TTnet'ten ücretsiz yasal müzik geliyor!
Müzik

TTnet'ten ücretsiz yasal müzik geliyor!

TTnetSon günlerde aldığım önemli duyumlar bugün güvendiğim bir kaynak tarafından netleştiği için paylaşmak istedim. TTnet 2008 yılı başından itibaren belirli paketlere sahip ADSL abonelerine MÜYAP bünyesinde yer alan tüm eserleri ücretsiz indirmeye imkan tanıyor olacakmış.

Konuyla ilgili aldığım farklı duyumlar TTnet'in bu hakkı limitsiz ADSL ya da 49 YTL üstündeki paketler ile birlikte sunacağını gösteriyor. TTnet'in bu iki modelden birisi ile sağlayacağı ücretsiz yasal müzik indirme hakkı internet kullanıcılarının yüz binlerce şarkıya kolaylıkla sahip olmalarını sağlayacak.

Çok kesin olmamakla birlikte konuyla ilgili aldığım duyumlar söz konusu işbirliği ile ilgili TTnet'in MÜYAP'a $3 milyon ödediği yönünde oldu.

Ülkemizde yasal müzik satışı ile ilgili Power Club ve Doğan Grubu'na ait Muzi'nin (artık ekolay.net bünyesinde) girişimleri olmuştu. Power Club yayına girdikten sonra Pepsi ile yapmış olduğu işbirliği ile başarılı olmuş ancak Muzi almış olduğu lisanslarla yarattığı maliyeti satışlarla karşılayamayınca ücretsiz dağıtıma geçmişti. MÜYAP'ın önceleri Power Club ve Muzi ile yapmış olduğu anlaşmaların her birinin yaklaşık $400 bin seviyesinde olduğu düşünülürse TTnet anlaşmasının oldukça büyük ve önemli olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

TTnet'in benzer bir anlaşmayı video alanında da gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdürdüğünü de duyduğumu belirtmek isterim.

Global internet servis sağlayıcıların dünyada satış stratejilerini ve sunmuş oldukları paket seçeneklerini düşünürsek TTnet'in Türkiye'de ADSL paketlerini ilerleyen dönemlerde ücretsiz müzik, ücretsiz video hatta IPTV seçenekleri ile sunmayı planladığını kurgulamak çok zor olmuyor.

Konuyla ilgili şirket tarafından henüz yapılmış bir açıklama yok, ancak anlaşmanın ülkemizdeki yasadışı müzik indirme konusunda önemli bir azalmaya sebep olacağı kesin. Ayrıca yasal müzik satışı alanında planları olan şirketler için dikkat edilmesi gerektiği de oldukça önemli.

Yorumlar (15)
 1. Woywodin Woywodin

  yasal anlamda müzik satışı bu ülkede biraz zor.çünkü korsan yayıncılık maalesef bu teknolojiye de zarar vermekte.ayrıca teknoloji kötü yönde de kullanılmakta.mesela adam kalkıyor bir şarkı indiriyor,bunu 10 arkadaşına blutooth,wireless gibi programlarla bedavadan rahatlıkla yolluyor.Hal böyle olunca sanatçılar,teknolojinin pek de yararını göremiyorlar diyebiliriz.3G'ye gelince.Sanki bu teknoloji bize Mars'tan gelecekmiş gibi öyle bir abarttılarki.Ya arkadaşım 3G'yi Almanya'da bizzat yaşadım.Öyle abartıldığı gibi birşey değil.Tamam bazı kolaylıklar sağlayacağı kesin ancak Türkiye'de,Almanya'dan daha başarılı olacağını sanmıyorum.Almanya'da da birsürü Türk var ve 3G ile pek de ilgilenmiyorlar.Zaten,3G için yapılan yatırımlar Avrupa ve ABD'de birçok GSM operatörünü büyük maddi zarara uğratmış.Çünkü büyük umutlarla 3G'ye yapılan devasa yatırımlar,umduğu gibi parlak bir sonuç vermemiş.Ayrıca dünya şu anda 4G'nin peşindeyken,bizim 3G için uğraşmamız ise ayrı bir saçmalık.Birileri gene rantın peşinde olduğu için ülkemize aynı işlemi üç dört defa yaptıracaklar.Her neyse...Kısacası Siz bakmayın bizim baloncu firmalara.3G derler,milletin gözünü boyayıp faturaları kabartırlar.Hep söylüyorum GSM sektörü bitiyor.Bunlar bunun farkındalar,ondan bu manevralar.başka tutunma dalları arıyorlar kendilerine

