Uçak fiyatlarını anlık kıyaslamak için Bulucak.com
Bilgi Kaynakları

Uçak fiyatlarını anlık kıyaslamak için Bulucak.com

Bulucak.comBulucak.com seçtiğiniz tarih aralığı ve gitmek istediğiniz yere göre farklı havayolu şirketlerinden mevcut uçuşları ve uçuşların fiyatlarını anlık olarak çekerek size sunan yeni nesil bir bilgi servisi.

Fiyat kıyaslama servislerine göre farklı bir modelde çalışan Bulucak.com'u bu alandaki rakiplerinden ayıran en önemli özelliği Flash destekli arayüzü sayesinde oluşan kolay kullanımı ve elbette veriyi anlık sağlamasından dolayı sunduğu doğruluk garantisi.

Bir süre önce tanıtımını yayınladığım Mulakat.tv'nin geliştiricisi olan Inveon'un ürünü olan Bulucak.com, şirketin geliştirmiş olduğu dikey arama (vertical search) teknolojisi ile hazırlanmış.

Bulucak.com

Bulucak.com'un arayüz tasarımı yazımın girişinde de bahsettiğim gibi Flash teknolojisi ile oluşturulmuş. Arama kriterlerini seçmekten, arama sonuçlarını filtrelemeye kadar tüm işlemler bu yapı üzerinden gerçekleşiyor.

Servisin altyapısı üzerinden turizm acentalarına, havayolu şirketlerine, seyahat portallarına ve otellere sağlayabildiği ek servisler de bulunuyor. Gelir modeli olarak bu tür ek servislerin yanında, aramanın anlık yapılmasından dolayı oluşan kısa zaman aralığında sponsor reklamlara da yer veriliyor. Elbette bu durum servisin ana sayfasındaki reklamlardan arınmışlığın sebebi olarak değerlendirilebilir.

Gerçekleştirdiğim testler sırasında başarılı ve doğru sonuçlara ulaştığım Bulucak.com'un teknolojisi ve sağladığı imkanlardan dolayı kısa sürede hem internet kullanıcılarının hem de yatırımcıların dikkatini çekeceğine inanıyorum.

Yorumlar (4)
 1. Uyarim uzerine sayfalarindaki "yatay"i "dikey" olarak duzeltmisler. Ama tesekkur etmek yerine, gelip kendilerini ovmusler.

  Tavsiyemi dinleyin site adini da degistirin gencler.

 2. Şenel Şenel

  bence cok basarili bir proje domaini cok beğendim akılda kalıcı ve projeye cok uygun.

  şimdilik sadece iç hatlar için hizmet veriyor yakın zamanda dıs hatlarda eklenirse gerçekten cok daha iyi yerlere gelebilir.

 3. "Bir fikrim geldi" temali reklamdan biraz fazla etkilenmisler. Basarili olmak icin odaklanmanin ve sabrin onemini ogrenmeliler.

  Isim secimi, markalasma konusunda hic bir bilgileri olmadigini ve projenin uygulanabilirligi uzerinde ne kadar dusunduklerini gosteriyor. Temel duzeyde imla bilgisi olan herkes, site adresini ilk okudugunda/duydugunda buyuk ihtimalle "bulacak.com" olarak algilayacaktir. Bu algiyi cok zor azaltabilirsiniz. Siteyi bilenler bile, onemli oranda karistirip yazim hatasi yapacaktir.

  Bir de gelistirdikleri "patentli" arama altyapisi dikey mi yoksa yatay mi bir karar versinler.

  http://www.inveon.com.tr/index.php?option=com_content&task=view&id=30&Itemid=46

 4. güzel bir hizmet tebrikler, ama site tasarımı güzel olmamış, ben aslında Inveon'dan bu arama teknolojisini(xml sonuçlu vs.) diğer web servislerine satmasını beklerdim, bu sayede herkes kendi tasarımını yapabilecek ve sitelerine hem yeni bir özellik ekleyecek veya çalışmayan sistemlerini yenileyebilecek.(tatil.com gibi)