Kim hangi hosting firmasını kullanıyor?
Araçlar

Kim hangi hosting firmasını kullanıyor?

Bugün bir arkadaşım vasıtasıyla haberdar olduğum "Who is Hosting This?" isimli servis beni ne kadar mutlu etti bilemezsiniz. Bu arada arkadaşım da servisi del.icio.us ana sayfasında görüp favorilerine eklemiş.

Adından da anlaşılabileceği gibi servis tamamen girdiğiniz alan adının host (barındırıldığı) edildiği firmanın hangisi olduğunu bulmak üzerine kurulmuş.

 

WhoisHostingThis.com

Bu servis eminim ki web girişimleri ile geliştirici ya da girişimci olarak ilgilenen birçok Webrazzi okuyucusu için nimet niteliği taşıyacaktır. En azından benim için son zamanlardaki en faydalı eser oldu diyebilirim.

Çok detaya girmeden servisin kullanımını size bırakıyorum, zaten çok kolay ve sade. Hangi firmada host edildiğini bulmak istediğiniz alan adını giriyorsunuz ve size cevabını veriyor. Birkaç alan adı için denedim ve doğru cevaplar aldım.

Web girişimimi nerede host ediyim, başkaları nerede host ediyor gibi sorular için değerli bir servis olarak "Who is Hosting This?" favorilerde yerini almalı bence.

1 kişi beğendi
Yorumlar (22)
 1. Valla Arda Abi iyi yapıyorsun bu işi ama bu aralar iş yoğunluğundan dolayı bizi mahrum bıraktın güzelim yazılarından gelsende okusak bizde biraz bilgilensek....

 2. Volkan Karakuş Volkan Karakuş

  Yiğidi öldür hakkını yeme demiş atalarımız. Yahu burda bir site size sunulmuş öyle ya da böyle sergileniyor. Kimse size bu siteyi zorla kullanın demiyor ki. Burda Arda Bey'in tanıtmış olduğu bir girişimi onaylamak ya da onaylamamak bize kalmış birşey değil. O sadece sunuyor. Elçiye zeval olmaz...

  Girişimlerin eleştirileceği yerde "acımasızca" eleştiririm. Ancak burda eleştirilecek bir gönderi olduğunu düşünmüyorum ben. Hee burası TechCrunch'ın kopyası mı değil mi bu başka bir gönderinin konusu olabilir ancak bunun olmadığı gün gibi aşikar.

  Lütfen eleştirirken biraz yapıcı olmaya gayret edelim.

  Bu arada Arda Hocam servis gerçekten çok güzel çalışıyor. Hemen Yer İmlerime ekledim. Teşekkür ediyorum.

 3. Orada çıkan sonuç; host edilen sunucuya verilen IP aralığında yazan isimdir.

  Örnek veriyorum; türkiyedeki herhangi bir veri merkezinden sunucu kiralayın yada co-location yapın; 64 yada daha çok IP satın alırsanız veri merkezi whois çekildiğinde çıkan IP Location bilgilerine sizi yazabilir. Hatta bu bir zorunluluk bile. :)

  Olay bundan ibaret...

 4. Benim anlamadığım Webrazzi'nin nasıl kopya olarak nitelendirilebileceği. Arda Bey bu yazıları kendi bilgisine dayalı olarak kaleme alıp bizlerle paylaşırken neye dayanarak "ozan" gibi adamlar böyle laflar edebiliyorlar anlamıyorum...

 5. @ozan

  Benim kişisel olarak zaman harcayıp yazdığım yazılar mı TechCrunch kopyası? Yoksa Web 2.0 girişimlerini inceliyor olmam, bunları Türk internet kullanıcıları ile paylaşmam mı TechCrunch kopyası?

  Webrazzi Kariyer açmam mı TechCrunch kopyası? ReadWriteWeb, GigaOm, 37Signals gibi şirketler de mi TechCrunch kopyası? Çünkü hepsinin kariyer bölümleri var?

  Yazıda verdiğim servisi beğenmiyorsan kullanmazsın. Benim için kullanışlı bir servis ve kullanıyor olacağım. Webrazzi'yi eğer kopya olarak görüyorsan gidip başka blogları okur, oraya yorumlarını yazarsın ki inan bir anonim insandan daha kurtulmaktan inanılmaz memnun olurum.

  Şu ana kadar tüm kışkırtıcı yorumlara sessiz kalmıştım ancak sabahtan beri okuyucularımdan aldığım destek ve yorumlardan doğan şikayet mesajları beni bu cevabı vermeye itti.

  Diğer tüm arkadaşlarımdan özür dilerim.

