YouTube yasağı kaldırıldı
Genel

YouTube yasağı kaldırıldı

Biraz önce bir okurumdan gelen e-posta ile haberdar oldum. YouTube'a erişim açılmış ve engelleme kaldırılmış.

Bir süre önce engelleme IP bazlı hale getirilmiş ve OpenDNS kullanımı ile de siteye erişilemez hale gelinmişti.

Bilgilendirme sonrasında OpenDNS üzerinden denediğimde YouTube'e sorunsuz erişilebildiğini gördüm. Konuyla ilgili resmi bir açıklamaya rastlamadım ancak görünen o ki engelleme ortadan kalktı.

Yorumlar (17)
 1. Sunset Sunset

  Gayet nesnel yorumladim.

  Sucun tekrari halinde, ceza tekrarlanir veya artirilir. Sekuler, orfi veya serri hukukta aksine bir ornek gosterebilirseniz, beni aydinlatmis olursunuz.

  Eylemin yasalarca suc olmaktan cikartilmasini kastetmeye calisiyorsaniz o baska.

 2. Engin Engin

  evet bende ne olduğunun farkında değildim, bir kaç saattir girebiliyorum ama çok fazla proxy ile uğraştığımdan interneti bozduğumu sandım :)

  neyse hayırlı olsun. sırada ne var, ebkliyoruz

 3. Bence artık bu ülkede böyle yazılar yazmamalısınız Arda Bey :) Çünkü belli mi olur belki siz yazarken bir daha engellenir falan..

 4. Yasin Işik Yasin Işik

  2 gün içinde açıldı ama 2 gün içinde yine kapatılabilir. Böyle çarpık bir yapı var ve henüz oturmayan bir sistemle neler olacağını bilemiyoruz.. Hayırlısı olsun

 5. Sunset Sunset

  @Devrim Demirel: Bir sitenin kapatildigi, site haricinde, nerede ilan ediliyor?

 6. Sunset Sunset

  Bahsettiginiz sorun internet sitelerine ozgu degil. Adalet her alanda cok daha seffaf islemeli. Tum davalar hakkinda en azindan ozet bilgiler internette yayinlanmali.

  Adresiniz degistiyse ve ikametgah islemlerini yaptirmadiysaniz, hic haberinizin olmadigi bir davayi kaybetmis olabilirsiniz.

  Seffaflik istemek baska, mahkeme kararlarinin uygulanmamasini istemek baska konu sanirim.

 7. Devrim Demirel Devrim Demirel

  @Sunset: Bu yazıda veya yorumlarında "mahkeme kararlarının uygulanmamasını istemek" cümlesini kurmanıza gerekçe olan düşünce/iddia nerede?

  Böyle manipülatif davranmanız hoş değil...

 8. Devrim Demirel Devrim Demirel

  O cümleyi kendi başına alıp keyfinizce yorumlamışsınız.. O bir soru cümlesi.

  Youtube'da aynı suç (ve yasada tanımlanan diğer suçlar) devam ederken sitenin kapanıp kapanmayacağını, yani sorunun yanıtını hep birlikte göreceğiz.

 9. Youtube'un milyonlarca videoyu denetlemesini dünya sinema-TV endüstrisi sağlayamadı ama bizim ihbarlar sağlayacak herhalde, bir yasak da Erzurum yöremizden

 10. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Bu habere gerçekten sevinmeli miyiz bilmiyorum?

  Kapatılan site Youtube olunca -dayanağı 5651 sayılı kanun olsa dahi- geri açılması en fazla 2 gün sürüyor.

  Peki, hakkındaki geri açılma kararının Türk Telekom'a tebliğ edilmiş olmasına rağmen wordpress.com hala neden kapalı?

  Bu kapatma/açma kararları neden şeffaf değil? Neden kapatıldığı ilan edilen bir sitenin neden geri açıldığı neden ilan edilmiyor? Aynı suç tekrar ederse site tekrar kapatılacak mı?

 11. En son İzmir'den bir mahkemeden kapatma kararı çıkmış... Hayırlısı...

  Hayatımda gördüğüm en ucube yasa.

 12. Da Vinci Da Vinci

  Devrim Demirel: "Peki, hakkındaki geri açılma kararının Türk Telekom’a tebliğ edilmiş olmasına rağmen wordpress.com hala neden kapalı?"

  Bu konuyla ilgili yazımı okumanızı tavsiye ederim: Mahkeme kararına rağmen wordpress.com sansürü neden devam ediyor?

 13. Devrim Demirel Devrim Demirel

  @Sunset: belirttiğiniz gibi kapama kararı sadece sitede ilan ediliyor. Yazımda kapama/açma kararlarının şeffaf olmasıf gerektiğini savunuyorum zaten.

  Buradaki esas tehlike youtube'un kapanması değil.

  Youtube kadar bilinmeyen ve haksız yere kapatılan bir site olursa bunu ne medya haber yapacak, ne webrazzi, ne de yasak kimsenin umurunda olacak. (Wordpress kimsenin umrunda değil mesela)

  Site kapatan kurum "40 internet sitesi kapatıldı"dan fazla bilgi vermeli. Kamuoyunu düzenli olarak bilgilendirmeden sürekli site kapatılır ise bu uygulamalar zamanla tamamen keyfi olarak gerçekleştirilebilir.

 14. Sunset Sunset

  Ilk yorumunuzun son soru cumlesi.

 15. Efsane007 Efsane007

  Ya arkadaş youtube sitesi dünya çapında almış başını giden bir site her gün milyarlarca insan giriyor o siteye Türkiyeden bir kaç milyon insan girmemiş youtube un kılına bile dokunmaz bu sadece bizim kendi kendimizin özgürlüğünü kısıtlamamız olur arkadaş bu iş iyice bir muammaya döndü şu oldu youtube u kapat bu oldu youtube u kapat o zaman canı sıkılan youtube a hakaret videosu göndersin youtube kapatılsın böyle bir şey nerde görülmüş arkadaş yahu bir sürü müstehcen site var 24 saat online bir şey diyen yok öyle bir iki videodan site yasaklanacaksa bütün müstehcen siteleri yasaklansınlar sonra Ahmedinejat'a dönelim sonrada avrupa birliğine girecez diyelim dediğim gibi kendi kendimize hakaret edip duruyoruz ben youtube un yasaklanmasını kınıyorum bu yazıyı gece saat 4 te yazdım şimdiye kadar daha 10 kadar forumda benzer yazılar yazdım bence bu işin üzerine gidilmeli ortada büyük bir hata var siteyi engellemek sadece kendimizi engellemketir bu gün youtube ile başlar yarın vidivodo veohtv googlevideo livevideo derken hi5 facebook alır başını gider ee geriye ne kaldı internete ne diye giriyoruz böyle beklersek msn e de giremeyiz yakında mail sitelerini de engellerler ya zaten doğru dürüst bir internet oluşumumuz yok neyse daha çok yzacak şey var.......

 16. Llg2008 Llg2008

  merhabalar Efsane 007 ye katılıyorum. youtube gibi bir sitenin yasaklanması tam bir karamizah.Sonra avrupada türklerin hala fes taktığını düşünüyorlar diye kızıyoruz.dışından görünmese de birilerinin kafasının biyerlerinde hala fes var ...

  Lütfen tepki gösterelim.

  youtube bu sefer neden yasaklandı ???

  ne kadar süreyle yasaklandı ???

 17. Osman Osman

  youtube un kaldırılması bence internet alemine cezadan başka bişey değil