Sosyomat'ın yeni versiyonu ve ilk ekran görüntüleri
Yenilikler

Sosyomat'ın yeni versiyonu ve ilk ekran görüntüleri

Webrazzi'nin açılışı Sosyomat tanıtımı ile gerçekleşmişti. Geçen zaman içinde Sosyomat kullanımında ortaya çıkan ihtiyaçlar göz önüne alınarak yeni versiyon üzerinde çalışılmaya başlanmış. Girişimin yaratıcı şirketi Pilli'nin sağladığı özel demo gösterim ile detaylı olarak inceleme fırsatı bulduğum yeni versiyon büyük değişimleri beraberinde getirecek gibi duruyor.

Sosyomat.com

Sosyomat'ın mevcut versiyonundan bence en büyük farkı artık bünyesinde küçük Sosyomat'ları barındıracak olması. Bu özelliği kısaca anlatmam gerekirse.

Söz konusu küçük Sosyomat'lara servis kapsamında "Grup" adı veriliyor. Kullanıcılar istedikleri amaca uygun gruplar kurarak bunları kendi ihtiyaçlarına ve yaratıcılıklarına göre değiştirebiliyor, kullanabiliyorlar. Grup yöneticileri moderatör atayabiliyor ve gruba özel kurallar koyabiliyorlar. Bunun için yeni Sosyomat birçok imkan sağlıyor. Ayrıca bu imkanlar sayesinde Pilli, grupların moderasyonunu grup sahiplerine ve grup sahiplerinin kuracağı ekiplere bırakmış oluyor. Kısacası gruplar ile ilgili hukuki ya da Sosyomat'ın geleceğini etkileyecek bir aksiyon olmadığı sürece Pilli yönetimi herhangi müdahalede bulunmuyor.

Aşağıda demo için kurulmuş 3 grup örneğinin ekran görüntüsü yer alıyor. Resimleri büyütmek için tıklayabilirsiniz.

Sosyomat.com Sosyomat.com Sosyomat.com

Gruplar 3 farklı yapıda kurulabiliyor. Herkese açık gruplar, sadece yönetici onayı ile üye kabul eden gruplar ve hiçbir şekilde ne içeriği ne de üyeleri görünmeyen yeraltı grupları.

Sosyomat bünyesinde kuracağınız grubunuz ile daha doğrusu kendi Sosyomat'ınız ile ihtiyaçlarınıza hatta hayal gücünüze göre sohbet ortamı, paylaşım platformu, topluluk blogu ya da sözlük gibi uygulamalar modelleyebilirsiniz.

Bu büyük değişim ve önemli özelliğin canlı örneklerini gördüğünüz zaman eminim daha net bir tablo ile karşılacaksınız. Bende yarattığı fikir Sosyomat'ın kullanıcılarına sosyal ağ kurma imkanı verdiği yönünde oldu.

Sosyomat.comBir diğer yeni özellik de Sosyomat kullanıcılarının arkadaşları ile daha etkin iletişim içinde olmasını sağlayacak diyebilirim. Yeni Sosyomat ile kullanıcılar arkadaşlarının ne yaptığını biliyor olacaklar. Kullanıcıların çevrimiçi durumlarını ve o anda ya da o günlerde ne ile uğraştıklarını küçük cümleler ile belirtebilecekleri ek özellik servis kullanımının arkadaşlık ve iletişim boyutunu güçlendirecek diye düşünüyorum.

Sosyomat.com

İçeriği sürekli gelişen ve genişleyen Sosyomat'ın bir diğer önemli ihtiyacı da yeni versiyon ile giderilmiş. Gelişmiş takip aracı ile artık kullanıcılar Sosyomat'ta olmadıkları süre içinde arkadaşları ya da tuttukları kişiler neler yapmışlar, ya da üyesi oldukları gruplarda neler olmuş takip edebilecekler.

Sosyomat.com

Sosyomat yeni versiyonunda kullanıcılara bir de blog imkanı sunuyor. Her kullanıcının bir blogu oluyor ve bloglar pillinetwork sitelerinde olduğu gibi kullanılıyor. Her kullanıcının blogu için kullanici.sosyomat.com/blog şeklinde bir adres de yeni versiyondaki bu özellik ile birlikte sunuluyor.

