Sinema.com'da reklam alacak yer kalmadı!
Yenilikler

Sinema.com'da reklam alacak yer kalmadı!

Sinema.com

Sinema.com geçtiğimiz günlerde tasarımını yenilemiş. Bugün bu haberi aldığımda değişimi incelemek için siteye girdim. Karşılaştığım manzara sayesinde böylesine bir servisin içeriği nasıl reklamlar arasında kaybolur birebir tecrübe ettmiş oldum.Çok fazla yorum yapmadan Sinema.com'a tıklamanızı ve reklamlar arasında sinema içeriği aramanızı tavsiye ediyorum.

Şu an için asıl yapmam gereken servisi inceleme işini de reklamlardan dolayı siteyi göremediğim için ilerleyen günlere bırakmak durumunda kalıyorum.

Yorumlar (40)
 1. Mustafa Mustafa

  aaaa screenshot a vodofone'u koymamışsınız :) biz yazdıkça adamlar yeni reklam alıyor galiba :P...

  walla kazanıyorlarsa ne güzel. malum sponsorsuz, reklamsız çark dönmüyor artık.

 2. Sayın fikirbaz,

  Yorumunuzdan hareketle ana sayfasında büyük kısmı ajans kaynaklı Turkcell, Vodafone, altivi, monster ve Akbank reklamı ve sanırım doğrudan üye oldukları gittigidiyor reklamları bulunan, ajansların reklamverene ne kadar cpm fiyatı verdiğini sizin de bildiğinizi sandığım bir site, bu kadar reklam ile halen masraflarını karşılayamaz durumda.

  Daha fazla reklam alacak yer olmadığı açık olduğuna göre, yine sizin yorumunuzdan hareketle sinema.com sahiplerinin bir strateji hatası yaptıklarını, bu işle boşuna uğraştıklarını, bu işten para kazanmalarının asla mümkün olmayacağını söylemek mümkün.

  Bu durumda reklamverenin ödediği para nereye gidiyor? Ya büyük oranda yayıncıya ulaşmıyor, çoğu ajanslarda kalıyor, ya bu reklamlar neredeyse bedavaya alınıyor, ya da başka bir şey olmalı.

  Siz yorumunuzdan çıkardığım bu tespitlere katılır mısınız? Ben katılamıyorum. Katılamıyorum, çünkü bu durumda Türkiye'de ciddi, bağımsız bir içerik sitesinin kar etmesi ve yaşaması imkansız sonucu çıkıyor.

  Size katılmasam da, yorumunuzla aslında sistemde bir yerlerde büyük yanlışlar olduğunu üstü kapalı olarak ifade ettiğinizi hissettim, bilmem doğru mu?

  Son olarak, sinema.com'un reklam aldığı için kınandığını düşünmüyorum. Reklamların yoğunluğu, rahatsız ediciliği, içeriğin önüne geçmesi üzerine konuşuluyor. Burada yorum yazan herkes bir şekilde bu işlerin içinde ve reklamın önemini biliyor. Kendi adıma sinema.com'u da eleştirmiyorum, bu kadar talep varken belki de hepsini değerlendirmek istemekte haklılar. Ancak ajansların birkaç siteye tek sayfada onlarca reklam yerleştirmeye çalışmasını, daha geniş bir portföye yönelmemelerini protesto ediyorum.

 3. Ben şahsen Sinema.com'un yeni tasarımını çok beğendim. Zaten iyi olan içeriklerini güncel de bir tasarımla çok çok iyi bir şekilde sunmuşlar. RSS'le bu içeriklerini de paylaşıyorlar ki yazıda bu konuya değinmemenizi şaşkınlıkla karşıladım.

  Reklamlara gelince: Tecrübeli bir internet kullanıcısıysanız zaten standart bannerları, text reklamları artık görmüyorsunuz. Reklamcılar da mecburen sizi zorlayacak yollara başvuruyorlar.

