Genel

Digg'de ayaklanma...!

Digg'e HD DVD'nin kırılması için gerekli olan kodun gönderilmesi ve sitenin moderatörleri tarafından mesajın silinmesi ile olay patlak verdi.

Birçok kullanıcı Digg'e söz konusu kodu göndermeye başladı, tüm ana sayfa neredeyse bu haberle doldu, bu haberi gönderen kullanıcıların üyelikleri donduruldu ve Digg'in CEO'su Jay Adelson bir açıklama yaptı. Açıklama ortamı iyice gerdi ve son olarak Digg'in yaratıcısı Kevin Rose blogundan çok önemli bir açıklama daha yaptı.

Açıklamasında artık konuyla ilgili haberlerin ve yorumların silinmeyeceğini, buna karşılık oluşacak her türlü soruna Digg'in direneceğini, eğer kaybedecek olurlarsa en azından denemiş olacaklarını dile getiriyor.

Ben burada konunun daha fazla detayına girmeyeceğim çünkü benden çok daha derinlemesine incelemiş olan Spineless var. Detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.

Sadece şunu söylemek istiyorum.

İnternetin gücü, toplulukların gücü, Web 2.0 ve kullanıcının içeriği oluşturması denildiğinde nasıl bir güçten bahsettiğimizi daha net algılayabilmemiz için Digg'deki ayaklanma çok önemli bir örnek olmuştur.

Yorumlar (5)
 1. Ozan Çağlargil Ozan Çağlargil

  Geçtiğimiz aylarda Mark Cuban, herkes youtube'a porno arşivini yüklerse aynı anda, youtube'un ne duruma düştüğünü görürsünüz gibisinden konuşmuştu. Toplulukların siteyi sahiplenmeleri istiyoruz bu iyi bir şey, fakat böyle durumlara karşılıklıda hazır olmayız galiba.

  digg, yakın gelecekte bir takım davalarla uğraşmak durumunda kalacak kesinlikle,.. bizde ise hatırladığım, açılan davalardan bıkıp, kapanan bir rapidshare benzeri sistem vardı?

 2. Digg Grubunun yaptigi olay ayakta alkislanacak cinsten.

  umarim bu tutum bizim camiaya örnek olur.

 3. 16 Bit Üzerinden İfade Özgürlüğü Krizi

  Dava açılacak diye kodlar kaldırılmaya çalışıldı ama gerek Google Cache gerek fotoğraflarla bu iyi virüs tüm dünyayı sardı.

 4. Forceware Forceware

  Tamam da, bu işi yapan elemanlar topluluk mopluluk değil. Bunlar 200-300 kişiye yakın çete, ya okul arlkadaşı veya benzeri. Bunlar abartınca, diğerleri de işin içine girmiş. 200 civarı posta postalanmış hd ile ilgili. Bu elemanların postanız Digg'in ana sayfasında çıksın diye servisi de var, tek posta için 50$'a.

  Parayı veriyosun, onaylanıyor. Çete faaliyete geçiyor. Herkes diggliyor ve ana sayfaya haber çıkıyor. Sonra digg efect oluyor. Kısa sürede 1000lerc tekil alabiliyor. Bu çete yani, topluluk felan değil. Kevin Rose da sallamış. Bu postalar yasal değil ama, Digg kullanıcılarının isteği olduğu için sonunda izin verdik demiş ve başımıza bela alabiliriz demiş. Halbuki blöf yapıyor, o postadan Wired'da bile yayınlandı. Güya, Digg kullanıcıları her şeyin önüne geçer imajı yaptı. Amabu işi yapanların çete olduğunu herkes biliyor.

 5. Fatih Arslan Fatih Arslan

  Şu ana kadar internet'de kullanıcıyı kullanıcı olarak görmeyenlere bir mesaj olsun. Google'u, Yahoo'yu tüm o servisleri yapan bizler isek, onları mahvedebilecek kişiler de biziz. Digg'i bu açıdan kutluyorum. Gerçekten böyle bir karar vermek zor bir şey olsa gerek. Bu günü unutmayalım.