Habertürk, YouTube kurallarını ihlal mi ediyor?
Genel

Habertürk, YouTube kurallarını ihlal mi ediyor?

Öncelikle YouTube'un kullanım koşullarının aşağıdaki bölümünü okuyalım:

5. User Submissions F. YouTube permits you to link to materials on the Website for personal, non-commercial purposes only. In addition, YouTube provides an "Embeddable Player" feature, which you may incorporate into your own personal, non-commercial websites for use in accessing the materials on the Website, provided that you include a prominent link back to the YouTube website on the pages containing the Embeddable Player. YouTube reserves the right to discontinue any aspect of the YouTube Website at any time.

Bu ne anlama geliyor?

YouTube videolarını sadece kişisel ve ticari olmayan web sitelerinizde yayınlayabilirsiniz.

Aşağıda Habertürk ana sayfasından ve video sayfasından bazı görüntüler var.

Birinci ekran görüntüsünde ana sayfadaki reklamlar ve embed kod ile yayınlanan YouTube videosunu görebilirsiniz.

Haberturk ve YouTube

İkinci ekran görüntüsünde ise yine embed kod ile eklenen YouTube videosu ve GittiGidiyor.com reklamını görebilirsiniz.

Haberturk ve YouTube

Herhalde Habertürk kişisel bir web sitesi değil. Ayrıca ticari olmadığını da bu kadar reklama karşılık söyleyemeyiz. Aslında olası bir uyarı da videoları kullanıcılar gönderiyor bizi ilgilendirmez diyebilirler.

Ama eğer bu kriter kabul edilmezse, bu durumda acaba Habertürk, YouTube'un kullanım koşullarını ihlal mi etmiş oluyor?

Bu yazıyı niye yazıyorum diye sorarsanız.

Ülkemizde bu şekilde YouTube videosu yayınlayan ve kesinlikle kişisel ya da ticari olmayan kategorisine girmeyen bir çok web girişimi var.

Eğer ilerleyen dönemlerde YouTube kendisine karşı açılan telif hakları davalarından kurtulmak için ödemeleri ile anlaşmalarını tamamlar ve sonrasında bu tür servislere karşı harekete geçerse olacakları merak ediyorum.

Diğer taraftan böyle bir sorun çıkması söz konusu ise o zaman ülkemizdeki servislerin ilgili kişilerini şimdiden uyarmak istiyorum.

Ayrıca aynı kulvarda başarılı bir örnek olarak bakınız Hürriyet Video Galeri'ye. Demek ki, isterseniz kendi video servisinizi kendiniz de yapabiliyormuşsunuz.

Yorumlar (18)
 1. artık ticari olmayan site kalmadı gibi herkes'in web sitesinde Google reklamları var.

  ...tamamlar ve sonrasında bu tür servislere karşı harekete geçerse olacakları merak ediyorum....

  Hakkı ihlal edilen kimseler için, iki aşamalı bir koruma sağlanmaya çalışılmıştır. İlk aşamada içerik ve servis sağlayıcılara müracaat ederek ihlali sona erdirmeleri talep edilecektir. Şayet bu ihlal, 3 gün içinde durdurulmaz ve devam ederse bu takdirde bir diğer aşamaya geçilecek ve hakkı ihlal edilen kimsenin Cumhuriyet Savcısına müracaat etmesi gerekecektir. Cumhuriyet Savcılığına yapılacak müracaatta, servis sağlayıcısından bilgi içerik sağlayıcısına verilen hizmetin durdurulması talep edilecektir.(alıntı: http://hukukcu.com/modules/smartsection/item.php?itemid=98 )

 2. Sitenizde okudugum en kotu yorum bu oldu.

  YouTube'un kendisi telif hakki ihlali uzerine kurulmus ve telif haklari kanunu degistirme iddiasi olan bir site. Bilincli olarak telif haklarini ihlal ediyor ve gormezden geliyor. Haber degeri olmadigi surece, bir insanin goruntusunun yayinlanmasi icin once o insanin rizasi alinmasi zorunludur. Bireylerin kendini cektikleri goruntuler haric, orada goruntuleri yayinlanan kisilerden hangisine hukuken zorunlu olan bir "release form" imzalatilmistir?

  Bahsettiginiz kural sadece bire bir rekabet icinde olduklari firmalarin, haksiz rekabetini engellemek icin konmustur. O kuralin ciddi rekabet icinde oldugu sirketler haricinde uygulanmasi, YouTube'un kendi iddiasinin hukuki zeminini kaydirir.

