StumbleUpon eBay'e gidiyor, Google boş durmuyor!

StumbleUpon eBay'e gidiyor, Google boş durmuyor!

StumbleUpon.comStumbleUpon, kullanıcılar tarafından sitelerin oylanması ve sizinle aynı ilgi alanlarına sahip kişilerin tercihleri ile birleştirilip zevkinize göre sitelerin bulunması üzerine modellenmiş bir servis.

Ana fikir ise StumbleUpon kullanıcılarının beğenilerine uygun siteleri bulmaları, önermeleri.

Servis çok kısa sürede büyük ilgi görmüştü ve birçok büyük şirketin satın alma stratejilerinde yer kapmıştı.

Dün itibari ile TechCrunch'ın bildirdiği haberde, servisin eBay ile bir ön anlaşmaya gittiği yönünde dedikodular olduğunu öğrendik.

Söylentiler StumbleUpon için eBay'in $40 milyon civarında bir bedel ödeyeceğini gösteriyor.

Ve bugün sabah hem Google'ın resmi blogundan hem de yine TechCrunch'dan RSS okuyucuma iki haber düştü. Habere göre Google da StumbleUpon benzeri bir servisi yayına almış.

Aslında StumbleUpon rakibi olur mu ondan pek emin değilim. Neden derseniz?

Google'ın yeni servisi tamamen Google araç çubuğu üzerinde çalışıyor ve sadece ek bir düğme eklenmesi gerekiyor. Ayrıca size önerdiği web siteleri için yine bir Google servisi olan Search History kullanılıyor. Search History, Google üzerinde yaptığınız aramaların geçmişini tutuyor. İşte Google'ın araç çubuğu eklentisi olarak sunduğu yeni servis de buradaki bilgiler ışığında size uygun web sitelerini öneriyor.

Kısacası, StumbleUpon yakın zamanda eBay tarafından satın alındı haberini duyarsanız ve ilerleyen günlerde Google şimdilik araç çubuğu eklentisi olarak sunduğu servise bir isim verirse şaşırmayın.

Diğer taraftan ben hala ülkemizde bir StumbleUpon benzeri girişimin başarı ihtimali üzerine düşünüyorum ve kararımdan tamamen emin olamıyorum.

Sizce ülkemiz internet pazarı için StumbleUpon modelinde bir servis doğru girişim olur muydu?

Fikirlerinizi paylaşırsanız çok değerli olacaktır.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.