Yeni bir portal Zomla.com ve 6 GB ücretsiz e-posta!
Portal

Yeni bir portal Zomla.com ve 6 GB ücretsiz e-posta!

Dün itibari ile yayına alınan Zomla.com ülkemizdeki portallar arasına sunduğu 6 GB'lık e-posta servisi ile iddalı bir giriş yaptı.

Zomla.com, DC A.Ş. tarafından yaratılmış ve pazara sunulmuş bir servis. Şirketin kurucusu Sidar Şahin'i sektörü yakından takip edenler tanıyacaktır. Sahibi olduğu mobil oyun şirketi Funpac ile 30'dan fazla ülkeye ihracat yapan ve 2005 yılında şirketini Mynet'e satan Şahin, bu satın alma sonucunda bir dönem Mynet'te de çeşitli pozisyonlarda görev almıştı.

Kendisi ile Zomla.com hakkında görüştüğümde, portal için henüz kısıtlı bir içerikle yayına başladıklarını, yakın zamanda içeriğin farklı ve özel bölümlerle gelişeceğini söyledi.

İçerik olarak standart portal bölümlerinden ziyade, farklılık ve kullanıcının etkileşimini sağlayacak bölümler planladıklarını da özellikle belirtti.

Zomla.com'un en değerli özelliği olarak dikkatimi çeken e-posta servisi için ciddi anlamda bir yatırım gerçekleştirdiklerini belirten Şahin, tüm yazılımın Türk mühendisler tarafından geliştirildiğini ve sistemin de Türkiye'deki datacenter'larda konumlandırıldığını dile getirdi.

Zomla.com E-Posta

İlk bakışta sundukları 6 GB'lık e-posta hizmeti, Mynet'in 5 GB'lık kapasitesi ile büyük rekabete girecek gibi gözüküyor.

Ancak sistemi incelediğimde bu rekabetin şu an için Zomla.com avantajına olacağı izlenimine de kesinlikle sahip oldum diyebilirim.

Zomla.com'un e-posta servisi tamamen AJAX tabanlı ve Gmail ile büyük benzerlikler gösteriyor.

Halen geliştirilmekte olan ve BETA yayın yapan servisin hem performansı hem de kullanım kolaylığı ülkemizde Türkçe olarak sunulmakta olan ücretsiz e-posta servisleri için çıtanın yükselmesini sağlayacak gibi duruyor.

Şu an için Zomla.com e-posta servisinde sağlanan geniş alan ve tamamen AJAX arayüz dışında SPAM engelleme, adres defteri ve çok başarılı bir dosya ekleme özelliği de bulunuyor.

Henüz kişisel ayarların ve e-posta tercihlerinin düzenlenemediğini farkettiğim servisin bu ve diğer ek özelliklerini içinde bulunduğu BETA aşamasında tamamlayacağını tahmin ediyorum.

Benim özellikle dikkatimi ücretsiz e-posta servisi çektiği için o bölüme odaklanıp yazımı bunun üzerine kurdum ancak Zomla.com'un şu an için bünyesinde KomikSurat, Galeri ve Haber bölümleri de bulunuyor.

Ülkemizde birkaç portalın liderliğinde sürmekte olan yarışa yeni katılımcıların girmesi elbette önemli bir gelişme.

Zomla.com'un bu aşamada hem maliyetten kaçınılmadan yaratılmış olan e-posta servisi, hem de ilerleyen dönemlerde bünyesine katacağı bilgisini aldığım ek özellikleri ve içerikleri ile değer yaratacağına inanıyorum.

Yorumlar (9)
 1. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Portal'ları çok seven ve kullanan bir internet kullanıcısı sayılmam, ancak Zomla.com ile Sidar ve ekibinin bir farklılık yaratmayı hedeflediğini görüyorum.

  Bir çok oyuncunun bulunduğu bir alana yeni bir ürünle girmek, cidden cesaret isteyen bir karar.

  Zomla'nın gerek portal, gerek e-posta servisinin son derece hızlı ve sade olması dikkatimi çekti. Özellikle mail servisini beta sürecinde olmasına rağmen oldukça etkileyici buldum. Akışın ve kullanılabilirliğin daha fazla geliştirilmesi iyi olacaktır.

  Bence Zomla'nın şu andaki tek eksiği bir yerlerinde "BETA" yazmaması... Çünkü zamanla bu sitenin çok daha fazla gelişeceğini ve sevileceğini düşünüyorum. Sidar Şahin ve ekibini bu güzel site için tebrik ediyor ve iyi şanslar diliyorum.

 2. Yusuph Yusuph

  Arda bence tam portal dememiz yanlış olur gibi geldi bana. (yani şu açıda bir portal mıdır? bence daha değil)Ama tabi o amaç ile açıldığını bildiğimiz için ileride portallaşacağına inanıyorum.

  Bu arada eğer bir popülerlik veya pazarda bir pay kazanmak isterlerse bence e-posta hizmeti dışında çok farklı şeyler düşünmeleri gerek. Yani bence e-posta üzerine yatırım yapmaktansa (tabi bu değer çok yüksek bir maliyet ise, onun dışında elbet e-posta servisi olması çok güzel) diğer alanlara aktarsa bu desteği daha çok başarılı olacaklarına inanıyorum.

  Ellerine sağlık yapanların, alternatiflerin olması güzel bir duygu...

 3. Şenel Şenel

  E-maili cok basarılı buldum, hız ve görsel yapısı itibari ile diğerlerinden bence bir adım önde duruyor.

  Zomla'nın genel acidan diğerlerinden farklı servislerle elit bir portal olacağına inanıyorum.

  Bir çoğumuzun yakından tanıdığı Sidar Şahin'in Türkiye ve Yurtdisi tecrubelerini göz önüne aldığımda arkasında olduğu ürünün standart olarak kalacağına inanmıyorum mutlaka bir farklılık yaratacaktır.

  Şenel

 4. @devrim demirel;

  ----------------

  devrim bey hayırlı olsun blogcu'yu satmışsınız, artık yonlendir.com'daki şu http://www.yonlendir.com/panel/ kontrol paneli aktif hale getirirsiniz diyoruz!!!, "kısa bir süre", kişiden kişiye değişen bir kavramdır. benim kısa sürem doldu onu söyleyeyim :) webrazzi sağolsun.

 5. Eloy Blackemperoroğulları Eloy Blackemperoroğulları

  Bazı sektörlere girmek gerçekten cesaret istiyor. E-Posta servisleri de sanırım bunun başında geliyor. Çok ciddi ve güçlü rakipler var. İster istemez başarılı dahi olsa gereksiz bir yatırım olduğunu düşünüyorum bazen.

  Mynet'in neden bu kadar kullanıcısı var? Güçlü bir portal olduğu için. Tekelleşmeye gittiği bile söylenebilir hatta. Neyse diyeceğim Zomla umarım mynet karşısında rekabet gücünü bulabilir. Ancak bunu destek beklemekten çok kendi becerileriyle yapması gerekecek diye düşnüyorum.

 6. Cesaretnizi kutluyorum,yolunuz açık olsun..

 7. Halil Ibrahim Halil Ibrahim

  yeni bir e posta adresi açmak istiyorum

  daha öncve bir e posta adresim yoktu bu sebebden

  ücretsiz e posta adresi açmak istiyorum

 8. Basarisiz olunca spam yapmaya baslamis aciz site.

 9. Woywodin Woywodin

  ayrıca rakiplerden,mynet'in tahmini olarak server maliyeti aylık yada yıllık bazda ne kadardır tahmin edebileniniz varmı?