İdeefixe artık idefix...
E-Ticaret

İdeefixe artık idefix...

idefixBir süre önce olası satışı ile ilgili duyumlarımı paylaştığım ideefixe'de bugün haberdar olduğum bir değişim söz konusu. Bu değişimle birlikte Türkiye'nin en eski e-ticaret sitelerinden olan "ideefixe" artık "idefix" adını aldı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada isim değişikliğinin yanı sıra, sistemlerinde bazı yeniliklerin de söz konusu olduğu belirtilmiş.

Hedef ürün gamı olarak kitap ve DVD tercih eden idefix, kullanıcılarına satışta olan kitapların ilk birkaç sayfası üzerinden önizleme imkanı sunmaya başlamış. Bunun yanında DVD'ler için de filmlerin fragmanları ürün sayfalarından paylaşılmaya başlanmış. (kitap örneği, DVD örneği)

İdefix'in önce satış haberi ardından bu gelişmelerini elbette entresan olarak nitelendiriyorum. Ancak bunun yanında tercih etmediğim isim değişikliği, fazlasıyla sade gözüken logo ve tasarım değişikliğinin yanında, kitap önizleme ve film fragmanı çalışmalarını basit gözüken ama değerli eklentiler olarak görüyorum.

Ülkemizin geçmişten gelen bence önemli markalarından olan İdeefixe'in (hala alışamadım İdefix'e) başarılı olmasını elbette isterim, ancak yapılan değişimler hizmet kalitesi için mi, servisi geliştirmek ve kullanıcı memnunniyeti için mi, yoksa değerini artırmak için mi öncelikle bunu anlamak istiyorum.

Yorumlar (12)
 1. Yasin Işik Yasin Işik

  İdefix ekibinden açıklama:

  İdefix’in yeni yüzü ile Merhaba,Bir yenilenmenin zamanı gelmiş ve geçmişti bile. Hayatın her alanında, her değişiklikte olduğu gibi çok farklı eleştiriler duyacağımızdan hiç şüphemiz yok. Ahmet Bey “ne kadar güzel olmuş, elinize sağlık” derken, Ayşe Hanım “Nerede benim Ideefixe’im, siteyi mahvetmişsiniz, derhal istifa ediyorum” diyecek veya bazı dostlarımızın başka sitelerimizin yenilenmelerinde yazdıkları gibi “derhal eski haline döndürün!” emrini duyacağız. Bütün görüşlere saygımız var. Bir site yaşıyorsa kullanıcıları ile yaşıyordur ve onların her türlü eleştiriyi yapmaya hakları vardır. Her zaman olduğu gibi hepsini can kulağı ile dinleyecek ve öğrenmeye devam edeceğiz. Hayatın ustası olmak iddiasında olmadık hiç, hep çırak ve hep öğrenciyiz.

  Kuşkusuz yaptığımızın en iyisi olduğu iddiasında değiliz, ancak bizim yapacaklarımız içerisinde en iyisi olduğuna dair bir inancımız olabilir. Yaptığımız iş bizim içimize sindi. Ama bu öylesine içinden çıkılmaz bir “zevk meselesi” ki, gerçek bir özgürlük ortamında kim hangi konuda (müzik, resim, siyaset, edebiyat, sinema) belirli bir sayının üzerindeki herhangi bir topluluğun yüzde yüz beğenisini kazanmış ki biz öylesi bir beklenti içerisinde olalım.

  Bu yenilenme ile birlikte sizlere sunduğumuz iki ufak eklentiye dikkatinizi çekmek istiyoruz. Birincisi, fiziki kitapçılarda kitabı karıştırabilme avantajını kısmi olarak sunabilmek ve kitapla ilgili satın almadan önce daha fazla fikir edinebilmenizi sağlamak amacıyla bir çok kitapta ilk sayfaları okuyabileceksiniz. İkincisi, sinema severler için, onlar da filmlerin fragmanlarını izleyebilecekler.

  Öte yandan, biliyorsunuz çok tartışmalı ve çekişmeli bir “isim anketi” yapmıştık. Logomuzun da değiştiğini ve o anket sonuçları doğrultusunda “idefix”i kullandığımızı göreceksiniz. Ama siz nasıl istiyorsanız öyle (ideefixe , idefiks, idefix) yazabilirsiniz, her hal ve şartta hizmetinizde olacağız.