  Lig maçlarını şifresiz televizyonlardan izlediğini hatırlayanlar vardır. Rıdvan'ın tepesinden bir tüp düşer, Tanju'nun yanından bir otomobil girer, ekranın altı bir anda alevler içinde kalır, yeşil sahalar panayır yerine dönerdi. Üstelik bunu yapanlar yurdumda sinema sevgisi artsın, insanlar sanatla kaynaşsın diye emek harcayan üç-beş maceraperest değil Aydın Doğan, Cem Uzan gibi adamlardı!

  Reklam almak ayıp değil. Ayıp olan bu kadar güzel ve özgün içerikli bir sitenin bedava ve üstelik de reklamsız olmasını istemek/beklemek.

  Site yöneticilerinin bu yazıdan ve yorumlardan haberdar olduğuna eminim. Gerekeni yapacaklar, içeriğin önüne geçen reklam varsa (ki ben görmedim) bunu TEST YAYINI bitmeden önce düzelteceklerdir.

  Günümüzde iyi bir projenin hayata geçmesinin ne kadar zor olduğunu, böyle bir siteyi yapmanın, yayına koymanın ne kadar yoğun bir emek gerektirdiğini bilmiyorsanız da tahmin edersiniz. Bence böyle bir işe kalkışmış kişileri cesaretlendirmek daha önde olmalı.

  Ben sizin elinizden bir de reklamsız sinema.com yorumu okumak isterim. Herkes için çok daha yararlı olacağına eminim.

 4. Emexci Emexci

  siteyi incelememek ile iyi yapmissin. birakin, paragöz insanlari birde reyting mi kazandiracaksiniz bunlara ??...

  web 2.0 deyince insanimiz, kicina kadar reklam anliyor herhalde... :(

 5. İdris Cin İdris Cin

  Herkese Selam,

  Amaç gerçekten (sosyal sorumluluk çerçevesinde) bir boşluğu doldurup, sinema adına, medya adına hizmet ve değer üretmek ise bu kadar reklam hakkaten yersiz ve itici. Relam tabiki alınmalı, ama gerçek içerik kesinlikle her zaman ön planda kalabilmeli.

  Yok, amaç bu saydıklarımdan farklı ise, para kazanmak için internette daha güzel örnekler var uygulanabilecek. Bunlardan birine yönelmek sanırım daha doğru olurdu. ( mesela amacı sadece reklam almak olan www.milliondollarhomepage.com gibi. )

  Ben sinema.com'un bütün bu eleştirilere sırt çevireceğini de zannetmiyorum zaten. Bu stratejik yanlıştan dönüp, hakettikleri içeriğe yöneleceklerini düşünüyor ve umuyorum.

  Sevgi ve saygılarımla.

 6. Yorumlara yaptığınız açıklamalar ile yaptığınız açıklama çok tezat olmuş. Yazının başlığı bence bu olmamalıydı. Sinema.com yenilendi gibi bir başlık koyup olumsuz görüşlerinizi altına yazabilirdiniz. Bu da tabiki insanların aklına başka şeyler getiriyor. (Sunset'e katılıyorum)

  Bunun haricinde reklamlar bir siteyi incelemeye neden engel olur ona da anlam verebilmiş değilim. Eminim ki firefox kullanıyorsunuzdur ve adblock eklentisi mutlaka kuruludur.

  Gelelim sinema.com'a: Yıllardır beyazperde ve imdb ile takip ettiğim siteler arasındadır. Eski kötü tasarımına rağmen sırf makaleleri ve haberleri için takip ederdim. Şimdi daha bi işlevsel ve göze hitabeder olmuş (Bu arada belirteyim üye girişi yapılınca içeriği engelleyen reklamlar kayboluyor. Tabi siteyi inceleseydiniz bunu da görebilirdiniz :) )

  Bence siteleri kötülemek yerine desteklemek her zaman biz sinemaseverler için daha iyi olacaktır.

