StumbleUpon eBay'e gidiyor, Google boş durmuyor!
Genel

StumbleUpon eBay'e gidiyor, Google boş durmuyor!

StumbleUpon.comStumbleUpon, kullanıcılar tarafından sitelerin oylanması ve sizinle aynı ilgi alanlarına sahip kişilerin tercihleri ile birleştirilip zevkinize göre sitelerin bulunması üzerine modellenmiş bir servis.

Ana fikir ise StumbleUpon kullanıcılarının beğenilerine uygun siteleri bulmaları, önermeleri.

Servis çok kısa sürede büyük ilgi görmüştü ve birçok büyük şirketin satın alma stratejilerinde yer kapmıştı.

Dün itibari ile TechCrunch'ın bildirdiği haberde, servisin eBay ile bir ön anlaşmaya gittiği yönünde dedikodular olduğunu öğrendik.

Söylentiler StumbleUpon için eBay'in $40 milyon civarında bir bedel ödeyeceğini gösteriyor.

Ve bugün sabah hem Google'ın resmi blogundan hem de yine TechCrunch'dan RSS okuyucuma iki haber düştü. Habere göre Google da StumbleUpon benzeri bir servisi yayına almış.

Aslında StumbleUpon rakibi olur mu ondan pek emin değilim. Neden derseniz?

Google'ın yeni servisi tamamen Google araç çubuğu üzerinde çalışıyor ve sadece ek bir düğme eklenmesi gerekiyor. Ayrıca size önerdiği web siteleri için yine bir Google servisi olan Search History kullanılıyor. Search History, Google üzerinde yaptığınız aramaların geçmişini tutuyor. İşte Google'ın araç çubuğu eklentisi olarak sunduğu yeni servis de buradaki bilgiler ışığında size uygun web sitelerini öneriyor.

Kısacası, StumbleUpon yakın zamanda eBay tarafından satın alındı haberini duyarsanız ve ilerleyen günlerde Google şimdilik araç çubuğu eklentisi olarak sunduğu servise bir isim verirse şaşırmayın.

Diğer taraftan ben hala ülkemizde bir StumbleUpon benzeri girişimin başarı ihtimali üzerine düşünüyorum ve kararımdan tamamen emin olamıyorum.

Sizce ülkemiz internet pazarı için StumbleUpon modelinde bir servis doğru girişim olur muydu?

Fikirlerinizi paylaşırsanız çok değerli olacaktır.

Yorumlar (7)
 1. Siz istedikten sonra StumbleUpon zaten sadece Türkçe dilindeki sayfaları gösterebiliyor. Bu durumda StumbleUpon benzeri bir servisin Türk versiyonuna gerek var mı ben şüpheliyim :)

 2. İsmail Aşcı İsmail Aşcı

  Bence şu an ülkemiz de Web 2.0 fikrini barındıran pek çok proje riske açık durumda. Risk almadan da gidişatı değiştirmenin mümkünatı yok gibi aslında.

 3. Ilker Utlu Ilker Utlu

  İyi düşünülmüş ve uygulanmış neredeyse tüm projeler için başarı kaçınılmazdır. Sorunuz; "ülkemizde et ürünleri satışı yapan bir mağaza projesi başarılı olabilir mi?" sorusuyla eş değerdir. Hali hazırda olması, olmaması, rağbet göreceği veya görmeyeceği başarı üzerindeki bazı etkenlerdir. Sonuç ise tamamen sizin projeyi şekillendirip canlandırmanızla ilgilidir. Karşımızdaki en bariz örnek ise, Yahoo, Altavista, Excite vs gibi devlerin karşısına ben arama motoruyum diye çıkan Google'dır.

 4. StumbleUpon'u Firefox eklentisi olarak rahatça kullanabiliyorum. Google Toolbar'a bir buton eklenmesi belki daha pratik olabilir ama Google'ın satın alacağı servisin gelişim süreci nasıl olur onu bilemiyorum, ne de olsa StumbleUpon şu an çok zengin bir içeriğe sahip, bundan vazgeçmek pek akıl kârı olmaz.

  Yukarıda söylendiği gibi "Yalnızca Türkçe" seçeneği içermesinden dolayı Stumble bir kolaylık sunuyor, ayrı bir servistense Stumble arayüzünün Türkçeleştirilmesi ve ülkede yaygınlaştırılması daha mantıklı olabilir. eBay'in Türkiye'den bir açık arttırma sitesi alma girişimi olduğunu duymuştum. Gerçekleşirse bu da bu süreci kısaltabilir.

 5. Denisutku Denisutku

  Ben de epey StumbleUpon kullandım ve neden böyle yavaş, neden biraz daha esnek değil, neden istediğim hale getiremiyorum dediğim oluyor. Yine de, populer bir hizmet olduğu için insanları uzun süre oyalayabiliyor. Sanırım bir kritik kütle var, ve Türkçe içerik için buna ulaşmak kolay değil. Yapılacaksa, daha hızlı, daha kullanışlı, çok dilli bir sistem yapılmalı ve çok iyi pazarlanmalı.

 6. Gökhan Çeliker Gökhan Çeliker

  sitezapla.com biraz stumbleupon'a benziyor. Daha fazla teknik altyapıya ihtiyacı var. Ayrıca "Şu anda 198 kişi 5479 site zaplıyor!" istatistiği tamamen rastgele oluşturulmuş, her sayfa yenileyişinizde ziyaretçi sayısı çok büyük oranlarda değişiyor :)

 7. Abdullah Abdullah

  Ben de uzun süre böyle bir hizmetin sadece türkçe içerikli siteler için başarılı olup olmayacağını düşündüm.StumbleUpon un sadece Türkçe sitelerde gezmek gibi bir özelliği var ama zaten hedef kitle StumbleUpon u tanıyan insanlar değil.Sonuçta nerden bakarsak bakalım ingilizce bir hizmeti kullanabilen Türk kullanıcı sayısı oran olarak çok az.Ama diğer taraftan geriye kalan insanların ne kadarı böyle bir servisi kullanmaya çalışır ki ? Veya Türkçe içerikli

  siteleri ne kadar indexleyebiliriz ki ? Tahminen dönüp dolaşıp belli sayıda kalacaktır.Özetle böyle bir sistemi yapacak kişinin arz edeceği siteler henüz yeterince mevcut değil aynı zamanda bu sistemi talep edecek insanlar da yeterince çok değil.Harcanacak emeğe baktığımda daha fazla iş yapacak farklı web 2 projelerine yönelmenin daha mantıklı olacağını düşünüyorum.