Blogcu.com yeni versiyonu ile geliyor!
Bloglar

Blogcu.com yeni versiyonu ile geliyor!

Blogcu.comTürkiye'nin en büyük blog servis sağlayıcısı olmasının yanında Alexa istatistiklerine göre de ülkemizin en çok ziyaret edilen 13. web sitesi olan Blogcu.com yeni yüzü ile yayına alınmadan önce Webrazzi'ye özel bir tanıtım gerçekleştirdi.

Özellikle Türkçe internet içeriği ve açık kaynak felsefesine inanan yaklaşımları ile Blogcu.com ve ekibinin ilerleyen dönemlerde gerçekleştirecekleri yenilikler bu sektördeki dinamikleri fazlasıyla değiştirecek ve bir o kadar da güçlendirecektir.

Şu an için göreceklerinizin ve yayına alınacak yeni Blogcu.com arayüzünün sadece buz dağının görünen yüzü olduğunu belirterek yazıma başlamak istiyorum.

Tasarımın tüm bu çalışmalarla paralel olarak değiştiğini söyleyerek söze girebilirim. Yeni tasarım yine yalın ve modüler bir yaklaşım sunuyor. Kanallar ile biraz sonra detaylı bahsedeceğim etiket sistemi tasarımın ana hatlarını oluşturuyor. Web standartlarına uygun olarak tasarlanmış yeni Blogcu.com versiyonunda tablolardan CSS'e geçildiği dikkat çekiyor. Yeni versiyonun işlevsel özelliklerine baktığımızda, bana kalırsa Blogcu.com'un en önemli yeniliği etiket sisteminin devreye girmesi.

Her ne kadar bir süredir Blogcu.com yazılara etiket ekleme imkanı sunuyor olsada bunları arayüzlerinde yayınlamıyorlardı.

Yeni versiyon ile bu özellik sisteme fazlasıyla entegre durumda.

 

Blogcu.com

Sistem dahilinde, Web 2.0 servislerinde çok karşılaşmadığımız bir model ile kanallar ve etiketler birbirleri ile etkileşimli çalışıyorlar. Aslında bana kalırsa böyle bir yaklaşım Blogcu.com ile son derece uyumlu olmuş ve hem kullanıcıların etiket sistemine yakınlaşması hem de yapının anlaşılması adına yerinde bir yenilik olmuş.

Ayrıca, "bu iş sadece etiketle yapılır" mantığından çıkarak, kendi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurup, buna bağlı inovatif modellemeleri için de Blogcu.com'u tebrik etmek istiyorum.

 

Blogcu.com

Etiket sistemi kendi içinde foto bloglar için ayrı bir mekanizma da sunuyor. Foto bloglara özel, etiket arama sistemi de işin kalitesini ve önemli bir bölümünü kapsıyor. Bir açıdan fotoğraf paylaşım servisi gibi kullanılabileceğini düşündüğüm bu özellik eminim büyük ilgi görecektir.

 

Blogcu.com

Yeni Blogcu.com'a baktığımızda bir diğer göze çarpan özellik ise kullanıcı sayfaları.

Blogcu.com kullanıcılarının bloglarında yazdıkları son yazılar, arkadaşları, etiketleri, ilgi alanları ve hakkında bilgisi gibi içerikleri barındıran bu yeni bölümlerden Blogcu.com'un yakın zamanda güçlü bir komünite olacağı sinyallerini alabiliyoruz.

 

Blogcu.com

Bunların yanında bir diğer değer katan yenilik ise tüm etiketler, foto etiketler, kanallar ve güncell bloglar gibi bölümler için RSS desteğinin devreye alınmış olması.

Bu özellik Blogcu.com verisinin paylaşılması ve içeriğin takibi için büyük fayda sağlayacak ve eminim servisin gelişimini çok kısa sürede mevcut durumunun çok üstüne taşıyacaktır.

Yazımın başında da belirttiğim gibi Blogcu.com'un bu gelişmeleri ve yayına girecek olan yeni versiyon, ilerleyen dönemlerde gerçekleştirecekleri güncellemelerin ve yeniliklerin sadece başlangıcı.

Web 2.0 konseptinin dinamiklerini başarı ile kullanan Blogcu.com ekibinin, özellikle komünite oluşturmaya yönelik yaklaşımları ve bu konseptin önemli taşlarını doğru noktalarda konumlandırıyor olmaları sektördeki rekabeti ve özellikle potansiyel girişimleri zorlayacak gibi duruyor.

Bugün itibari ile 300 bine yakın kullanıcıya sahip olan Blogcu.com'un hem bu gücüne hem de ülkemizde gelişen blog popülaritesine bağlı kazançları uzun vadede şirketin gelebileceği pozisyon için önemli ipuçları veriyor. Blogcu.com'a Webrazzi'ye özel sağladıkları bu demo gösterimi için teşekkür ediyorum ve sizlere de ülkemizin en önemli servislerinden olan Blogcu.com'u takip etmenizi bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Blogcu.com'un yeni versiyonunun bugün içinde yayına girmesi bekleniyor.

GÜNCELLEME 1: Blogcu.com yeni versiyonu ile yayında.