  Ticaret hukuku cogunlukla geriden gelir, onu girisimciler degistirir. Tabi bu hukukculari duz mantik yurutmeye kosullanmis ulkemiz icin gecerli degil. Bizde dis dinamik olmadigi surece degisiklik olmaz.

  1. İnternet Hukuku ile ilgili Prof. Dr. Gürsel Öngören'nin makalesi gayet açıklayıcı olacaktır.

   (Makale Linki: http://www.hukukokulu.com/forum/index.php?topic=190.0 )

 3. Özgürlüklerin kısıtlandığı noktada alternatifler devreye girer. Dolayısıyla Youtube böyle bir kısıtlamaya girdiğinde - ki bence kullanım sözleşmesindeki madde tamamen ileride kendilerine sorun yaratabileck durumlar için önlem olarak konulmuş - son günlerde sayısı mantar gibi artan alternatif siteler devreye girer ki bu da Youtube'un sonu demek olur. Bu işin sonuna varacağı nokta şudur bana kalırsa; dijital ortamlarda yayılması muhtemel hiçbir içerik için kısıtlama getirilemeyecek, bunlar üzerinden kazanç sağlanamayacak (video,film,müzik,kitap,yazılım,vb gibi). Tabi bunu kabullenebilmek için önümüzde biraz daha zaman var.

 4. Berk Tatlıses Berk Tatlıses

  Peki SkyTurk'de yayınlanan ve YouTube videolarını gösteren UTube isimli programa ne demeli. Bu noktada ticaretten bahsediyorsak buyrun, vizyonsuz insanların ticaretinden ve içerik hırsızlığından bahsedelim.

 5. Haluk Haluk

  Haberturk burada yanlış yapıyor. Youtube o videoların hem store edilmesi hem de stream edilmesi için para ödüyor... Bunun karşılığında da embed videoların youtube'a linkli olmasını istiyor...

  Haberturk bu durumda bir kuruş ödemeden video gösterimi yapmış oluyor.

 6. Cok yonlu bakmayan insan, cok yonlu dusunemez. YouTube'da " haberturk " ve " skyturk " diye arama yaparsaniz, asil kimin nasil haklarini ihlal ettigini gorursunuz. Onceki mesajimda yazdigim gibi YouTube telif haklari ihlali uzerine kurulmus bir site. Ustelik sadece sirketlerin degil, bireylerin de telif haklarini ihlal ediyor.

  Inatla Turk sirketlerinin hirsizligindan bahsetmek, ne yazik ki asagilik kompleksinden baska bir sey degildir.

 7. Murat Buyurgan Murat Buyurgan

  Youtube'da Habertürk'de ticari siteler. Bu sitelerden para kazanıyorlar. Bu durumda Türk sitesi, Amerikan sitesi şeklinde olaya bakmamak lazım.

  Bu bir vizyon sorunu bence. Arda Kutsal da bu durumu çok iyi tespit etmiş.

  Doğru bir şeyler yapmak istediğinizde yapabileceğinizi Hürriyet örneği ile göstermiş Arda Kutsal.

  Adınız Habertürk'se oyunu kuralına göre oynacaksınız.

 8. Haluk Haluk

  Youtube Amerikan kanunlarına göre telif hakkı hırsızlığında bulunmuyor. Amerika'da 1998'de geçen "Digital Millennium Copyright Act" hosting yapan firmaları kullanıcıların faaliyetlerinden sorumlu tutmuyor.

  Hosting firmasının sorumluluğu kendisine çalıntı içerik host ettiği bildirildiğinde bunu kaldırmak. Eğer içeriği barındırmaya devam ederse o zaman suçlu duruma düşüyor. Daha ayrıntılı bilgi için:

  http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_Millennium_Copyright_Act#DMCA_Title_II:_Online_Copyright_Infringement_Liability_Limitation_Act

 9. Tüm yorumlar farklı açılardan çok doğru ve her bir yorum kendi içinde yoğun bilgi içeriyor. Bu yüzden herkese teşekkür ediyorum.

  Yorumlarınıza nasıl bir cevap vermeliyim diye düşünürken Murat Buyurgan tam anlamıyla aklımdakileri özetlemiş.

  Dikkat etmek gereken şu ki, embed kodlarla modellenmiş video servisi "Türkiye'nin en büyük internet gazetesi" sloganıyla yayın yapan Habertürk'e ait.

  Bu da, Murat Buyurgan'ın dile getirdiği vizyon sorununu karşımıza çıkartıyor.

