İzlesene.com yeni versiyonu ile beta yayına başladı
Video

İzlesene.com yeni versiyonu ile beta yayına başladı

Türkiye'nin en popüler video paylaşım servisi izlesene.com'un birçok yeni özelliği bünyesinde barındıran bu yeni versiyonu henüz kapalı/özel beta aşamasında. Sadece Webrazzi okuyucularına özel sağlanan aşağıdaki linke tıklayan ilk 200 kişi beklemeden yeni versiyon testlerine dahil olabilecekler.

İzlesene.com Beta sayfalarına giriş için tıklayın.

Sistem, Webrazzi.com'dan giden ilk 200 kişiyi kabul edecek ve sonrasında 201. kişide otomatik giriş kapatılacaktır. Eğer ilk 200 kişi arasında yer almıyorsanız, karşınıza çıkacak olan ekrana e-posta adresinizi girerek izlesene.com'un size davetiye göndermesini bekleyebilirsiniz.

izlesene.com

İzlesene.com'un yeni versiyonunda ne özellikler geliyor ve ne tür değişiklikler var onları da kısaca belirtmek istiyorum.

Öncelikle sistemin yeni donanım ve yazılım altyapısı ile video işleme ve yayınlama çok daha hızlı olarak sunulabiliyor. Ayrıca izlesene.com'un yeni versiyonu birçok AJAX uygulaması sayesinde de kullanıcı deneyimini iyileştiriyor.

İzlesene.com'un video oynatıcısı da yeni versiyonda değişikliğe uğramış. Yeni video oynatıcısı geliştirilmiş özellikleri ile ses seviyesini hatırlatma, tam ekran izleme, kalan süreyi gösterme ve video sonunda ilgili videoları listeleme imkanlarına sahip.

izlesene.com

izlesene.com

Tasarım anlamında da büyük değişimler sergileyen yeni izlesene.com'da logo değişikliği, arayüz değişiklikleri, CSS ve XHTML sayfa yapısı kullanıcılara sunulmuş. Sistemde yapılan tüm tasarım ve uygulama bazlı değişiklikler servisin %80 daha hızlı yüklenmesine imkan tanımış. Ayrıca iki farklı tema izlesene.com kullanıcılarına zevklerine göre bir kullanımı şansı sunuyor. Beyaz ve Karbon olmak üzere iki temayı bünyesinde barındıran izlesene.com'da, incelemem esnasında benim kullandığım beyaz tema oldu. Ama karbon temanın görüntüsü de aşağıdaki görselde görülebilir.

izlesene.com

İzlesene.com'da yeni kullanıcı kategorileri de yer alıyor. Bu kategoriler yetenekli kullanıcılara komedyen, müzisyen, yönetmen, uzman gibi alanlar altında becerilerini sergileme şansı tanıyor.

Servisin beta süreci boyunca yeni eklemeler de sisteme dahil edilecekmiş.

Söz konusu yeni özelliklerin bence en dikkat çekeni, "Gruplar" özelliği. İzlesene.com içinde kullanıcıların grup oluşturabilmelerini sağlayacak olan özellik ilerleyen dönemlerde sisteme dahil ediliyor olacakmış.

izlesene.com

Burada izlesene.com'un yeni versiyonunda yer alan tüm yenilikleri detaylı olarak yazmak çok daha uzun bir yazıya sebep olacaktır. Bu yüzden sağlanan link üzerinden eski versiyonu ile neredeyse tamamen farklı olan yeni versiyonu sizlerin incelemesi daha uygun olacaktır.

Yazımın başında belirttiğim gibi ilk 200 kişi Webrazzi'ye özel sağlanmış olan linkten izlesene.com'un yeni versiyonuna giriş yapabileceklerdir.

Son olarak bu linkin çalışma prensibinden kısaca bahsetmek istiyorum.

 • Linke tıkladığınızda sağlanacak olan erişim sadece kullanılan bilgisayarınıza özel ve onunla sınırlı olacaktır.
 • 200 kişi limiti dolduysa, davetiye talebi için beta.izlesene.com adresine yönlendiriliyor olacaksınız.
 • Sisteme giriş yaptığınızda dilerseniz eski ve yeni versiyon arasında ana sayfa üzerinden geçiş yapabilirsiniz.

Benim başarılı bulduğum yeni versiyon ile izlesene.com'un video paylaşım alanındaki çıtayı yükselttiğini düşünüyorum.

İzlesene.com Beta sayfalarına giriş için tıklayın.

GÜNCELLEME 1: İzlesene.com Beta sayfaları için sağlanan 200 davetiye limitinin çok kısa sürede tükenmiş olması sebebiyle bugün öğle saatlerinde Webrazzi'ye özel 100 davetiye daha sağlandı. Giriş yapamayan arkadaşlar izlesene.com'un yeni versiyonunu deneyebilirler.

GÜNCELLEME 2: 200 kişilik limitin üstüne sağlanan 100 kişi limiti de bitmiş. İzlesene.com'dan Webrazzi'ye özel son olarak 150 kişi için daha giriş yetkisi aldım. Buyrun izlesene.com betasına. Bu da biterse sanırım daha fazla olamayacak.

Yorumlar (18)
 1. açıkcası güel olmuş diyesimde var biraz süslü püslü olmuş diyesimde. gerçi izlesene'nin üyesi değilim. o yüzden video gönderirken ne gibi zorlukla karşılaşılıyordu bilmiyorum. umarım istedikleri gibi bir sistem oturtmuşlardır.

