Türkiye'de RSS kullanımı çok düşük
Genel

Türkiye'de RSS kullanımı çok düşük

Webrazzi uzun süredir beklediğim RSS abonesi limitini geçtiğimiz günlerde geçti. Biraz önce kontrol ettiğimde FeedBurner RSS abonesi sayısı olark 1023 değerini verdi.Ancak bu sayıya ulaştığım için sevinmemin yanında, "bu kadar mı yani ?" demekten de kendimi alamıyorum.Webrazzi'nin RSS ile takip konusunda okuyucu profili sebebiyle Türkiye'nin en yüksek değerine sahip bloglarından birisi olması gerekirken (ki büyük olasılıkla öyledir) eğer buradaki toplam RSS abonesi sayısı 1023 ise ülkemizdeki RSS kullanımı malesef felaket durumda demektir. Şöyle bir nokta da var ki, söz konusu sayının %13'ü de RSS abonesi olarak kabul ediliyor ancak Webrazzi'nin e-posta aboneliğine bağlı durumdalar. FeedBurner kullananlar demek istediğimi anlayacaklardır.

Webrazzi RSS

RSS servisleri açısından Türkiye pazarında şu anda benim en başarılı bulduğum lokal çözüm Buzla.com'dan aldığım bilgiye göre servisin toplam kullanıcı sayısı 1500 seviyesinde. Aktif kullanıcı sayısı ise 500. Sistemde toplamda 9170 adet kayıtlı RSS bulunuyor ancak tekil sayı 1755 farklı RSS kaydını gösteriyor. Buradan yola çıkarak kullanıcıların ortalama 6 RSS kaynağına abone olduklarını söyleyebiliriz.Global servislerdeki Türk kullanıcı sayısını malesef şu aşamada net olarak bilemiyorum. Ancak web tabanlı çözümler arasından sırasıyla Google Reader, Bloglines ve Netvibes'ın ağırlıklı olarak tercih edildiğini, ayrıca masaüstü RSS okuyucu uygulamaları arasından da Firefox'a entegre çalışan Live Bookmarks, FeeReader ve FeedDemon'ın en çok kullanılanlar olduğunu Webrazzi istatistiklerinden söyleyebilirim.Global servisler ve ürünler üzerinden RSS takip eden aktif Türk kullanıcı sayısının da en fazla 5000 olduğunu tamamen tahminlerime dayalı olarak tartışmaya açabilirim.Ülkemizde yavaş yavaş birçok servisin RSS desteği sunmaya başlaması, gün geçtikçe büyüyen blog sahipliği oranı ve yeni nesil web servislerine olan büyük ilginin (bkz. Facebook, YouTube vs.) RSS kullanım oranlarını arttıracağına inanıyorum. Ancak buradaki düşük kullanım oranlarının konuyla ilgili bilgilendirme eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorum.Yeni nesil teknolojileri çabuk kabul eden ve kullanmaya başlayan kesim için bir sorun olmasa da, RSS kullanım imkanının daha geniş kitlelere ulaşması adına bazı çalışmalar yapılması gerektiğine inanıyorum.Bu konudaki görüş, fikir ve önerilerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

Yorumlar (21)
 1. Deniz Akay Deniz Akay

  b.can'a kesinlikle katiliyorum. daha blog kelimesi yeni yeni yayilmaya basladi, rss nedir kimsenin haberi yok. ben google reader kullaniyorum ve rss olmasaydi hayatim ne kadar zor olurdu tahmin bile edemiyorum. insallah bu konuda bilgilendirici calismalar yapilir. bilmiyorum belki birkac buyuk site bu konuda bir anlasmaya varip bir bilinclendirme kampanyasi baslatabilir, ayni zaman diliminde rss ile ilgili post'lar yapilabilir.

 2. Turker Turker

  Arda, ilk once tebrik ederim boylesi etkileyici bir rakama ulastigin icin. Dedigin gibi Feedburner email abonelerini de o rakama ekliyor. Eminim hatiri sayilir bir email abonesi de vardir.

  Tabii RSS'in ne oldugunun ogrenilmesi kullanici sayisini artiracaktir. Fakat bir de internet kullanim aliskanliklarinin da onemi olsa gerek. Biz henuz ulke olarak RSS kullanacak seviyede bir internet kulturu gelistirdik mi emin degilim ve sanmiyorum. RSS'i neden kullaniyoruz biz mesela? Cunku ihtiyacimizi karsiliyor. Turkiye de genelde az kullaniliyor demek ki RSS'in cevap verdigi ihtiyac henuz on planda degil. RSS teknolojisi daha iyi anlasildiginda ve karsiladigi ihtiyac daha on plana ciktiginda kullanim artacaktir kanisindayim.

