İş fikirleri yarışıyor
Fırsatlar

İş fikirleri yarışıyor

Ideablob.com kullanıcılarının iş fikirlerini gönderdikleri, diğer kullanıcılar tarafından oylandıktan sonra her ay bir fikir sahibinin $10.000 ödül kazandığı yeni bir servis.

Hemen belirteyim kurallar gereği katılım sadece Amerika ile kısıtlı.

Servisin yaratıcısı küçük işletmeler için kredi kartı çözümleri sunan Advanta isimli bir şirket. Aslında buradan yola çıkarak her ay nasıl $10.000 ödeme yapacaklarını anlamak mümkün.

Ideblob.com kapsamında farklı sektörler ile ilgili kullanıcıların gönderdikleri fikirleri inceleyebiliyor, beğendiklerinize oy verebiliyor ya da yorum yazabiliyorsunuz.

Aylık olarak kazanılabilecek bir para ödülü olması fikir sahiplerinin siteye içerik göndermeleri için yeterli olmuşa benziyor ki entresan fikirler kısa süreli incelememde bile dikkatimi çekti. Mesela "tek kullanımlık beslenme çantası" fikri hiç fena gelmedi :)

Yazımın başında belirttiğim gibi malesef ödülü kazanmak sadece Amerika'da ikamet eden kişiler için mümkün. Ancak fikirleri oylamak ya da yorum yazmak herkese açık. Elbette fikir de gönderebilirsiniz ama ucunda ödül olmadan.

Ülkemizdeki yatırım şirketleri için değerlendirilmesi güzel olabilecek bir servis diye düşünüyorum. Eminim genç girişimci arkadaşlarımız için büyük fayda sağlayacaktır. Elbette şöyle bir risk var ki, fikir sahibi ödülünü alıp fikrini hayata geçirmeye çalışana kadar onu çoktan okuyup çalışmalara başlamış biraz daha dinamik bir şirketin olması ihtimali.

Yorumlar (5)
 1. Taner Taner

  Güzel bir fikir 10 bin $ degilde daha küçük hediyelerle Türkiyede de yapılabilinir.

  Aslında uzun zamandır takip ettiğim üst düzey iş fikirleri yazan bir blog site var Türkiye'de http://www.isfikrim.org başarısından dolayı şirketlerden de reklam almaya başladı.Bu site bu uygulamayı yapabilir sanırım.

 2. Mustafaa Mustafaa

  http://www.benbuldum.com var benim bildigim bu tarz bi site

 3. Önder Önder

  Tavsiyenizle girdiğim isfikrim.org sitesinde ki şu yazı http://www.isfikrim.org/yazi/cazip-internet-isleri webrazziye layık bir yazı aslında, trendleri iyi takip ediyor site sahipleri.

 4. www.isfikrim.org siteside iş fikirleri gönderen kişilere kontör hediye ediyormuş.Tabi ki iş fikriniz sitede yayınlanırsa kontörü gönderiyorlar. ilgili link http://www.cember.net/forums/showarticle/1051465

 5. Teknoport Teknoport

  güzel fikirler var aralarında teşekkürler.