Bilin bakalım ne oldu? YouTube engellendi!
Genel

Bilin bakalım ne oldu? YouTube engellendi!

Ne söyleyebilirim ki? YouTube'a erişim yine engellendi...! Henüz ana sayfasında bir açıklama metni göremedim, "connection has timed out" hatası veriyor. Bunun sebebi TTNet sunucularının yoğunluktan çökmüş olması da olabileceği gibi, henüz "yasaklanma" ekranının oluşturulmamış olması da olabilir.

Hadi artık sayalım... Aynı yıl içinde bu 3 mü oldu 4 mü? Madem bu kadar kötü ve yasa dışı bir servis bu YouTube o zaman neden erişimini 2-3 günde tekrar açıyoruz? Olduğu gibi kapatalım bir daha da açılmasın. Sonuçta 3 kere disiplin cezası alan okuldan atılmaz mı? Atalım gitsin..

Bu yazıyı daha fazla uzatmayalım. Konu bu kadar işte! YouTube'a erişim yine engellendi!

Yorumlar (51)
 1. Demokrasi hergün kan kaybediyor ve bizler özgürlüğümüzü elde etmek için hukukçulardan başkasına güvenemiyoruz. İlla ki avukatın/avukatlık bürosunun biri çıkacak, bu işlere dur diyecek. Siyasi tavır almayıp, hukuk insanlarından medet umarsak daha çok bekleriz... Bu işin çözümü için STK'larının, büyük basın kuruluşlarının ve toplumun baskı oluşturması gerekli. Bu kurumlar da/kuruluşlar da henüz "sansür" gerçeğiyle yüzleşmedikçe yapılacak pek bir şey yok gibi. Çocuk oyuncağına döndü, rezil ve kokuşmuş bir hal aldı.

 2. Erdal Erdal

  Aç/Kapalardan sonra bende sizinle aynı düşüncedeyim. Madem sansür çözüm sonsuza kadar engelleyin. Sadece komik duruma düşüyoruz.

 3. Metin Kahraman Metin Kahraman

  Deprem bilimciler hani hep diyorlar ya: "Depremle yaşamayı öğrenmeliyiz". Artık youtube'un kapatılması da öyle bir şey oldu. Bugün siteye bir iki kez erişmeye çalıştım ve tabi ki açılmadı. Bunun üzerine çalışma arkadaşlarıma "arkadaşlar, sizde youtube açılıyor mu?" diye sorduğumda aldığım "amaan yine kapatmışlardır!" cevabı sanırım bunu gösteriyor. Yasaklarla yaşamayı öğrenmeye başlıyoruz ve artık youtube'un kapatılması bile sıradan bir olay haline geldi, NE YAZIK Kİ!

 4. Arikan Arikan

  Türkiye'de bilinçsizce yapılan bu internet engellemeleri yakın gelecekte sadece özgürlükler / insan hakları olarak değil iş ve ticaret anlamında da büyük sorunlar çıkaracak.

  Düşünün Türkiye'de YouTube Platformu (API) üzerinden çalışan çeşitli web servisleri olduğunu bu bilinçsiz engelleme artık işi de bozan kurumlara zarar ettiren yasaklar haline gelecek.

 5. Mastermax Mastermax

  Böyle bir cahillik nasıl yapılabiliyor anlamıyorum. Daha kötü sözcükler kullanmak istemiyorum.

 6. John Titor John Titor

  merak ettiğim bişey var ya youtube bizi engellese nolcak

 7. Oğuz Serdar Oğuz Serdar

  Bu kadarını da Youtube kaldırmaz diyorum artık. Umarım Youtube yönetimi tez zamanda, sert bir açıklama ile Türkiye'den Youtube'a erişimi engeller. Ondan sonra, adalet sağlayıcılarımız(!) AİHM'e mi giderler ne yaparlar kendileri düşünsünler.. Yazık.. Böyle şark zihniyeti olmaz olsun.. İnanın merak bile etmiyorum sebebini yine ne olmuş, neden kapanmış..!

