1 Mart'ta Web Seminerleri'nde olacağım
Etkinlikler

1 Mart'ta Web Seminerleri'nde olacağım

Her ayın ilk Cumartesi günü düzenlenen Web Seminerleri'nin 1 Mart 2008'de gerçekleşecek olan programında konuşmacı olarak yer alıyor olacağım.

Seminer kapsamındaki konuşmamda konu Web 2.0 girişimleri ve yatırımları olacak.

Ayrıca bu ay Web Seminerleri'nde benim dışında şu konular ve konuşmacılar yer alıyor olacak.

Adobe ürünleri ve internet E. Altuğ Yılmaz, Netron BA Eğitmen & Danışman

Mobil İnternet İsrafil Dilmeç, Başarı Mobile Operasyon ve Servisler Direktörü

Özellikle İstanbul dışından gelmek isteyebilecek arkadaşların olabileceğini düşünerek erkenden bilgilendirmek istedim.

Web Seminerleri hakkında detaylı bilgi için etkinliğin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar (37)
 1. Neasneap Neasneap

  Bir öncekine katılmıştım gerçekten benim için çok iyi bir deneyim oldu. Bilmediğim çok şey olduğunu öğrendim ve eksik olduğum bazı yanlarımı çok net bir şekilde anladım. Bu seferde çok değerli kişiler bilgilerini paylaşıyor olacaklar. Zaten sadece sen olsan bile benim için yeterli bir sebep bu seminerlere gitmek ama belkide bu sefer gelemeyeceğim. Çünkü yeni bir işe başladım ve patronum izin verir mi cumartesi için bilmiyorum. Ama hiç ümidim yok. Gidemezsem artık video kayıtlarından yararlanmaya çalışacağım.

 2. Çağatay Çağatay

  Bu seminerleri internet trenini yakalamak için yapıyorlarmış ama bana daha çok reklam kokan çalışmalar gibi geliyor. Arda Beyin şahsını tenzih ederim.

  Bir keresinde katıldım. Fena değildi.

  Ama videolarını full yayınlamamaları bende bazı kaygılar uyandırdı. Madem internet trenini yakalamamı istiyorsun, yayınla kardeşim videolarını. Gidemediklerimi evde seyredeyim. Şimdi kalk taa İTÜ'ye git. Her zaman da gidilmiyor ki.

  Size tekrar seminerde başarılar diliyorum. Çok acil bir işim çıkmazsa katılıp istifade etmeyi düşünüyorum.

 3. @Çağatay, herkes sizin gibi düşünüp evinden izlemeyi tercih ederse salona gidenler azalır, hiçbir konuşmacı da insanlar evinden oturup izleyecek diye boş bir salona konuşmak istemez. Kalk taa İTÜ'ye git'i bir zorluk olarak öne süren birinin internet treninin yakalanmasını umursadığını düşünmek güç.

 4. Çağatay Çağatay

  @chris, öncelikle katkı yaptığın için teşekkürler.

  Ben bilgi paylaşımı noktasındayım.

  "Kalk taa İTÜ’ye git" meselesi İstanbul'da problem olmayabiliyor bazen. İnsanlar işe de gitmek zorundalar, başka meşguliyetleri de oluyor. Amaç bilgi paylaşımı ise, okadar şey paylaşılıyor ki. Ama bir kaç dakika görüntü verip biz tren yakalıyoruz demek bana inandırıcı gelmiyor.

  Bir de meseleye şu yönden bakalım: Bu tren sadece İstanbul'ya yaşayanları mı ilgilendiriyor? Samsunda, Elazığda yaşayan hangi treni yakalayacak.

  Ben Botego'nun yaptığı işi takdir etmekle birlikte bu davranışlarını inandırıcılıktan uzak buluyorum.

  "Seminer yaparmış gibi pazarlamak" desem biraz ağır olacak ama bana göre böyle.

