GoMedia.tv'den interaktif diziler için global işbirliği
Video

GoMedia.tv'den interaktif diziler için global işbirliği

GoMedia.tv'nin kurucusu Gökçen Karan tarafından bir süre önce başlatılmış olan Babeyn projesi ile dizi kültürü 2.0 boyutuna taşınmıştı. Bilmeyenler için hemen kısa özet geçmem gerekirse, Babeyn amatör bir film grubunun yarattığı ve sadece internet üzerinden yayınlanan dizi projesinin adı. Bu dizinin özelliği bölümlerin içeriğinin izleyiciler tarafından belirleniyor olması.

SMS yoluyla izleyicilerin katılım gerçekleştirdiği dizinin ilerleyen bölümlerinde oyuncuların kostümlerinden, diyaloglarına kadar tüm senaryo izleyiciler tarafından belirleniyor olacakmış. Ben çok detaya girmeden Gökçen Karan'ın projeyle ilgili açıklamasını paylaşayım.

"Babeyn gerçekten interaktif bir dizi ve sizin sahip çıkmanızı bekliyor. İleriki bölümlerde Babeyn'deki oyuncuların giysi seçimlerinden sahneler içindeki diyaloglarına kadar siz belirleyeceksiniz. Oyuncular sizin belirleyeceğiniz bu kelimelere göre konu içinde bunları doğaçlama olarak oynayacaklar. Dizinin bir korku dizisi olduğunu göz önüne alırsanız bunun için epey yeteneklerini konuşturacaklarını şimdiden düşünebiliriz. Babeyn bu hali ile gerçek manada bir interaktif dizi olma yolunda sizlerin desteği ile ilerleyecek. Babeyn aynı zamanda viral video reklamcılığı konusunda ilgilenen firmalar içinde iyi bir mecra olmaya aday durumda."

Ayrıca projenin henüz bir başlangıç olduğu ve ilerleyen günlerde farklı amatör grupların farklı dizilerinin de GoMedia.tv kanallarında yer alacağı da Gökçen Karan tarafından bildiriliyor.

"Türkiye'de internet üzerindeki ilk interaktif dizi olan Babeyn aslında bir başlangıç. GoMedia.Tv, interaktif diziler ile özellikle amatör film gruplarının oluşturdukları kaliteli içerik için gelir modelleri yaratmayı ve daha fazla interaktif dizinin GoMedia.Tv kanalları altında boy göstermesini istiyor."

Benim açımdan bu projenin bir girişim olarak sahip olduğu iş modeli dikkat çekici. Eğer hakettiği ilgiyi görecek olursa yaratıcısının da söylediği gibi hem viral pazarlama kampanyaları için hem de büyük medyaya geçiş için potansiyeli olabilir.

SevenLoad.comKonuyu Webrazzi'ye taşımamın bir diğer sebebi ise yakında Türkiye pazarına gireceği bilinen Almanya merkezli popüler video servisi Sevenload'un Babeyn için bir kanal açması.

Gökçen Karan'ın konuyla ilgili yazmış olduğu yazısında Sevenload ve GoMedia.tv arasında ilerleyen dönemlerde içerik ortaklığının süreceği belirtiliyor.

Video Bog alanında Gökçen Karan'ın girişimleri ülkemizdeki önemli bir açığı dolduruyor. Hem interaktif dizi projesi Babeyn hem de gerçekleştirmiş olduğu işbirlikleri ilerleyen dönemlerde GoMedia.tv adını daha çok duymamızı sağlacaktır diye düşünüyorum.

Bu arada Gökçen Karan'ın Türkiye'nin ilk ve tek Video Blog kitabının da yazarı olduğunu belirtmek isterim. Kitabı hakkında bilgi için bu yazısını inceleyebilirsiniz.

Yorumlar (4)
 1. Önder Önder

  Valla Türkiye'de internet mecrasında gerçekleşen her yenilik beni çok mutlu ediyor açıkçası. Sayın Gökçen Karan'da kendi alanında tek olan bir işi yılmadan sürdürüyor ve işini iyide yapıyor. Böyle yeni fikirler yeni girişimler çok iyi gerçekten. Çember.net'in satışı var CNET Türkiye sitesinin yayın hayatına başlaması. Ha bu arada Arda abi ya ben kaçırdım yada sen yazmadın bu CNET Türkiye ile ilgili haberi. Ama ben kendi sitemde biraz bahsettim. Burda yayınlamam umarım sorun yaratmaz linki. Neyse biraz Babeyn takılalım.

  http://www.petnos.com/internet/icerik_oku.asp?haber=40

 2. Gökhan Gökhan

  Vallah dostum, Sevenload önce bi Almanya pazarina girsin. ilk zamanlar biraz blog dünyasi pompaladi, sonra sesi sedasi kesildi. Sevenload sitesinde yüzlerce kanal var, hepsi cok sıkıcı. bi zaman sonra orda kanal acan bazi video-blogcular normal ziyaretcilerinden bile oluyorlar. Sevenload yatirim parasinin götürebilecegi yere kadar anca gider, ondan sonra kepenekleri indirir hic merak etmeyin.

 3. Gökhan Gökhan

  Sevgili Hediye hanim,

  evet, yatirimcilarin sayesinde güclü bir lobby olusturdugu ve ilk zamanlar bloglarda cok olumlu yankilar buldugu icin. Bakiniz, Alexa verilerine. aslinda Alexa verileri hic bir zaman referans degildir. Google icin calisan bir akademisyenin hesabina göre faktör 50 ile yanilma olabiliyor. Genelde internetle icli disli olan kisiler Alexa Toolbar kullaniyor. kisacasi Sevenload icin ilk zamanlar iyi diyalogdan dolayi kuvvetli olan blog kitlesi. aslinda Alexa´da Sevenload tavan yapmasi lazimdi. Bakiniz? durum nasil. Bu kadar yatirim yapildi, medya devi (burda) ortak oldu, kendi medyalarinda pompalamalarina ragmen pek bi kipirdama yok.

  Blog kitlesi dedim durdum, almanya´nin önde gelen tüm bloglarini takip ediyorum. son zaman acikcasi sevenload kullanan cok nadir görüyorum.

  Arama sonuclari ve arama hizi cok kötü. (bunlarida sizin sevenload ailesinden oldugunuz yeni anladim icin ekliyorum. in Ihrem interesse :)

 4. Hediye Hediye

  Sevgili Gökhan, bu yanlış bir bilgidir. sevenload Almanya pazarında fotoğraf ve videoyu birleştiren ilk ve en başarılı platformdur. Altı milyon sevenload playerinin diğer site ve bloglarda kullanılıyor olması, 2006 ve 2007'de Almanyada yılın sitesi seçilmiş olması ise popülerliğinin en basit örneklerinden sadece ikisidir.

  sevenload kepenekleri kolay kolay indirmez, hiç merak etmeyin :)

  Selamlarımla,

  Hediye Evsan