  Teşekkürler Murat.

 10. Google'in piyasa degeri $117B, Haberturk'un piyasa degeri max $300m. Dunyanin en buyuk 20 sirketinden birinin tutumu ortadayken, "Turkiye'nin en cok okunan internet gazetesi"ne yuklenmenizin anlamsizligini vurgulamaya calismistim. Demek ki, anlasilmamis.

  Telif haklari ihlaline gelince, Amerikan yasalarina gore de yayinci sikayet sonrasi sadece silmek zorunda degil, ayni zamanda "onleyici tavir" almak zorunda. Ayrica ISP olmadigi icin DMCA'dan yararlanip, yararlanmadigi hala hukuki bir tartisma konusu. Ustelik Google sadece Amerikan yasalarina gore degil, subesinin bulundugu tum ulkelerin yasalarina uygun hareket etmek zorunda. Bilmem, anlatabildim mi?

  Eger bahsettiginiz gibi bir Amerikan kanunlarini ihlal durumu olmasaydi, TW, CBS ve NBC gibi en onemli yayinci kuruluslarla ek anlasma yapmak zorunda hissetmezdi. Sirketin Google'a satilmasiyla ilgili haberleri dikkatle okursaniz, hissedarlarin acilan davalar yuzunden koruyucu bir semsiyeye ihtiyac duymalarinin satista onemli bir etken oldugunu gorursunuz.

 11. Gerçekten çok iyi bir tesbit ,Ama bunu yapan sadece haberturk deil .Böyle yayın yapan çok site var açıkcası hepsine bi çare lasım

 12. Haluk Haluk

  DMCA'i tartışan gruplar olduğu doğru. Ancak durum CBS, NBC, FOX ve ABC'den yana olsaydı youtube çoktan kapanmış olurdu.

  Oysa durum çok farklı. Tam aksine ABC, NBC ve CBS artık web sayfalarında dizilerini ücretsiz yayınlamaya başladılar. FOX da muhtemelen bu trende katılmak üzeredir( ya da katıldı ben görmedim henüz).

  Her şekilde burda, zengin bile olsa, belirli hizmet veren bir firma var "youtube"... Youtube her ay bu hosting için hosting firması olan limelight'a milyon dolarlık faturalar ödüyor...

  Haberturk'se kimseye para ödemeden bu videoları yayınlıyor üstelik iki ayrı yönden de anlaşmayı çiğniyor:

  1. Haberturk'te yayınlanan videolara tıkladığınızda youtube'a gidemiyorsunuz...

  2. Haberturk ticari bir site ve bu servisi tamamıyla youtube'un ödediği paralar üzerine kurmuş durumda.

  Burda haberturk'ü savunmak robin hood'u savunmaktan farksız... Romantik ama hukuk dışı bir savunma...

 13. youtube'da önce telif haklarını çiğnedi, ama sonra şirketlerle anlaştı. belki habertürk'te anlaşacaktır.

 14. Murat Kahraman Murat Kahraman

  Arda'ya da, Murat'a da hak veriyorum. Büyüklük, küçüklükle ilgili değil konu. Ya da YouTube'un telif haklarını çiğnemesiyle ilgili de değil. Habertürk'ün vizyonuyla ilgili. Kendini "Türkiye’nin en büyük internet gazetesi” olarak lanse eden bir kurumun böyle bir ihlal yapması bence sorunu oluşturuyor. Habertürk gibi büyük kurumların çok daha dikkatli olmaları gerekli. Gerçi Haberturk'ün genel haber politikalarını takip eden bir kişi kendilerinden böyle bir hassasiyet beklemez ama yine de olması gereken bu.

 15. Haluk Haluk

  Murat çok güzel yazmışsın... Şu maalesef hakkaten çok doğru:

  "Gerçi Haberturk’ün genel haber politikalarını takip eden bir kişi kendilerinden böyle bir hassasiyet beklemez ama yine de olması gereken bu."

 16. Bilgidostu Bilgidostu

  Siteye embed yapılan YouTube videosunu izlerken video üzerine tıkladığınızda videonun youtube daki sayfasına giderseniz normalde.

  Fakat görüyorum ki haberturk youtube videosunun üzerine transparan gif çekmiş ve videoya tıklanmıyor. Bir ihlal örneği de bu olsa gerek.

 17. Youtube giremiyen kaldımı acaba dns ve proxi siteleri üzerinden yapılıyor zaten.

  yasağın mantığını bir çözsem!!