Yorumlar (10)
 1. yeni tasarım harika olmuş tebrikler,

  ama bloglarda değişimler nasıl merak ediyorum, örneğin kategorilerde türkçe harfler kullanılabiliyor mu? yada bir kaç farklı kategoride gösterilebiliyor mu? ve bir bloga, bir kaç farklı blog yazarı tarafından giriş imkanı var mı? vs...

 2. Haluk Haluk

  Blogcu da social network yarışına katılmış oldu yani...

  Bakalım kim ipi önce göğüsleyecek...

 3. Ozan Çağlargil Ozan Çağlargil

  Bütün bu güzel gelişmelerin, gazetelerde ve türlü türlü internet sitelerinde son 1 haftadır duyduğumuz Maskeli Aylin "Bey" ile çakışması ne büyük(!) tesadüf. Di mi?

 4. Devrim Demirel Devrim Demirel

  Ozan bey,

  Bugüne kadar yanıt vermeye gerek dahi duymadığımız kadar seviyesiz bir spekülasyon olan maskeli "medya şebeği" hakkındaki komplo teorilerine sizin gibi bir web2 gönüllüsünün katılması bizim için gerçekten çok üzücü. Blogcu'nun böyle saçmalıklarla anılmasını istemediğimden bu konuyu burada daha fazla uzatmamak için görüşlerimi size bir e-mail ile gönderdim.

 5. Burçin Didinedin Burçin Didinedin

  Blogcu, kendini yenilemenin ötesinde vizyonunu da yenilemiş. Kullanıcı odaklı her türlü içeriğin aynı platformda sunulduğu, paylaşıldığı, yorumlandığı "sosyal içerik ağı" olarak bir ilk olmuş. Tüm Blogcu ekibini tebrik ederim.

 6. alıntı:

  arananadam ın verdiği onpunto linkinde yazanlar oldukça ilginç.

  şahsen aylin in "fake" olduğundan şüphem yoktu ama arkasında blogcu.com un olabileceğini hiç düşünmemiştim doğrusu..

  1. Sevgili Aylin blogger.com varken neden blogcu.com adresinden blog alırken neden bir Türk girişimi olan gittigidiyor veya başka siteler yerine eBay'den açık arttırmaya gidiyor

  2. Sevgili Aylin'in üç buçuk dakikalık videosuna dört bin küsür dolar veren aklıevvel o parayla kendisine en az 3 kızla sabaha kadar striptiz şovu satın alabileceğinin farkında değil mi

  3. Sevgili Aylin nasıl kurtulur.

  Birinci soruya cevabı şöyle vereyim: Blogcu.com muhteşem bir viral pazarlama örneği göstermekte. Adına Aylin denilen bu kızımız da kuvvetle muhtemel Blogcu.com'un satın aldığı bir kişilik. Muhtemelen bir profesyonel. İşte bu yüzden "Bu tanıtımın ana sayfası biz olalım, geri kalanı da eBay'den halledelim. neden durduk yere gittigidiyor'a tanıtım hizmeti sunalım ki" dir bu sorunun cevabı.

  İkinci soruya cevap ise 4 bin küsür doları veren kişinin bizzat blogcu.com yönetimi olduğu. Kaldı ki böyle bir tanıtım kampanyası için 4 bin dolar çok çok düşük bir rakam. Daha birinci günden 43447 kişinin siteyi ziyaret etmiş olması ne kadar etkili olduğunu da göstermekte.

  Üçüncü sorunun cevabı için beyinleri yakmaya gerek yok. Sevişti mi geçer.

  becksullah | 04 Ocak 2007 14:37

 7. Ozan Çağlargil Ozan Çağlargil

  Devrim Bey, Cevabımı yolladım, lakin attığınız maili buraya da yazabilirmiş siniz, herhangi bir rahatsızlık yaratmadı bende...

 8. Şenel Şenel

  Blogcunun maskeli aylin vs gibi maniplelerle uğraşmadığına eminim, Gittigidiyor zamanında Bilkent'li Tanga ile iyi bir cikis yakalamisti.

  Maskeli Aylin'in web sitesini incelediğimizde cesitli affiliate programlarından para kazanmaya calisan bir model olduğunu farkedebilirsiniz.

  Arkasında blogcu yada x bir firmanın cikacagnı sanmıyorum.

 9. Atakan E. Atakan E.

  Merhaba Arda Bey,

  Blogcuyu cok ovmussunuz ama bunlar citayi yukseltmis ozellikler degil ki? Olsa olsa blogcunun yurtdisi bloger gibi servislere yetisme cabasi olarak yorumlanabilirler.

  Blogcu anasayfasinin Mynet ve Yahoo anasayfasinin imitasyonu olmasi cok yazik. (Mynette Yahoodan esinlenmisti zaten)

  Sevgilerle

 10. Atakan E.;

  Blogcu'nun gerçekleştirdiği yeniliklerin ilk aşamasıydı yazdıklarım ve etiket sistemi, tasarım ve kullanıcı sayfalarının yayına girmesi olarak baktığımızda aslında bir önceki versiyona göre ciddi ve önemli değişimler bunlar.

  Girişimci gözlüğüyle bakıldığında sektörü takip etmek adına da önemli olduğunu düşünüyorum Blogcu'nun güncellemelerinin.