  Saygılar...

 7. @Yasin

  Üye girişi yapıldıktan sonra reklamların görüntülenmediğini bildirdiğiniz için teşekkürler.

  Yazımda sitenin reklam yoğunluğu ve daha da önemlisi reklamların doğru konumlandırılmamış olmasına dikkat çekmek istedim.

  Herhangi bir kötü niyet ya da servisin reklam politikası dışında olumsuz görüşüm söz konusu değildir.

  İlginiz ve yorumlarınız için teşekkürler.

 8. Son yorumlar arasında sadece bir iki tane yapıcı yorum gördüm. Şaşırdım açıkçası...

  Gördüğüm kadarıyla yorum yazan arkadaşın birçoğunun internet yayıncılığıyla ve internette reklam sektörüyle ilgisi yok. eğer ki öyle olsaydı, sinema.com üzerinde yayınlanmakta olan reklamların bedellerini alt alta koyup kabaca toplaması bile sinema.com sahiplerinin banka cüzdanlarının şişmekte olmadığını kolaylıkla hesaplayabilirlerdi. (Eğer ki internet reklam piyasasına dair biraz bilginiz varsa Sinema.com'da şu anda üzerindeki reklamların bu boyutta bir sitenin maliyetini dahi karşılayamayacağını tahmin edebilirdiniz)

  Yenilenme konusuna gelince; açıldığından beri sinema.com'U takip eden biri olarak kolaylıkla söyleyebilirim ki, eski tasarımına göre daha az reklam var sinema.com'da şu anda. (Ancak eski tasarım - bordu ağırlıklı olan- daha az renk barındırdığı için bu kadar karışık görünmüyordu.

  Yeni sinema.com'da, eski sinema.com'a göre içeriği engelleyen daha az reklam var. Eskiden bir çok reklam içeriğin üzerine kaparken şu anda sadece sayfanın en altındaki sticky banner içeriği üzerine doğru açılıyor. Diğer reklam alanlarının tamamı içerik alanlarının dışında tasarlanmış. Bence bu sinema.com okuyucuları için son derce olumlu bir adım.

  Sinema şirketlerinin "sinema yayını olarak zaten benim filmim senin ana malzemeni oluşturuyor, o yüzden sana reklam vermem" mantığında olduğu bir ülkede "bağımsız" bir sinema yayınının ayakta kalmak için reklamlar dışında hiçbir alternatifinin olmadığı günümüzde aldığı reklamlar sebebiyle bir siteyi kınamak pek adil değil bence. (Reklamlara gelene kadar bir çok başka eksik veya hata bulunabilir oysa :)

  Bildiğim kadarıyla Superonline çatısından ayrıldıktan sonra Sinema.com'un arkasında herhangi bir büyük kurum, grup veya holding yok, bir avuç sinema meraklısı cengaverin çabalayarak ayakta tuttukları bir site...

  Ben yeni tasarımı beğendim; alttaki yapışkan bannerla ilgili eleştirimi de gerek Sinema.com'a gerekse reklamlarını pazarlayan şirket Reklamz 'ye ilettim. (Eski sitede künyelerinde yer alıyordu, yeni sitede künye kaybolmuş; sitenin yavaşlığıyla uğraşırken sıra ona gelmemi herhalde :)

 9. Internetist Internetist

  evet ya, üye girişi yapılınca reklamların ortadan kalkması olayı bu aralar oldukça moda. sinema.com'da bunlardan biri.

  ben ilk olarak limk.com'da görmüştüm bu uygulamayı. wrzl bey, yaklaşık 1 yıl önce şikayetler üzerine login olduktan sonra reklamları yarıyarıya indirme kararı vermiş ve bir gecede uygulamıştı.

  sitesine sabit bir sponsor bulamayan ama site harcamalarını da bir şekilde reklamlardan çıkarmak isteyenler için bence en dürüst reklam şeklidir. dürüst diyorum çünkü herkesi memnun edebilecek bir yöntem. reklam veren reklamını yapıyor, site sahibi masrafını çıkarıyor, reklamdan rahatsız olan da üye oluyor. bir mağdur olan varsa, üye olmamak için inat edenler olur. e onu da onlar düşünsün :)

 10. sadece gülüyorum, sinema'ya yakışmış :)

 11. Beyaz Sayfa Beyaz Sayfa

  Bu sefer çok fazla abartmış.

