Yeni bir portal Zomla.com ve 6 GB ücretsiz e-posta!

Yeni bir portal Zomla.com ve 6 GB ücretsiz e-posta!

Dün itibari ile yayına alınan Zomla.com ülkemizdeki portallar arasına sunduğu 6 GB'lık e-posta servisi ile iddalı bir giriş yaptı.

Zomla.com, DC A.Ş. tarafından yaratılmış ve pazara sunulmuş bir servis. Şirketin kurucusu Sidar Şahin'i sektörü yakından takip edenler tanıyacaktır. Sahibi olduğu mobil oyun şirketi Funpac ile 30'dan fazla ülkeye ihracat yapan ve 2005 yılında şirketini Mynet'e satan Şahin, bu satın alma sonucunda bir dönem Mynet'te de çeşitli pozisyonlarda görev almıştı.

Kendisi ile Zomla.com hakkında görüştüğümde, portal için henüz kısıtlı bir içerikle yayına başladıklarını, yakın zamanda içeriğin farklı ve özel bölümlerle gelişeceğini söyledi.

İçerik olarak standart portal bölümlerinden ziyade, farklılık ve kullanıcının etkileşimini sağlayacak bölümler planladıklarını da özellikle belirtti.

Zomla.com'un en değerli özelliği olarak dikkatimi çeken e-posta servisi için ciddi anlamda bir yatırım gerçekleştirdiklerini belirten Şahin, tüm yazılımın Türk mühendisler tarafından geliştirildiğini ve sistemin de Türkiye'deki datacenter'larda konumlandırıldığını dile getirdi.

Zomla.com E-Posta

İlk bakışta sundukları 6 GB'lık e-posta hizmeti, Mynet'in 5 GB'lık kapasitesi ile büyük rekabete girecek gibi gözüküyor.

Ancak sistemi incelediğimde bu rekabetin şu an için Zomla.com avantajına olacağı izlenimine de kesinlikle sahip oldum diyebilirim.

Zomla.com'un e-posta servisi tamamen AJAX tabanlı ve Gmail ile büyük benzerlikler gösteriyor.

Halen geliştirilmekte olan ve BETA yayın yapan servisin hem performansı hem de kullanım kolaylığı ülkemizde Türkçe olarak sunulmakta olan ücretsiz e-posta servisleri için çıtanın yükselmesini sağlayacak gibi duruyor.

Şu an için Zomla.com e-posta servisinde sağlanan geniş alan ve tamamen AJAX arayüz dışında SPAM engelleme, adres defteri ve çok başarılı bir dosya ekleme özelliği de bulunuyor.

Henüz kişisel ayarların ve e-posta tercihlerinin düzenlenemediğini farkettiğim servisin bu ve diğer ek özelliklerini içinde bulunduğu BETA aşamasında tamamlayacağını tahmin ediyorum.

Benim özellikle dikkatimi ücretsiz e-posta servisi çektiği için o bölüme odaklanıp yazımı bunun üzerine kurdum ancak Zomla.com'un şu an için bünyesinde KomikSurat, Galeri ve Haber bölümleri de bulunuyor.

Ülkemizde birkaç portalın liderliğinde sürmekte olan yarışa yeni katılımcıların girmesi elbette önemli bir gelişme.

Zomla.com'un bu aşamada hem maliyetten kaçınılmadan yaratılmış olan e-posta servisi, hem de ilerleyen dönemlerde bünyesine katacağı bilgisini aldığım ek özellikleri ve içerikleri ile değer yaratacağına inanıyorum.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.