 8. Banu Soysal Banu Soysal

  ne yani, şimdi menekşe ile halil dizisinin 34345. bölümünü izleyemeyecek, yeni yetenekler keşfedemeyecek ve o videolara ağıza alınmayacak hakaretler içeren yorumlar yazan insanımızın yazdıklarını okuyamayacakmıyız?

  sansürlenen video paylaşım sitesi şayet Vimeo olsaydı, bunun karşısında olurdum. fakat söz konusu youtube olunca bir an durup düşünüyorum.

  bana kızmayın olur mu.

 9. Neasneap Neasneap

  Gün gelir akılları başlarına gelir ama o zaman da iş işten geçmiş olur.

 10. Uğur Samsa Uğur Samsa

  Ben de Youtube'un Türkiye'ye tepki vereceği günü bekliyorum. Madem zırt pırt kapatıyorsunuz ülkenize hizmet vermiyoruz desinler olsun bitsin.

 11. OpenDNS ve Pardus'un DNS'i ile YouTube'a giremiyorum. Eskiden sadece TTNet'te yasak geçerli olmuyor muydu ? Tüm hepsinde engellemeyi nasıl başardılar ?

 12. @banu soysal

  Ağza alınmayacak hakaretler içeren yorumları yazanlar bu ülkenin kendi insanlarıdır. Vimeo, şimdilik temiz görünüyor olabilir. Ama ileride youtube'un maruz kaldığı kalabalık Vimeo'ya da saldırırsa onun da sonu aynı olacaktır.

  Yani düşünülenin aksine yozlaşan oluşumlar değil, oluşuma dahil olan topluluklardır. Bunun önüne geçmenin yolu da oluşumu engellemek değil, topluluğu eğitmektir.

  Bilemiyorum farkında mısınız; youtube ortaya çıktıktan sonra oldukça fazla İngilizce video-blog ortaya çıktı. Hatta öyle ki, artık Amerika'da insanlar AppleTV vb. aygıtlar kullanarak televizyonlarında normal TV yayınlarının yanı sıra Video Blog'ları da takip edebiliyorlar.

  Peki ya Türkiye'de durum nasıl. Çok fazla araştırmadım ama süreklilik arz eden Türkçe video-blog'a daha henüz denk gelmedim.

  Bu da, Türkiye'de videoblog yapabilecek kabiliyette insanların olmaması değil, Türkiye'de bu tip oluşumlara teşvik bulunmaması anlamına gelmektedir.

  Youtube vb. video arabirimler sadece Türk Telekom'a yük bindirmek için inatla kullanılan bir oluşum, sabah akşam komik videoları izlemek için bir kaynak, ona buna laf sokup polemik yaratılacak bir ortam değildir. Bu arabirimler görsel medyanın geleceği, insanların artık ne zaman ne izlemek istediklerini gerçekten seçebileceği ortamlardır.

  İnternet ile birlikte teknoloji Türkiye'ye artık bir kaç hafta/ay daha erken geliyor gibi yanlış bir kanı var ülkemizde.

  Aksine dünyaya yön veren teknolojiler nedense ülkemize hep 2-3 sene sonra uğruyor.

  Blog yazarlığı, radyo yayınları, blog yazarlarının toplanabildiği organizasyonlar vs.

  Örnek veriyorum; Seesmic adında bir oluşum var. Video-Forum diyebiliriz sanırım. Ve bu oluşum bir iki ay kadar önce açıldı. Bakın bakalım bu video-forum kapsamında bir oluşum Türkiye'de kaç yıl sonra adını duyuracak.

  Youtube vb. ortamlar artık ülkemizde komik videoların, meşhur olmak isteyen insanların şarkılarının, propaganda yapmak isteyenlerin videolarının izlendiği/yüklendiği yer olma kavramından kurtulmalıdır.

  Bir video-blog açılsa, ve bu blogu takip eden binlerce Türk izleyici olsa ve youtube engellense, şu anki tepkinin boyutu kaç kat artardı düşünün.

