Ekşi Sözlük yine engellendi!
Genel

Ekşi Sözlük yine engellendi!

Detaylı habere buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yapmadan sadece şunu belirtmek istiyorum.

Ekşi sözlüğe  http://sozluk.sourtimes.org adresinden erişim yasaklanmış olup, http://www.eksisozluk.com adresinde herhangi bir engelleme bulunmamaktadır.

Yorumlar (11)
 1. Sunset Sunset

  Zorba zorbaya karsi. Bu ulkede ozgurlukten bahsedecek en son yer, herkese hakaret boyutunda saldirilarin yapildigi eksisozluk'tur. Her halti yiyip, mahkeme acilinca temizlik yapiyorlar.

  Sitelerin degil, elestiri ile hakaret arasindaki farki idrak edemeyenlerin cezalandirilmasi dilegiyle...

 2. Fatih Arslan Fatih Arslan

  Ekşisözlük iyi güzel de, Sunset'e ben de katılıyorum. Eleştiri ile hakaret arasındaki ince çizgiyi aşıyorlar, herkes göz yumuyor, sonra biri dava açınca da, özgürlükten bahsediyorlar. Biraz kendilerine çeki düzen verseler iyi olur.

 3. sitelerin kapatılmasından ziyade kullanıcıların cezalandırılmasından yanayım. bence web2.0 için kanunların yeniden yazılması gerekiyor.

  bu arada ne güzel reklamını yapan yaptı, bende yapıcam(plan yapmalıyın!!!)!

 4. M. Ömer Gölgeli M. Ömer Gölgeli

  Eh, aslında tüm Türkiye olarak farklı DNS çözümlerine yönelsek, kendi DNS sunucumuzu kursak vs... Mahkemelerin engelleri sadece kendilerine yönelik olurdu.

  İş adalet'e gelince ortalıkta gözükmeyen mahkemeler iş bu tarz şeylere geldiği anda aslan kesilip kükrüyorlar, ne menem iş anlamadım!

  Hoş, EkşiSözlük sevdiğim yahut takip ettiğim bir oluşum değildir, bilakis içeriği ve yazıların kalitesizliği(ki bazıları bunu kalite olarak algılıyor) yüzünden uzak durmaya çalıştığım bir yerdir. Ama bence bir mahkeme buna yetkili olmamalı!

  @a

  "Web2.0 için kanunların yeniden yazılması" ? Ne yani sadece yeni web standartlarına uyan sitelere ait özel bir kanun olsun, eski teknoloji siteler ise eski kanunlarla değerlendirilsin demek mi bu? Yoksa dil kullanma sorunumu var!

 5. Şenel Şenel

  Sözlükte yazar olanlar ucmus gitmiş biz söyleyiz böyleyiz endamında absuruk bir kitle bence, bir zamanlar bilgi kaynağı idi, ama şimdi sacma sapan entry'lerin girildiği milletin geyik yaptığı absurut biryer, eleştiri ile hakareti ayırt etmeyi beceremediklerinden dolayı kapanmasını cok doğal karsiliyorum.

 6. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Antoloji.com kapatılması da bu furyaya kara bir halka olarak eklendi.

 7. @antoloji.com

  Değerli Dostlarımız

  Yaptığımız araştırma sonucunda, sitenin kapatılma gerekçesinin "Nedir" bölümüne yazılmış olan bazı yazılar olduğunu öğrenmiş bulunuyoruz.

  "Nedir" bölümünde kendisi hakkında kişilik haklarını zedeleyici yazılar yazıldığı gerekçesi ile bir kişinin yapmış olduğu başvuru sonrasında mahkeme tarafından (tedbiren) sitenin kapatılmasına karar verilmiştir.

  Avukatımızın yaptığı itiraz 24.04.2007 tarihinde ele alınarak itirazımızın kabulune veya reddine karar verilecektir.

  Başvuruya konu yazılar sitemizden silinmiştir. Bunun yanında "nedir" bölümü; tek bir madde nedeniyle tüm sitenin kapatılmasına bir daha yol açmayacak şekilde yeniden düzenlenene kadar kapalı kalacaktır.