 6. @Ozan, yanlis cevaplar alinabilir cok kolaylikla. Dedigin gibi whois'den nameserver bilgisini veriyor, bu yuzden de kesinlikle yanlis cevaplar verebilir, eger dns ozel ise. Ornegin, www.turkline.com yaz ve tusa bas. Yanlis cevap! Turkline.com sitesi turkline tarafindan host edilmiyor. O yuzden, Arda'nin testi ve yorumu dogrudur: "Birkaç alan adı için denedim ve doğru cevaplar aldım."

  Sende birkac alan adi icin deneseydin, her zaman dogru sonuc vermeyecegini o yuzden "siz bu websel olaylardan anladığınıza emin misiniz ya" diyerek insanlara satasmaman gerektigini ve "bu site whois çekip, nameserver bilgisini veriyor size. nasıl yanlış cevap alacaksınız ki?" diyerek whois'deki nameserver bilgisinin her zaman hosting firmasina ait olmayacagini bilirdin.

  Lutfen bu sitenin kalitesini dusurmeyelim.

 7. Devrim Demirel Devrim Demirel

  ozan(!) adlı arkadaşımızın niyeti webrazzi'yi karalamak olduğu için (bkz son yazıdaki yorumları) bilmediği bir konuda alenen saçmalamış.

  Websel(!!) olaylarla ilgili Ozan(!)'a ders verecek yanıtlar geleceğine eminim, ancak bir yararı olacak mı ondan emin değilim.

  Bu tür giderek artan anonim ahkam kesmelerin webrazzi'nin kalitesini düşürdüğüne katılıyorum. Arda bunlara bir önlem almazsa ciddi katılımcıları teker teker bu siteyi terkedecek...

 8. @ozan

  Twitter.com'un nerede host edildiğini NS bilgilerine bakıp bana söyler misiniz?

 9. Alper Kanat Alper Kanat

  Yanlış hosting firmalarını döndürmesinin bir sebebi daha var. Çoğumuzun hosting firması olarak düşündüğümüz firmalar aslında birer "reseller" olduğu için; örneğin ben kendi sitem için farklı bir isimle karşılaşıyorum.

 10. Beyazsayfa Beyazsayfa

  Ben her zaman buradan bakıyorum.

 11. Devrim'e katiliyorum, kalitesiz suclayici ve asagilayici commentlere ve dusuncelere yer verilmemeli.

  Arda, bence bu tur amacsiz, kalitesiz commentlere karsi bir onlem almalisin blogunda. Yoksa commentler amacsiz, degersiz zaman kaybettirici olacaklar, sitene ziyaret dusecek, herkes sadece rss readerlarindan postunu okuyup kapatacak.

  Bence bu tur comment atanlari yasaklamali veya ek bir denetime sokmalisin.

 12. "Birkaç alan adı için denedim ve doğru cevaplar aldım."

  siz bu websel olaylardan anladığınıza emin misiniz ya. bu site whois çekip, nameserver bilgisini veriyor size. nasıl yanlış cevap alacaksınız ki?

 13. @ardakutsal bana değil kendinize kızmanız gerekir. çünkü siteniz şu anda birebir techcrunch kopyası. site konseptinden, şirket servis indeksine kadar kopyalamışsınız. şimdi de iş ilanlarını kopyalamışsınız. bakalım sırada ne var. yazdıklarınız elbette kopya değil. ortalıkta onlarca delicious kopyası var, onların içerikleri delicious'la aynı mı? değil. o zaman onlar da kopya değil mi diyeceğiz?

  sitenizi takip ediyorum ve etmeye devam edeceğim. blogunuzun türkiye'deki iyi bloglardan biri olduğunu da kabul ediyorum. ve blogunuzun bir tüketicisi olarak sizi yerme hakkımı kullanıyorum. ben 125 YTL'sini almaya çalıştığınız birisiyim. müsade edin de hakkımı arayayım.

 14. Eda Suner Eda Suner

  Offf Arda ya bırak boşver. Ben sana birşey diyeyim mi; en büyük tepki tepkisizliktir. Öğrenecek abisi senin kim olduğunu zamanla bekle ve gör diyorum. :)

 15. @ahmet verdiğiniz örnek de bu sitenin basit bir whois sorgusundan başka bir şey yapmadığını göstermiyor mu? bakın yanlış sonuçlar da verebiliyor diyorsunuz, sonra da arda bey "doğru sonuçlar veriyor" derken haklı diyorsunuz. beni savunmaya çalışmadığınız için çok şanslıyım.

  @ardakutsal whoishostingthis.com'a göre twitter.com level3'de host ediliyormuş. level3 bir hosting şirketi değildir, tier1 tipi bir servis sağlayıcıdır. dünyanın en büyük 20 servis sağlayıcısndan 18'i bunların omurgasını kullanır. dolayısıyla whoishostingthis'in verdiği cevap "kuşadası hangi ildedir?" sorusuna "samanyolu galaksisindedir" gibi bir cevaptır.