Sosyomat.com

Elbette Sosyomat'ın tüm bu yeni özelliklerinin yanında görsel anlamda küçük değişikliklere uğradını da son olarak belirtmem gerekiyor.

İlk açıldığı günlerden beri takip ettiğim, sahip olacağı başarıyı o günlerde dile getirdiğim, dönem dönem hakkında analizler yayınladığım Sosyomat'ın bu önemli değişiminden heyecan duyduğumu söylemeliyim.

Sosyomat'ın yeni versiyonunun sektörü biraz sallayacağına ve geniş bir sosyal ağ olarak konumunu güçlendireceğine inanıyorum.

Pilli'nin bildirdiğine göre eğer bir değişiklik olmazsa bu hafta içinde yayına girecek yeni Sosyomat'ı takip etmenizi kesinlikle öneririm.

Yorumlar (29)
 1. Kretzsche Kretzsche

  bu sitenin amacı etiketler üzerinden insanları sosyalleştirmek değil miydi?

  şimdi nereden çıktı gruplar, ve grupların üyeleri?

  mesela sosyomat's designers diye bir grup yapmışlar. yahu ben zaten tasarımcıysam kendimi 'design, tasarım, 3d max' falan gibi etiketlerle tanımlayabilirim. bir de gruplara mı üye olacağız?

  herhalde sitenin içinin bilgi değil de çöp dolmaya başladığının farkına varıp, mecburi kategorizasyona giriştiler.

 2. netlog.com un sistemine benzemiş

  :)

 3. Punkthepump Punkthepump

  Site girmeyeli cidden baya değişmiş.tebrik etmek lazım , güncel tutmak herzaman çok önemli bir etken bence.Paylaşım için teşekkürler Arda Kutsal

 4. artık daha az gerginlik olur galiba..herkes kendı grubuna sahip çıksın :)

  teşekkürler sosyomat..teşekkürler pilli

 5. kenan bayrak, zaten feykle sisteme giriyorsun..açılsa bile senin sosyomata girme şansın yok bence..modlaR BILIR SENIN NE OLDUNU..

 6. Bonnyamon Bonnyamon

  tüm sosyomat kullanıcıları adına sevindirici ve heyecan verici gelişmeler bunlar.sosyomat yeni yaşına yepyeni oluşumlarla girmiş görünüyor.hepimize keyifli sosyomatlar diliyorum.

 7. Angelbabyes Angelbabyes

  uğraşan herkesin eline sağlık çok hoş gözüküyor yeni sosyomat..

 8. üyelik ne zaman açılıcak bi bilgi werin artık ya..

 9. acaba üye alımı açılacak mı yeniden ,aftermath.. ?

 10. alışma süresince biraz bocalama yaşama olanağı yüksek gözüküyor..

  ama sonuç olarak ı love sosyomat :)

 11. Static Monalisa Static Monalisa

  Bu habere inanılmaz sevindim. Sosyomatın yenilenme vakti gelmişti ama beklediğimden daha fazla bir yenilik görünüyor bu daha sevindirici. Umarım yenilikle beraber sosyomatın bazı günlerdeki yavaşlığı da ortadan tamamen kalkar. İyi çalışmalar.

 12. valla nediyeyim. sosyomat benim düşündüğüm herşeyi kodluyor. her taraftan bi parça alıp bi bütün yapıyor. dil desteğide gelirse google satın alabilir.

 13. Ayi Baggins Ayi Baggins

  +rep

 14. Serkan Bektaş Serkan Bektaş

  Sosyomat'ın neresi özgün ya? :)

 15. Gökhan Çeliker Gökhan Çeliker

  Yeni özelliklere bayıldım: Neden Sosyomat'ın ingilizcesini yapıp pownce'u geçmeyelim ki?

