Blogcu.com yeni versiyonu ile geliyor!

Blogcu.comTürkiye'nin en büyük blog servis sağlayıcısı olmasının yanında Alexa istatistiklerine göre de ülkemizin en çok ziyaret edilen 13. web sitesi olan Blogcu.com yeni yüzü ile yayına alınmadan önce Webrazzi'ye özel bir tanıtım gerçekleştirdi.

Özellikle Türkçe internet içeriği ve açık kaynak felsefesine inanan yaklaşımları ile Blogcu.com ve ekibinin ilerleyen dönemlerde gerçekleştirecekleri yenilikler bu sektördeki dinamikleri fazlasıyla değiştirecek ve bir o kadar da güçlendirecektir.

Şu an için göreceklerinizin ve yayına alınacak yeni Blogcu.com arayüzünün sadece buz dağının görünen yüzü olduğunu belirterek yazıma başlamak istiyorum.

Tasarımın tüm bu çalışmalarla paralel olarak değiştiğini söyleyerek söze girebilirim. Yeni tasarım yine yalın ve modüler bir yaklaşım sunuyor. Kanallar ile biraz sonra detaylı bahsedeceğim etiket sistemi tasarımın ana hatlarını oluşturuyor. Web standartlarına uygun olarak tasarlanmış yeni Blogcu.com versiyonunda tablolardan CSS'e geçildiği dikkat çekiyor. Yeni versiyonun işlevsel özelliklerine baktığımızda, bana kalırsa Blogcu.com'un en önemli yeniliği etiket sisteminin devreye girmesi.

Her ne kadar bir süredir Blogcu.com yazılara etiket ekleme imkanı sunuyor olsada bunları arayüzlerinde yayınlamıyorlardı.

Yeni versiyon ile bu özellik sisteme fazlasıyla entegre durumda.

Blogcu.com

Sistem dahilinde, Web 2.0 servislerinde çok karşılaşmadığımız bir model ile kanallar ve etiketler birbirleri ile etkileşimli çalışıyorlar. Aslında bana kalırsa böyle bir yaklaşım Blogcu.com ile son derece uyumlu olmuş ve hem kullanıcıların etiket sistemine yakınlaşması hem de yapının anlaşılması adına yerinde bir yenilik olmuş.

Ayrıca, "bu iş sadece etiketle yapılır" mantığından çıkarak, kendi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurup, buna bağlı inovatif modellemeleri için de Blogcu.com'u tebrik etmek istiyorum.

Blogcu.com

Etiket sistemi kendi içinde foto bloglar için ayrı bir mekanizma da sunuyor. Foto bloglara özel, etiket arama sistemi de işin kalitesini ve önemli bir bölümünü kapsıyor. Bir açıdan fotoğraf paylaşım servisi gibi kullanılabileceğini düşündüğüm bu özellik eminim büyük ilgi görecektir.

Blogcu.com

Yeni Blogcu.com'a baktığımızda bir diğer göze çarpan özellik ise kullanıcı sayfaları.

Blogcu.com kullanıcılarının bloglarında yazdıkları son yazılar, arkadaşları, etiketleri, ilgi alanları ve hakkında bilgisi gibi içerikleri barındıran bu yeni bölümlerden Blogcu.com'un yakın zamanda güçlü bir komünite olacağı sinyallerini alabiliyoruz.

Blogcu.com

Bunların yanında bir diğer değer katan yenilik ise tüm etiketler, foto etiketler, kanallar ve güncell bloglar gibi bölümler için RSS desteğinin devreye alınmış olması.

Bu özellik Blogcu.com verisinin paylaşılması ve içeriğin takibi için büyük fayda sağlayacak ve eminim servisin gelişimini çok kısa sürede mevcut durumunun çok üstüne taşıyacaktır.

Yazımın başında da belirttiğim gibi Blogcu.com'un bu gelişmeleri ve yayına girecek olan yeni versiyon, ilerleyen dönemlerde gerçekleştirecekleri güncellemelerin ve yeniliklerin sadece başlangıcı.

Web 2.0 konseptinin dinamiklerini başarı ile kullanan Blogcu.com ekibinin, özellikle komünite oluşturmaya yönelik yaklaşımları ve bu konseptin önemli taşlarını doğru noktalarda konumlandırıyor olmaları sektördeki rekabeti ve özellikle potansiyel girişimleri zorlayacak gibi duruyor.

Bugün itibari ile 300 bine yakın kullanıcıya sahip olan Blogcu.com'un hem bu gücüne hem de ülkemizde gelişen blog popülaritesine bağlı kazançları uzun vadede şirketin gelebileceği pozisyon için önemli ipuçları veriyor. Blogcu.com'a Webrazzi'ye özel sağladıkları bu demo gösterimi için teşekkür ediyorum ve sizlere de ülkemizin en önemli servislerinden olan Blogcu.com'u takip etmenizi bir kez daha hatırlatmak istiyorum.

Blogcu.com'un yeni versiyonunun bugün içinde yayına girmesi bekleniyor.

GÜNCELLEME 1: Blogcu.com yeni versiyonu ile yayında.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.