 12. Sağa sola içeriği örtmeyecek şekilde konanlar neyse de özellikle açılan, büyüyen, olur olmadık yerde içeriğin önünü kapatan flash tabanlı reklam bannerları maksatlarını aşıyorlar. Sinema.com'da da alta konmuş belli aralıklarla zırt pırt çıkanı en beteri, hadi diğerlerinin üstüne gelmedikçe sakin sakin duruyorlar. Görsellerden kaynaklı yavaşlık da hiç çekilmiyor. Açtığımız gibi kapatıyoruz.

 13. Eh, Türkiye'deki tüm internet reklamları birkaç tekel kuruluşun elinde dönerse, küçük-orta ölçekli, özgün içerik üreten, emek veren, çalışan yayıncı reklam bulamazken, reklam delisi haline gelen "büyük" yayıncılar da böyle ne yapacağını şaşırır. Siz reklamveren olsanız, bu vaziyetteki bir siteye reklam verir misiniz? Ben vermem. Ama ne yapalım, canları sağolsun; reklamveren razı, ajans razı, eh para da garanti, sinema.com ne yapsın, gün bizimdir, ne alsak kardır dediler herhalde... (işin komiği, reklamlar öyle bir yerleşmiş ki, bazılarına diğer reklamlar nedeniyle tıklanamıyor)

 14. Mastermax Mastermax

  Sitedeki reklamlar gerçekten çok can sıkıcı. Sinemalar.com yerine Beyazperde.com veya imdb.com u kullanıyorum. Daha iyi.

 15. Hecatomber Hecatomber

  firefox'taki NoScript plugini açık olmasa hayatta uğramazdım heralde siteye(hoş imdb dışında pek sinema ile ilgili siteye uğramıyorum ama ziyaretçi kaçıracak türden bir tasarım-daha doğrusu reklam salatası-olmuş)

 16. Sunset Sunset

  Her ne kadar hakli olsaniz da, sinema.com'un ikinci buyuk rakibinin sahibi sitenizin iki sponsorundan biri. Bu yuzden, etik acisindan cekincemi belirtmek isterim. Sitenin genel bir incelemesini, simdi ya da onceden yapmis olsaydiniz sorun olmazdi. Ama sadece olumsuz bir yone dikkat ceken bu yaziniz, acikcasi bana hos gelmedi.

 17. @Sunset

  Dikkat çektiğiniz gibi Sinema.com'un rakiplerinden Sinemalar.com'un sahibi Nokta A.Ş.'nin Webrazzi sponsorlarından olduğu doğru.

  Böyle bir eleştirinin ve yaklaşımın oluşabilme ihtimalini yazımı yazmadan önce düşünmüştüm ancak Webrazzi'nin sponsorlarının değişmesine endeksli olarak yazı içeriklerimi değiştiremeyeceğimi bildiğim için son derece objektif paylaştığım bu konuyu yayına aldım.

  Sinema.com'u bugüne kadar incelemeye almamış olmamın sebebi ise yeni bir servis olmamasından ve bana bildirilen ya da dikkatimi çeken herhangi bir değişiminin olmamasından kaynaklanıyordu.

  Sinema.com şu anda alanında lider konumdadır ve sadece sponsorlarımdan dolayı böylesine önemli pozisyondaki bir servisin uyguladığı yanlış reklam politikasına yer vermemeyi kabul edemezdim.

