YouTube'e erişim mahkeme kararıyla engellendi!
Genel

YouTube'e erişim mahkeme kararıyla engellendi!

YouTube Engelleme

Atatürk'e hakaret içeren videoların YouTube'de yer alması ve bunun ispatlanması üzerine İstanbul Nöbetçi 1. Sulh Ceza Mahkemesi YouTube'e erişimin engellenmesi kararını kabul etti.

YouTube bu karara karşılık hemen bir açıklama yaparak videoların sistemden kaldırıldığını ve tekrar yayınlanmaması için elinden geleni yapacağını bildirdi.

“YouTube olarak, bu tarz hassas konularda çok dikkatli olmaya özen gösteriyoruz. Bu tip sorunlar internetin uluslararası bir fenomen haline gelmesinden dolayı daha karmaşık bir hal almaktadır. Teknoloji bir taraftan tüm dünyada bilgilere erişim imkanı sağlarken, kültürel farklılıkların da ortaya çıkmasına neden olmaktadır. YouTube olarak, dünyanın farklı yerlerinden insanların çektikleri videoları güvenli ve kurallar çerçevesi içerisinde paylaşabilecekleri bir ortam yaratmaya çalışıyoruz. Türkiye’deki yasal mercilerin, söz konusu videonun her türlü kopyasını YouTube’den kaldırmak için gösterdiğimiz çabanın farkında olduğuna inanıyoruz ve videonun bir daha yayınlanmaması için gerekli çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.”

Konuyla ilgili NTVMSNBC'de yer alan habere buradan ulaşabilirsiniz.

Güncelleme 1: Haber dünya basınında geniş yer bulmasının ardından, TechCrunch'a da konu oldu. Güncelleme 2: Mashable da kararı haber yaptı.

Yorumlar (18)
 1. Volkan Özçelik Volkan Özçelik

  Digg'de de geçen epey bir ateşli tartışmanın arasında

  "

  Mustafa Kemal Ataturk is such a pussy he cant take a few insults. (next article: Turkey Blocks Digg)

  "

  yorumu düşünceden düşünceye sürükledi beni.

  Farkında değil mi başımızdakiler; eleştirilere kapalılığımızla ve dolayısıyla korkaklığımızla "tüm Dünya'ya" rezil olduk ve olmaya devam ediyoruz.

  Yok farkındalar ama amaç farklı: Gündem sapsın yeter, ülke itibarının ne önemi var ki?

  (daha devam etmeyeceğim; konunun bir ucu siyasete, diğer ucu dolaylı olarak "din"e değmeye başladı...)

  Sevgiler.

 2. Dilek Dilek

  biz her kotu olayda sansurleyelim hemen,.. sansurleyelim ve olmamis gibi davranalim.. Genel politikamiz degil mi bu? Ve biz Turkler de bu karaktere sahip degilmiyiz zaten? Isyerinde yasadigimiz onca baskilari da birtakim kaygilarla icimizde sansurlemiyormuyuz? Ya da hayatin icinde yasadigimiz bir cok olayi toplumsal endiselerle bastirip ustunu kapatmiyor muyuz? Hukumetimizde ayni tip insanlardan olusuyor ve her zmanki tavirlarini gostererek sansurlediler.. Ve ben bagirmak istiyorum... Artık bu ulkede iyi bir seyler olsun, artık lafta degil gercekte ozgurluk olsun.. bagırabilelim, konusabilelim, sokaklara tasıp cosabilelim istiyorum.... COk sey mi tum bunlar.....

 3. Umut Akyol Umut Akyol

  Bir şey daha ilave etmek istiyorum:

  Bugun Sevgili Devrim Demirel tarafından bir şeye ikna edildim ki, kapatma ve engelleme kararı yerine daha başka türlü yaptırımlar uygulanabilir. :)

  Kapatma kararının gelişigüzel uygulanabilme tehlikesi özellikle Türk web siteleri için kötü olur, ama aslında Tükr hukukunun kendisi için kötü olur.

  Hukuka çok az güveniyoruz ve belki de haklı nedenlerden.

 4. Umut Akyol'a tebrikler. Gerisi ayni terane.

 5. olaya farklı açıdan baktığımızda, youtube'a alışan bünyeler(bende açıkcası stres yaptı youtube'u kullanamamak) youtube'ın bir günde olsa kapalı olmasının sonucunda kazançlı çıkanlar sanırım blog siteleri oldu diye düşünüyorum. acaba webrazzi bunun sonucunda nekadar ziyaretçi aldı merak ediyorum doğrusu. saygılarımla.

 6. Erinc Erinc

  Biraz pozitif bakmak lazim. Bence ulke genelinde uretkenlik artacak su birkac gun :)

 7. x,

  Elbette spekülatif haberlerin gündeme girmesi sadece bloglar için değil tüm yayın organları açısından hareket yaratacaktır.

  Webrazzi istatistikleri açısından ise herhangi bir büyük artış yaşamadığımızı söyleyebilirim.

