YouTube'dan engelleme ile ilgili açıklama yapıldı

YouTube'dan engelleme ile ilgili açıklama yapıldı

YouTube tarafından son erişim engelleme kararı ile ilgili bir açıklama yapıldı. Anadolu Ajansı tarafından verilen haberde, YouTube'un erişiminin engellenmesine sebep olan videoları incelediği ve servisin içerik politikasına aykırı olması gerekçesiyle videoları yayından kaldırdığı bildirildi.

YouTube'un açıklamasında Türkiye'den kullanıcıların siteye erişiminin engellenmesine üzgün olunduğu da bildiriliyor.

Andolu Ajansı'nın geçtiği haberde YouTube'un açıklamasına şu şekilde yer veriliyor.

''Son kapatma kararına neden teşkil eden videoları inceledik ve YouTube içerik politikasına aykırı içeriğe sahip olmasından dolayı yayından kaldırdık. YouTube'a Türkiye'den kısa bir süre içerisinde erişimin tekrar sağlanmasını bekliyoruz. YouTube olarak Türk kanunlarına aykırı olabilecek içeriğe ilişkin sorunları gidermek amacıyla yetkililerle işbirliğine her zaman hazırız."

Bu gelişme sonrasında YouTube'un önümüzdeki günlerde hatta belki Cuma gününe kadar yayına tekrar açılacağını tahmin ediyorum.

Önemli olan elbette sitenin şu an için tekrar yayına açılması değil, önemli olan bu tür konularda doğru bir uygulamanın bundan sonra hukuk sistemimizde yer almasıdır.

Tabi şu da var ki, YouTube'un madem içerik politikasına aykırı videolar sisteminde yer alıyor, bunun için daha proaktif bir editoryal yapı kurması herhalde beklenebilir. En azından bu sayede engellemenin üzerinden 13 gün geçtikten sonra açıklama yapılması ya da videoların sistemden çıkartılması söz konusu olmazdı.

Benim merak ettiğim başka bir konu daha var. "Yer sağlayıcı" olarak ilgili devlet kurumlarına kayıt yaptırmak ve bu tür durumlarda direkt haberdar edilmek türünde bir yapı vardı. Hatta en son engelleme kararında sebep YouTube'un bu bilgileri ilgili kurumlara bildirmemiş olmasıydı. Peki, sonra ne oldu? Hala mı bildirmedi, yoksa bildirmesine rağmen uyarıldı ama videoları çıkartmadığı için mi engellendi?

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.