Pikniktube yeni tasarım ve özellikleri ile yayında
Video

Pikniktube yeni tasarım ve özellikleri ile yayında

Pikniktube.comKanal D ve Beyaz Show ortak ürünü olan Pikniktube'un tasarımının ve tüm sisteminin yenilediğini yeni haber aldım. İncelemek için girdiğimde büyük değişim dikkat çekmeyecek gibi değildi.

Eski versiyonuna kıyasla çok daha profesyonel arayüzler, daha hızlı video gösterimi ve ek özellikler yeni versiyon ile kullanıcılarına sunulmuş. Logosu da değişen Pikniktube ismi dışında YouTube benzerliği ile anılmasını gerektiren hiçbirşeyi bünyesinde bırakmamış.

Tasarım yazımın başında da belirttiğim gibi çok daha profesyonel ve başarılı bir yapıya bürünmüş. Sade ve kolay kullanım sunan Pikniktube'un yeni tasarımını gerçekten beğendiğimi söyleyebilirim.

Pikniktube.com

Video gösteriminin hızı ile ilgili daha önceki benzer yazılarımda da dile getirdiğim gibi, incelememi yaptığım saatten mi kaynaklanıyor bilemiyorum ama performansı başarılı buldum. Diğer tarftan da mutlaka sistemde bu konuyla ilgili bir değişiklik olduğunu tahmin ediyorum.

Servisin bence en önemli özelliği bünyesinde bundan böyle "vlog" (video blog) barındıracak olması. Pikniktube kullanıcılarına özel sağladığı adresler üzerinden herkesin kişisel vlog'unu yayınlamasına imkan tanıyor. Bir vlog örneği görmek isterseniz bu adrese tıklayabilirsiniz.

Bir diğer dikkatimi çeken önemli özellik ise daha önce sistemde bulunuyor muydu hatırlayamıyorum ama "Gruplar" özelliği. Farklı konulardaki gruplar kapsamında videoların paylaşılabildiği özellik, kullanıcılara istedikleri gruba üye olma hakkı veriyor. Örnek olarak animasyon filmlere yer verilen "Animasyon" grubunu inceleyebilirsiniz.

Yeni versiyonun logoda yer alan "Beta" ibaresini göz önüne alarak geliştirilmeye devam edileceğini tahmin ediyorum.

Yeteri kadar AJAX ve video sınflandırması için kategoriden bağımsız, sadece etiket sistemi ile işleyen yeni Pikniktube'un önümüzdeki dönemlerde pazarlama konusunda da son derece agresif bir model uygulayacağını düşünüyorum.

Yorumlar (9)
 1. iyi güzel hoş özelliklerle çok daha iyi bir sistem oluşturmuşlar ama bence en önemli eksikliği youtube/izlesenede olan siteye video eklemek için kodlar....

 2. Harika olmuş. İzlesene.com'dan sonra pikniktube'un da yenilenmesi artık yavaş yavaş bu işleri ciddiye aldığımızı gösteriyor. Sevindirici.

 3. bu arada asp dilinde yapılmış video sistemi bulmak imakansız gibi bir şeydir.

  Bu zamana kadar iki videotube sistemine denk geldim.

  bunlardan biri pikniktube diğeri ise reklama girmesin diye söylemiyorum ama bir türk firma tarafından satışı yapılmaktadır.

  zaten google de "asp videotube" diye arayınca çıkacaktır mutlaka

  Burada belirtmek istediğim programlama konusu ve değeri göz önünde tutulmalıdır, sadece işleyişi değil.

 4. Volkan Karakuş Volkan Karakuş

  Sistem çok iyi ve güzel hazırlanmış. Ajax iyi kullanılmış ve siteye renk getirmiş ancak beğenmediğim tek nokta sitenin üst bölümü (header alanı). Bu alanda Pikniktube logosu çok küçük kalmış kanaatindeyim. Bu alanın biraz daha genişletilip menünün kaydırılması ile daha geniş ve ferah bir header alanı olacaktır.

  Bununla birlikte üye giriş alanı sitenin anasayfasında olursa daha iyi olur diye düşünüyorum. Üye girişi yapmak için birde başka bir sayfaya uğrama adeti eskilerde kaldı.