  Beni yakından tanıyan arkadaşlar bilecektir ki, eğer Nokta A.Ş., KurumsalHaberler.com ya da bir önceki dönemde sponsorlarım arasında yer alan Yonja'ya ait MetroListe'nin de ilgi alanıma giren ancak olumsuz nitelikte bir yazısının yayınlanması gerekseydi bu konuda çekingen davranmazdım.

  Bu arada son derece içten olarak söylemek istiyorum ki dikkatinize ve dile getirdiğiniz konuya teşekkür ederim.

  Hem sektörü, hem de Webrazzi'yi yakından takip ettiğinizi bu yapıcı yorumunuz ile gösterdiniz.

  Umarım içtenlikle yazdığım açıklamam çekincenize açıklık getirmemi sağlamıştır.

  Teşekkürler.

 18. Servet Ulu Servet Ulu

  Kusura bakmayin ama ben Nokta'nin falan sponsorunuz olduguna inanmiyorum. Ondan ziyade arkadasiniz, yakininizdir bu nedenle on planda tutuyorsunuzdur diye bir dusunce dogdu icimde. Noktanin bir rakibini boylesine elestirmeniz ve sanki Turkiye'de nokta'dan baska is yapan sirket yokmus gibi surekli onlarin uyduruk sitelerinin olumlu haberlerini yapmaniz bu yonde dusunceler dogmasina sebebiyet verecektir. Saygilar..

 19. @Servet Ulu

  Üzgünüm ancak düşünceniz tamamen yanlış. Bunu değiştirmek için herhangi bir kanıt göstermem gerektiğini de malesef düşünmüyorum.

  Nokta A.Ş. ürünlerini ön plana çıkartmak konusunda da eğer zamanınız varsa Webrazzi'de yayınlanan toplam yazıların kaç tanesi Nokta A.Ş.'ye ait sayabilirseniz değerli bir istatistik sağlamış olacaksınız. En azından dikkat çekenin tahmin edilenden çok daha düşük olduğu ortaya çıkacaktır.

  Son olarak şunu da belirtmek istiyorum.

  Webrazzi yeni nesil web girişimleri konusunda özellikle ülkemizde ciddi bir içerik oluşturuyor. Web 2.0 alanındaki sektörel gelişmelerin çoğunu birçok kişi buradan okuyor, takip ediyor.

  Durum böyleyken sadece Nokta A.Ş. hakkında olduğu için ülkemizde bu alandaki en önemli gelişmelerden olan izlesene.com satışını mı yazmamalıydım, yoksa blogcu.com satışını mı?

  Yorumunuzun son derece yapıcı olduğunun farkındayım, ancak düşüncelerinizin doğru olmadığını bir kez daha özellikle vurgulamak istiyorum.

  Umarım sizin de aklınızdaki soru işaretlerine cevap verebilmişimdir.

  Teşekkürler.

 20. Senem T. Senem T.

  Selam, Sinema.com'u rakiplerine kıyasla oldukça "user friendly" bir site olarak savunan biri olarak bu tasarım ve yeni reklam alanı uygulamaları açıkçası beni de yordu. Benzerlerine oranla daha net içerikler ve kolay erişimleri olan eski siteye tamamen zıt olarak yeni tasarım içerisinde, sanki sinema servisi bir ekstra gibi, ya da reklam arası sinema gibi geldi. Web reklamlarının artık alternatif mecra olmaktan çıkıp, sağladığı servisle ilgilenen, asıl hedef kitleye ulaşmada çabuk ve etkilerinin daha kolay ölçümlenebildiği bir gerçek. Ancak sinema.com'daki reklamlar üzerine gidip ne olduğuna baktırmaktan ziyade siteden biran önce kaçma hissi uyandıyor.

