Analiz: MyNet Blog kullanım oranları
Analiz

Analiz: MyNet Blog kullanım oranları

MyNet'in yaklaşık 3 hafta önce yayına aldığı blog servisinin mevcut durumu hakkında bir analiz gerçekleştirdim ve şu sonuçlara ulaştım.

Öncelikle çalışmalarım sonucunda MyNet Blog'da şu anda kayıtlı yaklaşık 500 blog olduğu sonucuna ulaştım. Henüz web kayıtlarına girememiş olanlar varolduğunu düşünürsek bu sayı en fazla 700 seviyesine gelecektir. Ben şu aşamada sadece ulaşabildiğim kayıtları baz alarak analizimde yaklaşık olarak sahip olduğum 500 blog değerini kullanıyor olacağım.

MyNet Blog'da 28 kategoride analizimi gerçekleştirdiğim zamana kadar 9476 yazı yayınlanmış. (son analiz tarihi: 21 Temmuz 2007)

Bu yazıların kategorilere göre dağılımına bakacak olursak, en büyük orana %22,08 ile "Aşk" kategorisi sahip. Diğer kategoriler bazında yazıların dağılımı aşağıdaki gibidir.

MyNet Blog Analiz

Tabloda da görüldüğü üzere "aşk" kategorisinin sahip olduğu yüksek oranı daha küçük oranlarla şiir, mizah, siyaset, dünya, edebiyat ve haber kategorileri takip ediyor.

Blogların aktivitesi bazında bir analiz gerçekleştirmek için ise 30 adet rastgele seçilmiş blogu incelemeye aldım. Buradan sahip olduğum veriler üzerinden bir blogun 65 yazı, bir blogun ise 50 yazı ile yoğun içerik sağlıyor olmasının dışında aşağıdaki grafikteki dağılıma ulaştım.

MyNet Blog Analiz

Söz konusu 30 blogun son güncelleme zamanlarına baktığımızda ise blogların %46.67'sinin son 1 hafta içinde güncellendiğini görebiliyoruz. Aynı şekilde blogların %43.33'ü de son 2 hafta içinde güncellenmiş. Bu analiz ile ilgili grafiği aşağıda görebilirsiniz.

MyNet Blog Analiz

MyNet Blog'un henüz MyNet'in Alexa değerlerindeki alt alan adı dağılımına etkisi görünmemektedir. Bu konuda da yapmış olduğum bir çalışmayı buradan paylaşarak ilerleyen dönemler için MyNet Blog'un MyNet'in genel trafik istatistiklerine olabilecek etkisini tahmin edebiliriz.

Bu analizden çıkan tabloda MyNet'in genel trafiğinin %25'inin MyNet Oyun servisinden sağlandığı görülebiliyor. Tabloda MyNet Oyun'u %20 ile MyNet E-Mail servisinin takip ettiği ve MyNet Haber servisinin ise %12 ile trafiğe üçüncü sıradan etki sağladığı görülüyor.

MyNet Trafik

MyNet ana sayfasının trafiğe %8'lik etkisi olurken, şirketin satın alma ile bünyesine kattığı BeyazPerde.com (beyazperde.mynet.com) ile trafiğinin %3'ünü sağladığı görülebiliyor.

Sonuç olarak, MyNet Blog'un şu anda ulaşabildiğim veriler ışığında karşımıza çıkarttığı portreye baktığımızda MyNet trafiğine etkisi en azından 3 ay daha %1'in üzerinde olamayacaktır. Ancak şirketin özellikle video servisi vdo.Mynet.com ile sağlayacağı MyNet Blog entegrasyonu ile bu durumda ivmelenme gözlenebilir.

Ancak blogların kategoriler bazında incelenmesi ile ulaşılan değerlerin dağılımına baktığımızda "Aşk" kategorisinin yoğunluğu MyNet Blog'un şirketin diğer servisleri ile entegrasyonu için negatif etki yaratabilir. Söz konusu kategori tercihlerini farklı alanlara da yaymak şirket için gelişimi destekliyor olacaktır.

Diğer taraftan MyNet Blog'un 3 hafta sonundaki blog sayıları kişisel beklentilerimin altında çıktı diyebilirim. Sistem dahilindeki blogların güncellenme oranları ise kabul edilebilir durumda.