  Türkiye'de artık Revision3 gibi bir oluşumun yaratılmasının vakti geldi de geçiyor.

 13. Danset Danset

  izlesene.com bu yasagi elestirmek yerine bir onceki youtube kapanmasida oldugu gibi yine bi basin bulteni yayinlayip trafigimiz 3 katina cikti der mi onu merak ediyorum

 14. Bir yorum:

  Bugünün Türkiye medyası Youtube'u keşfetmek zorundadır. En son salıverdikleri APIlar ile YouTube küresel televizyon olma yolunda büyük bir adım attı. Yakında YouTube uyumlu cihazları bekleyin....

  Ölçeklendirilemeyen Jump.Tv gibi olanakların dışına çıkarak medya YouTube olanağını değerlendirmelidir. Yoksa geröekten ezilecekler YouTune altında...

  YouTube ve benzerleri veya daha başkası bugün engellenir ama o ve O'nun gibilerine erişimi tekrar sağlamak için acı ama yine büyük medyaya ihtiyacımız var.

  Bugün yaygın basın kuruluşları interneti keşfetmedikçe, bizlerin, sıradan kullaıcıların sesi duyulöayacaktır....

 15. Uğur Samsa Uğur Samsa

  @Hüseyin -neXus- youtube'un en son kapanışının açılmasından hemen önce de aynı şekilde girilemiyordu. Tüm girişleri engellemek için yeni yöntemler buluyorlar. Kullanıcılar da tüm girişleri açmak için yeni yöntemler keşfedecektir :)

 16. John Titor John Titor

  açıklamaya tenezzül yok mu ? yoksa zaman mı olmamış ? sebebi bilen var mı ?

 17. @John Titor

  Associated Press haberi dünyaya geçti.

 18. Yasin Işik Yasin Işik

  Burada da erişimin engellenmesi hakkında açıklama bulunuyor: http://www.tib.gov.tr/duyurular_detay14.html

 19. Şekip Can Gökalp Şekip Can Gökalp

  Olaylar çok uzaklarda bir yerlerde oluyor gibi izlemeye devam edersek, sonu gelmeyecek bu işin. IMD'nin herhangi bir tepki verdiği yok, iyi hazırlık yapılmalı ve harekete geçilmeli kanısındayım. Linkteki yazıyı olayla ilgili olarak yazdım, okuyabilirsiniz.

 20. John Titor John Titor

  teşekkürler arda

 21. Tarık Tarık

  yazık yazık ki ne yazık..

  Banu soysal hanımın dediğine şiddetle karşı çıkıyorum..

  Bu ülkede youtube'un SADECE müzik dinlemeye, yorumlarda birilerine küfretmeye, dizi filmleri izlemeye yaradığını düşünen zihniyetler olduğu sürece bu yasaklar zaten devam edecektir. Sanmayınki youtube sadece bu işlere yarar..

  Sorarım size:

  -hiç youtube'da LASIC Göz ameliyatının nasıl yapıldığını izledinizmi..

  -yada rahim kanserini anlatan bir röpörtajı,

  -yada yeni çıkan bir elektronik cihazın tanıtımını

  -yada ülkemizin herhangi bir köşesi ile ilgili bir belgeseli

  -yada yeni bulunan bir hayvan türünü

  -NASAnın uzay görüntülerini

  -Einstein gibi ünlü bilginlerin teoremlerinin ayrıntılarını

  -trafik/sokak kamerası görüntülerini

  -Spor egzersiz programlarını

  -borsa yorumlarını

  -merak ettiğiniz bir şirketin basın açıklamasını

  -bilmemne üniversitesinin yeni buluşunu

  daha neler neler sayardım size ama youtube'u sadece dar bir çerçevede değerlendirenler için bu kadarı bile fazla...

 22. M.ozan.hazer M.ozan.hazer

  Bi şekilde sesimizi duyurmamız lazım, bugün youtube'u kapatanlar yarın bir şekilde tüm paylaşım platformlarını kapatmaya başlayacak.

