Buzla yeni özellikleri ile yayında
Araçlar

Buzla yeni özellikleri ile yayında

BuzlaŞubat ayında ekran görüntüleri ilk kez Webrazzi'de yayınlanan ve o dönemlerde özel beta aşamasında olan Buzla artık yeni özellikleri ile birlikte yayında.

İlk incelemelerini yaptığımda sadece RSS okuyucu özelliği bulunan Buzla, geçen süre içinde sistemine link saklama özelliğini de eklemiş.

Buzla'nın mevcut özelliklerine baktığımızda karşımıza başarılı bir RSS okuyucu, bir o kadar başarılı bir link paylaşım platformu ve verimlilik arttıracağını düşündüğüm Buzla araçları çıkıyor.

Söz konusu özellikler Buzla kullanıcılarının RSS kaynaklarından içerik takip etmesini sağlarken, beğendikleri her türlü içeriğin de linkinin saklanmasına olanak tanıyor. Buzla araçları ile de tarayınıza ekleyeceğiniz düğmelerle link saklama işleminizi kolaylaştırabiliyorsunuz.

Yakın zamanda sisteme dahil olacak olan "Arkadaşlarım" bölümü sayesinde de Buzla'nın link paylaşım özelliğinin daha güçleneceğini tahmin ediyorum.

Ülkemizin sayılı RSS okuyucuları arasında olduğu için kısa sürede büyük ilgi göreceğini tahmin ettiğim Buzla'nın, kullanıcıları için özel profil sayfaları sunuyor olması da sosyal link saklama tarafının güçlenmesi açısından büyük avantaj sağlayacaktır.

NOT: Buzla ile ilgili bir inceleme yazısı da Sunipeyk'de yer alıyor. Detaylı incelemeyi okumanızı tavsiye ederim.

Yorumlar (10)
 1. Yücel Dağlar Yücel Dağlar

  @sunipeyk,

  kusura bakmayın ama rss beslemesinden site takip etmek çok orjinal bişey değil. google reader'la başlayan uzun bir liste oluşturulabilir.

 2. Butonların kurulmasında sorun yaşadım, bazı RSS beslemelerini ekleyemedim, etiketleme sisteminde sorun var... Ancak bunlar çözülecektir. Zaten detaylı olarak hata bildirimi yoluyla kendilerine ilettim. Servisi genel olarak başarılı buluyorum ve önünü açık görüyorum. Ve bu alanda yeni rakipler bekliyorum.

 3. Volkan Karakuş Volkan Karakuş

  Güzel bir servis ve bence önü açık. Hala geliştirilmesi gereken noktalar var ancak bunlar zamanla halledilebilecek şeyler.

  Projenin başarılı olması dileğiyle...

 4. Sunipeyk Sunipeyk

  Yurtdışından alınma diye bir şey yok.

  RSS bilenlerin anlayabileceği gibi. Siteleri RSS beslemeleri üzerinden takip etmenizi sağlayan bir hizmet. Üstüne değişik hizmetler ve eklentiler ile gelişecek çok güzel bir proje.

  Lütfen her gördüğümüz şeyi yurt dışından alınma sanmayalım.

 5. Berk Tatlıses Berk Tatlıses

  Gayet hoş bir servis. Ama herkesin şu harika yazıyı okumasında fayda görüyorum:

  Companies Defined by Competition

 6. Yücel Dağlar Yücel Dağlar

  Arkadaşlar olayı ülke gelişmişliğine kadar götürmüşsünüz, herhalde seçim atmosferinin etkisi var bunda :)

  Tabi kısa bir yorumda derdini anlatmak zor. Benim demek istediğim birbirine çok yakın bir çok servis var. Bunlardan kendi alanlarında lider site veya siteler oluşup internet mecrası bir stabil bir duruma ulaşır mı bir gün acaba? mesela yeni bir mail hizmeti görmüyoruz ne zamandır. Veya arama motoru çıksa da tutmuyor. Bunun gibi...

 7. Umut Ersoy Umut Ersoy

  @Serkan haklısın.

  Ancak biz genellikle geriden takip eden konumundayız. Dolayısıyla bu tür servislerin 10 yıl içinde değer kazanacağını düşünmekte fayda var. Mutlaka bir gün Türkiye internet kullanıcısının büyük bir çoğunluğu RSS'in ne olduğunu bilecek ve bir kısmı da kullanacak. Henüz bilinçli bir kullanıcı kitlemiz yok. Genel kullanım sebeplerinin başlıcalarını hepimiz biliyoruz; video izle, mp3 ara, sevgili bul, erotik/pornografik içeriklere ulaş, chat yap, oyun oyna vb. Ancak bunlar sadece Türkiye'ye özgü değil, bütün dünyada yaygın olarak yapılıyor. Bizim sorunumuz neredeyse "sadece" bu tür amaçlar için kullanıyor olmamız.

  Ancak bunların hepsi aşılır. Dünyada hiçbir ülke çat diye gelişmedi (ekonomik ya da sosyal). Türkiye bir geçiş döneminde. Bu ne kadar sürer bilmiyorum ancak bu dönem bitecek. Gençlik bu tür şeylere eskiye göre doymuş görünüyor. Kendilerini daha kolay ifade edebiliyorlar, seçici davranıyorlar, birey olmayı başarıyorlar. Daha toleranslı, çocuğunun fikirlerine değer veren anne-babalar var artık. Bu da bilinçli bir toplum oluşmasında önemli adımlardan birisi. Bilinçli bir toplum her alanda bilinçli olacaktır ki konumuza o noktadan bağlanıyor. O yüzden bu tür girişimlere çok kısa vadeli bakmanın hatalı olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bu tür girişimlerden elde edilen güzel sonuçlar, diğer girişmek isteyen genç arkadaşları da tetikleyecektir. Destekliyorum...

 8. Servis doyumu değil de bu tür servislerin yurt dışında tuttuğu ve yurt dışından ülkemize uyarlandığı bir gerçek. Bu, güzel gelişme muhakkak fakat Türkiye ve alıntı yapılan ülke arasındaki internet kültürümüz farklı. Bu durum bu gibi projelerin ülkemize uyarlanmasında sorun teşkil etmekte. Trafik patlaması yapamasa da bilinçli kullanıcıyı barındırabilir. RSS'nin ne olduğunu bilmeyen o kadar çok kullanıcı var ki. Gerisini siz düşünün artık.

  Saygılar.

 9. Servis doyumu ne demek? Servisler kullanıcılar için sonuç olarak. Bir zamanlar internette video paylaşımı yoktu, sonra oldu ve buna bağlı yüzlerce video servisi açıldı. Şimdilerde üzerinde çalışılan ve Web 3.0 diye de nitelendirilen WebOS projeleri var (ki takip ettiğim kadarıyla çok başarılı çalışmalar). Bunun çıkması akabinde bununla ilişkili bir sürü servis açılacaktır. Doyum noktası insanın hayalgücüyle ölçülebilir ancak. İnsanların her zaman birşeylere, yeni şeylere ihtiyacı olacağını düşünürsek servislerin sonu gelmeyeceğine karar verebiliriz. Belki kabuk değiştirir, kıyafet değiştirir, amaç değiştirir fakat her zaman yeni ya da eski ama yeni model bir takım servisler ortaya çıkacaktır.

 10. Yücel Dağlar Yücel Dağlar

  Her gün karşımıza bir çok yeni servis çıkıyor. Sizce internetin servis doyumu yaşaması gibi bir durum olacak mı? Eğer olacak diye düşünüyorsanız bir tarih öngörünüz var mı?

  Teşekkürler.