 2. Şarkı başına para ödeme sistemi yakında hiç kalmayacak gibi görünüyor. Abonelik sistemi ile milyonlarca şarkıyı dinleyeceğiz. Apple da bu yolda çıkardığı iPod Touch ürünü ile wireless dan internete giriyor. Bu da demekki ipod'a yakında şarkı yükleme dönemi de kalmayacak. Abonelik ile milyonlarca şarkı hep yanımızda olacak. Tabi bunları yolda dinleyebilmek için 3G bağlantı gerek. Şu anda ipod ve iphone da bu özellik yok ama ileride kaçınılmaz gibi görünüyor. Müzik piyasası giderek gelişecek ve kaçak şarkı indirme oranı da oldukça azalacak bu sayede.

 3. merhabalar.

  Blogunuzu Azerbaycandan çalışdığım kadarıyla takip etmeye çalışıyorum. İşim gereğı yararlı bilğiler edinoyorum. Tabi burada internet sizdeki kadar kurumsallaşamadı daha. Okudukca imrenmiyor değilim açıkca. TTnet hakkında o kadar bilgim yok ama acayip sinir olduğum bir yapı =(.

  Şimdi bunlar telif hakları için para veriyorlar abunelerde sınırsız şarkı dinleye bilecek yaş peki nasıl qaranti edilyorki ben yüklediğim şarkıyı arkadaşıma ücretsiz vermeyeceyim ?

 4. Shaig indirdiğin şarkıyı ilk açtığında müyap sitesine bağlanıp DRM ile o bilsayara şifreliyorsun. O şarkıyı başka bir bilgisayara yüklediğinde çalışmayacaktır. Şu anda satılan yasal şarkılar bu şekilde korunuyor.

 5. Yasal anlamda müzik satışı sadece Türkiye'de zor. Amerika,İngiltere gibi ülkelerde itunes , emusic gibi sitelerden satışlar tam rakam verememekle beraber oldukça büyük bir miktarda.. Ben açıkçası itunes un Türkiye'de satışa başlamasını çok istiyorum. Büyük çoğunluğu müslüman olan Türkiye'de ben biraz daha korsana karşı dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum.. Sonuçta yapılan iş hırsızlık..

  Ipod touch konusuna gelince wireless bağlantısı var ama müzik sadece itunes'dan indirilebiliyor ama dediğim gibi şu an Türkiye'den satın alınamiyor.

 6. Woywodin Woywodin

  müzik satışında gelir modeli değiştirilmediği sürece,teknoloji sanatçının handikapı olacaktır.bu arada o şifreleme yöntemleri pek işe yaramıyor.hem kırıyorlar o şifreleri bizim yerli crackerlar,hemde youtube'de klibi yayınlanan bir şarkıyı şifrelesen ne olacakki:D

 7. Punktab Punktab

  Telekom hizmette sınır tanımıyor gerçekten. $3 milyonluk bir yatırım da büyük bir miktar. Reklama ve bu tür promosyonlara ayırdığı bütçenin toplamda ne kadar ettiğini artık hesaplayamıyorum.