 21. hani reklam koyarsında bu kadar olmaz.. reklam koymak için sayfayı aşırı derecede kasan js kodları yazılmaz... yazık olmuş güzel bir hizmet gibide duruyor ama :(

 22. Eski tasarımda da durum pek farklı değildi.

 23. Mario Tenindon Mario Tenindon

  Ben, sinema.com un paragöz olduğunu düşünmüyorum - Türkiye'de çok büyükler haricinde hiç bir sitenin paragöz olduğunu düşünmüyorum. Sinema.com gibi bir sitenin ayakta kalabilmesi kolay mı sanıyorsunuz, bu reklamlarla ceplerine para doldurduklarını da düşünmüyorum - reklam gelirleri, sitenin masraflarını tam olarak karşılamıyordur bile.

  Ayakta kalabilmek için, gelen her reklamı almak durumundadır Türk internet siteleri - kalın banka hesapları yoksa babadan kalma. Reklam dönemleri, yılda topu topu 3-4 ay, bırakın da o 3-4 ay reklam alsınlar.

  Mario T

 24. M. Ömer Gölgeli M. Ömer Gölgeli

  Hakikaten, reklam cümbüşü olmuş site.

  Kullanıcı tarafının bu kadar reklam karşısında siteyi kapatmak isteyeceği akla dahi gelmemiş gibi, gözünü para bürümek bu olsa gerek!

  Sitede bulunan Yenilendi yazısına bakacak olursanız yorum yazan insanlarda reklamlardan boğulduklarını dile getirmişler.

  Haklılar, ne diyeyim.

 25. Emexci Emexci

  reklam sektöründen anlamaya gerek yok, girin alexa'da ilk 100'deki siteleri inceleyin. hangi birisi bu kadar reklama bogmus siteyi ?

 26. Internetist Internetist

  farkındaysan alexa'da ki ilk 100 siteden bahsediyorsun.

  o denli bir hiti olan site, neden zaten o kadar reklama ihtiyaç duysun ki. öyle bir durumda iki reklam o siteyi hayli hayli kaldırır zaten.

 27. Otomatik Portakal Otomatik Portakal

  sürümden kazanmak diye buna diyoruz.

 28. @Emexci; alexa'nın çalışma mantığını biliyorsan ölçümlerinin ne kadar geçerli olduğunu da biliyorsundur. Kaldı ki reklam ajansları için alexa bilgileri ölçüt bile değil.

  Zaten sinema.com'un fazla hiti de olduğunu düşünmüyorum. Rakibi beyazperde.com'un aktif bir forumu olması dolayısı ile hit olarak sinema.com'u 2'ye katlıyordur diye düşünüyorum.

 29. Sunset Sunset

  Sinema.com'da yazilar en azindan okunuyor. Eksisozluk'teki arka plan reklamlari cogu zaman bundan daha kotu. Ama kimse, "paragoz" tepkisini oraya koyamiyor. Ya uyesi oldugundan ya da linc edilme korkusundan.

 30. Sunset Sunset

  Ustteki yorumum emexci'ye cevaptir.

 31. Beyaz Sayfa Beyaz Sayfa

  @Yasin,

  "Kaldı ki reklam ajansları için alexa bilgileri ölçüt bile değil."

  Bundan ne kadar eminsin? Merak ediyorum.

 32. Nihilanth Nihilanth

  @sunset, yazılar nasıl okunuyor? sinema.com'da reklamların hepsinden kurtulma yolu var mı? ek$i sözlük bunun için kullanıcılarına bir seçenek sunuyor, sayfaya girdiğinde "herzamanki" ye bastığında default tema geliyor. bu site de bunlar mümkün mü?

  ayrıca bu sinema sitelerinin maalesef amacının dışına ulaştığının resmidir. beyazperde'yi de aynı şekilde örnek verebiliriz, ben de ondan muzdaribim. bu yüzden okumuyorum artık oraları.. 10 tane reklam alınacağına 1-2 tane alınsın fiyat yüksek olsun, sanki aynı şey olmayacak..

  firmaların reklam müdürlerinin aç gözlülüğü ve gerçeküstücülüğü bu bence..