 8. Murat Kahraman Murat Kahraman

  Hangi açıdan bakarsak bakalım sansürü savunmak abes geliyor bana. Youtube ya da başka bir siteye hangi sebeple olursa olsun erişimin engellenmesi çözüm getirmez. Sakıncalı bir içerik varsa bunun kaldırılması için başka yöntemler var. Toptan yasaklayalım gitsin demek veya bunu şantaj olarak kullanmak küçük düşürücü. Umarım bu olay bu uygulamanın son örneği olur ve alışkanlık haline gelmez.

 9. Mert Maviş Mert Maviş

  TechCrunch dışında Mashable, Google Blogoscoped ve The Blog Herald'da da incelendi.

  Not: Boing Boing'de varmış.

 10. Umut Akyol Umut Akyol

  Bir sürü senaryo oluşturabilirim, bazısına göre mahkeme kararı haklı olur bazısına göre haksız olur.

  1) Bir kere Türkiye bunun gibi bir kararı almış tek ülke değil, Brezilya sıradan bir vatandaşının uygunsuz görüntüleri YouTube tarafından yayınlandı diye, Avustralya'da bir eyalet de liseli öğrencilerin bir tecavüz videosu yayınlandı diye benzer kararlar aldılar. Ayrıca YouTube'un sahibi Google, Çin'de arama sonuçlarını bozuyor, sonra bildiğimiz baskıcı rejimler var tabi, İran, yine Çin, Kuzey Kore vs. ülkeler.

  2) Türk Telekom'un işine yaradı söylemi, klasik bir olayı çözerken faydacı yaklaşım yöntemi, yani bu olaydan kim karlı çıktı sorusunu cevaplarsanız şüphelilerinizi bulabilirsiniz. Bu da tam doğru değil, çünkü site ancak en fazla birkaç hafta/gün kapalı kalacaktır. Böyle düşünmek mantıklı mı peki, bence kesinlikle mantıklı...

  3) Dünyaya rezil olduk, adımız sansürcü ülkelerle birlikte anılacak söylemi biraz çocukca, fakat kabul ediyorum yine de insanı rahatsız eden bir söylem. Yine de bence kararlarınızı diğerleri ne düşünecek diye alamazsınız, aksi halde kararları onlar almış olur. Reklamcı ve pazarlamacı bakış açısı biraz, yanlış mı aslında hayır. :)

  4) Site kapatıldı da, sadece Türklere kapatıldı, iletişim ve ifade özgürlüğümüz yara aldı, başkalarının yaptığı şeyden dolayı Türk kullanıcıları cezalandırıldı. Evet, doğru, fakat burada bir ikilem var. Duyduğum kadarıyla Japonya'nın isteği üzerine aynı anda 30 bin video birden silindi. İş Türkiye tarafına gelince YouTube üzerinde Türkiye'yi bölmek isteyen terörist örgütlerin eğitim görüntüleri ve propagandaları var. Belki de Youtube'da "uygunsuz içeriği bildir" linki binlerce kez tıklandığı halde bu videolar hala oradalar.

  Şimdi ne yapmak gerekiyor, gücün ve kontrolün siz de olmadığı çok büyük bir şirketteki editörler doğru kararları vermiyorlar ve gerekçeleri de ifade özgürlüğü. Sizin mahkmemeleriniz ve hukuk sisteminizinse bu ikilemi göğüslemekten başka şansı yok.

  5) Türkiye internetinde muhtemel olarak birkaç gündür yüzbinlerce belki milyon tane YouTube'a haddini bildirelim, Atatürk'e hakaret etmişler maili döndü, engellendikten sonra herkes YouTube kalbimizdesin, seni seviyoruz diyor. İki yüzlülük, fakat ben de o maili gönderen insanlarla şimdi YouTube lehinde düşünen insanların aynı insanlar olduğunu kanıtlayamam, bilemem. Bu da benim göğüslemem gereken bir ikilem. :)

  6) "YouTube'a karşı ne yapılabilir peki?" sorusuna en mantıklı cevap bizim de dünya için YouTube kadar başarılı bir hizmet, servis, şirket yaratmamız gerektiğidir. İlkel gelebilir, fakat kısasa kısas mantığı halen en geçerli temel hukuk dışı hukuk kurallarından biri.

  7) Mahkeme yasalara göre hareket eder, bir konu üzerinde karar alırken gereçkçeli karar verebilir, "şunu yapmazsanız şunu yapacağız" diyebilir veya doğacak veya doğmakta olan zararların önlenmesi için durdurma kararı verebilir, "zarar devam etmesin, artmasın diye önce şunu yapacağız, bu esnada da kim haklı kim haksı anlayacağız" diyebilir, yani gerekçeli karar verebilir ve yürütmeyi durdurma karrı gibi bir şey diyebilir, tam hangisini vermiş mahkeme bilmiyorum....