 5. Ben üç seminere de katıldım. İlkinde Botego sunumunda reklam vardı evet. Ama diğerlerinde yoktu. Sonrasında salondaki Botego banner'ından başka bir pazarlama aracı görmedim ben. Videoların bir dakikasını bile yayınlamak durumunda değiller aslında. Salona bedel ödeyen kişi salonu doldurmak ister elbette. Bu yazıyı yazmadan önce bilmediğim bir şey var mı diye web seminerlerini arattığımda aşağıdaki videoyu buldum. Ben sadece kendi görüşümü söylüyorum, organizasyon adına konuşan kişi orada zaten bu organizasyondan tanıtım amacının da hedeflendiğini açıkça belirtmiş.

  http://www.kumestekikartal.com/genel/webseminerlericom/

 6. @Arda: Bir imza verirsin artik.

  @Cagatay: Daha iyisini sen yaparsin, olur biter. Elbette konusmacilar da duzenleyenler de kendi reklamlarini yapacak. Ben Ekim'in yerinde olsaydim girisleri de ucretli ve davetiyeli yapardim.

  Ucretsiz olarak faydalandiginiz seyler icin minnettar olmadan, sadece elestiri yapmak biraz piskinlik oluyor.

 7. Eleştiri ve destek mesajları için teşekkürler. İçeriğinin beğeni görüp görmemesinden bağımsız olarak bu etkinlikleri büyük grupların değil de firmamızın, herhangi bir maddi destek ve beklenti olmaksızın gerçekleştiriyor olması, bizim açımızdan gurur kaynağı. Ancak şu anki ölçekle yalnızca İstanbul'a hitap edebiliyoruz. İleride pek çok ilde düzenlemeyi, hatta katılmak istediği halde çeşitli sebeplerle seminer salonuna ulaşamayanları servislerle etkinlik alanına ulaştırmayı biz de isteriz. Ama temel bir prensip gereği etkinliklerin tamamı hiçbir zaman webde yayınlanmayacak, bu kararı içeriği kimseden sakınmak adına değil, semineri verenlere ve seminer salonunda izleyici olarak bulunanlara saygının gereği olarak aldık.

 8. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Seminerlerin sponsoru olan projelerden birinin kurucusu olarak, sponsorluktaki önceliğimizin projeyi veya şirketi tanıtmak değil, bu girişime destek vermek olduğunu söylemek isterim.

  @Ekim, açıklamanı son derece yerinde ve olumlu bulduğumu söylemeliyim, ama "hiçbir zaman" webde yayınlanmayacak bana çok bağlayıcı ve keskin bir ifade gibi geldi. Belki de seminerler o kadar beğenilecek ve popüler olacak ki webde canlı yayımlamak zorunda kalabilirsin :)

 9. John Titor John Titor

  bence süper hareket kıskanan gelmesin

  ben bu sefer gelmek istiyorum insanlarla tanışmak isterim yüzyüze

  ne olacak bu dünyanın hali

  rockstar lar yok artık webstarlar var

  biz computer geekleri ele geçirdik vallahi ortamı ya helal olsun bize :)

 10. John gelenler seni nasıl tanıyacaklar

 11. Aralik ayindaki seminere katilmis biri olarak yorum yapmak istiyorum.Salonda 3 ayri acidan kamera ile kayit yapiliyor bir an saskinligimi gizleyemedim.

  Ara verildiginde Hasan bey`e vidolarin online ortamlarda yayinlanma olasiligini sordum.Sadece kisa bir bolumunun yayinlanacagini soyledi.Tum seminerin yayinlanmama sebenini belirtmedi. Bende o zaman satin dedim :) Bu fikrime de yanasmadi. O kadar kayittan birisini dahi paylasmamalarinin yanlis oldugunu dusunuyorum.

  Hasan beyin sunumu gayet guzeldi.Kisa bir ara verildi ve salona ciktik.Ortamda cay ve kukiler olan masa vardi fakat yani basindaki fiyat listesini gorunce dumura ugradim.Her sey ucretsiz! diye bir slogan ile geliyorlar oraya, hatta sayfalarinin en altina bakarsaniz sponsor linkleri gorebilrisiniz.

  Yillardir ucretsiz seminerlere katiliyorum fakat caya ucret odememistim.Bunu konuya da bir cozum getirirlerse super olur.

  Unutmayalim devir paylasim devri.Reklamin arasinda birazda paylasim olsun.

 12. Franck, 1 Mart'taki seminerde beni bul, çayını ben ısmarlayacağım. :)

 13. Çağatay Çağatay

  Arkadaşlar, mevzunun artık geyikleştiğini farkettim.