Kaynaklar: MyNet Blog'da gerçekleştirdiğim kişisel analiz ve hesaplamalar, Google'ın web ve blog arama sonuçları üzerinde gerçekleştirdiğim filtrelemeler, Alexa istatistikleri ve Technorati sonuçları.

Yorumlar (8)
 1. @Arda Bey

  Olaya iki yönlü bakmamız gerekiyor. Birincisi Mynet'in kullanıcı profili ve bu profilin oluşturduğu bloglarının içeriği. Sizinde yazınızda tespit ettiğiniz gibi Mynet kullanıcıları daha ziyade oyun oynayıp, mail okuyan, arada bir haberlere göz atan bir kitle. Bu kitlenin oluşturacağı bloglarda muhtemelen ihtisaslaşmaktan uzak daha ziyade günlük hayatı anlatan bloglar olacaktır. İlk izlenimler de bunu doğrulamaktadır.

  Olayın ikinci yönü ise sosyal imleme sitelerinin kullanıcı profilidir. Ben şu an sosyal imleme sitelerini sadece rssden takip ediyorum. Amacım kaçırdığım kaliteli içeriği (örneğin makaleler, eğitici yazılar, orijinal çıkarımlar v.s.) yakalamak ve bazen de ilginç sayılabilecek gelişmeleri takip etmek. Buradan bakıldığında Yumiyum'a eklenecek olan Mynet blog içeriğinin yüzde doksanı benim ilgimi çekmeyecek. Bir günde Yumiyum'a 50 içerik girildiğini varsayarsak benim bu elli içerikten ilgilendiğim üç dört içeriği ayırmak için hepsini taramam gerekiyor. Sonuçta bunu belki bir süre yapacağım. Ama bir süre sonra bu beni sıkacak ve Yumiyum'u listemden sileceğim.

  Anlatmak istediğim şey Mynet blog kullanıcılarının profili ile Yumiyum'u kullanacak, takip edecek kitlenin profili bence birbirine uymamaktadır. Burada olan Yumiyum'a olacak ve harcanacaktır. Bununla beraber şunu da söylemek istiyorum. Yukarıda bahsettiğim yazımı yazarken Mynet hakkında birçok yazı okudum. Ve şunu gördüm ki Mynet'in çok olumlu bir imajı yok. Hatta birçok kişi elini attıkları yeri kuruttuklarını düşünüyor :) Sonuç olarak Yumiyum Mynet'in gölgesinde kalırsa yeni başlayan sosyal imleme siteleri rekabetinde gerilerde kalabilir.

  Not: Bunlar tamamen benim subjektif yorumlarım olup Mynet markasıyla ilgili bir karalama amacı gütmez. Aksine Mynet'in kendini biraz düzeltip global çapta bir Türk internet markası olması beni gururlandırır.

 2. @Önder

  Beğenin için teşekkürler. Aslında aynı alan adı altında servisleri toplamak Alexa değerini yükseltmelidir diye düşünüyorum ancak senin de farkettiğin gibi MyNet'in Alexa değerlerinde bir düşüş söz konusu. Bunun sebebini incelemek gerekebillir. Belki yaz sezonu olmasının etkisi olabilir diye ilk anda bir fikir yürütebilirim.

  @Selçuk Hoca

  Yazınız nasıl gözümden kaçtı bilemiyorum, üstelik RSS'lerimde kayıtlısınız.

  Yazınızda bir nokta dikkatimi çekti hatta ben de kendi yazımda gündeme taşıyacaktım ama bir başka yazının konusu olsun istemiştim.

  YumiYum tüm MyNet Blog sayfalarında standart olarak yer alıyor. Belki bu entegrasyon YumiYum'un geleceği için önemli olabilir.

  Ne düşünürsünüz bu konuda?