 33. Can Selam,

  tesbitin bence çok yerinde. Sinema.com'un yayıncılarının sadece sinema.com'la ayakta kalma şanslarının olmadığı sonucu doğru ancak stratejik hata mıdır bilemeyiz bence. Portföylerinde sinema.com gibi markayı bulundurarak ve ayakta tutarak başka yerlerden gelir elde etmek gibi bir stratejileri varsa diyecek bir şey yok.

  Diğer arkadaşların trafikler konusunda düşüncelerine gelince; ülkemizde maalesef ne kültür sanat be sinema içeriği prim yapmıyor. Kültür sanat, sinema gibi içerik siteleri tüm bir ay boyunca "social network","dating","matchmaking" sitelerinin günlük ana sayfa trafiklerine dahi ulaşamıyorlar. CPM üzerine kurulu modellerle reklam üzerinden kendilerini kurtarmalarına imkan yok. (Ancak kurumsallığı bir kenara bırakıp iki öğrenci arkadaşın harçlık adına bu işi yapmaları halinde tatmin olurlar orası kesin)

  Alexa'ya gelince, hernekadar güveinilir bir kaynak olmasa da, çok kolay manipüle edilebilir olsa da reklamverenler (ajanslardan ziyade) allah için alexa verilerine itibar ediyorlar maalesef. Ajanslar alexa'yı önemsemeseler de para da son karar da genelde reklamverenden çıkıyor.

 34. Yengeç Yengeç

  malesef beyazperdeyi mynet aldıkdan sonra beyazperdede reklamlarla boğulmaya başladı

 35. Haluk Akın Haluk Akın

  Arda Kutsal'ın Nokta A.Ş. şirketleri hakkında genel olarak daha olumlu yazılar yazmasında ne sakınca olabilir ki?

  Hepimiz dönemsel olarak bazı şirketlerin yaptığı işleri daha çok beğenebiliriz. Hem üstelik, Webrazzi'de Nokta A.Ş. siteleri hakkında negatif düşünceler de yazıldığını hatırlıyorum. Mesela sinemalar.com'un tasarımının belli açılardan yetersiz bulunduğu yine burda yazılmıştı.

  Önemli olan yazarın içinden geleni yazmasıdır. Yazar isterse bir şirketi daha çok beğenip ona daha meğilli yazabilir. Yazar "anadolu ajansı", "doğan haber ajansı" değildir. Yazar "subjektif" olduğu için okunur. Yazar eğer Nokta A.Ş.'yi daha çok beğeniyorsa bunun altında illa arkadaşlık ilişkisi aramamak gerekir.

  Sinema.com'a gelince. Maalesef halen iyi bir sinema sitesi olmaktan çok çok uzaklar. Sinema sitesi kurmak aslında zor olmasa gerek ama nedense kimse bu işi hakkınca yapamadı henüz. Ne beyazperde.com, ne sinemalar.com, ne sinema.com yeterli değiller.

  Bazı arkadaşlar içerik sağlayan internet sitelerinden para kazanılabileceğini düşündüklerini yazmışlar. Bu maalesef çok az sitenin ulaşabildiği bir durumdur. Örneğin Webrazzi gibi mali açıdan yatırımı düşük olan sitelerde güzel yazılar çıkarsa bu tip sitelerin para kazanması mümkün olabilir.

  Ancak sinema sitelerinin sahip olması gereken teknik altyapı, editöryel ekip, yazılımcı ekip vb azımsanmayacak seviyededir. Bu sitelerin kâra geçmeleri pek de kolay değildir.

  Bu durumu değiştirme ihtimali olan tek unsur gümbür gümbür gelen "video reklamları" olsa gerek. Doubleclick'in sitesinde video reklamları üzerine

  biz internet emekçilerine oldukça ümit veriyor.