  Genel konsept ve tasarım olarak bu söyleyeceklerim dışında bir eleştirim yok. Hakikaten güzel bir tasarım olmuş. Bir iki eksik daha var ancak zamanla hepsi düzelecektir.

  Başarılar Pikniktube.

 5. Evren Mutlu Evren Mutlu

  PikinikTube, YouTube'un yükselişinden sonra Beyaz'ın doğaçlama olarak ürettiği bir espriydi. Medyanın gücünü bir avantaj olarak görüp bilmedikleri bir mecraya adım attılar. Alexa grafiğinin bir roket gibi fırlayıp aynı hızla düşüşünü hatırlarsınız. Bunun sebebi espri yapmakla bir web2.0 projesi yapmak arasındaki farktan ileri geliyor.

  Çünkü Internet'in kendi kurallar var. Internet pek çok açıdan geleneksel medya ve televizyon'un işine gelmeyecek kavramlar üzerine kurulu, giderek güçlenen ve ilerde onlardan çok daha güçlü olacak şimdilik alternatif bir mecra. PiknikTube ise internet'e yabancı bir mecra olan televizyon dünyasından geliyor ve onun gibi yönetiliyor. Yakın zamanda daha önce yaptıkları gibi yine televizyonda reklamlarını göreceğimize eminim, peki sizce işe yarayacak mı? YouTube'un televizyona reklam verdiğini düşünebiliyor musunuz? Komik geliyor değil mi?

  Bu oyunu internet'in kurallarıyla oynamadıkları sürece hiçbir tasarım Pikniktube'u zirveye taşımayacak ve giderek bayatlayan bir espri olarak kalmasına neden olacaktır.

  Yeni tasarımdan bahsetmek gerekirse Youtube'a benzemeyelim de ne olursa olsun gibi bir anlayış görüyorum. Özellikle logoda katılımcı içerik adına hiçbirşey yok, sadece piknik esprisi desteklenmiş, kullanıcı nerede bilmiyorum, herhalde tüpünü alıp gelip oturmasını bekliyorlar.

  Navigasyonda nerede olduğunuz belli değil, kolayca kayboluyorsunuz. Kendi oluşturdukları Müzik, spor, haber kulanıcıları ile siteye profesyönel içerik yüklemişler. Oysa Katılımcı içeriğin desteklenmesi gerekmez miydi?

  Sonuç olarak PiknikTube'un bir video paylaşım platformu olmaktan çok uzak olduğunu düşünüyorum. Dolayısiyle tasarımın iyi veya kötü olmasının da pek bir önemi olmayacaktır.

  Saygılarımla,

  Evren Mutlu

 6. Basit ve kullanışlı arayüz ve ajax ile birleşimiyle çok iyi bir konsept oluşturmuşlar.

  Beyazıt öztürk'ün girişimi her nekadar medyada ağırlığını korusada, bir türlü istenilen hedefine ulaşamamıştı.

  Beyazıt bey'in açıklaması (Neden bizim bir sitemizde dünya sıralamasına giremesin) diye herkesi tıklamaya teşvik ediyordu.

  Türklük gururumuzu kabartarak, tıklamaya teşvik etsede devamlılığı için, amatörlüğünden kurtulması gerekiyordu sitenin. Sanırım bunu başarmışlar.

  Şimdi gruplar, video blog vb. özellikleri ile kullanıcılara daha iyi olanaklar sağlamakta.

  Bu hızla giderlerse istenilen hedeflerine daha da yaklaşacaktır.

  Sanırım bu kadar yorum yeter tebrik ederim iyi bir çalışma ortaya çıkmış.

 7. aynen logo orda kendini yok ediyor okadar küçükki logosuz halinin resmi çekilip resimdeki 7 farkı bulun denilebilir :)

 8. Yalcin Pembecioglu Yalcin Pembecioglu

  Tasarimi Wanda Digital yapmis.

 9. yanlız piknik tubede çok büyük bir açık bulundu 1923turk-grup olarak uyardık ve açık kapatıldı