  Hatta yakındır, aynı anda birden fazla kapatmalar gelmeye başlayacak o zaman açılması da zorlaşacak. Avukatlar işi gücü bırakıp yurdun 4 bir yanındaki savcıya hakime dert anlatmaktan başka bişi yapamıcak demek ki...

  Düşünemiyorum bile 10 ayrı kişi dilekçe verse savcılığa, istediği siteyi uzunca süre kapattırabilir demek ki.

  Söylenmek yerine icraate geçmemiz lazım, http://www.iyisay.com/ gibi sessiz ama ses getiren bi hareket belki.

  Ha diceksiniz ki sen geç o zaman harekete...

  Ben de dicem ki haklısınız, başka da bişi diyemicem

 23. Banu Soysal Banu Soysal

  @tarık bey sakin olun kuzum, bu ne şiddet bu celal :)

  ben sansüre evet demedim "söz konusu youtube olunca bir an durup düşünüyorum" dedim. ve ekledim "bu site vimeo olsaydı karşı olurdum".

  ayrıca bahsettiğiniz videoları dailymotion'dan da takip edebilirsiniz. üzülmeyin, youtube dünyanın tek video paylaşım sitesi değil. kaldı ki "sansürün her türlüsüne hayır" sloganını da çok anlamsız bulurum. içinde otopsi görüntülerinin ya da ırak'taki kafa kesme görüntülerini yayınlayan ogrish tarzı sitelerin süresiz kapatılmasını sonuna kadar desteklerim. youtube sansürü konusunda ise hala kararsızım.

 24. Arikan Arikan

  Bağlantılar nefis, Düğümküme'de de şöyle bir yazı yazdık:

  Türkiye’de Kitlesel İfade Özgürlüğü Engellemesi

 25. Turklerklani Turklerklani

  Bu Türk Telekomu çocuklar işletse bile bunun oyun olduğunu anlayıp sıkılırlar ama bu biraz absürd ya da nasıl denirdi edebiyatım iyi değil ama abes evet ondan abes çocuk oyuncağı haline geldi.Playstation oyunu gibi bakalım en çok hangi site engellencek oyunu buda mesaiden bıkmış TürkTelekomun can sıkıntısı oyunu galiba

 26. Adnan Kellecioğlu Adnan Kellecioğlu

  @banu soysal: Zaten bu rezaletin temelinde aslında tam olarak sizin yorumunuzda tarif ettiğiniz zihniyet bulunuyor. Siz kendinize göre bir sansür filtresi uygulamayı savunuyorsunuz, başka biri çıkıyor ve bu filtreyi bir adım daha genişletiyor. Neyin sansürlenip neyin açık kalacağına sizin ki gibi karanlık zihniyetler karar vermeye devam ettiği sürece geri kalmışlığın pençesinden kurtulmamız pek zor görünüyor. Malesef Banu Hanım gibi düşünenler çoğunlukta bu ülkede ve çoğunluğun hakkettiği gibi de yönetiliyoruz gerçekten.

 27. Sunset Sunset

  Techcrunch'da AB'nin MS'e verdigi antritrost cezasi ve Google'a rekabet icin fonlamayi dusundugu projeyle ilgili bir yazi var. En az yazi kadar, Avrupali yorumcularin bu garabetle ilgili yaptigi yorumlar dikkat cekici.

  Simdi benzer bir durum Turkiye'de olsa, Turkiye'deki gazeteler, yazarlar, siteler ve webrazzinin sevgili yorumculari ne yazardi bir dusunun.

  Iste bu aradaki fark yuzunden yurtdisinda umursanmaz ve saygi duyulmazsiniz. Kimse uzulmesin, umursamadiklarina bir yeriyle gulmeye tenezzul dahi etmezler.

  Odullu iki soru. Ocaktan bu yana Amerikan kurumlari kac tane site kapatti? (Dikkat edin, mahkemeler demiyorum.) Amerika'da internetle ilgili yeni teklif edilen iki yasa nelerdir? Ustelik bunlar avukatinizin bir mektubuyla suc unsuru tasiyan icerigi rahatlikla sildirebildiginiz bir ulkede oluyor.