 36. Emexci Emexci

  az öteye gidip, dün yenilenen 9down.com'a bakin. az ibret alin.. belki bazi sayfalarinda abartmistir ancak, icerigi tam olarak okunabilir.

  türk web gelistiricileri, bunun neyini savunuyorlar hala anlamiyorum..! reklam geliri ile gecinen bir cok site var, ancak bir cogu bukadar icerigi yokedecek kadar reklam koymuyor. olayi abarttiklarini kabul etmek bukadar zor'mu ? yada paragöz kelimesine mi taktiniz ?

  son olarak @Sunset

  sözkonusu siteden bahsediyor olsaydik, inan hic cekinmeden düsündüklerimi belirtirdim. kaldiki, bunu da acikca belirteyim, cok ziyaret etmedigim bir site olmasina ragmen, eksisozluk'u bu konuda elestirmeye bile gerek duymuyorum. reklam arkaplanda, tiklanamaz, icerigi engelleyemez.!! bu yüzden neyini elestireyim.

  elestirme arkasinda kusku ve korku tasimiyorum, iyi niyetlerimle düsüncelerimi belirtiyorum. linc edilme korkusu yasayarak elestiri yapamiyorsaniz, sizi az mantikli olmaya davet ederim.

  Paragöz kelimesi agir kacmis olabilir, ancak sitenin ilk görünümü kesinlikle bunu yansitiyor. SDN de hemen hemen ayni...

  gelistiriciler gelistirmekle degil, laf gecirmekle mesgul, buda 2. üzüldügüm nokta..!

  3. üzüldügüm nokta ise, yorumum kisilerden öte sistemedir.

 37. Murat Buyurgan Murat Buyurgan

  Bu kadar fazla yorum alabilen bir bloğu hazırlayacak çapta bir blog yazarı, kişisel görüşleriyle bir siteyi yerine batırmak suretiyle diyerine bir fayda sağlayamayacağını gayet iyi bilir..

 38. Sinema.com yöneticileri bu reklam konusununda bir sorun olduğunun farkına varmış olmalılar ki geçtiğimiz günlerde daha az reklam başlıklı bir yazı yayınlayıp manşet bölümlerine aldılar.

  http://www.sinema.com/makale/28-4946/reklamlar-konusunda-onemli-aciklama

  Burdaki yorumların bir çoğunda belirtilen sorunun farkına varmış olmalılar ki böyle bir açıklama yapmışlar.

  Ayrıca test yayını yazısına gelen kullanıcı yorumlarına baktığınızda da benim de aralarına dahil olduğum bir çok kişinin reklam konusundaki şikayetlerini görebilirsiniz.

  http://www.sinema.com/makale/1-4654/sinema-com-yenilendi

  Burada açıkçası çok eski bir sinema.com kullanıcısı olarak yazıyorum. O yüzden de hem editörlerine hem de şirkete sitenin sorunlarını dile getiren mailler attım.

  Şimdi aklın yolu birdir diyerek onların doğru yola geldiklerini görmek çok sevindirici.

  Bence güç parada değil bizde yani sitelerin okuyucularında. O yüzden bu gücü doğru kullandığımızda bir şeylerin değişebileceğini biliyorum.

  İşte sinema.com daki reklamlara ilişkin yazı da bunun somut göstergesidir.

  Bence sitenin en önemli sorunu yavaşlığı ve yeterince user friendly olmaması. Bunları da çözdüler mi çok başarılı bir sinema sitesi olacak.

  1. Sinemax Sinemax

   Sonunda temizlenmiş. Geçen günde tivibu reklamı vardı sol taraftan çıkıyor içeriğin içine giriyordu bir fragman bile izleyememiştim kıl oldum kaynaktan kodları sildim de öyle ulaşabildim videoya.

   Bugün temiz duruyor :)

 39. Valla evet aşırı reklam yüzünden artık sinema.com'a girmeyi bıraktım onun yerine beyazperde yada sinemalar.com tercihim.Ama az önce baktım artık öyle sıkıcı reklamlar kalmamış güzelde olmuş.