  Ben konunun web geliştirici tarafına da hukuk tarafına da az çok hakimim, web geliştirici olarak yapılabilecek keyfi uygulamaları düşünüyor ve uykularım kaçıyor, hukukçu olarak kararı gayet mantıklı buluyor.

  Peki, ben hakim olsaydım mevcut yasalar karşısında ne yapardım, muhtemel olarak şu dns engellenmesini ip temelli bir engelleme olarak tüm ip bloğunundan ve sadece Telekom'la ksıtlı kalmayacak şekilde tüm servis sağlayıcılar için yapar ve karara umayan servis sağlayıcılar için de günlük para cezası gibi yaptırımlar getirirdim.

  Tabi bunu bunu engelleme lehinde bir karar alacak olsaydım yapardım...

  İtiraf etmem gerekirse şimdiye kadar RSS okuyucuma düştükçe burada dahil olmak üzere 3 siteye yorum yaptım ve son olarak burada kararsız kaldım, ama temel kararım çok büyük şirketlere karşı yapılan engelleme kararlarını mantıklı bulduğum şeklinde. Engelleme sebebi hukuken doğru olduğu sürece...

 11. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Youtube kapandı, Türk Telekom'un haftalardır süren yurtdışı internet trafiği problemi de çözüldü!

  İlginç bir tesadüftür ki, 3 haftadır perişan olan Türk Telekom internetinde, bugün yurtdışındaki tüm sitelere kolayca erişebiliyoruz.

  Telekom için çok karlı bir "yasaklama" kararı oldu.

  Atatürk'ün kıymetini bütün dünya bilirken, bir densizin videosunu (ki derhal kaldırıldı bu video) bahane edip internette özgürlüğü sansürleyen zihniyete, hayatta olsaydı ilk Mustafa Kemal Atatürk karşı çıkardı bence...

  Sansürcü az sayıdaki ülkeden biri olarak dünya basınına haber olduğumuz bazı kaynaklar: http://news.google.com/news?hl=en&ned=us&ie=UTF-8&ncl=1114235368

 12. Volkan Karakuş Volkan Karakuş

  Kapatma kararı son derece yanlış, eğer Atamıza hakaret eden bir densiz kendini bilmez varsa bu yine netin çözümleriyle halledilecek bir konudur. Youtube sanal bir ortam ve sonuçta video kaldırılmış. Amma o video eklenmeden ve bu kadar sansasyon yapmadan önce düşünülüp eklenmeyecekti.

  Bu kapatma kararının eksilerini ve artılarını sabaha kadar konuşabiliriz fakat önemli olan bundan sonra ne olacağıdır. Konuşmamız gereken asıl konu budur.

 13. M. Umut Atasever M. Umut Atasever

  TT'nin dns'leri yerine www.opendns.com daki dns'leri kullanırsanız bağlanmada bir sorun olmaz.

 14. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Youtube ülkemizde sansürlenen ilk web sitesi değil. Geçmişte de keyfi savcı kararlarıyla ISP'lere yapılan bildirimlerle DNS çözümlemesi durdurularak haksızca sansürlenen siteler oldu. Site Youtube olunca elbette ses getirecek.

  Bu tür uygulamalar ile her vatandaşın anayasal hakkı olan iletişim özgürlüğü hakkının ayaklar altına alındığını düşünüyorum.

 15. Hüseyin Savaş Hüseyin Savaş

  İnternet önemli bir mecra ve ülkemizdeki basın kuruluşlarının internet sitelerinin, interneti bilen kişiler tarafından yönetilmesi gerektiğine inanıyorum. Türkiye'nin en çok okunan internet gazetesinin bunu manşet yaparak duyurması, ilgili vidyonun Internetteki Ata'mıza ve diğer değerlerimize saldıran tüm görüntülerin şimdiye kadar aldığı toplam hite yakın bir hit aldığına eminim. Youtube.com MostViews sekmesinde görüntülenecek kadar :( Hepimiz Atamıza sahip çıkmak için herşeyimizi veririz ancak bilinçli lütfen. Internette negatif ağızdan ağıza yayılmanın sonuçları, kopyalamanın fiziksel anlamsızlığı nedeniyle çok trajik sonuçlar doğuruyor. Youtube da ortaya çıkan benzer yüzlerce vidyo gibi :( Devekuşu gibi kafamızı da kumun altına soktuk şimdi, biz görmüyoruz iğrençlikleri. Pes!

 16. Hasan Yalçın Hasan Yalçın

  Süper, Türk internet tarihine altın harflerle gececek (!) bir karar.

  Mahkeme, jet hızıyla YouTube'a olduğu gibi, Ata'mıza i.ne diyen ve bir otobüs dolusu yobaz'ın yarılarak güldüğü belediye baskanına da erisimimizi aynı hızde engelleyebiliyormu acaba ?

 17. Müşerref Müşerref

  atatürk hayatta olsaydı neler yapardı yayınlamanızı istiyorum