  @arikan: Daha onceki Youtube tartismasinda sana bir teklif yapmistim, sonradan kayboldun. Teklifim hala gecerli.

 28. Kivircik Kivircik

  @Senel, erisim engelleme sacmaligina guzel bir ornek

  @Sunset, site kapatma ile siteye erisimi kapatma arasindaki 7 farki bul bakiyim.

 29. Sunset Sunset

  @Kivircik: Analitik dusunebilseydin arada sadece bir fark oldugunu anlayabilirdin. Yetki sinirlariniz kadar yaptirim uygulayabilirsiniz.

  Daha net anlayabilmen icin aciklama yapayim. Turkiye'deki bir mahkemenin ABD'de bulunan bir sitenin sahibi, ya da o siteye altyapi saglayan barindirma sirketi veya registrar uzerinde bir yaptirim gucu bulunmuyor.

  Benim ne yazik ki yavas yazarak anlatma sansim yok, o yuzden sen yavas oku.

 30. Murat Murat

  @Sunset: sunset bilgili olduğun ya da web sektörünü çok iyi takip ettiğin konusunda hiç şüphem yok. Benim merak ettiğim senin bu sitelere erişimin engellenmesi uygulamasını savunup savunmadığın. Evet, Amerika'da beterleri uygulanıyor ve uygulanacak olabilir ama Amerika özgürlük kısıtlamaları konusunda zaten hiç bir zaman ve hiç bir sektörde örnek alınacak bir ülke değil. Demek istediğin, Amerika'da da yasaklanıyor, o zaman Türkiye'de engellenmesine sesinizi çıkartmayın mı? Kusura bakma sevgili sunset ama senin hayran olduğun o insanlar benim yorumlarımı umursamasınlar, bir taraflarıyla gülmeye tenezzül dahi etmesinler benim için hiç sorun değil ama bu şekilde aptal bir sansür uygulamasını burada ve diğer her mecrada sonuna kadar eleştireceğim. Sansürün eleştirilmesine niye bu kadar tepkili olduğunu ise ciddi ciddi merak ediyorum. Böyle bir engellemeden rakip siteler dahil kimsenin bir çıkarı olamayacağını açık. İnternet yayınını devlet kontrolüne veya tekeline almak tüm web girişimcileri ve çalışanları için işsizlik demektir.

 31. Hakan Çelik Hakan Çelik

  Youtube'a erişmek için blogumda yazdığım linkler işe yarıyor.

 32. Tunç Tunç

  Arkadaslar,

  Tartismak bizi bir yere goturmez.

  Sansure karsi olanlar Turk Bilisim Dernegi gibi STK'lari goreve davet etsinler.

  Bilisim Dernegi'nin sitesine www.tbd.org.tr adresinden ulasabilirsiniz.

  Bir mail atarak bu konuda bir girisim ustlenmemelerinden ne kadar rahatsiz oldugunuzu dile getirin, belki bir ise yarar.

 33. Sunset Sunset

  @Murat: Hukuka sahip cikmadan, bireysel ozgurluklere sahip cikamazsin.

  Daha onceki tartismada verdigim bir ornegi tekrarlayayim. Senin, esinin veya cocugunun mahrem goruntuleri YouTube'da yayinlansa, ustune kisisel veya yalan yanlis bilgiler iceren yazilar yazilsa. YouTube'da bunu silmese, ne yapacaksin? Kimden medet umacaksin? Bu durumda Turkiye'deki YouTube'a erisim yasagi getirmeli mi getirmemeli mi?

  Benim gibi tuzu kuru olanlar, Amerika'daki avukatlari araciligiyla bu isi hemen halleder. Ama geri kalan 99% vatandasi olduklari ulkenin mahkemelerinin, onu korumasina muhtac.

  YouTube veya benzeri cok ziyaret edilen siteler suc unsuru tasiyan icerige karsi etkin mucadele etmek zorundalar. Kazanclarinin belli bir bolumunu denetime harcamak zorundalar.