  Bu arada yıllardır bizimle çalışan Kalem Adam’ın da yeni tasarım ile birlikte emekli olmuştur. Kendisine fedakar çalışmalarından ötürü teşekkürlerimizi sunuyoruz. Güle güle Kalem Adam, seni hiç unutmayacağız.

  Saygı ve Sevgilerimizle,

  idefix ekibi

 2. Cafer Alkan Cafer Alkan

  İdeefixe artık idefix ama ideefixe.com olarak kalmış. Gerçi idefix.com da kendileri üzerinde, zannediyorum ileride bir alan adı değişikliğini de görebiliriz.

 3. Merhaba,

  Uzunca bir süre önce ideefixe (en az bir yıl olmalı veya daha fazla), ismini değiştireceğini kullanıcılarına duyurmuştu. Hatta yeni adımız ne olsun gibi bir kullanıcı anketi de açmıştı. Sanırım bu operasyonun geçikmiş olarak hayata geçmesi...

 4. Arda artık Türkiye'de de kitapların bir bölümünün okunabildiği bir site var ;)

  Tüh ben söylemiştim.. Ama önce davrandılar :)

 5. @Bülent Sakarya

  Evet, yazıyı yazarken aklıma senin bahsettiğin fikrin gelmişti.

 6. Ahmetbulent Ahmetbulent

  Yeni tasarım, bir e-ticaret sitesi havası vermiyor. Eski tasarım her nekadar ucuz ve güven vermeyen gözükse de bir e-ticaret sitesi olduğu daha rahat anlaşılıyordu.

  Çok fazla ilgisiz reklam olması,

  "satın al" düğmesi olmaması,

  hatta ürünlerin sayfasında bile "satın al" yerine "alışveriş listeme ekle" olması,

  sitenin grafik olarak herhangi bir unsur içermemesi,

  bence sitenin problemleri.

  Kitap önizlemesi ve DVD fragmanları iyi olmuş.

  Yalnız yapılanlar sitenin kapsamlı bir şekilde elden geçirilmesi için değilde, satış için allanıp pullanması gibi gözüküyor.

 7. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  @ahmetbulent

  bence online kitap alıcısına daha çok hitap eder böyle ticari gözükmemek. gerçekten başarmışlar hissettiğin kadarıyla. gerçekten öyle çünkü; madem kitabı tutamıyoruz elimizle bir iki sayfa karıştıramıyoruz almadan; en azından hissettirelim demişler. süper.

  bir de ben henüz paylaş tuşlarını göremedim. gözümden mi kaçıyor sayın idefix : ) yoksa facebook'ta paylaş falan var mı bir yerlerde? : )

  1. Yalçın Parmaksız Yalçın Parmaksız

   Artık paylaşım tuşlarını görebilirsiniz :)

 8. Ben de tasarımı ve yeni logoyu beğenmedim, daha çok 1995 lerin sitelerine benzemiş. :( Tasarım olarak hoşuma giden kitap sitesi http://www.waterstones.com diyebilirim. Hem sade ve anlaşılır dizayni var ve tablosuz CSS, XHTML kullanmışlar. “idefix” ise hala eski HTML 4.1i kullanıyor. ileride herkes cep telefonuna geçerse acaba broşür dağıtmaya başlayacaklar mı diye endişeleniyorum...

  Görüşüm sadece web site tasarımı ilgilgili sundukları hizmetleri tabi ki yararlı ve taktir edilir buluyorum.

 9. Filiz Filiz

  sıradan ve düz olmuş... halbuki ideefixe gerçekten özel bir yerdi eskiden.. yani kişiye özeldi.. eski ekip uğraşıp insanlara ideefixe adını öğretmişti.. şimdi durup dururken ne alemi var idefix yapmanın anlamak imkansız.. çok yazık oluyor caanım ideefixe'e.

 10. Fatihturan Fatihturan

  Site tasarımının yanısıra logosu da kanımca çok kötü olmuş.

 11. Ekibin açıklaması gerçekten hoş olmuş... İdefix'i her zaman takdir etmişimdir. En azından bir çizgileri var bu çizgiyi korumak için ellerinden geleni yapıyorlar. Sevdiğim ve saygı duyduğum insanlar olarak kalacaklar...