  Ayrica abone rakamlarina kusku ile de bakmamiz lazim. Aktif abone sayisinin cok fazla oldugundan emin degilim. Feedburner "Reach" istatistigini olcuyor ve bu genelde abone sayisinin cok altinda oluyor. Ayrica bir cok insan bir kac okuyucudan ayni kaynaklara baglanmis oluyor eger yeni seyler denemeyi seviyorsa. Tabii bu hatiri sayilir bir rakam olmaz ama yine de bir faktor.

 3. Vadi Efe Vadi Efe

  tanıdıklara RSS kaynakları ilettiğimde "ben interneti klasik yollardan takip etmeyi seviyorum" tipi cevaplar alıyorum genelde. yani daha çok vakit öldürmelik, spontane olarak zaman geçirmelik bir yer olarak kullanılıyor sanıyorum internet ülkemizde. belli kaynakları düzenli olarak takip eden, ve bilgiye nereden nasıl ulaşacağını bilen kullanıcı sayısı pek az gibi.

  ben netvibes kullanıyorum; email hesaplarımı, webrazzi yazılarını, siyahkahve yazılarını, istiyor.us! mevzularını, ve NTVMSNBC spor bültenini RSS ile takip ediyorum.

  kullanım zamanla artacaktır sanırım.

  istiyor.us! projesinde RSS kaynaklarını sitenin ilk açılışıyla hizmete sokmuş olmama rağmen pek kullanan yoktu. 10-15 gün önce yayına soktuğum facebook applicationını ise bu kadar kısa bir sürede 347 kişi eklemiş.

  sanırım komünite sitelerini çok seviyoruz?

 4. Wwwroot Wwwroot

  rss bence son derece saçma bir şey, ne gerek var ki?

 5. Erinc Erinc

  Oranlari karsilastirdigimizda Turkiye'deki RSS kullanim oranin, dunya geneline gore cok dusuk oldugunu zannetmiyorum. Turkiye'deki RSS kullanicilarinin tum internet kullanicilarina orani, bence Amerika'dan cok farkli degildir. Arastirmadim, tahmin ediyorum. RSS'in hicbiryerde basarili oldugu soylenemez bence.

  http://www.businessweek.com/the_thread/blogspotting/archives/2006/02/you_know_my_pro.html http://www.hiveminds.co.uk/node/3139

 6. Gerçekten de öncelikle ziyaretçileri bilinçlendirmemiz gerekiyor. Bu bir nevi "gazete okuma alışkanlığı" ile aynı şey. Şahsen ben RSS'in ne olduğunu senelerdir bilmeme rağmen RSS takibine pda'mı aldıktan ve bilgisayarımdan uzak kaldığım ve şehir dışına çıktığım zaman başladım. Kısa bir süre sonra da feed'ler birikmeye başlayınca günde 30-40 feedi takip etmeye başlamak durumunda kaldım :)

  Tabi daha sonra AideRSS'i keşfedince biraz daha rahatladım yabancı kaynaklı RSS takibi konusunda.

  Çoğu blogger (ben dahil) "RSS Takibi" şeklinde bir başlık atıp altına da RSS linkini koyup geçiyor.

  Fakat sağlam takipçisi olan bloggerlar genelde yazılarının bir kenarına "bu yazıyı şuradan Takip etseydiniz daha erken bulabilirdiniz" gibisinden mesajlar bırakarak RSS takibine olan ilgiyi artırmaya çalışıyor.

  Tabi bir de bilinçlendirme amaçlı olarak kılavuz tadında bir yazı yazmak da oldukça faydalı olabilir.

 7. Ogzcns Ogzcns

  evet @B.Can'a katılıyorum. Tanıtmak lazım RSS nedir nasıl kullanır ve bunun gibi bilgileri teknoloji dergilerinin yada diğer yayın organlarının tanıtması çok iyi olur bence :)

 8. B.can B.can

  Kullanımın azlığı rss in daha ne olduğunun tam olarak bilinilmemesinden kaynakladığını düşünüyorum. Yani biz blog yazarları rss i ne kadar tanıtırsak o kadar popüler olacağı kanısındayım.

 9. Selim Yoruk Selim Yoruk

  Aynı hisler içerisindeyim Arda. Anafikir'de RSS'in tanınması ve daha çok gelişmesi adına bir paslaşma başlatmıştım (Bkz: RSS nedir, öğreniyoruz paslaşması).

