Imdb.com’a erişim engellendi ama…
Arama
Genel

Imdb.com’a erişim engellendi ama…

Biraz önce Av. Gökhan Ahi tarafından turk.internet.com‘da yayınlanan bir haber beni çok etkiledi ve bir kez daha hayretler içinde bıraktı.

Öncelikle çok iyi yolda gidiyoruz, aferin bize diyerek girişi yapmak istiyorum.

IMDB.comDünyanın en büyük sinema sitesi olan imdb.com‘la ilgili Mahsun Kırmızıgül‘ün yönetmenliğini yaptığı “Beyaz Melek” filminin korsan kopyalarının internetten dağıtıldığı iddiasıyla bir site kapatma başvurusu yapılmış. Yapılan başvuru imdb.com, torrentturk.com, frmdivx.com, divxcity.org ve turkdivx.net sitelerinin erişiminin engellenmesi talebini kapsıyormuş.

Sözü çok uzatmadan sonuca gelmek istiyorum. Başvuru sonucunda söz konusu sitelerin hepsine erişim mahkeme kararıyla engellenmiş ancak imdb.com adresi yanlış yazıldığı için imdb.com yerine söz konusu dev sinema sitesi ile ilgisi olmayan park edilmiş bir alan adı olan IMBD.com erişime engellenmiş.

Kısacası buradan bu trajik ve komik olayı paylaşırken bir de yetkilileri, taraf avukatlarını yani herkesi hemen gerekeni yapmak üzere göreve(!) davet ediyorum. Bakın kodluyorum İZMİRMUĞLADİYARBAKIRBURSA nokta kom!

Artık bu tür olayları şakaya vurur hale geldik ancak ağlanacak halimize güldüğümüz sanırım ortada!

Geçtiğimiz günlerde bu tür bir dava ile ilgili bir avukat tarafından bana danışmanlık talebinde bulunuldu. Bana aktardıkları konuyu duyunca kendimden geçtim. Çok detaya giremeyeceğim ama şunu söyleyebilirim ki amaç arama sonuçlarında kişinin adını gösteren Google‘ı engellemekti…! Elimden geldiği kadar saçmalamamalarını önerdim ama sonuç ne olacak bilemiyorum.

Neyse, sonuç olarak bugünlerde IMBD.com‘a eğer imlâ hatası yapılmazsa erişim engellenecek herkesin bilgisine.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (29)
 1. M. Cesur Önder dedi ki:

  Sitelere türban takalım, o zaman kapatılmaz hiçbiri.Özgür İnternete kavuşuruz.

 2. Yasin IŞIK dedi ki:

  İZMİR-MUĞLA-DİYARBAKIR-BURSA yerine İZMİR-MUĞLA-BURSA-DİYARBAKIR ENGELLENMİŞ.. gerçekten çok komik bir olay ! ama sözü geçen sitenin divxle ne alakası var onu anlayamadım? neredeyse dünyadaki bütün filmler, oyuncuları v.s hakkında detaylı bilgiler mevcut fakat divx ya da download sözkonusu değil. artık alışkanlık haline geldi, istedikleri siteyi kapatmaya çalışıyorlar.. ne yaptıklarını bilmeden!

 3. cem dedi ki:

  inanılmaz bir olay, nerde yaşıyoruz, burası neresi, bunu erişimi engellemesini yapanları ve, trajikomik yazım hatasını yapanların dengesinden şüpheliyim, elbette Türkiye’nin büyükşehirlerinden birinde yaşıyorlardır, fakat amazon ormanlarından kafasını hiç çıkarmamış kabile üyesi kadar geriler.

 4. Kemal dedi ki:

  Tek cümle: “Suyu Çıktı”…

 5. Baris Unver dedi ki:

  Mahkemeler avukatlar ne derse yapıyorlar mı, bir bilirkişi raporu falan gerekmiyor mu bu olaylar için? Mahkemeler yalnızca iddiaya bakarak IMDB’nin yasadışı paylaşım yaptığını mı düşünmeye başlamışlar? O zaman kıl olduğumuz tüm siteleri kapattırıverelim, nedir yani?

 6. oky dedi ki:

  iyi de, bugün 1 nisan değil ki..

 7. HC dedi ki:

  Güler misin? ağlar mısın?
  Tam da buna uygun bir deyiş. Ben de okuduğumda şok olmuştum. Artık bu işe bir çözüm bulunmalı.