  İşin özü şu: Bilgi paylaşımı böyle bir şey değil.

  İstanbulda her hafta 10'larca ücretsiz seminer yapılır. Bu seminerlerde konuşan insanların videoları slaytları o gün ya da ertesi gün internete düşer, gidemeyenler faydalanır.

  Öyle değerli sunumlar var ki, şu anda seminer notları, videoları, slaytları internette paylaşılan. Çok pahalı salonlarda çok kıymetli sunumlar da yapılıyor ücretsiz olarak.

  İlk seminer yapan ben değilim, Ekim değil, Arda da değil.

  Bu tür etkinliklerin amacı bilginin ve deneyimin paylaşımı olmalıdır, oluyor da zaten. Ürün ve marka tanıtımı da illaki amaçlardan birisidir.

  Zaten bu seminerlde konuşacak kişiler de atla deve değil, konuşulan mevzular da. Konuşmacıların hemen hemen hepsi bloglarında ya da yazdıkları makalelerinde paylaşım yapıyorlar.

  Botego, yaptığı işlerle zaten takdiri fazlasıyla hak ediyor.

  Ama webseminerlerindeki yaklaşımları inandırıcı değil. Tren filan yakalamak istiyorsanız dökersiniz eteğinizdeki taşları ortaya. Biz de anlarız. Hem tren yakalayacaksın, hem de treni sadece İstanbulda yaşayıp da vakit bulup semineri izlemeye gelen 10 - 20 kişiyle yakalayacaksın. Sonra prensip filan gereği 5 dakikalık bi tanıtım videosu yayınlayacaksın. Biz paylaşım yaptık diyeceksin. Yayınla videolarını, at arkasına logonu, afişini sloganını. Bundan iyi tanıtım mı olur.

  Arkadaşım tekrar ediyorum, hiç de inandırıcı değil. Burda eleştiri getirilen mevzu işin bu noktası.

  İşin ironik tarafı da yukarıdaki arkadaşın bahsettiği yiyecek içeceğe bile sponsor bulunamamış olması. Bu ayrı bir konsept herhalde ücretsiz seminer olayında :)

  Yaptığınız işi takdir etmek lazım. Bişeylerin gayreti içerisindesiniz. Destek olmak lazım, motivasyon sağlamak lazım. Ama bu tren işi olmuyor. Devlet demir yollarının hali ortada.

 14. Tartışmada haklı çıkmak adına salonu dolduran yüz kişi 10'a 20'ye indi, çay-kahve talebi seminerin önüne geçti, seminer verenler küçümsendi, adı verilmeyen başka seminerlerle sanal karşılaştırmalar yapıldı, daha önce reklam yapılıyor diye şikayet edilmemiş gibi elbette tanıtım yapılacak'a dönüş yapıldı. Bu haliyle bu yorumlar anca şu kadar ciddiye alınır: Web seminerleri'ne Çağatay'ın söyledikleri ışığında yeni slogan öneriyorum; "Üşenmezsen ve tek amacın bedava çay içmek değilse diğer onlarca ücretsiz seminer yerine lütfedip Botego'nunkine gel, ne sunanlar ne içerik atla deve değil ama desteklemiş olursun, sevaba girersin. Lütfen, buna ihtiyacımız var."

 15. Çağatay, geyik yapmayı bırakırsan, mevzu daha fazla geyikleşmeyecek.

 16. Çağatay Çağatay

  "Ama temel bir prensip gereği etkinliklerin tamamı hiçbir zaman webde yayınlanmayacak, bu kararı içeriği kimseden sakınmak adına değil, semineri verenlere ve seminer salonunda izleyici olarak bulunanlara saygının gereği olarak aldık." kısmına dikkat edelim.

  Şimdiye kadar yıllardır seminer dökümanlarını yayınlayanlar dinleyiciye saygısızdılar. Ne o öyle, seminer verilerini hemen yayınlayıverdiler. Ama, Botego btün bu saygısızlıklara bir son verdi. Asla video yayınlamayacak. İyi ki varsınız.

