Türkiye’den global mikro-blog servisi Exoin (özel beta davetiyesi)
Araçlar

Türkiye’den global mikro-blog servisi Exoin (özel beta davetiyesi)

Geçen gün bahsettiğim mikro-blog kavramını hatırlarsınız. Yeni nesil, fast-food blog dünyasında Tumblr'a şu an için bir rakip olmadığını söylemiştim. Ama buna güzel bir karşılık olarak; Türkiye'den kendi markamız Exoin geldi!

Hasan Toprakkaya ve Sinan Kaplan ortaklığında Parsera Bilgi Teknolojileri'nin bir ürünü olarak geliştirilen Exoin; global bir proje olarak pazarda yerini almak için gün sayıyor. Exoin genel beta yayınına geçmeden önce, özel beta olarak Webrazzi yorumcularının beğenisine sunuluyor. Projeyi dövmek isteyecek kullanıcıları "10 adet özel beta davetiyesi" bekliyor; bizler bu şekilde Exoin'i global bir markamız olarak dünyaya hazırlayacağız. Parsera'nın bu konudaki hoş görüsünü bire bir olarak yaşadığım için, eleştiriye ve yeni fikirlere çok açık olduklarını iyi biliyorum. Sıkıcı bir eleştirmen olduğumu bir kez olsun yüzüme vurmadılar. : )

Siz Exoin'i denerken; yenilikler de devam edecek; bu yüzden detaylı analizi genel beta aşamasına geçtiği zaman sizin yorumlarınızla pekiştirerek hep birlikte yapacağız. Şu ana kadar ki hislerim Tumblr'ın gerçek bir rakip kazandığını ve Exoin'in güzel süslemelerle mikro-blog kavramına yepyeni açılımlar getireceğini söylüyor. Proje genel beta'ya geçmeden önce API desteğiyle kullanıcının önüne çok çeşitli alternatiflerle daha hızlı içerik üretmelerini sağlayacak.

Şimdiden proje ekibini tebrik ediyorum ve Webrazzi yorumcularının eleştiri - yeni fikir havuzunun içinde güzel günler diliyorum; hazır havalar da günlük güneşlik olmuşken!

Yorumlar (15)
 1. ben isterim bir davetiye..

  simdiden tesekkurler..

 2. Neasneap Neasneap

  valla ben üye oldum ve gördüğüm kadarıyla güzel bir iş çıkartmışlar ortaya.

 3. John Titor John Titor

  süper görünüyo

  ellerine sağlık inşallah tutsun yürüsün gurur versin bize bir global proje olarak

 4. gercekten, hic cakma tumblr gibi degil, cok ozgun. bravo!

 5. Onurka Onurka

  Ben de bir davetiyeye hayir demem :) Ulkemizden bu tur girisimleri destekliyoruz...

 6. Hakan Çelik Hakan Çelik

  Grafikleri twitteri andırıyor. uye olmadım ama resimlerinden çıkarabildiğim bunlar :)

  Hayırlı olsun diyelim. Herkese açılsın kullanırız.

 7. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  ne kadar güzel bir görüntüydü o öyle anlatamıyorum!

  bu güzel çalışma için Parsera'ya teşekkür edelim gerçekten; çocuklar gibi mutlu içeridekiler şimdi girdim de : )

  tebrikler; yolunuz açık olsun!

 8. Hasan Toprakkaya Hasan Toprakkaya

  Böyle güzel bir yazıyla projemizi desteklediğin için teşekkürler Erhan. Arkadaşlarımın değerli yorumlarıda bizi bir hayli motive etti. İnşallah Türkiyeden global çaplı bir proje çıkarmayı başarırız. Bu sadece Parsera'nın değil hepimizin ortak bir başarısı olacaktır çünkü projenin temel iskeleti belli olsada ince işçiliğine yeni başladık ve betaya çıkana kadar her türlü öneri ve eleştiriye açığız.

 9. Mustafa Yilmaz Mustafa Yilmaz

  davetiye sekiz oldu usta! yagli ossun!

 10. Süper, harika bir haber.

  Benim birkaç önerim olacak;

  1)Widget denilen eklenti şeysine önem vermenizi rica ediyorum. Arda Kutsal geçtiğimiz web seminerlerinden bu oyuncaklar hakkında üstüne basarak geçti. Benim oraya ufak tefek yazdığım bildirilerin bloğumun hemen sağ tarafında yer almasını isterim.

  2)İçeride topluluk oluşturmalıyız diye düşünüyorum. Şunu sevenler bunu öpenler.

  3)deviantart,flickr,bloglarım,oyyladıklarım, tusuldattıklarım, vs. vs. sosyal ağdaki rss'lerini kaydedip otomatik sisteminize girebilmeliyim.

  ...

 11. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @genel

  Küçük bir açıklama yapmak istiyorum.

  Exoin'in davetiyeleri yazı yayına çıktıktan yaklaşık 1 saat içinde metin içindeki linkten; hafif üstü örtülü şekilde tüketildi. : )

  Böyle bir mail trafiği yaşayacağımızı tahmin ettiğimiz için; sevgili Hasan Toprakkaya'dan gurup davetiyesi aldık; ve linkle Exoin'e yönlendirdik.

  Bundan sonraki tüm girişimler için de aynı şekilde "özel beta davetiyesi" ismi altında sınırlı sayıda kullanıcının kullanabileceği özel davetiye linkleri veriyor olacağız.

  Exoin genel beta yayınına kadar; sınırlı sayıdaki kullanıcıyla devam edecek. Özel beta şu anda çok verimli bir şekilde dövülüyor : )

  Bilgilerinize arz ederim: )

  genel betayı da buradan duyuruyor olacağız : )

  Türkiye'den global proje eksik olmayacak, bu yüzden keyifle bekleyeceğiz hep birlikte; tüm projelerin devamını zaten.

  Sonuç olarak: davetiyeler bitmiştir : )

  @Hasan Toprakkaya

  Hepimiz elimizden geleni sonuna kadar yapıyoruz; yapmalıyız.

  Webrazzi yorumcuları her türlü eleştiriyi sizlere zaten doğrudan iletecektir, gönülden inanıyorum buna, bizzat yaşıyorum, bu konuda hepsine kefilim. : )

 12. davetiye kaldıysa alabilir miyim ?

 13. Kerem Kerem

  Bir servisin ingilizce olmasi onu hemen global proje mi yapiyor? Exoin’in global olmak icin baska ne gibi planlari var?

 14. Ahmetbulent Ahmetbulent

  Açıldığında openID yi destekleyecek mi?

 15. Hasan Toprakkaya Hasan Toprakkaya

  @Kerem

  Bir servisin ingilizce olmasının global bir proje olması anlamına gelmediğini hepimiz biliyoruz.

  Global pazarda bir oyuncu olmak için en büyük güvencemiz, konumumuzu içerik sağlayıcı bir pozisyona taşıma arzumuzdur. Projeyi beta aşamasına geçirmeden önce çıkaracağımız API desteği sayesinde 3. parti yazılımlarla tam bir entagrasyon sağlayarak kullanıcıların çok daha hızlı ve kolay bir şekilde içerik paylaşabilmelerini sağlayacağız. 3. parti yazılımlar ve web siteleri ile yapılacak entegrasyonlar sayesinde internette kemikleşmiş kolay kolay çıkarılamayacak bir yapıya dönüştürmek istiyoruz projeyi.

  @ahmetbulent

  OpenID desteği birincil önceliklerimiz arasında değil. Proje planına ekleyip eklememyi henüz kararlaştırmadık

  Saygılarımla