  Burada sizin hakkinizi mahkemeler degil, sizi adam yerine koymayarak YouTube kisitliyor.

  Yanlis kapatmalara gelince, yapilacak sey cok basit. Bu isi gercekten umursayan avukatlar, soz konusu yabanci sitenin sahibiyle iletisime gececek ve kapattiran kisi/sirkete karsi iftira sucundan ceza ve tazminat davasi acacak. O zaman kisiler sikayetci olmadan iki kere dusunecek.

  Ama kim ne ugrasacak di mi? Bir iki kelime yazip hem reklamini yapmak hem fikir adami olmak varken. Hele de avukatlik kanunu yuzunden normal yoldan reklam yapma sansi yokken.

  Hem sonra Arda ne yazacak?

 34. Kivircik Kivircik

  @Sunset,

  Sanirim cok yonlu dusunmene gerek kalmayacak kadar rahatca cok para kazanmis ve kazanan bir adamsin ki bu kadar tuzukurusun. internetten kazandigina da supe yok

  Mahrem goruntuleri ornegi cok etkileyici gercekten.

  Peki su andaki mahkeme onlemleri ile, o aileyi taciz eden icerigin internetten kalidirilmadigini, sadece turkiyeden erisimin engellendigini bunun aslen yaratabilecegi aksakliklari dusunebiliyor musun.

  Dusunki bir ailenin mahrem goruntuleri internette bir sitede yayinlaniyor ve o ulkenin savcilari hakimleri polisi dahil hickime o suca erisemiyor. O sucun varoldundan dahi haberdar olabilecek imkana sahip degil.

  Ulkedeki mahkemelerin kapattigi user generated content sitelerinin tamami kullanilarak gerek kisiler gerk ulke hakkinda cok ciddi suclar islenebilir dunyada, internet uzerinde

  ornegin tr de yasamayan tum turklerin ve tum dunyanin erisebilecegi herturlu suc. erisemiyorsan sucu nerden bileceksin. sucduyurusunda bulunsan kanitini nasil olsuturacaksin.

  Sitedeki icerigi sildiremiyor siteyi de kapatamiyorsan sitelere erisimi tamamen kapatmanin gercekte cozum degil sorun yarattigini anlamak icin biraz dusunmek yeter hizliyada yavas

 35. John Titor John Titor

  YouTube veya benzeri cok ziyaret edilen siteler suc unsuru tasiyan icerige karsi etkin mucadele etmek zorundalar. Kazanclarinin belli bir bolumunu denetime harcamak zorundalar.

  Burada sizin hakkinizi mahkemeler degil, sizi adam yerine koymayarak YouTube kisitliyor.

  Sitedeki icerigi sildiremiyor siteyi de kapatamiyorsan sitelere erisimi tamamen kapatmanin gercekte cozum degil sorun yarattigini anlamak icin biraz dusunmek yeter hizliyada yavas

  Tavuk mu yumurtadan yumurta mı tavuktan oluyo biraz cünkü ikiniz de haklısınız .. peki atıyorum web 4.0 nasıl olacak tüm tabular yıkılacak mı sizce ? veya herkesin yarattığı ve paylaştığı tüm içerik sanal polisler tarafından izlenip anında müdahale mi edilecek.

  bir bilim kurgu hayranı bana olarak dark sc-fi noir ( karanlık kurgu bilim ) filmlerini ta kensisini yaşamak film olarak seyretmek kadar eğlenceli değil gibi geliyor.

  yıl 2008 google interneti ele geçirmiş. insanlar bilgisayara bağlı yaşayan yağlı organizmalara dönmüş hormonlu domatesler klonlu dana etleri vs.vs.

 36. Mehmet Sağıl Mehmet Sağıl

  @kıvırcık,

  "Dusunki bir ailenin mahrem goruntuleri internette bir sitede yayinlaniyor ve o ulkenin savcilari hakimleri polisi dahil hickime o suca erisemiyor. O sucun varoldundan dahi haberdar olabilecek imkana sahip degil.

