Yeni bir Sosyal Ağ: Webdeki.net
Yeni Girişimler

Yeni bir Sosyal Ağ: Webdeki.net

Webdeki.netKısa süre önce yayın girmiş olan Webdeki.net özellikleri ile günümüzün en popüler sosyal ağ uygulaması Facebook ile de benzerlikler göstermektedir. Servise kısa bir üyelikten sonra katıldığınızda arkadaşlarınızı davet edebiliyor ya da dilerseniz e-posta, okul, iş, isim-soyad gibi kriterler ile arkadaşlarınızı bulabiliyorsunuz. Burada dikkat çeken nokta arkadaşlık sitelerinden ayrışması adına Webdeki.net'in yaratıcılarının servislerine cinsiyet ve yaş ile arama özelliği eklememiş olmaları.

Üyelik sonrasında sisteme üye olan kullanıcılar kendi sayfalarını kendilerine göre tasarlayabiliyor, Webdeki.net'in sunduğu uygulamaları profil sayfalarına ekleyebiliyor ve elbette resim, video eklemek ve arkadaşları ile mesajlaşabilmek gibi temel sosyal ağ özelliklerini de kullanabiliyorlar. Bunlara ek olarak Webdeki.net her kullanıcısına kendi blogunu yazma hakkını veriyor ve kullanıcılar dilerlerse "Masa" adı verilen tartışma sayfalarını da açıp, masalarına üyeleri dahil edebiliyorlar.

Webdeki.net

Webdeki.net'in profil sayfalarına eklenebilen uygulamaları ile ilgili kısaca bilgi vermem gerekirse, dışarıdan uygulama eklemenin mümkün olmadığı Webdeki.net'te hali hazırda ruh halinizi yansıtabildiğiniz "Ruh Halim", arkadaşlarınıza sanal hediyeler gönderebildiğiniz "Hediyeler", seçme resimlerinizi profil sayfanızda gösterebildiğiniz "Albüm", profil sayfanızdan yazı ve resim göstererek duyuru yapabilmenize olanak tanıyan "İçerik", blog yazılarınızı profil sayfanızda göstermenizi sağlayan "Blog" ve en iyi arkadaşlarınızı listeleyebildiğiniz "Kankalarım" isimli uygulamalar yer almaktadır.

Servis yetkililerinin bildirmesine göre açıldıktan sonra 1 hafta içinde 10 bin kullanıcı seviyesini yakalayan Webdeki.net'in "Masa" adını verdikleri tartışma ortamları şimdiden birçok ünlü, dizi, futbol takımı ve hobi etrafında dönen tartışmaları barındırıyor. Masalarda kullanıcılar forumlara mesaj yazabiliyor, konuyla ilgili resim ve video ekleyebiliyorlar. Ayrıca her masanın "Ansiklopedi" adı verilen bir de Wiki uygulaması bulunuyor. Masaların da tasarımları kullanıcılar tarafından istenildiği şekilde değiştirilebiliyor.

Webdeki.net

Webdeki.net'in ilerleyen dönemlerde kullanıcılarına sağladığı tüm imkanları diğer bir servisi olan Cepteki.net ile entegre edeceği de servis yetkilileri tarafından bildirilmiştir. Gerçekleşecek entegrasyon ile Webdeki.net'teki tüm özellikler herhangi bir cep telefonu ile de kullanılabiliyor olacakmış. Hali hazırda Cepteki.net'te MSN Messenger, GTalk, ICQ dahil tüm mesajlaşma servisleri ücretsiz olarak kullanılabiliyormuş.

Kolay kullanımı ve genel itibari ile başarılı gözüken Webdeki.net, günümüzdeki Facebook hegemonyasından sıyrılıp yüksek ilgiyi yakalabilir mi onu birlikte göreceğiz.

Yorumlar (27)
 1. Ersines Ersines

  ben üye oldum..tasarim olarak ve içerik olarak güzel bişeye benziyor ama..facebook gibi dev varken işi biraz zor..bol reklama ihtiyacı var..

 2. Facebook dan ziyade orkut.com ile (özellikle TASARIM) ciddi benzerlikler içeriyor.

  Kendine has özellikler, ergonomi ve teknolojisi olursa bir sivrilme yaşayabilir aksi halde şu günlerde işi çok zor.

 3. yabancı bir site ülkemizde çok girilip olay olunca hemen kopyaları çıkar. başarılı bir çalışma olsa da kopya da öteye gidemeyeceği için çok gelişebileceğini düşünmüyorum. ingilizce bilmediği için facebook'a giremeyen kitleyi kendine çekebilir ancak.