 16. Hafif Uyku Hafif Uyku

  çok çok teşekkürler Arda. webrazzi'nin de yaklaşan doğum günü kutlu olsun. (sosyomat ile aynı burçtalar, aslan galiba :)

 17. Aftermath Aftermath

  Detaylı inceleme için çok teşekkür ederiz Arda. Özellikle Blograzzi telaşının arasında inceleyip görüşlerini hem bu yazı ile hem de zaman zaman yaptığımız kısa sohbetlerde dile getirdiğin için teşekkür ederiz.

  zee: sunucu yükü gerçekten büyük bir problem, site çok kısa sürede çok fazla insan tarafından kullanılmaya başlanmıştı ve altyapımız yetersiz kalmıştı. açılışa hazırlık olarak sunucu sayısını arttırdık. ancak yine de problem yaşamamak adına bir süre üyeliği açamayacağız.

  sosyomat'ın şubat ayında üyeliğinin kapanmasından bu yana pillinetwork üzerinden pillihesap alıp sosyomat hesabı sahibi olmak için bekleyenler ile doğrudan sosyomat üzerinden üyelik için sıraya giren kırkbinin üzerinde aday var. bu kişileri altyapıda iyileştirmeler yaptıkça içeri alabileceğiz.

  bu arada, webrazzi'nin ilk yazısının sosyomat olduğunu düşünürsek bu demek oluyor ki webrazzi'nin birinci doğum günü çok yaklaşmış. şimdiden kutlu olsun. :)

 18. Valla iyi güzel hoş Arda abi çok güzel özellikler bunlar ama sosyomata üye alımı kaç aydır yok. Zamanında haberimiz olmadı açıkta kaldık umarım yeni versiyonla birlikte üye alımıda başlar yoksa olmuyor böyle dışardan izlemek ortamı...

 19. aslında sosyomat ile ilgili en önemli yenilik 500 yazan o boş ekrandan bir an evvel kurtulmak olacak.

  bu eklentiler yeni moderasyon sıkıntıları ve sunucu yükü doğurabilir. nasıl halledilecek merak içindeyim.

  şahsen sosyomatı türkiyenin tek gerçek comminity sitesi olarak görüyorum. diğelerinden özgün sonuçta. geleceğide parlak, yaşayacağı sorunlarda az değil.

  en son aftermath demo için üyelik vereceğini söylemişti. heyecanla bekliyoruz. :)

 20. Ve ""yeni"" şekliyle açıldı fakat her taraftan hata fışkırıyor.

  işte sosyomattaki yenilikler!:

  * gruplar yaratılabiliyor fakat kendi yarattığınız grupta bile yöneticilik yapamıyorsunuz. "erişim hakkınız yok" gibi zamazingolar çıkıyor. bir çok kez aynı butona basıp ,aralarda "error rails" hataları yiyip belki bişiyler yapabiliyorsunuz.

  * bazı yerler sürekli "erişim hakkınız yok" hatası veriyor.

  * bazı arkadaşların kendi sayfaları sürekli hata veriyor, hiç girilmiyor.

  * takip sayfası sürekli sapıtıyor,5 saat önce olmuş olan bi olayı yeniymiş gibi en üstte gösteriyor,ondan sonra olan olaylar kayboluyor, bikaç kez basınca geri geliyor kaybolan takip fasaliteleri..

  * eskisinden de yavaş site artık.

  * notlar,etiketler kaybolup kaybolup geri geliyor.

  * o anki durumunuz gösteren bi şey konulmuş fakat insanlar "eski sosyomatı istiyoruz","bu ne ya",":/" "beter olsunlar", "zıçayım sosyomatına" yazmış durumlarına...

  * "Proxy Error" diye yeni bi hatamız oldu.

  * bunun dışında bi arkadaşın sayfasını tıkladığımızda uzun uzun hatalar yazan ekranlarla karşılaşıyoruz. bu da yeni.

  çok güsel.

 21. Eski sosyomatı tercih ederim! Hatta geri dönüş istiyorum... zira geliştirelim derken ortaya karma karışık, insanların kaynaşamadığı, iletişimin azaldığı garip bir yapı ortaya çıkmış.

  Eminim çok emek harcandı, saygı duyuyorum ama olmamış işte! Yapacak birşey yok. Zararın neresinden dönülürse kardır yoksa Sosyomat kan kaybetmeye mahkum ;)

 22. ben açıkçası sosyomatın sade halini bu karmaşık haline tercih ederim. artık ahkam kesmek de okumak da istemiyorum.. yani soğudum.

  haa 1 kişi böyle düşünse noolur?? sil o zaman üyeliğini diyebilirsiniz..ama ben gerçekten zevk alarak girdiğim bi siteden bu kadar soğumak istemezdim

 23. Melik Ceran Melik Ceran

  Ben sosyomatlı değilim, sadece dışarıdan takip eden biriyim.

