Okunuyoruz.Biz: Blogların en çok okunan yazıları birarada
Araçlar

Okunuyoruz.Biz: Blogların en çok okunan yazıları birarada

Okunuyoruz.BizOkunuyoruz.Biz sisteminde kayıtlı olan bloglara ait en çok okunan yazıları listeleyen yeni bir servis. Girişim İdris Cin tarafından hayata geçirilmiş ve yaklaşık 2,5 aylık bir çalışma sonunda bugün beta olarak yayına girmiş.Servisin ana yapısına baktığımızda sisteme kayıt olduktan sonra kullanıcılar kendilerine ait blogları ekleyebiliyor ve bloguna özel hazırlanan kısa kodu ekleyip hesaplamaya dahil oluyorlar. Kolay ve kısa süren üyelik işleminin yanında özellikle kayıt ve sonrasındaki süreçlerin kullanıcı dostu bir modelde sunulması dikkatimi çekti.Henüz çok yeni olan Okunuyoruz.Biz ülkemizdeki bloglar için önemli gördüğüm bir açığı kapatıyor. Digg modelinin lokal servislerdeki uygulamalarının başarılı olamadığını göz önüne aldığımızda Okunuyoruz.Biz'in modeli benzer bir deneyimi zahmetsizce sunabilir gibi duruyor.Ayrıca kullanıcı sayfalarında sahip olunan bloglara ait okunma istatistiklerinin yer alması ve istenirse okunma sayılarının bloga eklenen kod ile blog üzerinden de yayınlanabilmesi de geri dönüşü ve popülariteyi arttıracaktır.Blograzzi'nin de kısa süre içinde devreye alacağı yazı modüllerinin kullanıcının blog içeriğine odaklanmasını kolaylaştıracağını düşünürsek, ülkemizde kaliteli blog içeriğinin ön plana çıkacağı bir yıla adım attık gibi gözüküyor.Okunuyoruz.Biz'in gelecek planları ile ilgili İdris Cin'le görüştüğümde özellikle blog araçları (widget) ve ek özellikler ile ilgili servisin veritabanındaki gelişime endeksli olarak güzel modüllerin hayata geçirileceği bilgisini aldım.Kendisini girişimi için kutlar ve en çok okunan blog yazıları için Okunuyoruz.Biz'i incelemenizi öneririm.

Yorumlar (15)
 1. @Gökhan Çeliker

  Başarı kriterinin ne olduğuna bağlı. Benim kriterlerime göre henüz başarılı olmadı.

  Şu soruları sorarak cevap bulabiliriz:

  1. Türk internetindeki gündemi herhangi bir Digg modelindeki servisten takip edebilmek mümkün mü?

  2. Günlük ortalama kaç haber gönderiliyor? Kaç tanesi ana sayfaya çıkıyor kaç tanesi bekliyor?

  3. Aktif kaç kullanıcı bu tür servisleri hergün kullanıyor?

  4. Günlük sayfa gösterimleri ne seviyede?

  5. Bu tür servislerin toplam üye sayısı nedir?

  6. Ana sayfaya bir haber çıktığında link verdiği siteyi ne kadar etkiliyor?

  7. vs..vs..vs..

  Sonuç olarak bence henüz Digg modeli başarılı olmadı.

 2. Sunipeyk Sunipeyk

  İlginç bir proje. Çok daha ilginçleşebilir de...

 3. Emre Yılmaz Emre Yılmaz

  güzel site ancak .biz uzantısı eksi puan bence

  yeni projeler için tavsiye etmiyorum

 4. Gökhan Çeliker Gökhan Çeliker

  "..Digg modelinin lokal servislerdeki uygulamalarının başarılı olamadığını göz önüne aldığımızda.."

  Sevgili Arda,

  Bu yorumu başkası yapsaydı gülüp geçerdim ancak bunu senden duyunca şaşırdım diyebilirim. Böyle düşünmene neden olan sebepleri özetleyebilir misin?

 5. İdris Cin İdris Cin

  Arda Bey,

  İlginiz ve değerli analiziniz için çok teşekkürler. Blog dünyamız için hayırlı ve faydalı bir servis olması dileğiyle...

  Sevgi ve Saygılarımla

 6. Oğuz Serdar Oğuz Serdar

  Okunuyoruz.biz projesini tebrik ediyor, gelişimini merakla bekliyorum. Kişisel blogumu kaydettim, şu an için sorunsuz çalışıyor görülüyor fakat zaman içinde sayılarla boğulmasının kaçınılmaz olduğunu düşünüyorum.