 17. Bu ülkede herkes internete farklı bir köşesinden dokunmuştur muhakkak. Ama interneti yaratanları anlamak, onların bakış açılarını yakalamak için onları yakından görmek, dinlemek gerekir. Kimi zaman bir sözden çok, bir mimik veya hareket hatırlarda kalabilir. Bu da yaratıcılığı daha da geliştirir ve belki fark yaratmayı sağlar. Bu yüzden ben İzmir' de olacağımdan gidemeyeceğim ama ilgilenen ve haberi olan herkesin bu konferansa şiddetle katılmasını öneriyorum. Çok faydalı bir program.

 18. Çağatay sana cok katılmıyorum malasef, 1 martda bende orada olacağım ancak bir kac konuya değinmek istedim.

  Organizasyon işleri sıkıntılı ve zahmetli iş Ekim bu işin altına elini atmıs ve kendine göre modelleyip sunmus, katilan katılmayan bir cok kisi suanda bu seminerlerden memnun, en azından yüz yüze gelmek tanısmakda bence olması gereken seyler.

  Elbetteki tanıtım alanlarını kullanacaktır ve sponsorlar olacaktır, atalarımız ne demis bal tutan parmağını yalar :) Ekim'in bu işten verdiklerine bakmakta fayda var aldıklarından ( bi karıda yokmus zaten ) daha cok bence, buda bilgi paylasım amacından sapma anlamını tasımaz kanaatimce.

 19. senel bence niyeti ne olursa olsun elestirmek olanlara yanıt yazmanın pek manası yok. bu tur olumsuz enerjilerin insanlara hic bir yerde hic bir zaman en ufak benzer bir yarar saglayamamis olmanin verdigi sikinti var bence. arkadas begenmiyorsan katilma, gercekten adamsan daha iyisini dogrusunu yap, ornek ol goster nasil yapilacagini. surda sektorde su anda bir esi olmayan nitelikte biseyi elestiriyosun.

 20. Aslında videoların yayınlanması iyi olurdu.. Tabi seminer sahiplerinin kararlarına saygı göstermek gerekiyor.

 21. Eray Endeş Eray Endeş

  Tüm seminerlere katıldım, önemli bir sorun çıkmadığı sürece katılmaya devam edeceğim.

  Ekim çok güzel bir iş çıkarıyor, biraz olsun yaptığı işin daha uygun bir dille taktir edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

 22. Bu başlığa başka yorum yazmak istemiyordum ama, arkadaşlar incelik göstererek adımı birkaç kez anınca ifade etmek gerekli oldu. Ne tek kişilik bir şirketiz, ne de bu organizasyonu kişisel olarak tek başıma gerçekleştiriyorum, özveriyle çalışan Botego ekibine ve webseminerleri.com'da logosunu gördüğünüz ve görmediğiniz tüm kurumsal ve bireysel destekçilerimize teşekkür etmeliyim. Özellikle artık her ay tanıdık yüzlerin oluşmasını sağlayan ve gittikçe genişleyen bir izleyici kadrosu var, bu insanlar Türkiye'de İnternet'in gelişimine çok farklı katkılar sunuyorlar, daha sık görüşmeli, birlikte daha fazla şey yapmalıyız.

 23. John Titor John Titor

  yengeç sepetinin çalışma prensibini bilen biri açıklar mı burada ?

 24. Tüm seminerlere katıldım. Önümüzdekilerede katılmayı hedefliyorum. Sadece ilkinde sıkılmıştım. İyi ki gitmeyi bırakmamışım.

  Ekim bey, benim çay ve nikotin ihtiyacıma sponsor olursanız tam süper olacak :)

 25. Microsoft'un Yahoo'yu satın alma girişiminde yorum sayısı: 20

  Çember.net'in 4,5 milyon Euro'ya satın alınmasında: 25

  TTnetmüzik.com'un açılması: 17

  Webseminerleri: Şimdilik 25

  Gerçek gündemlere bu kadar enerji harcamamızın sebebini merak ediyorum. Kuyuya atılan taşı çıkarmak için debelendik hepimiz.

 26. Metehan Karaca Metehan Karaca

  gerçekten güzel bir deneyim olacak bizim için.

 27. Onur Almişlar Onur Almişlar

  Ben İstanbul dışından Rize'den katılacağım Web Seminerleri'ne.İsterdim ki tüm bu tür etkinliklere herzaman katılabileyim.Fakat mümkün değil.

