Analiz

Hakia'nın düellosu

Hakia.comGoogle'a rakip olarak gösterilen semantik arama motoru Hakia, "Hakia Challenge" adı altında rakiplerine meydan okuyor.

Hakia bunun için verdiği örnek anahtar kelimelere dönen sonuçları Google, MSN ve Yahoo ile karşılaştırmanıza olanak tanıyan bir arayüz hazırlamış.

Sunulan örnek anahtar kelimelere göre Hakia'nın sonuçları gerçekten başarılı gözüküyor. Ancak benim yaptığım denemelerde sonuçlar pek de tatmin edici olmadı.

 • Who is the founder of Turkey?
 • What is the capital city of Turkey?
 • Who is the prime minister of Turkey?
 • When was Atatürk born?

Bu arada tabi Türkiye ile ilgili başarılı geri dönüş aldığım bir denemem de oldu.

 • Who is the winner of Eurovision 2003?

Anladığım kadarıyla global olup, Türkiye'nin dahil olduğu konularla ilgili aramalarda sonuç başarılı olabiliyor. Ama tamamen Türkiye ile ilgili olunca başarı oranı düşüyor.

Burada amacım kesinlikle Hakia'yı kötülemek değil. Sadece, Türkiye'den bu kadar ciddi takipçisi olan, kurucuları ve üst yönetiminden dolayı gurur duyulan bir şirketin bu pazara daha odaklı olması gerektiğini vurgulamak istiyorum.

Aynı vurgulamayı 10 Aralık 2006'da kişisel blogum üzerinden de yapmıştım (Hakia'nın Türkçe sayfası imajına zarar veriyor). O zamanlardaki sorun Hakia'nın Türkçe sayfası ile ilgiliydi. Aradan neredeyse 1 yıl geçmiş ancak Hakia henüz Türkiye pazarına dikkatini malesef toplayamamış.

Söz konusu şirket Google, Yahoo ya da Microsoft olsaydı bu kadar ilgi meraklısı olur muyduk? Sanmıyorum. Ama söz konusu Hakia olunca, bu kadar kaprise hakkımız var di mi?

Yorumlar (2)
 1. Emre Sokullu Emre Sokullu

  Selam Arda,

  Oncelikle sunu belirteyim, Challenge bir meydan okuma degil; hakia uluslararasi basinda surekli digerleriyle karsilastiriliyor; Challenge ile insanlarin bunu kendi kendilerine kolayca yapmalarini saglaniyor.

  Herhangi bir izlenim edinmeden once, henuz ilk kararli surumun 75%'i bir yol kat edildigini de hatirlatmak isterim http://blog.hakia.com/?p=165).

  Semantik arama, Paul Allen gibi buyuk teknolojistlerin yatirim akittigi ve inandigi, buyuk bir yaris. Bu yarisa goz atmadan once, hakkinda daha fazla fikir sahibi olmak isteyebilirsiniz http://ontologicalsemantics.com - OntoSemantik kavraminin fikir babasi tarafindan derlendi)

  Semantik aramadan beklentileriniz istatistiksel arama ile ayni olursa, tatmin olamayabilirsiniz. Ayrica semantik aramanin size sorunun cevabini tek cumle ile direkt vermesini beklememelisiniz.

  Semantik arama link populerligine bakmaz, bilgi zenginligine bakar http://blog.hakia.com/?p=117

  ve http://blog.hakia.com/?p=105). Gosterdigin orneklerin hepsinde, henuz bu asamada dahi, ilk sayfada cevaplar veriliyor. Semantik aramanin bir amaci da 2. aramayi yok etmek http://blog.hakia.com/?p=162), sectigin orneklerde, sayfaya gitmeden, hakia sonuclarina bakarsan sorularinin cevaplarinin orada oldugunu goreceksin. Bazi durumlarda Galeri'lere yonlendirilmissin, galerilerin kavramlar hakkinda bilgi almak icin en iyi yol oldugu dusunuluyor, ama ileride galerinin formati degistirilip, cevapla beraber goruntulunebilir.

  hakia ile ilgili test yapmadan once bakilabiliecek bir kaynak: http://blog.hakia.com/?p=151

  Bu alanla ilgilenenler hakia blogunu feed listelerine ekleyebilir: http://blog.hakia.com

 2. Serkan Bektaş Serkan Bektaş

  Ben düellosunu yaptım, sürekli google üstteydi. Dediğiniz gibi projenin içinde Türk yer almasından dolayı Türkiye'nin milliyetçiliğini kabartsa da söz konusu sonuçlara gelince pek bir başarı sağladıkları sölenemez, gözlemlediklerim.

  "Who is the founder of Turkey?" aramasında google'da ataturk.com sayfa başıyken, hakia'da "The Kurds in Turkey" başlığıyla Kürtler sonuç olarak çıkıyor. hakia ilk raundda saf dışı oldu.

  Bir de bu nasıl bir komplekstir ki google üzerinden pay çıkarmaya çalışıyorlar, prim yapmaya çalışıyorlar. Hani derler ya bir fırın ekmek yemesi lazım diye, hakia'nın birkaç fırın ekmek yemesi lazım. Önce adam gibi çalışıp-ki yapmaya çalışıyorlar- farklarını ortaya koysunlar, gerisi ziyaretçilerin takdirine kalır.