Yeni bir Sosyal Ağ: Webdeki.net

Webdeki.netKısa süre önce yayın girmiş olan Webdeki.net özellikleri ile günümüzün en popüler sosyal ağ uygulaması Facebook ile de benzerlikler göstermektedir. Servise kısa bir üyelikten sonra katıldığınızda arkadaşlarınızı davet edebiliyor ya da dilerseniz e-posta, okul, iş, isim-soyad gibi kriterler ile arkadaşlarınızı bulabiliyorsunuz. Burada dikkat çeken nokta arkadaşlık sitelerinden ayrışması adına Webdeki.net'in yaratıcılarının servislerine cinsiyet ve yaş ile arama özelliği eklememiş olmaları.

Üyelik sonrasında sisteme üye olan kullanıcılar kendi sayfalarını kendilerine göre tasarlayabiliyor, Webdeki.net'in sunduğu uygulamaları profil sayfalarına ekleyebiliyor ve elbette resim, video eklemek ve arkadaşları ile mesajlaşabilmek gibi temel sosyal ağ özelliklerini de kullanabiliyorlar. Bunlara ek olarak Webdeki.net her kullanıcısına kendi blogunu yazma hakkını veriyor ve kullanıcılar dilerlerse "Masa" adı verilen tartışma sayfalarını da açıp, masalarına üyeleri dahil edebiliyorlar.

Webdeki.net

Webdeki.net'in profil sayfalarına eklenebilen uygulamaları ile ilgili kısaca bilgi vermem gerekirse, dışarıdan uygulama eklemenin mümkün olmadığı Webdeki.net'te hali hazırda ruh halinizi yansıtabildiğiniz "Ruh Halim", arkadaşlarınıza sanal hediyeler gönderebildiğiniz "Hediyeler", seçme resimlerinizi profil sayfanızda gösterebildiğiniz "Albüm", profil sayfanızdan yazı ve resim göstererek duyuru yapabilmenize olanak tanıyan "İçerik", blog yazılarınızı profil sayfanızda göstermenizi sağlayan "Blog" ve en iyi arkadaşlarınızı listeleyebildiğiniz "Kankalarım" isimli uygulamalar yer almaktadır.

Servis yetkililerinin bildirmesine göre açıldıktan sonra 1 hafta içinde 10 bin kullanıcı seviyesini yakalayan Webdeki.net'in "Masa" adını verdikleri tartışma ortamları şimdiden birçok ünlü, dizi, futbol takımı ve hobi etrafında dönen tartışmaları barındırıyor. Masalarda kullanıcılar forumlara mesaj yazabiliyor, konuyla ilgili resim ve video ekleyebiliyorlar. Ayrıca her masanın "Ansiklopedi" adı verilen bir de Wiki uygulaması bulunuyor. Masaların da tasarımları kullanıcılar tarafından istenildiği şekilde değiştirilebiliyor.

Webdeki.net

Webdeki.net'in ilerleyen dönemlerde kullanıcılarına sağladığı tüm imkanları diğer bir servisi olan Cepteki.net ile entegre edeceği de servis yetkilileri tarafından bildirilmiştir. Gerçekleşecek entegrasyon ile Webdeki.net'teki tüm özellikler herhangi bir cep telefonu ile de kullanılabiliyor olacakmış. Hali hazırda Cepteki.net'te MSN Messenger, GTalk, ICQ dahil tüm mesajlaşma servisleri ücretsiz olarak kullanılabiliyormuş.

Kolay kullanımı ve genel itibari ile başarılı gözüken Webdeki.net, günümüzdeki Facebook hegemonyasından sıyrılıp yüksek ilgiyi yakalabilir mi onu birlikte göreceğiz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.