Fotoğraf paylaşım servisleri

Aynı gün içinde 2 yeni fotoğraf paylaşım servisinden haberdar olunca ülkemizde bu alandaki girişimleri birlikte incelemek istedim.

Aslında 2 yeni dediğim servislerden FotoYolla.com bir süre önce test aşamasında açılmış ve kapanmıştı. FotoYolla.com'un bugün itibari ile yeni özelliklerini de bünyesine katarak yayına başladığını Tekno Seyir'den öğrendim.

Diğer yeni fotoğraf servisi Fotzilla.com'dan ise bugün haberdar oldum. Servisin genel özelliklerini ve uygulamasını beğenmemin yanında değerli bir özelliğini de aşağıdaki incelemede bulacaksınız.

Bu alandaki bir diğer oyuncu olan Negatif.com ise Nisan ayında yayına başlamıştı. Servisi o dönemlerde inceleyememiştim. Bu yazımda onunla ilgili önemli bir özelliği de incelemesinde belirttim.

FotoYolla.com

FotoYolla.comTürkçe blog servisi Gaxxi'nin geliştiricilerinin ürünü olan FotoYolla.com fotoğraf paylaşımı dışında, fotoğrafları etiketleme, albüm yaratma, arkadaş ekleme ve fotoğrafları favorilerinize ekleme özellikleri sunuyor.

Servisin bana kalırsa fark yaratabileceği önemli bir özelliği, "Gruplar" bölümü.

Aynı ilgi alanına sahip kullanıcıların iletişim kurmalarını kolaylaştıracak bu bölüm kapsamında forum özelliği de bulunuyor.

Sistemde şu an için kurulmuş olan gruplara katılabileceğiniz gibi kendi grubunuzu da oluşturabiliyorsunuz.

Fotzilla.com

Fotzilla.comBir süre önce Webrazzi'de incelediğim Zaplat.com'un yaratıcılarının ürünü olan Fotzilla.com ise etiketleme, favorilere ekleme, arkadaş ekleme, albüm özelliklerinin yanında fark yaratan özelliği olan FotoBlog ile ön plana çıkıyor.

Sisteme kayıtlı olan her kullanıcı kendi FotoBlog'unu oluşturabiliyor. Bloglara yazılan yazılar ise editör kontrolünden geçtikten sonra sistemde yer alıyor. Bu durum uzun vadede editoryal anlamda yoğun iş yükü getirecektir ancak kaliteyi korumak adına komünite oluşana kadar bu şekilde olması doğru olabilir.

Negatif.com

Negatif.comFotoKritik.com ile amatör ve profesyonel, teknik bilgi sahibi kullanıcıları hedefleyen Nokta A.Ş.'nin daha geniş kitleleri hedef alarak geliştirdiği ürünü olan Negatif.com yazımın başında da belirttiğim gibi Nisan ayı içinde yayına başlamıştı.

Fotoğraf ekleme, etiketleme, arkadaş ekleme gibi özellikleri bulunan servis kapsamında FotoKritik.com'dan sağlanan tecrübe ile olsa gerek, fotoğraf meraklılarının ilgisini çekebilecek değerli bir özellik de yer alıyor.

Dijital fotoğraf makinesi ile çekilen fotoğrafların otomatik olarak ekipman ve çekim tarihi bilgilerini sunabilen Negatif.com ilerleyen dönemlerde bu özelliği ile geniş istatistiki bilgi sunabilecektir.

Sonuç

Söz konusu 3 girişimi de incelediğimde her birinin birbirinden farklı özellikleri olduğunu gördüm. Kişisel görüşümü soracak olursanız her biri farklı segmentlere hizmet edecektir düşüncesindeyim.

FotoYolla.com'un komünite özellikleri ağır basacak, Fotzilla.com özellikle yetişkinleri etkileyecek ve Negatif.com ise FotoKritik.com segmentindeki fotoğrafçılık meraklısı kitlesi ile büyüyecektir.

Her ne kadar 3 servis de birbirinin rakibi gibi görünsede, uzun vadede aralarında bu tür bir rekabet ya da kullanıcılar arasında geçiş yaşanmayacaktır.

Ülkemizde bu tür girişimlerin hayata geçiyor olması ve özellikle kaliteli uygulamaların geliştiriliyor olması ise ayrıca keyif veriyor diyebilirim.

GÜNCELLEME 1: Fotzilla.com ile ilgili sitenin yaratıcıları tarafından ek bilgiler gönderildi. Onları paylaşmak istiyorum.

Negatif.com'daki ekipman ve çekim bilgilerini otomatik alma özelliği Fotzilla.com'da da bulunuyormuş. Ayrıca albümleri slayt olarak izleme/sunma imkanı da bulunmaktaymış. Kullanıcılar ister albümlerine resim ekleyebilir, isterlerse favorilerine ekledikleri fotoğraflardan albüm oluşturabilirlermiş.

Ayrıca Fotzilla.com henüz Alpha olarak yayındaymış ve ilerleyen dönemlerde farklı özellikleri sistemlerine dahil ediyor olacaklarmış.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.