Whisher heryere internet getiriyor
Yeni Girişimler

Whisher heryere internet getiriyor

Whisher.comWhisher ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirdiğiniz bir uygulama. İndirdikten sonra program üzerinden kablosuz internet bağlantınızı paylaşıma açıyorsunuz ve bölgenizde bulunan diğer kullanıcılara internet bağlantınızı kullanma hakkı veriyorsunuz.

Sisteme dahil kullanıcılar ile oluşacak komünite sayesinde internet kablosuz olarak dünya üzerinde birçok noktada Whisher kullanıcılarına açılmış oluyor.

Whisher'a ana hatlarıyla baktığımızda şu özellikler dikkat çekiyor.

Paylaştığınız internet bağlantınızın tüm kontrolü sizde. Yani bağlantınız kimler tarafından kullanılıyor görebilir ve yönetebilirsiniz.

Sistem dahilinde dosya paylaşımı mümkün. Aynı zamanda P2P transferler çok hızlı çünkü internet üzerinden bağlantı yerine local network'ünüzü (yerel ağ) kullanıyorsunuz.

Ayrıca bu özelliği Whisher kapsamında çok kolay bir modelde sunmuşlar. Dosya paylaşımı için tek yapmanız paylaşmak istediğiniz dosyaları seçmeniz. Bu aşamadan sonra WiFi ağınızda bulunan herkesin bu dosyalara erişimi olacaktır.

Whisher güvenlik olarak da önemli bir özelliği bizlere sunuyor. Dilerseniz paylaştığınız bağlantınızı özel modda çalıştırabilirsiniz, böylece sizden başka kimse bağlanamaz. Ayrıca sadece arkadaşlarınıza özel bir bağlantı grubu da oluşturabilirsiniz, ki bana kalırsa aynı apartmanda, ya da WiFi kapsama alanınızda bulunan arkadaşlarınızla iletişim için güzel bir özellik.

Whisher bir taraftan da komünite özelliği taşıdığı için bünyesinde sohbet (chat) odaları bulunduruyor. Dünyadaki Whisher kullanıcıları ile chat yapabileceğiniz gibi, kendi ağınızdaki kullanıcılarla da yerel (local) olarak sohbet edebilirsiniz.

Whisher web sitesine baktığımda henüz Türkiye'den bağlantı paylaşan kullanıcı göremedim ama servisin yaygınlaşması ile birlikte çok önemli bir konuma geleceğine inanıyorum. Hatta eğer bu konuda proaktif davranırsak çok önemli bir hizmete sahip olacağımızı da belirtmek istiyorum.

Whisher'ı incelerken Superonline'ın WiMax projesi aklıma geldi.

Elbette WhisherWiMax sağlayıcı olarak düşünemeyiz. Ancak bu tür ücretsiz kablosuz internet paylaşımı uygulamaları ülkemiz sınırlarına giriş yaparlarsa, WiMax alanında nasıl bir rekabet ortamı oluşacaktır diye merak da ediyorum?

Açıkcası Wisher gibi bir uygulamanın ülkemizde yaygınlaşmasını dilerim. Umarım kullanıcılarımızın ilgisi olacaktır.

Eğer benzer servislerden haberiniz varsa, yorumlarda paylaşabilirseniz sevinirim.

Yorumlar (4)
  1. İyi de bu tür bir uygulama yasal mı acaba? Bu yazılımla bir nevi kendinize ait bir ISS kuruyorsunuz. Ben öyle anladım. Sonuçta bizim Telekomünikasyon kurulundan lisansımız da yok. Başımıza iş açmayalım sonra :)

  2. Kurguyu anladığım kadarıyla yasal olmaması için bir neden yok. Sonuçta ortada bedeli ödenmiş bir hizmet var ve aynı boyuttaki hizmetin atıl kısmını biz kendi isteğimiz ile kendi kontrolümüz altındaki kişiler ile paylaşıyoruz. Yani bu hizmeti çoğaltmıyoruz (bkz. Lig TV'nin aynı apartman içerisinde kablolar ile çoğaltılması :)) ya da onda bir değişikliğe sebep olmuyoruz. Bir ağ kuruyoruz, bu program da ağ kurmak istediğimiz kişileri bizim için buluyor, kurarken de yardım ediyor :) Tuttum ben:)

  3. wikipedya'ya bukadar destek vermeden once şuna bakmanızda fayda var

    http://www.haber3.com/haber.php?haber_id=203182

  4. Ben kendi ağımı bununla açtım hesin kullanımına .Türktelekom ağınızı kablolu paylaşırsanız kabloyu kesiyor .zira benimkini kesti . ama bu kablosuz kesecek bir yeri yok