  Sitemiz şu anda diğer tüm sayfaları ve fonksiyonları ile yayınına devam etmektedir. 1998 yılından bu yana yaptığımız gibi, kültür ve sanat için çalışmaya ara vermeden devam edeceğiz.

  Bize destek olan; mesajları ile bizi yalnız bırakmayan, "bize düşen bir görev var mı" diyerek yardımcı olmaya çalışan, "merak etmeyin 3-5 günde çözülür" diyerek bize moral veren, "açtırmak için şu şu yolları takip edin" diyerek bize yol gösteren, çevresindeki antoloji dostlarına www.antoloji.com.tr adresini duyurarak kesintisiz yayına yardımcı olan;

  TÜM DOSTLARIMIZA SEVGİ VE SAYGILARIMIZI SUNUYORUZ.

 8. Beyaz Sayfa Beyaz Sayfa

  Ekşi resmen sövme sayma yeri olmuş durumda. Ekşi sözlüğün kapatılmasına bir lafım yok ama antoloji neden? Ekşi de çok fazla hakaret mesajı var. Lütfen biraz açık olalım. Siteleri karartmak çözüm değil! Tamam ama hakaret mesajları yazan yazarları engelle bitsin artık bu karartmalar. Bu bir değil iki değil ki. Yazarlarına en ufak önlem almayan göz nurumuz ekşi bir çok kez daha kapatılır. Eee peki bu hoş mu? Değil! Kusura bakma arkadaş ama seni daha çok karartırlar.

 9. bu model hem mass custimzation , hem lean consumption , hemde segment marketing uygulamasıdır . elbette olsa kullanılır

 10. Site kapatılmak yerine başka hukuki çözümler bulunmalı, hakaret suçundan dolayı site kapatmak, gerçek hayatta hakaret suçuna idam cezası vermek gibi bir şey.

  Adalet her şeyin üstün de olmalı, mutlaka olmalı, fakat bu kararlarda adalet duygusu yok, şöyle olabilir:

  Doğrusu şu olmalı:

  1) Kendine hakaret edilen kişi, savcılığa site hakkında suç duyurusunda bulunur, yani gereğinin yapılması için dilekçe verir, ceza davaları kamu davasıdır.

  2) Kendine hakaret edilen kişi, eğer tazminat istiyorsa davaya katılan olarak katılır.

  3) Mahkeme, durumu ciddi bulursa tebdir olarak hakaret suçunun işlendiği sayfa veya sayfaları erişime kapatır. Siteyi değil, sitede suçun işlendiği iddia edilen sayfaları.

  4) Dava sonuçlanır, sayfalar kaldırılır veya kaldırılmaz.

  5) Gerekirse site sorumluluarı, hakaret edilen kişiye tazminat ödemekle hükmolunur.

  6) Site, eğer varsa suçu işleyen üyesine dava açar ve kendi zararlarını talep eder. Burada üyelik sözleşmesi önem kazanıyor.

  Son adım herhangi bir web sitesi tarafından yütürülebilir mi yürütüldü mü bilmiyorum, neti anlayan hukuki çevrelerin yetişmesi gerekiyor.

  Önemli Not: Youtube’in kapatılmasında kapatılma kararı yanındaydım, çünkü YouTube’in Türkiye’de hukuki kişiliği yok. Yani bir Türk vatandaşına YouTube’da hakaret edilirse, bu vatandaş çaresiz kalabilir, hukuk da bu vatandağı site kapatma yoluyla koruyabilir.

  Aksi halde Türkiye'de temsilciliği olmayan bir YouTube'dan nasıl tazminat isteyebilirsiniz

 11. Antoloji.com mahkeme dosyalarını(kararlarını, itirazlarını) tüm ziyaretçileri ile paylaşmış teşekkür ederiz Antoloji'ye, gerçek paylaşım bu olsa gerek.

  adresi: http://www.antoloji.com/antoloji/duyuru/adnan_oktar_olayi/