 8. mastermax dedi ki:

  Yuh artık! IMDB’yi engellerlerse bu ülkeyi terkederim.

 9. neasneap dedi ki:

  adamların başka işi yok site engelliyorlar. kim bilir kaç tane dava yıllardır sonuçsuz bekliyor? ama gel gelelim site engelleme işi olunca hemen kapatıyorlar.

 10. ahmetbulent dedi ki:

  Bu garip mahkeme kararlarının gündeme gelmesi için google in çok abuk bir sebepten kapatılması gerekiyor. O zaman dibe vuru, aklımız başımıza gelir diye düşünüyorum.

 11. banu soysal dedi ki:

  çene altı proxy formülüyle bu yasağın da üstesinden geliriz bence.

 12. Gürkan OLUÇ dedi ki:

  Yazık! Zaten “Mahsun Kırmızıgül” kişine karşı içimde acayip bir sinir var. Sanki her yaptığı iş çok mükemmelmiş ama korsan sebebiyle para yapmıyormuş gibi her yaptığı işten sonra internete saldırıyor. Ayrica @Baris Unver’e katılıyorum. Lütfen bir bilirkişi el atsın şu olaya ya 🙁 Ben yakında Google’ı da bekliyorum.

 13. Zafer Gürel dedi ki:

  Sanırım böyle kararların engellenmesi için olumlu bir içtihat gerekli. Hukukla uğraşan profesyoneller daha iyi bilecektir.

  Demek istediğim böyle abuk bir site kapatma davası açıldığında eğer dava mahkeme tarafından reddedilirse ve reddedilme sebebi de detaylı bir şekilde açıklanırsa sanırım böyle şeyleri bir daha yaşamayız. Diğer mahkemeler de bu içtihata dayanarak benzer davaları mantıklı bir şekilde sonuçlandırabilirler.

  Google arama motorunda çıkan sonuçlar yüzünden Google’ı kapatmakla Türkiye’nin internet dış bacağını kapatmak arasında bir fark olmadığını hakim ve savcıların da artık bu çağda öğrenmesi gerekiyor. Adalet Bakanlığı’nın bu konuda bir inisiyatif başlatması gerekli diye düşünüyorum.

 14. Hakan Çelik dedi ki:

  Bu şaka olmalı. Gerçekten ne diyeceğimi bilemiyorum. Ağlanılacak halimize gülüyoruz ama bu karar ne youtube nede başka bir şeye benziyor. Direk artık işin içinde kar marjı olan kuruluşlar imdbyi kapattırmaya çalışıyorlar. Fazla da komplocu olmak istemiyorum ama görünen köy misali. Daha fazla şey söylemekte istemiyorum.
  Ama…
  …Bu ne kadar saçma bi olaydır. Nasıl bi kendinden geçmişlik, cahilce bi harekettir. Nasıl bir insan bunu yapabilir. Hala aklım almıyor ya.

  Yok bir de google’ı kapatacaklarmış. Ya sabır diyorum. Hadi ben öyle veya böyle bu yasaklardan bi şekilde kurtuluyorum ama peki diğer insanlar ne olacak. Onların günahı ne. Elinizde sağlam bi arama motoru varda piyasayımı çekmeye çalışıyorsunuz. Dertleri nedir bu insanların.

  Aslında polemikte yapmak istemiyorum ama yıllardır ülkemizde süregelen(Tüm partilerde) kadrolaşma olayı en son bu duruma geldi. Kadrolaşma sonunda vasıfsız insanların gücü elinde bulundurmasını ise Türk halkı bugün git yarın gellere ve daha sayamayacağım(site kapatmaları, tazminat davaları vb) haksızlığı çekti ve çekmeye devam ediyor.

  Hepimiz için gelecek umarım hayırlı olur.

 15. Ömer Enis dedi ki:

  Çok konuşmayın kapattırırım burayı. Hadi dağılın şimdi köylerinize. İnternet neyinize sizin…

 16. winmaker dedi ki:

  Bu gidişle porno siteler hariç bütün sitelere erişim engellenecek yakında. Yaşasın adalet.