 16. amacım webrazzi'yi karalamak falan değil, madem techcrunch kopyası olmaya çalışıyorsunuz o zaman adam gibi linkler verin demek.

  websiteniz birebir kopya olmasa üzerinize inanın bu kadar gelmezdim,; sonuçta bu sizin siteniz istediğiniz yere link verirsiniz. ama kopya olmaya kalkışıyorsanız, ben de tüketici olarak sizi zorlarım. bakalım aslı kadar iyi mi, yoksa içi boş mu diye. olay bundan ibarettir.

 17. Fas Cuk Fas Cuk

  @ahmet, konuyla alakalı değil ama yorumunu okurken : commentlere, kalitesiz commentlere, yoksa commentler, sadece rss readererindan postunu ... diye akıp giden cümlelerine baktım da hakikatten dönüşmüşüz.. bu yazımını anlayaman olursa ingilizce olarak "post"layabilirim... offf ki offf

 18. Atasagun Atasagun

  Güzel bir uygulama, birkaç defa denedim, doğru sonuçlar verdi. Favorilerime ekledim :)

 19. Cem Atacik Cem Atacik

  Merhabalar, Arda'nın blogunu yeni takip etmeye başladım. Böyle bir tartışma ilgimi de çekti. Sanırım ileri seviye bir kullanıcı olan @ozan böyle bir toolu anlamsız buluyor çünkü whois'den ns'e bakıyor, ns'den de a recordları alıp bunun IPsinin kime registered olduğuna bakabiliyor. Ama böyle güzel bir şekilde bunu yapan bir site varsa o da güzel bence, işe yarar eğer hosting şirketini arıyorsan.

  Yeni yorumlarda görüşmek üzere, Arda yeni makaleler bekliyoruz, mesela sanal toplantı sistemleri vs. konusunda bir makalen olursa çok ilgimi çeker.

 20. çok sıkı bir webrazzi takpçisi değilim ama 15 günde bir ziyaret ettiğim siteler arasında doğal şartlarda hiç bir yerde yorum yapmam ama buradaki mantıksal sorgu ilgimi çekti..

  ozan arkadaş bazı konularda haklı webrazzi techcrunch kopyasımı e yok değil demek çok doğru olmaz ama özgün yazı içerikleri nedeniyle kopya demek doğrumu işte bu noktada kopya dememek lazım...

  sonuç olarak arda arkadaşımız belli konularda araştırma yada inceleme yaparak bunları insanlarla paylaşıyor tarz olarak bir yerlere benziyor olmasının çokta önemi yok ama hadi diyelimki techcrunch kopyası olsun ne mutlu bizeki bir arkadaş gönüllü olarak bilgi paylaşımı adına emek harcıyor ozaman bu emeğe saygı göstermek lazım...

  ozan arkadaşım tüketici hakları konusunda ne kadar bilgin var bilmiyorum ama webrazzi yada benzeri yerler için tüketici hakkı savunması çok doğru değil webrazziden bir hizmet satın alacak isen hizmet şartları ve koşullarını inceler ve bir hizmet alıp almama konusunda karar verebilir ve hizmet şartlarına uyulmadığı takdirde bununla ilgili olarak yasal yollara bile başvurabilirsin ama emek harcanan bir yapı içinde bu şekilde daha tüketici olmadan tüketici adayı olarak ortaya attığın savlar doğru değil...

  arda arkadaşında cevap vermek adına yaptığı girişimide doğru bulmuyorum tabiki yanlış anlaşılmalarla ilgili cevap vermek oldukça doğal ancak bir insana git kal gidersen memnun olurum gibi ara sözler bilgi paylaşımına emek harcayan bir kişinin özünde olmaması gereken ve önce söylenmesi gereken herşeyin söylenmesini bekleyerek cevap verme ihtiyacına hissettiğinde buna göre daha doyurucu cevap vermen daha doğru olurdu..

  herkese iyi çalışmalar

 21. Okan Ok Okan Ok

  HOSTING FİRMASINI İNCELEYİN !!

  1-İlk öncelikle eğer ciddi ve ileriye dönük devamlılığı olan bir site barındıracaksanız firmanın kuruluş tarihine ve kuruluş tarihinden bu zamana kadar vermiş olduğu kesintisiz hizmet yılına bakın. Örneğin firma 1988 de açılmış olsun bu sizi cezbetmesin çünkü 1988 den beri hizmet vermesi hizmet yılının 26 yıl olduğu anlamına gelmez. Yazının devamını http://hazirnot.blogspot.com.tr/2014/04/turkiyede-kaliteli-guvenilir-hizmet.html den okuyabilirsiniz

 22. Keşke sitelerin hangi host paketi kullandığı da öğrenilse muhteşem olurdu. Fakat yinede güzel bir uygulama, birkaç defa denedim, doğru sonuçlar verdi.