 3. Tesadüf eseri olarak ben de birkaç gün önce bir mynet yazısı yazmıştım.

 4. Arda abi gerçekten çok güzel bir analiz yapmışsın mynet'in blog servisi hakkında...

  Ama ben bu servisin çokda iyi seviyelere geleceğinden şüpheliyim açıkçası... Mynet her servisi bir çatı altında topluyor be bu yapı onlara gerçekten çok fazla şey kaybettiriyor bence. Az önce mynet'in trafik verilerine alexadan baktım ve gerçekten bir düşüş trendi içindeler. Düşünün bu kadar çok servisi yayına almalarına rağmen, satın aldıkları web sitelerinide bu şekilde subdomain yaparak ilerlemeye çalışıyorlar ki bence böyle devam ederse zaten karışık bir durumda olan mynet kan kaybetmeye devam eder... Bunla kişisel görüşlerim belkide yanılıyorumdur... Yahoo'da bu nedenden dolayı kaybediyor bence...

 5. mynet blog alanında blogcunun tek başına büyüdüğü dönemde bu siteyi satın almak istemiş ancak başaramamıştı. blogcu o dönemden sonra birkaç kat büyüdüğü gibi şimdi blogger türkçe, netlog, wordpress türkçe, blog.com gibi bir çok dev sistem var. ayrıca tüm gazeteler ve portallar da blog servislerini açmaya başladı.

  özetle mynet bu konuda çok geç kaldı. mynet ne satın alabildi, ne teknoloji üretebildi, ne de bir komünite oluşturabildi... bu bebek ölü doğdu belki de.

  ama mynetin esas planının tüm servisleri tamamlayıp yabancılara satış yapmak olduğunu düşünenler haklıysa, o zaman blog servisimiz de var diyebilmek için bile bu sitenin açılması doğru bir adım olmuş olabilir.

 6. Yalnız şöyle bir durum varki :

  Mynet'in subdomainleri arasındaki genel trafik dağılımının %1-2 civarından oynması muhtemel diye düşünüyorum. Neden diye soracak olursanız ; bildiğniz gibi, Mynet'in sunmuş olduğu " mysite " kategorisi ayrı bir domain üzerinden yayın yapmaktaydı. Artık Mynet bunuda yine kendi bünyesine subdomain olarak çekmiş durumda. Bundan böyle Mynet üzerinden alınan siteler : site.mynet.com/xxx şeklinde yayınlanmaktadır. Belki Mynet bu yolla " mysite " kullanıcılarını blog olayına çekmeyi düşünmüştür.

 7. mynet genel kullanici profili itibari ile ingilizcesi yetersiz ve internet kullanmaya yeni baslayan kisilerden olusuyordu. bu kisilerin ingilizcesi yeterli olmadigi icin mynet buyuk kaynakti ama ta ki gecen senelere kadar. buyuk mail servislerinin turkce sunmaya baslamasi mynet kan kaybetmeye basladi (gmail, hotmail gibi) ve etmeye devam edecekte.

  mynet son zamanlarda ataklar yapmaya calisiyor ama gec ataklar bunlar, dakika 89 olmus bile. kariyer isine gec basladi. video isine de gec basladi ayni blog isine gec basladigi gibi. adclick ve digerlerini saymiyorum bile. trend coktan gecmis pastanin buyuk bolumu yenmis buyuk kullaniclar tarafindan ama mynet'in akli basina yeni gelmis. gecmis olsun.

  birde son gunlerde mynet google uzerinden oynuyor. yaptigida klasik google arama sonularini arama.mynet.com uzerinden tekrar google uzerine cache ettirerek ziyaretci calmak. cok ucuz taktikler bunlar...

  bugun itibari ile mynet kariyer bolumunu yenibiris'e devretmis. hadi hayirli olsun her iki tarafa da...

  umarim mynet kendini toparlar ve turk internet sektorunde ovunulesi bir konuma gelir.

 8. @sates52; "birde son gunlerde mynet google uzerinden oynuyor. yaptigida klasik google arama sonularini arama.mynet.com uzerinden tekrar google uzerine cache ettirerek ziyaretci calmak. cok ucuz taktikler bunlar…"

  bende sates52'in dediklerine katılıyorum, Google'un böyle şeyleri tasvip etmediğini okumuştum. Çünkü bu içerik spam içerikten başka birşey değildir, Mynet neden böyle hataya düşmüş anlıyamadım. İki aynayı karşı karşıya getirmek gibi bir şey :) http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=iki+aynayi+karsi+karsiya+getirmek