 17. Çağdaş dedi ki:

  Yani yuhhhh artık ki ne yuhhhh!!! Biz türkler olarak internet olayının da suyunu çıkardık gördüğünüz gibi!!! Bundan sonra bende bunların uygulanmasını istiyorum…

  1- İnternete Abdestsiz girilmeyecek.
  2- Bayanlar mutlaka ve mutlaka başını örtecek.
  3- Bla bla blaaaaaaaaaaaaaaaa……

  Sapıttırmayın insanları yaaaaa…..

 18. Onder EREN dedi ki:

  Söyleyecek söz bulamıyorum. Dün youtube’u kapatan tabi bugün imdb’yi, gelecekte de google’u kapatacaktır. Aslında bu kadar uğraşmaya da gerek yok bir gün tek cümlelik açıklama yapsınlar da biz de kurtulalım dağa çayıra bayıra vuralım inek sağalım, koyun otlatalım “Çektik kardeşim fişi. Internet minternet yok artık”
  Ben bu cümleyi bekliyorum.

  Aslında yakında global rakibini abuk sabuk sebeplerle kapattırıp kendi sitesine trafik çekmeye çalışanları da görebileceğimizi düşünüyorum. Böyle bir fırsatı şark kurnazları kaçırmayacaktır. Örneğin lokal arenadaki bir video servisimiz tekrar youtubeda bir Atatürk karşıtı video bulup geçebilir eyleme.

  Utanç verici böyle bir eyleme OpenDNS gibi çözümler ise yapılanı kabul etmekten başka birşeye yaramıyor.

 19. Ahmet Metin dedi ki:

  imdb.com’da yasadisi hicbirsey yok. dunyanin en iyi sinema sitesi konumunda su anda. yurtdisinda yasiyorum ve guzel ulkemin haline aglasam mi gulsem mi bilemiyorum uzaklardan. google, yahoo felan da kapatin da bu millet tumden rahatlasin bir kendine gelsin :))

 20. Da Vinci dedi ki:

  Bu kadar saçma kararlar veren hakimler nasıl olabilir?

  Adam şu sitede benim filmin yasadığı dağıtılıyor diyor, hakim bey de tamam efendim hemen erişimi engelleyelim diyor. Var mı böyle bir saçmalık? İnsan bir bilir kişi raporu istemez mi bu konuda? Belli ki senin bilgin yok.

  Peki imdb’nin böyle birşey yaptığını iddia edenlere ne demeli? Böyle bir iftira atmalarının ardındaki neden nedir acaba? Benim aklıma direk imdb’nin Türkçe içerikli rakipleri geliyor. Başka bir açıklaması yok. Böyle hayal ürünü bir iddianın arkasında başka nasıl bir neden olablir ki? Durduk yere böyle uydurma bir iddiada bulunmaları için bir neden yok.

 21. m.ozan.hazer dedi ki:

  Heheh Google olayı süpermiş gerçekten…

  Neyse yine de gelişme olduğunu kabul etmek lazım ISS’ler host ettikleri web sitelerinin tüm sayfalarını print edip valiliğe verecekler diye yasa taslağı çıkmıştı da sonradan uygulanmamıştı allahtan.

  Gülüyoruz ağlanacak halimize ama başka çare var mı?

 22. cem dedi ki:

  Ayrıca tagged ve slide.com’a Çivril Atatürkçü Düşünce Derneği’nin şikayeti üzerine erişim engellendi. Araştırınız. sazanlama dalmayınız.

 23. Onder EREN dedi ki:

  Atatürkçü Düşünce Derneğiymiş… Atatürkün kemiklerini sızlatıyorlar şu yaptıklarıyla. “Atatürkçü Düşünce” elden gidiyorken sus pus…

  Internette kaplan kesilmek daha kolay çünkü.

 24. soner dedi ki:

  en çok sinirimi bozan şey bu ülkeyi yönetenler(!) bir taraftan “özgürlük” adına türbanı kamuya sokmaya çalışırken bir taraftan da nasıl bu kadar ikiyüzlü olabiliyorlar. benim hangi siteye girip girmeyeceğime siz karar veremezsiniz. bir de utanmadan özgürlükten bahsediyorlar

 25. Ekim Nazım Kaya dedi ki:

  imdb.com yerine imbd.com’un kapatılması, savcının şikayet edilen siteyi ziyaret bile etmediğinin kanıtı değil midir?

Bir Yorum Yazın