Vikipedi'ye destek ol, çekilişe katıl!
Genel

Vikipedi'ye destek ol, çekilişe katıl!

Dünyanın popüler Web 2.0 girişimleri pazarlama çalışmalarını nasıl gerçekleştiriyorlar diye baktığımızda, en çok kullanılan yöntem WOMM (Word Of Mouth Marketing) yani ağızdan ağıza pazarlama.Özellikle ülkemizdeki girişim maliyetleri göz önüne alındığında, hem klasik reklam maliyetlerinin minimuma indirgenmesi hem de potansiyel kullanıcıların daha uzun soluklu bir ilişki yaklaşımıyla girişiminizi tanıması adına WOMM tavsiye edilen pazarlama modeli olarak karşımıza çıkıyor.

WOMM KonferansıBu konuda MediaCat tarafından organize edilen ve 6 Mart 2007'de gerçekleşecek WOMM konferansı konuya ilgi duyan girişimciler için değerli olacaktır.

WOMM konusunda dünya çapında tanınan birçok konuşmacının yer alacağı konferans ile ilgili detaylı bilgiye bu adresten ulaşabilirsiniz.

Şimdi WOMM'u bir kenarda bekletelim ve gelelim açık kaynaklı, özgür ansiklopedi Wikipedia'ya.

VikipediBildiğiniz üzere Wikipedia'nun Türkçe içeriğinin gelişmesi hem Türkçe'nin global Wikipedia sitesinde ana sayfada en yoğun içeriğe sahip diğer diller arasında gösterilmesi için, hem de elbette böylesine bir kaynağın ülkemiz kullanımına fayda sağlaması adına büyük önem taşıyor.

Sanırım Wikipedia'nın tamamen gönüllü bir girişim olduğunu ve yukarıda bahsettiğim hususlar bazında hepimizin servisin Türkçe içeriğini geliştirmemiz gerektiğini de belirtmeme gerek yoktur.

Bir süre önce başlatılan Vikipedi'ye destek kampanyası ülkemizin blogları arasında büyük ilgi görmüştü ve Vikipedi'nin gelişimi için katkı sağlamıştı.

Şimdi bu konuştuğumuz WOMM, WOMM konferansı ve Vikipedi konularını birleştirme zamanımız geldi.

MediaCat gerçekleştireceği WOMM Konferansı için bana 1 adet davetiye hakkı verdi.

Benim de haliyle WOMM dediğimizde aklıma Web 2.0, buradan Wikipedia, bu noktadan da Vikipedi geldi ve sonunda bu davetiyeyi sizlerden birisine hediye edip bir yandan da bu işi değerli bir destekle, WOMM'a yakışır bir modelde uygulamak istedim.

Sonuç olarak $400 değerindeki WOMM Konferansı davetiyesini Webrazzi okuyucularından 1 kişi kazanacak. WOMM Konferansı davetiyesini nasıl kazanabilirsiniz?

a. Eğer blog sahibi iseniz blogunuzdan Vikipedia'ya link verebilirsiniz. b. Zaten link veriyorsanız bu konuda bir yazı yazabilir ve duraklama dönemine giren Vikipedi'ye Türkçe içerik geliştirme desteğini tekrar canlandırabilirsiniz. c. Eğer blog sahibi değilseniz, o zaman Vikipedi'ye gidip ilgilendiğiniz bir konuda içerik ekleyebilir ya da mevcut içeriği zenginleştirebilirsiniz.

Vikipedi'ye gerekli desteği verdiğinizde 1 davetiye için gerçekleştireceğim çekilişe katılmaya hak kazanmış olacaksınız.

Çekilişe katılmak için ne yapmak gerekiyor?

Webrazzi'ye geri dönüp bu yazımın yorumlar bölümüne Vikipedi'ye verdiğiniz desteğin ne olduğunu yazmanız gerekiyor. Yorumunuzu yazarken e-mail adresinizi doğru girdiğinize emin olun lütfen çünkü kazanmanız durumunda size bu adresten ulaşıyor olacağım. Merak etmeyin e-mail'ler site üzerinden yayınlanmıyor.

Kazanan nasıl belli olacak?

Vikipedi'ye yukarıdaki seçenekler kapsamında destek olan ve yorumlar bölümünde bunu belirten okuyucularım arasından kura çekimi gerçekleştireceğim ve bir kişiye WOMM Konferansı davetiyesini vereceğim.

Elbette Vikipedi'ye desteğinizi sadece hediye için veriyor olmayacağınızı biliyorum. Hediye bu noktada sadece elimde bulunan, konumuza uygun ve değerli bir konferans davetiyesini sizlerle paylaşmak istememle ilgili.

Önemli olan Vikipedi'yi güçlendirmek, WOMM'un gücünü hissettirmek ve gerçekten önemli bilgiye ulaşılabilecek bu konferansa bir kişiyi ücretsiz gönderirken, diğer okuyucularımla da etkinliği paylaşmak.

Desteğiniz ve ilginiz için şimdiden teşekkürler.