  Ulkedeki mahkemelerin kapattigi user generated content sitelerinin tamami kullanilarak gerek kisiler gerk ulke hakkinda cok ciddi suclar islenebilir dunyada, internet uzerinde

  ornegin tr de yasamayan tum turklerin ve tum dunyanin erisebilecegi herturlu suc. erisemiyorsan sucu nerden bileceksin. sucduyurusunda bulunsan kanitini nasil olsuturacaksin." demişsiniz.

  diyelimki ben livejournal'dan bir blog aldım. ve bu bloguda private yaptım. sadece arkadaşlarım görebiliyorlar. ve ben o sitede, devletin milletiyle bölünmez bütünlüğüne karşı yazılar yazıyorum bu yetmiyor bir de kişilerin mahrem görüntülerinden oluşan videolar yayınlıyorum {yani o kadar terbiyesiz bir insanım :)}

  google'da da sayfalarım indexlenmiyor diyelim. blogum devlet tarafından kapatılmış değil ama sadece benim istediğim insanlar bloguma ulaşabiliyorlar.

  şimdi bu durumdan, videolarını yayınladığım ve hakaret ettiğim kişiler nasıl haberdar olacak? ve bana nasıl dava açacak?

 37. Mustafa Mustafa

  ya youtube ye bir hak daha verin ondan sonra kapatırsınız neden engelledi ki ne olur bir şans daha verin

 38. Devrim Demirel Devrim Demirel

  @Tunç: TBD sözkonusu yasa Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanmadan önce bazı çalışmalarda bulundu ancak bunun herhangi bir etkisi olmadı.

  http://turk.internet.com/haber/yazigoster.php3?yaziid=18189

 39. Sunset Sunset

  Hukukun gorevi sadece suckuyu cezalandirmak degil, sucun etkisini ortadan kaldirmak, eger kaldiramiyorsa da etkisini mumkun oldugunca azaltmaktir.

  Nasil olsa geceyarisi arka sokaklarda uyusturucu temin edilebiliyor diye, ana caddede gunduz uyusturucu satilmasina izin verilmez.

  @Kivircik: Senin aksine dusuncelerimi bilgiye dayandirdigim ve beynimi calistirabildigim icin tuzum kuru.

  @Devrim Demirel: Yurtdisinda 10 yil once denenmis (realnames ve new.net) ve batmis bir projeyi Turkce Internet Adresi adiyla tuketicileri yaniltmaya yonelik Netpia projesine destek aciklamalari yapan ve bilgisiz kullanicilarin para kaybetmesine neden olan TBD'den mi bahsediyorsunuz? Su anda o "one time shot" proje ne halde? TBD once aciklamasina inanan tuketicilerin zararini karsilasin. TBD sivil toplum kurulusu islevi gormekten cok uzak.

 40. Sunset Sunset

  Anayasanin 5., 6. ve 9. maddeleri degistirilmedigi surece hicbir yasa degisikligi, suc unsuru tasiyan icergi silmemekte direnen sitelerin erisimine kapatilmasini engellemez. Bu maddelerin degismesinin ne anlama geldigi de aciktir.

  Bunun aksini iddia eden istisnasiz herkes, ya hukuku bilmiyor, ya kendi ideolojisi dogrultusunda gercegi carpitiyor, ya kendi reklamini yapiyor, ya da rant sagliyordur.

  Cozum, sirketlerin parali ya da gonullu denetim mekanizmasi olusturmasinda ve yerel avukatlar araciligiyla mahkemelere basvurmasindadir.

  Gerisi gargara.

 41. Devrim Demirel Devrim Demirel

  @Sunset: TBD'nin Realnames modelindeki Netpia'ya ve New.net modelindeki Unified Root adlı çarpık ve sorunlu oluşumlara verdiği desteklerle ilgili zamanında kamuoyu yaratmaya çalışan, ciddi tepkiler vermiş ilk, belki de tek kişiyim.