  Güzel geri dönüşler olmuştu. Bu tür bilgilendirme çalışmalarının çoğalması ve desteklenmesi gerekiyor bizim gibi "bilen"ler tarafından.

 10. Sesebian Sesebian

  Bence amaç tanımamak değil, yeteri kadar Tanıtamamak olmalıydı.Şurada önceleri bende bişiler yazmıştım. http://www.sesebian.com/post/208245/413447

 11. Ufuk Polat Ufuk Polat

  RSS kullanmamızın sebebi herkesin tam olarak beğendiği bir okuyucu olmamasıdır bana göre...

  Şahsen Netvibes kullanıyorum ama pek çok özelliğinden memnun değilim...

 12. B.can B.can

  Valla ben tanıtım için blogumdan Volkan Abi'nin yazısına link verdim. Biraz tembellik gibi oldu ama :) Volkan abi güzel açıklamış.

 13. Sunipeyk Sunipeyk

  Çok eski bir yazımı, sunipeyk'i yenilerken taşımıştım. Bu konu vasıtasiyle, gidip bir okuyayım dedim. :)

  RSS olmasaydı, tüm o sosyal imleme siteleri vesaire olmayacaktı değil mi?

 14. 2 gündür bilgisayarımı açmıyordum Google Reader epeyce kabarmış ama rss hizmetleri sayesinde internet dünyasında takip ettiğim şeyler arasında kaçırdığım birşey olmamış oldu. İlgimi çekmeyen blog yazılarını atladım, ilgimi çeken siteleride hemen açtım ve şu anda okuyorum. İyi bir blog okuyucusu ve gezicisi olarak RSS teknolojisini kullanmaya çok sonra başladım. Bende RSS olayının yeterince tanıtılmadığını savunuyorum. RSS'yi ilk duyduğumda hiç anlam getirememiştim, araştırdım yine pek fazla bir şey bulamadım, şimdi yine araştırsam malesef başlangıç seviyesinde bir blogcunun anlıyabileceği RSS makalelerini bulabileceğimi sanmıyorum...

 15. rss abone sayısından çok, bu sayının toplam ziyaretçiye oranını önemsiyorum.

 16. Volkan Karakuş Volkan Karakuş

  Rss ile tanıştığımdan bu yana webde daha kısa zamanda daha eğlenceli gezintiler yapabiliyorum. Rss demek benim için bilgi demek. Tabi bu Rss kaynağınızın ve Rss okuyucunuzun gücüne de bağlı. Arda hoca yine çok doğru bir yere işaret etmiş. Yorumlara da katılıyorum, Rss'in ne olduğu, ne işe yaradığı, nasıl kullanıldığı anlatılırsa ve bu çokça irdelenirse birçok kesim tarafından kolaylıkla kabul görür düşüncesindeyim. Zaten Rss'in temelinde de bu yatmıyor mu... Teşekkürler.

 17. Uğur Samsa Uğur Samsa

  Ben de yeni açtığım bir sitemde (3 ay oldu) kullanıcıları e-posta abonesi olmaya teşvik ettim. Şu an 1300+ e-posta abonesi var.

  İnsanlara RSS'i tam olarak aktarabilirsek ve bir servise (Google Reader, Netvibes, vs..) yönlendirebilirsek ne mutlu bize. Ama bunu yapmak zor gibi duruyor. Ben daha basit olan e-posta aboneliğini tercih ettim ve iyi de gidiyor. Buna rağmen gelen e-postadaki linke tıklamayıp üyeliği gerçekleşmeyen kullanıcı sayım da çok fazla (1200+).

  Belki de ülkemizdeki internet kullanıcılarının tanıtıma ve biraz zamana ihtiyacı var.

 18. Serkan Serkan

  Benim takıldığım nokta; feedburnera gadget ve email olarak kaydolanlar kabul edilmiyor heralde.bende 60 gösteriyordu. birden 21 düştü.

  * 21 subscribers

  * 39 reach

  yazıyor feedburner myfeed de.

  buradaki 39 tarayıcıdan takip etmeyenler heralde

 19. Mehmet Ali Mehmet Ali

  Bence bir işbirliği gerekli, tüm bloglar en azından ayda bir kere RSS ve kullanımı hakkında kısa da olsa yazı yazmalı.

 20. Bilgicix Bilgicix

  hep görüyorum ama hiç kullanmıyorum. bilmediğimden olsa gerek.

 21. Sene oldu 2012 istatistikler ne acaba :)