  Biz,doğuda elektriği olmayan köyler gibiyiz.İnternetimiz var,hevesimiz var ama yüzyüze paylaşıma,fikir etkileşimine,insanları,yetenekleri tanımaya pek imkanımız yok.

  Kendimizi geliştirebilmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz.Birşeyler başarmayı çok istiyoruz.Sizleri çok kıskanıyorum inanın...

  Görüşmek üzere Saygılarımla.

 28. Biz de onlarca oyuncağı olduğu halde daha fazlasını isteyen şımarık çocuklar gibiyiz Onur. iki adımlık mesafedeki etkinliğe gitmeye üşeniyoruz, gitsek te çay neden paralı diye şikayet ediyoruz

 29. Onur Almişlar Onur Almişlar

  Chris,bir hediye uçak bileti bulmuştum.Fakat 48 saat önce bildirmek gerekiyormuş hayal kırıklığı yaşadım gelemiyorum diye ama ne yapalım İnşallah başka bir sefer katılıcam artık.

  Bu arada seminerlerde kullanılan çay demlik paket ise seminerin çay sponsorluğunu ben yaparım :).Yeterki sıkıntılar çay üzerine olsun.Gönderirim çayları,nede olsa çayın memleketindeyiz.Seminere katılacak olan tüm arkadaşlara selamlar.

 30. Celal Barış Celal Barış

  reklam mı? evet ben memnunum, gayet de memnunum. reklam da olsun işin içinde ben razıyım, razıyım da ne demek, bilakis gayet hoşnutum. Deterjan, beyaz eşya reklamı değil ya? botegoyu bu vesile ile tanımış olmak, seminer veren hatırı sayılır sitlerin sahiplerini tanımak, aynı ortamda bulunmak ilham almak, motive olmaktan memnunum. reklam demeye kimin dili varıyor? ben olsam bilgiyi yaymak, sermek derdim.

  bir saniye reklam kime yapılıyor? her ay oraya gelen 100 kişiye mi? bu kadar emek 100 kişiye reklam yapmak için mi? yok hayır olamaz.

  önce biraz düşünüp öyle atın lütfen taşı kuyuya.

  kaldı ki, basbayağı reklam olsa ne fark eder? böyle bir fırsatı sunan reklam olsa ne fark eder? Televizyonda dizi izlerken izlediğin reklamla mı aynı tutuyorsunuz?

 31. Onder Eren Onder Eren

  Reklam yapılıyor konusu ile gireyim yorumuma. Seminer boyunca, botego işinin arkasındaki kişileri sadece "mantık yürütme" ile tespit edebildim. Doğal olarak (sponsor oldukları için) bir afişleri de vardı hemen web seminerleri afişinin altında. Bundan başka bir de girişe kiosk koymuşlardı, onun da başında herhangi bir çazgır göremedim. İsteyen baktı istemeyen bakmadı.

  Kaldı ki Türkiyeyi hala SSCB ile falan karıştırıyorsunuz diye de düşünmüyor değilim. Seminer düzenleyen kimse reklamını da yapacak bundan doğal birşey de olamaz. Google reklamlarını da izletiyor diye arama yapmaktan vazgeçene denk gelmedim. Nedense bu garip ütopik anlayış sadece bizim insanımıza, bizim şirketlerimize karşı mevcut. Seminerin Adobe ve Internet bölümünde Adobe Pazarlama Müdürü olsaydı ve "flashı alın dreamweaverı alın hem bakın paket yaptık aaa bi de %50 ucuza satıyoruz dışardaki standda" deseydi eminim sesini çıkaran olmazdı.

  O kadar klasikleşti ki bu yaklaşım eleştirmekten bile bıktık.

  Seminerlerin 10 dakikalık yayınlanması konusuna gelince. Evet bence de bu çok doğru birşey değil. Seminerin canlı atmosferi ile youtubedan videosunu izlemek bir olamaz o yüzden bence paylaşmaktan da bir zarar gelmez. Seminere katılım iyice azalır diye düşünülüyorsa onun da kolayı her semineri ancak bir sonraki seminerden sonra yayına koymak olabilir. Mart 1 seminerini Nisan 1 de koyarsanız bu sıkıntının da önüne geçmiş olursunuz kanımca.