  Bir zamanların toplistleri gibi.. Toplistlerin ne kadar geliştiği ve şu anda ne seviyede olduğu zaten ortada..

  Ayrıca Arda bey'in Digg ile ilgili görüşlerine katılmıyorum. Soru, Digg'in Türk içeriği ile entegrasyonunun başarısı olsa yine oturup tartışılacak bir konu olabilirdi. Fakat Digg modelinin başarısını tartışmak anlamsız geldi bana.

 7. @Oğuz Serdar

  “Digg modelinin lokal servislerdeki uygulamalarının başarılı olamadığını göz önüne aldığımızda...” demiştim. Yani Digg.com'dan değil Digg modelindeki lokal servislerin başarılı olamadığını belirtmiştim.

 8. Bence çok güzel bir servis kimlerin hangi yazıları çok okunuyor görmemizi sağlıyor. Yani yoksa "etek altı görüntüleri" gibi bir başlık altına yazılan yazılar ne kadar ilgi çekici olabiliyor görmemizi sağlıyor :D

 9. İlk başta çok güzel bir proje gibi geldi ama birde şu yönü var: Fazla hit alan yazılarımız spamcılar ya da gelir amaçlı blog yazanlar tarafından farkedilip arama motorlarında o konularda bize rakip olabilir. Nedense ilk bu aklıma geldi benim belki blogları çok farklı konseptlerde kullanıp iyi hit alıp gelir elde ettiğim için olabilir. Ama webrazzi vb. bloglar için ve kişisel bloglar için güzel olabilir...

 10. İdris Cin İdris Cin

  Merhabalar,

  Öncelikle fikir paylaşımları için herkese teşekkür etmek istiyorum.

  Sevgili Mert değindiğin konu gerçekten çok önemli.

  Okunuyoruz.Biz ile birlikte ilerleyen süreçte blogların daha şeffaf olacağını öngörmek yanlış olmaz sanırım. Yani blog kürenin gündemini canlı canlı takip etme fırsatı şeffaflığı sağlayacak.

  Endişelendiğiniz noktanın ise içerik odaklı servislerin popülerleşmesi/artması ile zaten kaçınılmaz hale geleceğini düşünüyorum. Bu kaçınılmazlık da doğal olarak blog küredeki içerik yönelimlerini etkileyecektir.

  Popüler bloglarımız tecrübeleri sayesinde bu yönelimden zararla değil fayda ile ayrılmayı bilecektir.

  Sevgi ve Saygılarımla.

 11. Y.emre Güzer Y.emre Güzer

  Tebrikler İdris, bloğundaki anlatımını da okudum, büyük bir heyecan ile yazmışsın. Kendi projeni oturup yine kendi bloğunda yazıyor olman çok büyük bir keyif olmalı.

 12. Oğuz Serdar Oğuz Serdar

  İlk gün itibariyle, blog kullanarak yapılmış bir flash oyunları sitesinin zaman içerisinde sonuçları yanıltabileceği izlenimi uyandı bende.

  Proje büyüdükçe, bundan nemalanmak isteyenler listeyi daha da karıştıracaktır.. Bence İdris bey, okunma sayısının yanına tarih faktörü de katmalıydınız(hatta birkaç faktör daha..), 2005'de girilen bir blog mesajı 2008'in en çok okunanı olamaz, olsa bile mutlaka flash oyun veya benzeri sabit bir içeriktir.

 13. İdris Cin İdris Cin

  Oğuz Bey Merhabalar, öncelikle görüşleriniz için teşekkürler.

  Yakın zamanda servise eklenen blogları elden geçirerek servisin anafikrini zedeleyecek blogları/siteleri sahipleri ile iletişime geçerek önyüz listelerinden çıkarma yoluna gideceğiz. Servis çok yeni olduğu için ilk başta bunu kontrol etmek güç olabiliyor.

  Yazıların sırlanmasında tarih faktörü okunma sayıları eşit olduğunda dikkate alınıyor. Yani servise daha geç düşen yazı kendisinden önce servise düşen ve aynı okunma sayısına sahip olan yazıdan daha üstte bulunuyor listelerde. Okunma datalarının birikmesiyle ve servisin oturmasıyla birlikte tarih bazında alt listelemeler yapmak planlarımız arasında.

  Uyarılarınız ve duyarlılığınız için tekrar teşekkürler.

  Sevgi ve Saygılarımla.

 14. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  daha çok uzun yolu olan bir site.

 15. Eros Medikal Eros Medikal

  Yazının üstünden 2 sene geçmiş. Şimdi bakıyorum da, tarihe karışan onlarca girişimden biri olmuş bu da....