 4. Efe Şar Efe Şar

  Artık açıkcası arkadaşlık sitelerinden pek bir atılım beklemiyorum. Facebook da bence artık aynı google gibi bir fenomen durumunda. Arama motoru ve arkadaşlık artık tekel durumunda... başka konularda yoğunlaşılmalı diye düşünüyorum.

 5. Woywodin Woywodin

  aynı fikirdeyim sayın Efe Şar ile.Facebook'un değişik dillerdeki versiyonlarının da çıkacağını düşünürsek webdeki.net'in,bu dünya devi ile baş etmesi zor bana göre.Çünkü facebook'da çok güçlü beyin takımları ve sınırsız bir finansman avantajı var.Her konuda üstünlüğe sahipler ve tıpkı Google gibi bir fenomen haline geldiler.Bu tip taklidlerle facebook'a rakip olabileceklerini sanmıyorum.

  Ayrıca cep telefonuna indirgemekle,bir farklılık yaratacaklarını sanıyorlarsa yanılıyorlar.Çünkü,cep telefonundan internete girmeye oldum olası abestle iştigal olarak bakmışımdır.Bilgisayarların dev ekranları ve ergonomik kullanımları varken; cep telefonların o minicik ekranlarında gözleri bozma pahasına ve GSM operatörüne kontör yada fatura bayılarak para ödemeye saçmalık olarak bakıyorum.Facebook, bu alanda önümüzdeki dönemin lideridir.Facebook'a rakip çıksa çıksa Google gibi bir şirketten çıkabilir.

 6. Haluk Akın Haluk Akın

  reklamlar...

 7. Webdeki.net'e üye olmadım, bu yorumu da bu site özelinde değil, genel bir yaklaşımımızı eleştirmek için yapıyorum. Bir proje için yola çıkarken bunun daha önce yapılmış olup olmamasından daha önemli kriterlerin olduğunu düşünüyorum. Amazon'dan önce başka alışveriş siteleri, Youtube'dan önce başka video siteleri, Facebook'tan önce başka sosyal networking siteleri vardı. Hepsinin farkı zamanla ortaya çıktı ve sundukları faydalar sayesinde trafik ve bilinirlik anlamında öne geçtiler. Ayrıca bu büyük siteleri bugünkü haliyle bilenler, bir de yıllar önce açıldıkları günkü halini gördüklerinde, muhtemelen "bu site iş yapmaz" yorumunu yapıştırırdı. Her projenin bir evrimi vardır, ve amacımız bağcı dövmek değilse yapılacak en doğru şey, eksik gördüğümüz noktaları ortaya koyup bunların görülmesini sağlamaktır, "bu daha önce yapıldı, tutmaz" demek değil... "Daha önce yapıldı"cılara ülkemizde kaç arkadaşlık sitesi olduğunu sormak istiyorum. Ve bunların en az ikisinde üyeliği olanların sayısı da muhtemelen bu arkadaşları şaşırtacaktır. Arkadaşlar, İnternet, öyle kolay kolay "doyuma ulaşan" bir pazar değil. Bir sitenin yaşattığı kullanıcı deneyimine, adına, hatta renklerine bile bağlanan insanlar olabilir ve bu insanlar o sitenin yaşaması ve gelişmesi için yeterli bir kaynak sunabilir. Hem çıkan her yeni örneği anlamsız kriterlere göre eleştirmek, hem de "sektör yok" diye sızlanmak bir çelişkidir, ve iş üretmeyen, laf üreten kişi izlenimi yaratır. Bu örneğe dönersek, Webdeki.net'in de "Facebook'u alt etmek" gibi bir amacı olduğunu hiç sanmıyorum, aramalarda cinsiyet ve yaş kriterini kaldırmak bile oldukça net bir farklılaşma unsuru.

  Ben kişisel olarak her projenin Türkiye İnternet komünitesine "hoş geldiğini" düşünüyorum. Projenin tutup tutmaması, yaşayıp yaşamaması konusunda vereceği bir sınav zaten var, biz nitelikli Webrazzi komünitesini temsil ediyorsak ve herhangi bir alanda birikimimiz varsa eleştirmek için kullanalım, projeyi kullanıp kullanmayacağına bırakın kullanıcı karar versin.

 8. Senertopcan63 Senertopcan63

  güzel bir site

 9. Alkislar Ekim'e. Bu tip girisimler icin "yabancidan kopya" yorumlari herhalde binlerce kez yapilmistir. Soyleyecek yeni sozunuz yoksa, once siz kendiniz daha onceden soylenenleri tekrarlamayi birakin.

 10. Ismail Akyıldız Ismail Akyıldız

  Tebrikler Güzel bir proje ama google'nin orkut sosyal ağına ve facebook'a benziyor yani facebook ve orkut karışımı gibi.Başarılar.