  Seminere gelince... İlk iki konuşmada biraz sıkıldım. Konuşmacıların bu tip seminerlerde "temel kavramlar" açıklamasına oldum olası alışamadım. Bilmeyen zaten gelmesin. Ve gelmeden önce bizahmet "Flash nedir Dreamwever nedir" bilmeyen birinin zaten bence "Internet Treni" ni yakalaması bu noktadan sonra zor.

  Adobenin ürünlerini tanıtmaktansa, Adobenin gelecek vizyonlarını, seçkin uygulamaları, olası niş alanları dinlemek isterdim.

  Diğer konuşma içeriğindeki belli bilgiler dolayısı ile faydalıydı ama sonuncusu (ve beklediğim) en keyifle izlediğim oldu. Zaten Arda Bey süresini X2 katlayıp yapacağını yaptı fakat açıkçası şikayetçi değilim. Daha öncede de enerjisini ve bu alana duyduğu ilgisini izlediğimden (bir net tv kanalından sanırım)vereceği seminerin faydalı olacağına emindim.

  Neredeyse 2 saat boyunca, güncel satın almalar, olası niş alanlar, gelecekte tutabilecek fikirler olmak üzere çeşitli konulardan büyük bir heyecanla bahsetti. Oturuma hakimiyeti ve samimiyeti kesinlikle doyurucuydu. Başta söylediği etkileşimi de başarılı olmuş fikirlerin sahipleri ile kurarak bence yeterince sağladı.

  Ben Web Seminerlerini düzenleyenlerin yerinde olsam mutlaka her semineri kendisini de çağırırdım. Çünkü bence türk internet girişimcisinin ihtiyacı olan bilgi yada sermayeden daha çok "yalnız olmadığını bilmek" ve "motive edilmektir"

  seminere emeği geçenlere ve konuşmacılara teşekkür ediyorum.

  (1 ytl çay parası vermek istemeyen de çayını termosta getirsin demeden de duramıyorum :) )

 32. Onder Eren Onder Eren

  yazdığım uzun bir yorum sanırım gitmedi (100 defa tahtaya "bir daha gondere basmadan önce tüm yazdıklarımı notepade kopyalayacağım" diye yazmak geliyor içinden)

  Bu sebeple kısa tutacağım. Çok güzel bir seminerdi. Özellikle Arda Bey'in 2 saate! yaklaşan konuşması çok doyurucu ve motive ediciydi.

  Tüm emeği geçenlere ve konuşmacılara teşekkür ederim.

 33. Bence de Arda bu ayın yıldızıydı. Salonda duyurduğum gibi, önümüzdeki aylarda Microsoft ve Google temsilcileri ile melek yatırımcılar da seminer konuşmacısı olarak aramızda olacak. Ayrıca Sunset'in önerdiği "her ay dört web girişimine 15'er dakikalık tanıtım seansları" konusundaki çağrımızı da tekrarlayalım, başvuruları Botego web sitesindeki iletişim bilgilerimizi kullanarak bize iletebilirsiniz.

 34. Erhan Erdogan Erhan Erdogan

  Şu "internet treni"ni biri açabilir mi?

  Nedir, ne değildir...

  Ağzında herkesin; kaçırdım ben galiba konuyu!?

 35. Devrim’in söylediği doğru çıktı, Arda’nın sunumu videoların yayınlanmasıyla ilgili bir istisna yaratmayı zorunlu kılacak kadar ilgi çekiciydi. Arda’nın sunumunun tamamını şu adresten izleyebilirsiniz:

  http://www.tele.com.tr/webseminerleri/ardakutsal.wmv

 36. Sunset Sunset

  Paylasim icin sagol. Guzel bir sunum olmus. Izleyiciler arasinda bir teyzem dikkatimi cekti. Silah zoruyla oraya getirilmediyse, bin kere ellerinden operim. Okulunu donduran genc arkadasin projesini merak ettim, umarim webrazzi'de tanitilir.

  Ben ise yoklamayi kacirmisim :) Is yukumdeki abarti artis nedeniyle, yazar ve yorumcu arkadaslara artik biraz nefes aldiracagim.

 37. John Titor John Titor

  yoğunluktan kaçırdım :(