 2. yazayim buradan bir hata veya eksikligi umarim giderir nokta yetkilileri. ayni durum youtube'de soz konusu.

  simdi efendim ayiptir soylemesi iki monitor ile calisiyorum birinde tv, video izlerken ana ekranda islerimi yapiyorum. video izlerken (genelde film, dizi) tam ekran izlemem lazim ki tadi ciksin. tabii ki ilk ana ekranimda islerimi yapacagim dizimi izlerken. ama ne yazikki youtube ve simdi izlesene.com tam ekran izleme islemini yapiyor flash uzerinden yapiyor. bu durumda ikinci monitorumde herhangi bir uygulamayi aktif hale getirdigimde (ki getirmem lazim ki calisayim ayni zamanda) hoppp full screen tekrar eski haline donuyor. flash uzerinde bunu ayarlamak mumkun degilse oraya saga sola bir buton yerlestirin window.open ile swf'yi yeni pencerede acin. su an video.google.com'un veya eski youtube playerinin yaptigi gibi. inanin bana cok gerekli.

  ikinci onerimde su +18 videolarindan sisteminizi kurtarin ve kullanicilarin film, dizi, belgesel gibi uzun sureli videoalri yuklemeye tesvik edin.

  ilk paragrafi youtube'da atmistim ama adamlar takmadi o ayri. umarim nokta'da sesimi duyan birileri olur.

 3. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Yeni İzlesene kesinlikle daha güzel olmuş...

  Ama her tasarım değişikliğinde logonun da yenilenmesi gerçekten doğru mu?

 4. Beğendim sahsen, beyaz ve karbon renklerinin artırılması gerektiğini düşünüyorum.

  ufak tefek eksiklikler mutlaka var gibi dursada sahsen ben yeni izlesene'yi beğendim.

 5. Sekopeko Sekopeko

  Gerçekten Çok Harika Bir Çalışma Olmuş

 6. Murat Ozoral Murat Ozoral

  Nokta, noktayı koymuş bravo! En iyi görünen yerli video paylaşım sitesi olmuş, tebrikler

 7. Serkan Bektaş Serkan Bektaş

  Açıkçası farklı bir tasarımı bekliyordum değişik ve etkili bir tasarım olmuş, beğendim. Yalnız karbon seçiminde üstteki menünün renk değiştirmesi göze hoş gelebilirdi.

 8. davetiyeler çoktan bitmiş:( resimler kaldı

 9. @zza

  Malesef çok çabuk tükendi 200 davetiye. Ama izlesene.com Webrazzi'ye özel 100 davetiyeyi daha sisteme ekledi öğle saatlerinde.

  Tekrar deneyebilirsiniz.

 10. Serkan Bektaş Serkan Bektaş

  Eksikleri burdan dile getirirsek sanırım daha çabuk düzeltilir.

  Video gönderme sayfasında "info" yazısına bir anlam veremedim. Buranın "Bilgilendirme" olarak değiştirilmesi gerekir. Ayrıca "info" yazısının altındaki maddelerde yazım hatası da bulunmaktadır. İlgili yanlışlık: "kullanıcılıarı"

  Saygılar.

 11. 200'ün üstüne sağlanan 100 kişi limiti de dolmuş. Son olarak 150 kişi için daha Webrazzi'den giriş yetkisi verdiler.

  Limit dolduğu için giriş yapamamış arkadaşların bilgilerine.

 12. Sunipeyk Sunipeyk

  betasını açmışlar, sitenin üstünden link vermişler, her isteyen girip bakabiliyor.

  Ancak biz logo değişikliğine takdık.

  logonuz önemlidir yazımız.

 13. Ekim Nazım Kaya Ekim Nazım Kaya

  Sunipeyk'te yorumumun onay beklediğini görünce buraya da yazayım dedim:

  “Hangisi daha güzel” üzerinden yapılacak tartışmanın zaten hiçbir anlamı yok ama yukarıdaki argümanlar bence biraz zayıf kalmış. 20 yıllık bir şirketin kendisiyle özdeşleşmiş logosunu değiştirmesi yadırganabilir, ama izlesene gibi yakın zaman önce el değiştiren ve daha kurumsal bir kimlik kazanan bir sitenin bu süreci yeni bir logoyla karşılamasında ne sorun var anlamadım. Eski logo yeni tasarıma kesinlikle yakışmazdı

 14. Ekim Nazım Kaya Ekim Nazım Kaya

  "Yukarıdaki" diye kastettiğim, Sunipeyk'teki yorumdur, karışıklık için üzgünüm

 15. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Benim yorumumda anlatmak istediğim, “logo her tasarım değişikliğinde değiştirilebilen bir unsur olmamalı” idi, “bir sitenin logosu asla değiştirilmemeli” değil.

  İzlesene Nokta tarafından devralındığında yapılan tasarım değişikliğinde logosunun zaten değiştirilmişti. Bu değişikliğin bir yıldaki 2. değişiklik olduğuna dikkat çekmek istemiştim sadece.

 16. Ekim Nazım Kaya Ekim Nazım Kaya

  Sevgili Devrim, bunun tasarımın ikinci değişikliği olduğunu bilmiyordum :)

 17. kullanıyorum Gaytte Memnunum :)

 18. eski izlesene.com daha iyiydi daha kolay buluyorduk herşeyi eskisi gibi olsun yaa