 11. Efe Şar Efe Şar

  Açıkcası tutup tutmayacağı üzerine bir yorum değil di benim ki...Burada vurgu yapmak istediğim nasıl google a ciddi rakip cıkmıyorsa, facebook'a rakip çıkamayacağını vurgulamaktı. Burda amaç sektörün gelişmesi için çok daha yaratıcı fikirler çıkarmamız gerektiği... Yoksa garantiarkadaş gibi bu işten ciddi para kazanan arkadaşlık siteleri var fakat baktığımızda dünya çapında olması imkamsız. Benim burada değinmek istediğim local değilde artık uluslararası projeler üretmemiz gerektiği.. Sanırım yanlış anlaşıldı. Örneğin gittigidiyor, cember yada hepsiburada bence bir başarı hikayesidir. Ciddi olarak yurtdışından talep görmektedirler.. Anlatmak istediğim buydu, ve Türkiye'den arkadaşlık sitesinin artık rağbet göremeyeceği ve geleceğinin olmadığıdır. Local olarak elbette başarılı olabilir ama benim vizyonum ve bakış açım sanırım biraz farklı....

 12. Salamon Salamon

  peki Ekim bey, başarılı olan örnekler kadar başarısız olan örneklere de baktınız mı hiç? başarılı olan örnekler okyanusta bir damla gibiyken,başarısız olan örnekler okyanusun neredeye tamamı kadar geniş.projenin başarısız olacağına şartlananlar,yanılıyorlar.her proje başaracak diye bir kaide yok.

 13. Ben de zaten "yukarıdaki yorumlarda dile getiriken kaideler yoktur, bekleyip görmek gerekir" diyorum Salamon :)

 14. BENCE SÜPER TEBRİKLER...

 15. Bir Alman Gencinin yarattığı Facebook tamamen rüzgardan dolayı fazla tık alıyor ,

  Tanındığınızda bilhassa 12-17 yaş grubunun ilgisini

  çekeceksiniz.

  Tebrikler ve başarılarınızın devamını diliyorum...

 16. Woywodin Woywodin

  Akif bir Alman genci deyip geçme. Bir Alman genci değil...''Avusturya göçmeni,yahudi kökenli,Harward MIT okulu öğrencisi ve facebook projesi için milyonlarca dolar finansman kullanan bir Alman uyruklu genç'' desek daha doğru olur :)

 17. yabancıların yapmış olduğu birşeyi göklere çıkartmanıza anlam veremiyorum bir türlü. Tamam FaceBook denilen bir gerçek var ama FaceBook var diye yenileri çıkmasın mı? Bazı yorum yapan arkadaşlar çok mantıksızca yaklaşmışar olaya.

 18. Woywodin Woywodin

  sayın turka.rakibin hedeflenenden küçük görülmesi her zaman için başarısızlık getirir.Rakibinin abartılması da aynı etkiyi yaratır.rakibi olabildiğince gerçekçi bir şekilde analiz etmek gerekir ki ben de zaten bunu yaptım

 19. Emre Yılmaz Emre Yılmaz

  @ Ekim Nazım Kaya süper bir yorum yapmışsın tamamen katılıyorum.

 20. Tunga Sanalp Tunga Sanalp

  Öncelikle yorumlarınız için sizlere ve Webdeki.net'e yer verdiği için Webrazzi.com'a teşekkür ediyorum.

  Yaklaşık 1 yıldır Cepteki.net'i geliştiriyoruz ve 6 ay önce lansmanını yaptık. Dünyada örneği olmayan bu projede 'WEB SERVISLERI','EMAIL SERVISLERI','MSN,GTALK ve ICQ' servisleri tek bir uygulama içinde toparlayıp Turk kullanıcılara sunduk. İngilizce de hizmet verebilen Cepteki.net yakin bir zamanda Ispanya’da da hizmete girecek.

  İlk aylarda anladık ki Türk kullanıcıları cep telefonlarını SMS haricinde pek kullanamıyor/kullanmak istemiyor. (Cepten İnternetin pahalı olarak bilinmesi, operatörlerin WAP/GPRS ayarlarını tam olarak kullanıcıya iletememesi, vb.)

  Kullanıcının karsılaştığı sorunları adım adım kurulum sihirbazı ile büyük ölçüde çözmüş olsak da yeteri kadar cepten internet kullanımını artıramadık. Şu anda konuş servisimizi (MSN, GTALK,ICQ) kullanan kullanıcılarımız web servislerinin kullananlardan daha fazla. Web servis kullanımını artırmak içinde Cepteki.net’e entegre olabilecek, kullanıcılarımızın paylaşımda bulunabileceği, birbirleriyle iletişim kurabileceği bir web projesine başladık.