Yorumlar (10)
 1. Bikelime Bikelime

  vikipedi'ye destek vermek her aklı başında insanın işi olmalı.. zaten 1 ve 3 numaralı kategorilerin içindeyim.. umarım ödülü çok isteyen biri alır.. eheh.. ilgilenen biri diyeyim ya da.. benim bezim yok o taraklarda.. hah, ne diyordum, karıştı hep..

  vikipedi'ye destek olalım evet.

 2. Idriscin Idriscin

  Selam Arda Bey,

  Webrazzi'yi ve bloğunuzu yaklaşık 3 aydır dikkatle takip ediyorum. İnternet dünyasında gerçekten çok güzel bir misyon ve vizyona sahipsiniz. Bu anlamda yaptığınız çalışmalar için teşekkür ediyor ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

  Ayrıca WOMM'a katılım için bende şansımı bir deneyeyim diyerek gerekli maddelerden a şıkkını işaretlemiş bulunuyorum.

  Zaten arasıra kaynak olarak başvurduğum Vikipedi'nin "Türkçe‘nin global Wikipedia sitesinde ana sayfada en yoğun içeriğe sahip diğer diller arasında gösterilmesi" amacına ulaşması dileğiyle,

  İyi Çalışmalar...

 3. Murat Kahraman Murat Kahraman

  ekşisözlükte girilen başlık sayısı 1232994 iken vikipedi'nin 43475'te kalması ilginç. en azından 100000+ listesine çıkmak gerek.

 4. Fikrizabit Fikrizabit

  sadece birinci kısıml kaldım.:D inş hakettiği seviyeye gelir.

 5. Ibrahim Demir Ibrahim Demir

  Arda Bey öncelikle bu önemli teşvikiniz için teşşekürler. Sanırım ciddi bilgiler paylaşmaktansa geyik yapmak daha kolay gelmesi yukarıdaki ekşisözlük-vikipedi karşılaştırmasını cevaplıyor.

  Bloguma sol menuye kocamn bir lesim ve link ekledim. Vakit olursa bir de yazı yazmayı düşünyorum.

  Herkesi geçiyorum ama bari üniversite öğrencileri birşeyler yazsınlar ,aldıkları o dersler boşa gitmese ne güzel olur. Teşvik için bizlerin de birşeyler düşünmesi gerektiğine inaniyorum.

  Eğer WOMM seminerine gidersem WOMM ile Vikipedi nasıl popüler yapılır diye bir yazı yazacağım hatta uygulamaya geçecim benden size söz :)))

  Hepinize kolay gelsin...

 6. Volkan Karakuş Volkan Karakuş

  Selamlar, gönderinin başlığını gördükten sonra çok ilginç birşeyler olacağını hissettim ama ne yalan söyleyim Arda Bey'in WOMM Konferansı biletini bizlerden birine armağan etmesi beni daha çok etkiledi. Çok güzel ve bu alanda bir ilk olabilecek bir iş. Ayrıca Konferans websitesindeki konuşmacıları gördükçe daha da çok merak etmeye başladım. Ben gidemem sanırım ama en azından çekilmiş videoları yayınlanır.

  Gelelim işin Viki boyutuna, viki'de içeriğimizi genişletmek Türk Vikipedia'nın üst sıralara tırmanmasını sağlamak için benim gibi, gününün büyük çoğunluğunu nette geçiren üniversite öğrencilerine ihtiyaç var. Fakat hala şu konuda kafama soru işaretleri takılıyor; Viki'yi yeterince tanıtıyor muyuz? Viki'nin gelişmesinin insanlara ve bize dolaylı, dolaysız ne gibi faydalar getirebileceğini anlatabiliyor muyuz? Biliyorum birçoğunuz bu alanda zaten Türk Blogosferinde büyük gelişmeler yaşandığını ve herkesin elinden geldiğince bu işin tanıtımında katkıda bulunduğunu söyleyebilir. Ancak önemli olan en büyük şey bence "teşvik"tir. İnsanları bir şekilde bu alana yönledirebilecek içerik eklemeye (ödüllü ödülsüz) teşvik edebilecek bir oluşum veya site olursa daha da çok ilgi olabileceğini düşünüyorum.

  Saygılarımla...

 7. Habib.üstün Habib.üstün

  Bende bir parodi sayfamla destek oluyorum

  Google'da Ara: Çoraplarım nerede?

 8. Google Çoraplarınızı Bulsun! Google Çoraplarınızı Bulsun!

  http://www.google.com.tr 'i açın, "Çoraplarım nerede?" yazın "Şansımı Denemek İstiyorum"'a tıklayın Google çoraplarınızı bulsun!

 9. Ezgi Aydın Ezgi Aydın

  bir blog sahibi olarak a şıkkını başarıyla gerçekleştirdim:) Vikipedia'ya destek olmak gerçekten çok güzel bir olay. kura çekiminin tarihi ne zaman acaba bilen var mı? keşke belirtilseymiş.

 10. Kusura bakmayın, çekiliş tarihini belirtmemiştim.

  Kazanan 1 Şubat günü açıklanacaktır.

  Ezgi Aydın, uyarınız için teşekkürler.