TTnet'in TTnetMuzik.com detayları
Genel

TTnet'in TTnetMuzik.com detayları

Dün, aldığım duyumlara dayanarak yazdığım TTnet'in ADSL abonelerine ücretsiz yasal müzik sunması konusu TIME 2007 konferansında açıklığa kavuştu. TTnet'in bu alandaki girişimi ile ilgili detaylar şu şekilde.

Öncelikle anlaşma TTnet ile MÜYAP, MSG, MESAM ve MÜYORBİR arasında gerçekleşmiş. Ancak TTnet ile iletişimi MÜYAP yürütüyormuş.

Yapılan anlaşma ile TTnet 70.000'nin üzerinde Türkçe şarkıyı farklı paketlerde tüm ADSL abonelerine sunuyor olacakmış. Belirli bir paket üzerindekilere değil, her pakete farklı limitlerde şarkı indirme hakkı verilecekmiş.

Diğer taraftan bu limit sadece şarkı indirmek için geçerli olacakmış. İnternet üzerinden şarkı dinlemek için ise herhangi bir limit olmadan tüm kullanıcılar bu servisten faydalanabilecekmiş.

TTnet'in bu iş için kullanacağı alan adının ise TTnetMuzik.com olacağını tahmin ediyorum. Her ne kadar alan adı ile ilgili açıklama yapılmış olmasada, TTnetMüzik adıyla andıkları projenin sahip olabileceği alan adının hali hazırda TTnet'e ait olan TTnetMuzik.com olması muhtemeldir.

TTnet hiçbir dönemde şarkı satışı yapmayacağını da özellikle belirtiyor. Opsiyonel farklı limitlerde şarkı indirme hakkına sahip ADSL paketleri olabilir ancak ücretli satış olmayacağı söyleniyor.

Ayrıca serviste bir üyelik sistemi olacağını, üye bilgilerinin ADSL üye bilgileri ile aynı olacağını, servis üzerinden indirilecek şarkıların da DRM'li olacağını ek bilgiler olarak belirtmek istiyorum.

Bu arada TTnet üyelik bilgileri ile aynı site üyeliklerinin kullanılacak olmasını stratejik bir hata olarak görüyorum, ancak bununla ilgili sebeplerimi bir başka yazıda paylaşıyor olacağım.

Sadece Türkçe şarkıların yer alacağı serviste yabancı şarkılar için ise şirketin planları bulunuyormuş. Ancak şu aşamada bu konuda bir açıklama yapılmıyor.

Henüz Webrazzi dışında hiçbir mecrada konuyla ilgili bir açıklama ya da haber görmedim ancak eminim önümüzdeki günlerde güçlü bir lansman gelecektir.

Yorumlar (7)
 1. Woywodin Woywodin

  teknoloji sanatçıya destek mi oluyor yoksa köstek mi anlamak gerçekten zor.ABD'de mp3 teknolojisini üretenlere sanatçı dernekleri defalarca dava açtı ancak sonuç alamadılar.Bu tür teknolojik yöntemler gelir modeli değiştirilmediği müddetçe,sanatçıya destekten çok köstek olur.Çünkü daha önceki makalemde de belirttiğim gibi parçayı bir kişi indiriyorsa,o parça en az 10 kişinin eline bedavadan ulaşmış varsayılmalıdır.bu durumda,korsan yayıncılıktan ziyade artık müşteriler,ciddi bir tehdit unsuru oluşturacak sanatçı gelirleri için.İnternet ve mobil teknolojiler,iyi bir güvenlik teknolojisi geliştirilmediği sürece sanatçıya şu an için bir olumlu etki sağlamaz.Ancak gelir modeli ve güvenlik faktörleri değiştirilirse eğer,teknolojinin sanatçıya büyük destek sağlayacağı kesin.

 2. Mehmet Soylu Mehmet Soylu

  İşin enteresanı an itibariyle ttnetmuzik.com parkta görünüyor godaddy'de :)

 3. Cem Sertoğlu Cem Sertoğlu

  Bu konudaki blog post'um.

 4. İsmail Aşcı İsmail Aşcı

  Ben burada en çok DRM konusuna takıldım açıkçası.

  Kullanıcı ne gibi kısıtlamalarla karşılaşacak merak ediyorum.

  DRM ve benzeri kısıtlamalara sonuna kadar karşı olan biri olarak sevgili WOYWODİN'e katılmadığımı belirtmek isterim. Tabiki sanatçıların haklarının gasp edilmesine göz yumamayız ancak zaten kaliteli müzik dinleyicisi bir şekilde kaliteli müziği taçlandırıyor. Artık müzik endüstrisi de dava açarak ya da yasaklayarak gelirlerini koruyabileceğini düşünmekten vazgeçmeli...

 5. İlgili seminerde ben de vardım. Yalnız TTNET özenle şunun üzerinde durdu. Burada kazanç yaklaşımları hibrid modeli ile iki yöntemle olacak.

  1- Online radyo gibi stream ile ücretsiz müzik dinleme imkanı siteden olacak. Burada kazanç siteye alınan reklamlardan oluşacak.

  2- İnternet erişim paketinden bağımsız olarak, 10luk 20lik 100lük şarkı indirme paketleri olacak. Bu paketleri aldıktan sonra bu adette şarkıyı bilgisayarınıza indirip sizde ömürboyu kalmasını sağlayabileceksiniz. Tabi DRM ile korunduklarından dolayı sadece o bilgisayarda dinlenebileceklermiş..

 6. Sabrata Sabrata

  WOYWODİN çok sanat sever gördüm seni

  kim bilir korsanın hangi afillilerinden yararlandın :)

  şu ttneti bikerede övelim bence

  bu sefer abonelerine işe yarar birşeyler sunuyor

  bence ttnet aslında aboneleri için birşeyler yapmaya çalışıyor

  not 4 gb kullanıcıları hariç tüm aboneler ayda 500 parça indirme hakkı var

  4 gb aboneleri 2 ytle öderlerse onlarda 500 parça indirme hakkına sahip

  ve dinlenilen parçalar orjinal ses kalitesiyle

  veeee reklamlarda tarkan oynuyornuş...

  WOYWODİN sen orjinal parça dinledin mi hiç hayatında mp3 den başka birşeyler dinle dostum

  ve

  bilirizki müyap korsana göz açtırmayan bir firma ve sevdiğimz sanatçılar buraya üyeler adeta müyap bir işsendikası sayılır...

  ve en önemlisi yürütülen hizmet ticari anlaşmalar dahilindedir yani alan razı veren razı ne düşer WOYWODİN e :)

  BENCE BİLMEDİĞİMİZ ŞEYLER HAKINDA KÖTÜ DE OLSA İYİDE OLSA ABARTILI YORUM YAPMAMALIYIZ VE SANTÇILARIN EMEĞİNİ SÖMÜREREK KLİŞE LAFLARLA KİMSEYİ KÖTÜMSEMEYELİM SONRA DOĞAN GRUBU KORSANI SANARLAR SENİ, SİMALADSL Cİ DERLER SANA HEEE :)

 7. Hayati Ay Hayati Ay

  adsl faturasından başka ücret verecek zeki arkadaşlar varmı all sound record xp programı ile mp3 kaydı yaparım bilgisayarda kullanırım cepte de cd ye de atarım buna nasıl çözüm bulacaklar. ayrıca ttnetmuzik olsa ne olur olmasa ne olur bir sürü paylaşım programı var