  Bu konulardaki tepkilerim yüzünden TBD yönetimi ile tanıştım ve bir süre sonra da dernek üyesi olarak bu tür konulardaki düşüncelerimi kendilerine anlattım. (Geçtiğimiz 2-3 yılda TBD başkanını bu konularda hala ikna edememiş olsam da..)

  TBD'nin sivil toplum kuruluşu olarak işlevsel ol(a)madığı tespitine üzülerek, 100% katılıyorum.

  Bu yorumlarda bahsi geçen TBD'nin bu yasayla ilgili doğru zamanda bir adım attığını not düşmekti amacım.

 42. Sunset Sunset

  @Devrim Demirel: Tebrik ederim. Ilk miydiniz bilmiyorum, ama tek olmadiginizi cok iyi biliyorum.

 43. Youtube'nin bu kapatılmasının arkasında siyasi olayların olma ihtimalini düşünmekteyim. Bir "savcının" ve eski YÖK Başkanının ses kayıtlarının Youtube'de yayınlanmasıyla bir ilişki kurulabilir belki de.

  Youtube'nin kapatılmasından sonra iktidar partisine kapatılma davasının açılması vs. bunların hepsi birer komplo teorisinden öteye gitmeyecektir elbette.

  Bir önceki kapatma olayı kısa sürmüştü. Fakat bu kez biraz uzun süreceğe benziyor. (Bkz: http://sabah.com.tr/haber,D655997F2541452689967C4C092F27B5.html )

  Türk Basını! nedense bu kez Youtube'nin kapatılmasını pek önemsemedi.

 44. Basit Düşün Basit Düşün

  CEBE son noktayı koydu. Sebep bu kadar basit.

 45. Onur Almişlar Onur Almişlar

  @cebe sana katılıyorum biraz.Yani komplo olarak dşünürsek,işin ticari bir komplo olduğunuda varsayabiliriz.

  Youtube kapanınca,diğer video sitelerine büyük bir yığılma oluyor doğal olarak.

  Tabi seninde dediğin gibi "bunların hepsi birer komplo teorisinden öteye gitmeyecektir" elbette.

 46. Sunset Sunset

  Al birini vur otekine. Youtube'a ne gerek var benim ultra super zeki kardeslerim. Medya zaten iktidarin elinde.

  Sabah ve Atv'ye yargi kararina ragmen tmsf hukuk disi el koymus ve sonra da damadin genel mudur oldugu gruba satilmis. Star muhalif gazeteyken, el konmus ve iktidar yagdanligina donusmus.

  Aciktan iktidar yayinlisi yayin yapanlar; Sabah, Zaman, Yeni Safak, Bugun, Star, Vakit, Radikal, Taraf, Atv, Kanal7, Haber7, Kanal24, TGRT Haber, Samanyolu. Yanar doner Cnnturk ve Ntv'yi saymiyorum bakin.

  Gozunuzu toprak doyursun dedirteceksiniz adama.

 47. Onur Almişlar Onur Almişlar

  @sunset

  Sende dediklerinde haklısın.Yazılı ve görsel medya birilerinin elinde.Bana göre kısmen ellerinde olmayan en büyük sistem İnternet.Yakın zamanda bu sistemi de ele geçirmek için de çeşitli girişimler yapılacaktır.

  Şimdiki hedef,binlerce kişinin özgürce düşüncelerini ifade edebildikleri ve reklam pazarı açısından en büyük büyümeyi yapan internet

  Eğer söyledikleriniz benim için de geçerli ise, teşekkür ederim.Çok naziksin!

  Düşüncemi belirterek"Ultra Süper Zeki" olabileceğimi ummuyordum.Saygılar

 48. Ehh alıştık artık :D .

 49. Isyanım Vaaar Isyanım Vaaar

  ya arkadaşlar oyun oynayayım diye facebook'a girmek istedim'ENGELLENDİ!'hatası veriyor,bu sistem labris webfilter'le çalışır diyor,deneyin görün,girdiğim bütün oyun siteleri,fizy,youtube,kraloyun,ogidogi,ogigames,domatessuyu.com,ve daha bir sürü site

  ne yapmak istiyorlar anlamadım ki!?