikte alt sayfalardaki uyuşmazlığında giderileceğini düşünüyorum. Şu an ziyaretçi nabzını ölçüyorlar belli ki,

 3. fatihturan dedi ki:

  Mynet gibi bir şirket nasıl olur da bu kadar kötü bir tasarım ile ortaya çıkar. Sadeliğin daha bir önemli hale geldiği günümüzde bu kadar karışıklığı yaratmanın manası ne?

  Ayrıca bana sorarsanız Mynet’deki ekibin biraz yaratıcılıklarını konuşturup yıllardır Mynet açısından gelenek haline getirilmiş bu “Portal” klişesini aşmaları gerekiyor.

  Ne bu yani sen Video servisimisin? Yoksa haber sitesi mi? Belki de bir arama motorusun sen Mynet?

  Bu portal saçmalığından bence bir an önce sıyrılmalı Mynet.

 4. rd dedi ki:

  Mynet hızla devam eden önlenemez çöküşünü kendi eliyle hızlandırmak için ne gerekiyorsa yapıyor. Tasarım tek kelimeyle içler acısı… Site genelinde bütünlük hakim değil.

  Buradan bakınca eminim ki business de çökmektedir

 5. Berker Peksağ dedi ki:

  MyNet’in son iki tasarımı da çok fazla Yahoo! çizgileri içeriyor. Bence her şeyden önce biraz daha “özgün” olmalılar.

 6. Özer Güngören dedi ki:

  İlk Bakışta E-ticaret sitesi izlenimi uyandırıyor..
  Mynet kendine bunu niye yapıyorsun ?

 7. sinan dedi ki:

  MyNet ciğim neden kendine eziyet ediyorsun ?

  istediğin kadar çırpın sen.

 8. Mehmet Uzun dedi ki:

  Bir de yasadışı içerik yayınlamaktan vazgeçseler.
  Örneğin tek kişilik oyunlar bölümü kraloyun vb uyanık türk flash oyun sitelerinin yabancı sitelerden araklayıp logosunu/linkini değiştirdikleri oyunlarla dolu.
  Birisi bu oyunların gerçek sahiplerini oyunlarınız burada değiştirilip,başka sitelerin linkleri ile kullanılıyor diye uyarsa ciddi miktarda tazminat ödemek zorunda kalacaklar.

 9. Eren BOSTAN dedi ki:

  @Berkerin dediği gibi bencede yahoomsu bişey var sanki…
  ayrıca mynet bitti bitiyor…

 10. semazen dedi ki:

  mynet kullanıcı prolifi açısından bu kadar geniş bir alana hitap ederken, kendisini bu kadar karmaşıklaştırmakta bir sorun görmedi mi acaba diye merak ediyorum. Servizlere ve alt sayfalara girildiğinde bir türlü anasayfaya dönememiz de ayrı bir bug.Gerçi sağ taraftan dönülüyor ama neden kullanıcı alışkanlıkları değiştirlmiş anlayamadım.
  umarım en kısa sürede tasarım bütünlüğünü ve kullanıcı dostu olmanın avantajlarını yakalarlar.

 11. oxchu dedi ki:

  bu mynet baya antipati toplamış ya aranızda. renkler falan abartılı anlaşılırda. fakat mynet neden portal havasından çıksınki. duruyo ya yerinde. bence yaratıcılıklarını kullanıpda daha iyi şeyler yaparlarsa portal olarak qayet güzel

 12. Serkan Bektaş dedi ki:

  6. yoruma aynen katılıyorum. İlk değiştirdikleri haliyle daha iyiydi. Çok özensiz bir çalışma olmuş, menülerin grafikten oluşması ve statik olması ne kadar kabul edilebilir ki? Ah mynet 🙂

 13. vepa dedi ki:

  Bence tasarım fena olmamış. En azından flash popup reklaları kaldırmışlar. Tasarım bütünlügü ise bence zor. Büyük portallara baktığınızda (yahoo.com, mail.ru, rambler.ru) hepsinde alt servislerin tasarımı ve altyapısı farklı.

 14. MaFiAMaX dedi ki:

  Okunaklı, ulaşılabilir bir site istiyoruz… Biz bunu istiyoruz.

 15. OKAN dedi ki:

  Mynet’im sadece tasarımı degil teknik alt yapısı da icerde farklılıklar gosteriyor. Bazı hizmetler ASP, bazılası ASPX, mail gibi yogun kullanılan servisleri ise PHP. Sanırım her birini ayrı gruplar bambaska yazılım anlayısı ile yurutuyor. Isleyen de bir sistem var. Bu akdar buyuk bir portal da sanırım ortak anlayısı sağlamak bastan mumkun olamamıs, sonradan ise cok daha zor.

  Mynet’in email ve oyun harici diger servislerinin acıkcası merak ediyorum, basarılı mı? degil mi?

 16. melike dedi ki:

  iğrenç olmuş sırf bu yüzden siteye girmiyorum anasayfamdı değiştirdim.

 17. Sunset dedi ki:

  Hizmetlerini hic kullanmadigim icin samimi olarak soruyorum. Mynet’in bu kadar antipati toplamasinin sebebi nedir? Kullanicilarina karsi etik disi mi hareket ediyor? Kullanici bilgilerini mi satiyor? Ucretli hizmetlerinde daha fazla para koparmak icin kullanicilarina zorluk mu cikartiyor? Ayipli bir hizmet mi sunuyor? Musteri hizmetleri mi kotu? Haberleri mi tarafli?
  Yoksa sadece buyuk oldugu icin mi antipatik?
  Bilgisi olan paylasirsa sevinirim.

 18. MissyCat dedi ki:

  Mynet neden bu kadar antipatik sorusuna bir kaç yanıt,

  – Gmail, yüksek kotalı ve pop3 destekli e mail hizmetini ücretsiz sunarken Mynet bu hizmetleri para karşılığı satmak istedi.Hangi devirde yaşıyoruz?
  – Oyun bölümü için istanbuloyun.com gibi şahane bir oyun hazırlamışken, okey tavla piştiyi ön plana çıkardı. istanbuloyun’da cumhuriyet mitingi yapıldığını biliyorum.
  – google adsense’e rakip olsun diye, Adklik adında bir reklam servisi sunmaya başladı. Sistem yurtdışı destekli olduğu için müşterilere sorunsuz hizmet verilemedi. Mynet kalitesi biraz daha düştü.

Bir Yorum Yazın