  Bu arada -asıl amacım da bunu belirtmek zaten- Türk Telekom işçileri grevde. Grevdeki işçiler ve aileleri sağlık, eğitim gibi temel hakları kullanılarak tehdit ediliyor. Böyle bir eşkıyalık yapan bu dev firmanın yasal müzik konusunda hassasiyetini çok da umursamıyorum açıkcası. Öncelikli olarak çözmesi gereken başka sorunları, yapması gereken başka düzenlemeleri olduğuna inanıyorum. Müzik korsancılığına ya da telif hakları ihlallerine darbe vurmadan önce biraz da "beyaz yakalı suçlar"ın farkına varalım ve sesimizi çıkartalım; zira beyaz yakalı suçlar bir ülkenin ekonomisine, kültürüne, insanına telif hakları ihlallerinden ya da adi suçlardan daha fazla zarar veriyor.

 8. Aykoland Forum Aykoland Forum

  ne yapsalar çözemezler bu sorunu..

 9. Yurtdışında birçok telekom operatörü erişim paketlerinin yanında bu tip ek hizmetler de sunuyorlar. Çünkü müşterilere farklı hizmet sunmanın çok fazla farkı yok call center desteği dışında. Altyapı yine aynı altyapı neticede.

  Aynı durum burada da yaşanmaya başlanıyor. Bazı büyük sitelerde telekom şirketleri hizmet vermeye başladı. Örneğin X Telekom, büyük bir toplu konutta 6 mbit DSL hizmetini TTnetten düşük fiyata veriyor. Üstüne site içi görüşme, VOIP hizmetleri veriyor.

  Bir de işe Telekom tarafından bakarsak müzikleri ve videoları kendileri yayınlayarak trafiğin yurtdışından içeriye yönelmesini hedefliyor olabilirler. Bunun da adeta "Çanakkale geçilmez" havasında olan yurtdışı çıkışımızı rahatlatabilmesi çok olası.

 10. merhaba bende ttnet müzik hakinda cok iyi seyler duydum ama neden almanyada yok biz burdan böyle güzel seylerden yararlanamiyoruz keske buraya yapilsa burdan tarkanma sesleniyorum ttnet müzik almanyayada gelsin cok mutlu oluruz burda 3 milyon türk yasiyor hatta dahada fazla alman vatandasi olanri saymassan

 11. TTNet Müzik'te esas bomba yakında patlayacak. Faturalara GOLD Paket eklenmiş durumda ve bir ücreti var. Altındaki satırda indirim olarak bu rakam düşülüyor ve fiyat değişmiyor. Yakın bir zamanda indirim kaldırılacak ve faturalara bu fark yansıyacak. Müşterilerin izni olmaksızın eklenen bu paketin kaldırılması için telekom şubelerine dilekçe vermek gerekirse şaşırmam. Telekom bu trickle 3 milyon$ dan cok daha fazlasını kolayca kazanır.

 12. Metehan Karaca Metehan Karaca

  telekom böyle özel şirketlerin ilgileneceği işlere sıçrayacağına interneti ucuzlatsın.Dünyanın en pahalı internetini kullanıyoruz.Fransa'da bir gazoz parasına çok kaliteli bir biçimde son sürat internete bağlanabiliyoruz.Bizimkiler ne yapıyor? Verginin vergisini alarak resmen yasal soygun yapıyorlar.Türk telekom koca ülkenin telekomünikasyonunu su parasına tekeline aldı.Böyle basit şeyler yapıp iyi birde reklam yapınca herkes iltifat ediyor.

  30-35 dolar internet afrikanın muz cumhuriyetlerinde bile yok.Banane kardeşim türk telekomun,mp3 işine el atmasından.Önce interneti ucuzlatsın,asıl işine el atsın

 13. Genc Akım Genc Akım

  çok guzel bi fikir ama uygulamada sorun var.. gelen şifre bende çalışmadıııı...nasıl olcak bilen birileri anlatsın..

 14. Cihan Çağlar Çankaya Cihan Çağlar Çankaya

  üzerinden nerdeyse 1 yıl geçmiş ama ttnet 32mbit internet reklamında salladığı gibi bunda da sallamıs anlasılan elin adamları gigabitleri hesaplıyor, biz hala kota , sınırlı , tesettürlü interneti yaşıyoruz. sonumuz hayrola..

 15. arkadasım ttnetın musterı hızmetlerı ıyı calısıyor butun sorunlarıma derman buluyolar