  Kullanıcılar Cepteki.net’te sohbet ederken Webdeki.net arkadaşının blogunu okuyabilecek, albümüne o an çektiği fotoğrafı anında gönderebilecek.

  Webdeki.net’in özellikle facebook, orkut benzeri olmasi bu sitelerin paylaşım ortamı modellerinin hedeflerimize uygun olmasıdır. Yoksa Webdeki.net ‘bir arkadaşlık’ sitesi olma yolunda değildir.

  Sonuç olarak evden Webdeki.net’i, vapurdan Cepteki.net’i kullabilirsiniz. :)

  Webdeki.net’in webden mobile geçiş sürecini eğlenceli ve kolay bir hale getirmesini umuyoruz.

 21. Ben yeni duyuyorum bu siteyi.

  Eleştiriler içinde yapıcı olanlarda yıpratıcı olanlarda dengede,öyle olmasa Eleştiri denirmiydi?

  Ben üye olmayı düşünüyorum.

  İletişim Sektöründe TEKELCİLİK uzun vadede hoş sonuçlar doğurmaz.

  Kısa vadede hepimizi etkilemiş görünüyor.

  Baksanıza İletişim adına yakın çevremizle iletişimden kopuk yaşıyoruz.

  Bu sitenin farkı canlı aktivite programları oluşturup

  kişileri buna katması gerek.Paylaşımı Üyeler arasında

  sinerji oluşturabilecek şekilde yapılandırmalısınız.

  o zaman farkınızı anlarız.

  Yoksa ne You Tube nede Face Book çok önemli amaçlara hizmet eden Platformlar değil.

 22. @woywodin

  facebook'u iphone üzerinde görmeniz gerek.

  @ekim nazım kaya

  halihazırda ortada olan bir siteye "ne gereği vardı" nı yapıştırmak manasız olsa da, işe girişmeden önce sırf diğerleri tutyor diye benzer işlerin *türkçe*sini yapmak çok manalı gelmiyor. esasında sorun, "biz de yapalım"ın ötesine geçememek. hangi tarzda web işi yapılırsa yapılsın, sorulması gereken mühim bir şey var bence: şu anda var olan hangi problemi çözüyorum?

  bu manada webdeki, ne kadar düzgün yapılmış olsa da diğer projelerden oteye gidemiyor.

 23. (= süper olmuş

 24. Woywodin Woywodin

  Sayın Tunga Sanalp..Bana göre bir takım yanılgılar içerisindesiniz.Cepten,webe geçiş hiçbir zaman olmayacak.Zira yakında mobil sektör diye bir olayın kalmayacağı kanaatindeyim.Yaygın anketlerle saptanmış bir gerçek de Türkiye insanının,cep telefonundan internete hiçbir zaman sıcak bakmadığı gerçeğidir.Cep telefonlarının o minik ekranlarından,GSM operatörlerine kontör yada fatura ücreti bayılarak internete bağlanmaktansa,normal PC'lerin geniş ekranlarından,ergonomik kullanımla ve bedava olarak internete bağlanmayı daha mantıklı buluyorlar ve bana göre mantıklılarda.

  Ayrıca garantiarkadas ve o zihniyette siteler,maalesef söylemeye dilim varmıyor ama yaptıkları icraatlerle,gerçekten de mobil sektöre ciddi zararlar verdiler.Ayrıca eğer takip ediyorsanız e-mail,msn messenger ve onun gibi bilgisayar programlarını cep telefonununa geçenlerde Turkcell taşıdı zaten.Epeyce de bir reklam yaptılar ve hala yapmaktalar.Bu sebeple şahsi kanaatim şudur: bu somut verilere dayanarak,webdeki.net belli oranda bir başarı yakalasa da cepteki.net'in beklenen ilgiyi göreceğini sanmıyorum.bence webdeki.net,facebook fırtınası dindikten sora piyasaya çıkarılan bir proje olsaydı,daha çok tutardı(tabii eğer dinerse :) )

  Ancak ne halükarda olursa olsun.Vermiş olduğunuz emeklerden,ortaya koyduğunuz sermayeden ve inancınızdan dolayı size herşeyden önce bir internet kullanıcısı ve bir teknoloji meraklısı olarak teşekkür eder ve inancınızı hiç kaybetmemenizi temenni ederim.Saygılarla efendim

  1. Yusuf Turan Yusuf Turan

   Yıllar sonra bu yorumu görünce tebessüme etmemek elde değil :)

 25. Eren Dilmener Eren Dilmener

  Gordugum en iyi urunlerden biri...

  tebrik ederim :)

 26. tasarımı falan hoş da facebook!un yanında sönük kalabilir.