  Ama incelemelerime göre; orjinal sistemine yatırım yapılmaması yanlış...

  Popüler ve hit yaptıracak etkileşimler koymak iyi gibi görülsede, bir sistem amacını, tarzını değiştiriyorsa tehlike arz ediyor demektir.

  Yarın başka bir şey tutunca, onuda koyalım derlerse bakalım, etiketlerle sosyalleşme neye göre sosyalleştirecek kullanıcılarını...

  Sloganları da (popüler etkileşimlere göre sosyalleşme) olabilir . Ve değiştirirlerse iyi olur :)

  Tabiki mizahi açıdan yazdım amacım karalamak veya çekememek değil...

  Kısaca toparlarsam, Sadece bu konseptine eklentiler katarak geliştirmeli kendini, günümüz popüler sistemleri ekleyerek değil.

  Yoksa iki sohbet odası, bir blog, birde çöpçatan eklentisiylede gayet iyi sosyalleştiriliyor bir çok site :)

  Farkını ve tarzını koy asıl slogan bu olmalı....

 24. @aftermath

  sosyomat performans için sunucu sayısı artmıştır elbet ama bağlantı ve sayfalardaki sorgu sayısı daha çok artmış.

  Sayfa gösterimini düşününce çok çok muazzam bir veritabanı yükü var demek oluyor bu. Hele ki rails gibi siteye özellik ekledikçe daha çok yavaşlatan bir framework varken bunca özellik ve grafik ekran zorlayacak.

  Ukalalık edip grafik arayüzden fedakarlık edilmesi, az kullanılan özelliklerin kaldırılması, kişiselleştirmelerin azaltılması gibi tavsiyeler yazacağım yakında. Ama ellerimde işler olduğu gibi sosyomat şuanda da açılmıyor.

  Moral bozmamakta gerek tabi ki. Zaten bu söylediklerim gibi modifikasyonlar da bekliyorum. Yakında dönecektir sosyomat.

  Ama bildirgec ve diğerleri gerçekten acil açılmalı. Eski pilli kullanıcılar olarak kan kaybediyoruz :)

 25. Ferhat Besler Ferhat Besler

  Tam Lobi grubunun eski sosyomat standardı ile devam etmesni savunacaktım ki düşüncemi yapmışlar bile. Alexa'da çok düşüş yaşandı. Umarım toparlanırlar tekrar.

 26. Sosyomat'ın genel performansı zaten düşüktü. Bu tür yapıları hem ölçeklenebilir, hem de performanslı bir şekilde büyütmek sadece server sayısını artırmakla yapılamaz. İşin veritabanı mimarisinden sistem mühendisliğine, yazılım pratiklerinden feature geliştirme ile paralel olarak canlı yük altında sistem loglarının analizine, bir çok profesyonel gereği var.

  Hele Rails gibi bir framework kullanıyorsanız ve bu tür yapısal dönüşümler/değişimler programlıyorsanız, kullanıcıların mutsuz olması ve siteden vazgeçmesi ile sonuçlanacak sorunlar yaşamak kaçınılmaz.

  Sosyal ağ etkisi ile hele kısıtlı kaynaklarla büyürken bu sorunları yaşamak normal. Ciddi maddi bütçeleri olan startupların bile bu işleri beceremediğine çok tanık olduk. Para, bilgi, deneyim, hepsi olacak, biraz da komunite sabırlı olacak. Ama komunitenin sabrının da her zaman bir limiti vardır.

 27. Harrriikkkaaa olmuş!

  Uzun zamandır girmemiştim. Karşılaştığım süpriz beni benden aldı. Bir etiket vardı ve oraya insanlar istedikleri özellikleri yazıyorlardı. Şimdi hangi etiket olduğunu çıkaramadım. Kim online en çok istenen özellikti.

  Yavaşlamaya rastlamadım. Belki de ben görene kadar düzeltmiştirler. Davetiye olsa da arkadaşlarımızı çağırsak. Bir sürü kişi bekliyor.

  Webrazzi bize özel bir iyilik yapıp arkadaşlarımıza davetiye ayarlayamaz mı?

 28. @pinky

  İstediğiniz davetiye olsun :)

  Sosyomat davetiyesi ister misiniz?

 29. Caymaz Caymaz

  sözü uzatmaya gerek yok sosyomatı geri istiyorum, istiyoruz selamlar