Facebook tutkusu boyut değiştiriyor: Social.im
Mesajlaşma

Facebook tutkusu boyut değiştiriyor: Social.im

Facebook'tan sonra messenger uygulamaları yetersiz kalıp; iletişim boyut değiştirmeye ve çeşitlenmeye başladı. Eskiden Windows Live Messenger, GTalk, Skype vb.. uygulamaları kullanarak iletişimde kalabilen kullanıcı, artık Facebook üzerinden mesajlaşmaya başladı.

Kendi kullanıcı deneyimimden çıkardığım sonuç, asla Windows Live ya da GTalk kullanmayacağım yönünde oldu. Bunun gerekçelerinden en önemlisi anlık olmayan bu mesajlaşmalar sırasında odağım olan konuları takip etmek için daha çok zaman bulabilmemdi. Sohbetlerin aralığı uzamış olsa da, bir şekilde sohbetlerin içeriği sağlıklı bir şekilde korunabiliyordu.

Fakat isteklerimi bugünden sonra karşılayamayacağına inandığım messenger kavramını, bir kez daha sorgulamam gerekiyor artık. Çünkü eski Google'lı Aydın Şenkut'un da yatırımcıları arasında yer aldığı - geliştiricileri de eski Youtube ve Google'lılardan oluşan Social.im ekibi; Facebook'ta sıkça karşımıza çıkan "MSN'in yok mu senin? : )" sorusunu tamamen ortadan kaldıracak.

MSN Messenger, GTalk ve Yahoo Messenger kendini bir an önce yenilememek için ısrar ederken; önümüzdeki yılların en çok kullanılan anlık iletişim uygulaması Social.im olacağa benziyor. Tabii ki büyük oyuncular hızlı ve doğru bir şekilde hareket edemez ya da Social.im onlar tarafından satın alınmazsa!

Social.im üzerinden anlık iletişim sağlarken, aynı zamanda duvar yazılarınızı, dürtmelerinizi: ), arkadaşlık taleplerinizi, vb.. sıcak gelişmeleri de Facebook gezicinizde açık olmadan takip edebileceksiniz.

Mac kullanıcıları da doğrudan hitap eden sistem; Jabber platformunda çalıştığı için iChat ve Adium ile birlikte de kullanılabiliyor. Aynı zamanda çevrimiçi uygulama olan Meebo da Jabber sayesinde Social.im'i destekliyor; sistem çok kısa süre için tüm diğer sosyal ağları da bünyesine katarak genişleyecek gibi gözüküyor. (Arkadaşlarınızı ekleyebileceğiniz sosyal ağlar arasında AOL tarafından 750 mil $'a satın alınan Bebo da var.)

Yeni bir uygulama olan Social.im alfa versiyonuyla hizmet vermekte - bu yüzden uygulamayı masaüstünüze kurup kullanmaya başladığınız anda arkadaş listenizde kimsenin online olmadığını görebilirsiniz. Bunun nedeni henüz arkadaşlarınızın bu uygulamaya sahip olmaması.

Şimdilik sistemi test etmek isteyen Windows ve Mac kullanıcıları beni kullanabilir.

Yorumlar (9)
 1. Özgür Özgür

  Türkiye'de MSN'in yerini alması biraz zaman alabilir ama diğer ülkelerde MSN'i büyük ölçüde etkiler. Microsoft kapar bu social.im'i

 2. Osman Osman

  Facebook önümüzdeki günlerde kendi mesaj uygulamasını yayınlayacakmış.

  Facebook has been testing a new instant messaging service and will be launching it to the public soon, perhaps in the next week.

  Our understanding is that the service will be built into user’s Facebook pages and allow them to web chat with their Facebook friends. We’ve also heard that, like Gtalk, it will be built on the Jabber open source platform, allowing users to add the service to many popular Instant messaging clients like Trillian (Windows) and Adium (Mac). I’d also expect web chat services like Meebo and eBuddy to add support for the service.

 3. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @1

  konu dün gece michael arr. un yanlış anlaması ve acele giriş yapması sonucu sapmış oldu. sıcağı sıcağına techc.da yorumlarda da belirttiğim gibi facebook kendisinin sağladığı imkanla application ya da buna bağlı sistem geliştiren şirketlerle hiç bir zaman ters düşmeyecek.

  bu yüzden im ile ilgili geriye sadece satın alma ihtimali kalmış olacak.

  yanlış anladığını yorumlarda belirttim ve saniyeler sonra updated olarak yeni bir giriş yaparak durumu bir nevi düzeltti.

  fb masaüstü bir im üretmeyecek, buna emin olabilirsiniz. bunu yapmaları halinde geri dönüşü olmayan bir döneme girerler. şu ana kadar izledikleri stratejiye tamamen aykırı bu fikir.

 4. Sunset Sunset

  @Erhan: Ben de senin yasindayken deli doluydum. Yalniz duygularini o kadar one cikartiyorsun ki, bilgi ve dusuncelerini degil duygularini okuyor gibi oluyorum. Simdiye kadar sonuna kadar okuyabildigim tek yazin bu oldu.

 5. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @sunset

  "bilgi ve düşüncelerimi değil de duygularımı okuyorsunuz."

  bir geri-dönüş olarak not aldım.

  katkınız için teşekkür ederim.

 6. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @sunset

  benim geri dönüşüm olarak da şu "duygularımı" yazayım.

  aynı şey bende de oluyor bazen, satırları hızlı geçip işime yarayacak parçaları bulabiliyorum techcrunch, readwriteweb, venturebeat vs.. herhangi bir yazarda.

  ama "*---ilgimi çeken bir konu---*"yu yakaladığımda hiç bir an "sonuna kadar okuyamadığımı" hissettiğim olmaz; bir şekilde uzun uzun yazıların arasında seçtiğim linklere elim kendiliğinden gider ve fare çoktan basmış olur. her şeyi okumam yani.

  size gerçekten yardımcı olmak isterim.

  bu bir sorunsa ve devam ederse tekrar geri-dönüş yapabilirsiniz.

 7. Sunset Sunset

  @Erhan: Yanlis anlamadigina sevindim. Kendim icin degil, senin icin soyledim. Belki de sadece bana oyle geliyordur, ama aklinda bir kenarda bulunsun. Kolay gelsin.

 8. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @sunset

  sizin algınızı yanlış anlayarak bir deli-doluluk yapmak istemedim. (gençliğinizde yapmış olduğunuz cinsten) : )

  ayrıca dilerseniz yapabilecekleriniz arasında; yorumlarda bilgi-tecrübe konusunda eksik gördüğünüz kısımlarda ilgili içerik üreterek katkı sağlamanız ya da blog adresinizdeki ilgili yazıya link vermeniz de var.

  teşekkürler tekrar.

 9. Özgür Özgür

  http://shiftdelete.net/site/200803173365/Facebook-tan-Aninda-Mesajlasma.html

  Facebook social-im türü yazılımlarla mücadeleye hazırlanıyor sanırım...